Licencjat z Siatkówki.

pisze licencjat
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:11
Płeć: M

Licencjat z Siatkówki.

Post autor: pisze licencjat »

Witam Serdecznie.

Dokopałem się do takiego wpisu:

"Nic nie jest liczone dwa razy, bo w tym drugim systemie liczenia skuteczności, wszystkie akcje ataku podzielone są aż na 3 a nie na 2 grupy. Są: punkty po ataku, błędy w ataku (aut lub siatka, lub atak wyblokowany lub wybroniony, po którym przeciwnik zdobył punkt) i jako trzecia grupa - kontynuacja gry po ataku (czyli tu są wszystkie ataki wyblokowane i wybronione, ale w takich akcjach, w których rywal nie zdobył punktu)."

Jestem w trakcie pisania licencjatu na temat skuteczności ataku reprezentacji Polski na MŚ w Polsce.I szukam Wzoru na obliczenie skuteczności sposobem jaki wyżej w cytacie ktoś przedstawił.
Mateusz1993
Posty: 1682
Rejestracja: 11 kwie 2009, o 19:32
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: Mateusz1993 »

Z ciekawości co to za studia, że są takie ciekawe tematy prac licencjackich? :)

Co do pytania to mam wrażenie, że z podanego fragmentu chodzi Ci o efektywność, co prawda w tym co piszesz jest nieco inaczej jednak myślę, że chodzi o to.
Mianowicie efektywność również przedstawia się w %, a jest to bilans zawodnika punktów zdobytych do straconych. A dokładniej wyglądałoby to tak:

(ataki zakończone punktem - (ataki zablokowane + błędy bezpośrednie)) to dzielisz przez sumę ataków i później mnożysz przez 100% i masz efektywność.
na przykładzie:
20 wykonanych ataków, skończonych 12, 2 błędy, 3 bloki.
Wówczas skuteczność na poziomie 60%, ale już efektywność, ze wzoru:
(12-(2+3))/20 *100% i daje to 35%
Nie wiem czy o to Ci chodziło, więcej daj znać, bo ten fragment nie daje mi pewność:
lub atak wyblokowany lub wybroniony, po którym przeciwnik zdobył punkt
Bo w efektywności do wzoru nie wstawia się ataków wyblokowanych lub wybronionych.
Także daj znać, a i odpowiedź na me pytanie również chętnie bym zobaczył ;)
pisze licencjat
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:11
Płeć: M

Licencjat z Siatkówki.

Post autor: pisze licencjat »

Witam po raz drugi.

Zbieram materiały na temat skuteczności ataku.Jak kiedyś była zapisywana i liczona w statystykach jak jest teraz.Jakie są najpopularniejsze programy do prowadzenia statystyk o skuteczności. Wszystko na temat skuteczności ataku przyda mi się do pracy.

P.S.Błagam o pomoc.Goni mnie termin :)
Mateusz1993
Posty: 1682
Rejestracja: 11 kwie 2009, o 19:32
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: Mateusz1993 »

pisze licencjat pisze:Witam po raz drugi.

Zbieram materiały na temat skuteczności ataku.Jak kiedyś była zapisywana i liczona w statystykach jak jest teraz.Jakie są najpopularniejsze programy do prowadzenia statystyk o skuteczności. Wszystko na temat skuteczności ataku przyda mi się do pracy.

P.S.Błagam o pomoc.Goni mnie termin :)
Ostatnio Ci odpisałem, jednak się nie odniosłeś. Chętnie odpowiem, jeśli będę wiedział. ALe do końca nie wiem o co konkretnie potrzebujesz.
Co do historii (to nie bardzo wiem). Ale o obecnym stanie już więcej.
O jaki Ci wzór chodzi, bo ostatnio opisałem Ci efektywność. A skuteczność to jeszcze prostsza sprawa, bo:
(ataki skończone/suma ataków) * 100%
Programem jakiego się używa jest data volley (tzn. są jakieś inne, ale ten najpopularniejszy). I wówczas skuteczności ataku, masz wyliczane przez program, bo wcześniej kodem zapisujesz dane akcje.
Napisz dokładnie jaki masz temat. I czego konkretnie oczekujesz. Zapisania wzorem za pomocą specjalnych znaków czy ogólnie to wtedy można pomyśleć więcej teraz tak ogólnie tylko napisałeś.
pisze licencjat
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:11
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: pisze licencjat »

Tematem mojej pracy jest " Skuteczność ataku z drugiej linii reprezentacji Polski w poszczególnych fazach turnieju podczas MS w Polsce"

Po analizie wszystkich spotkań Polski skuteczność wyliczałem ze wzoru atak pkt-(błędy w ataku u atak nieskuteczny) / przez sumę ataków *100% gdzie:

-błędy w ataku (aut lub siatka, lub atak wyblokowany lub wybroniony, po którym przeciwnik zdobył punkt)
– Atak nie skuteczny (czyli tu są wszystkie ataki wyblokowane i wybronione, ale w takich akcjach, w których rywal nie zdobył punktu).

We wstępie pracy napisałem historie siatkówki na świecie , zasady gry w siatkówkę i promotor kazał mi jeszcze napisać odzielny rozdział o skuteczności ataku (definicje ,jak była kiedys mierzona w sensie ze kiedys statystycy to robili recznie a teraz jak to jest za pomoca programow komputerowych)
Mateusz1993
Posty: 1682
Rejestracja: 11 kwie 2009, o 19:32
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: Mateusz1993 »

Ok. Czyli mamy dokładnie napisany temat.
To jak tak staram się pomóc, to prosiłbym o odpowiedź na moje pytanie, typuję jakiś AWF, a kierunek?
Mateusz1993 pisze:Z ciekawości co to za studia, że są takie ciekawe tematy prac licencjackich? :)
Wróćmy jednak do wątku:
Tak patrzę po tym co teraz napisałeś i szczerze jakąś dziwną masz te skuteczność, skąd wgl wziąłeś taki wzór? Bo osobiście nie miałem styczności z czymś takim. Wiadomo, że rodzaje efektu danego ataku są zapisywane inaczej (tj. inaczej punkt, inaczej blok, inaczej obrona inaczej błąd). Jednak te podany przez Ciebie system jest jakiś dziwny. Dla przykładu.
atakujący w meczu wykonał 45 ataków, skończył 22, dostał 3 czapy i zrobił 2 błędy, w pozostałych 18 akcjach, 6 razy go podbili i zdobyli punkt, a 12 razy rywale go podbili nie zdobywając już punktu.
I w normalnych warunkach zawodnik ma 49% skuteczności w ataku 38% efektywności.
A licząc wzorem, który podałeś (jeśli dobrze rozumiem?) to co w nawiasie sumujesz i wówczas wychodzi:
[22- (3+2+6+12)]/45 * 100% wówczas ta skuteczność wynosi -2% :D Także coś nie tego.
Także, coś mi się wydaję, że musiałeś coś pomieszać. Albo w przedstawieniu zapisu, albo w tym systemie, pewnie to drugie bo jak wspomniałem nie spotkałem się wcześniej z czymś takim.
No tak masz rację wcześniej na kartce, teraz skuteczność, efektywność danego elementu oblicza program, bo wcześniej ustawiasz sobie konkretne kody jak to ma wyglądać. ;)
pisze licencjat
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:11
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: pisze licencjat »

AWF Poznań specjalizacja z siatkówki :)
pisze licencjat
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:11
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: pisze licencjat »

Z tego co napisałeś wychodzi mi tak:

Czyli tak Suma Pkt to 45.

Błędy w ataku (łącznie 11)

Atak nie skuteczny (łącznie 12)

22-(11-12)/45 *100%

Otrzymujesz skuteczność na poziomie 51%
Mateusz1993
Posty: 1682
Rejestracja: 11 kwie 2009, o 19:32
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: Mateusz1993 »

pisze licencjat pisze:AWF Poznań specjalizacja z siatkówki :)
Dzięki, fajna sprawa ;)
pisze licencjat pisze:Z tego co napisałeś wychodzi mi tak:

Czyli tak Suma Pkt to 45.

Błędy w ataku (łącznie 11)

Atak nie skuteczny (łącznie 12)

22-(11-12)/45 *100%

Otrzymujesz skuteczność na poziomie 51%
No różnicę robi jeden znaczek, bo dając nawias w poprzednim poście zrozumiałem, że wszystkie ataki po których bezpośrednio zawodnik nie zdobył punktu, ostatecznie sumujesz i odejmujesz od punktów zdobytych co byłoby kompletnym nonsensem. A tu wychodzi, że te ataki podbite, po których rywal punktu nie zdobył dorzucane są do puli skutecznych ataków.
Teraz już ma to na pewno większy sens niż to co wywnioskowałem wcześniej jednak nie do końca. Na pewno jest to ciekawostka jednak po (co prawda, krótkiej) analizie wychodzi, że skuteczność tego danego zawodnika, będzie nie tylko zależeć od jego ataku, ale również ataku rywali.
Bo nie wiem czy zwróciłeś uwagę, że rywal może nie zdobyć punktu nawet gdy ten atak nie był trudny do podbicia, mieli łatwą kontrę, ale jej nie wykorzystali i tym samym skuteczność naszego atakującego wzrasta. Z drugiej strony atakujący wykonuje atak na trójbloku bije mocno, mamy obronę rywali ale gdzie daleko do tyłu, zawodnik z pola biegnie próbuje te piłkę dociągnąć, no i ich skrzydłowy jakąś przepychanką zdobywa punkt i wówczas atakujący po niezłym ataku, który przysporzył sporo problemów traci na skuteczności. Bardzo dużo zmiennych jest tu branych pod uwagę nie mających do końca wiele wspólnego z faktyczną skutecznością naszego atakującego.
Stąd ponowie pytanie skąd pomysł, na taki wzór i do tego nazywanie go skutecznością.
Bo według tego systemu, zespół mający dobry blok będzie miał łatwiejsze szansę osiągnąć wyższą skuteczność niż zespół, który ten blok ma nieco słabszy, a my wciąż mówimy o skuteczności ataku.

Na pewno jest to ciekawa sprawa, bo z tego co kojarzę, to i atak (jak pisałem wcześniej) jest różnie kodowany, tj. nie masz tylko atak punktowy i nie, ale wszystko co opisałeś, tyle, że tego do skuteczności się nie wlicza. Wiadomo ważną kwestią jest określanie wpływu ataku, na efekt dalszy tj. atak i obrona łatwa z dograniem idealnym, z dograniem dobrym ale nieidealnym, n 3 metr, czy gdzie można wystawiać tylko świeczkę na skrzydło, czy też obrona gdzie można tylko piłkę przebić. I to są istotne kwestie. Jednak niewiele ma to wspólnego ze skutecznością, bardziej już z efektywnością, ale nie tą w wymiarze podstawowym, a bardziej już taką zaawansowaną do głębszej analizy.
Mam nadzieję, że napisałem to w zrozumiały sposób.
Pisz śmiało, staram się pomóc (nie wiem czy skutecznie czy nie), ale celowo bądź nie poruszyłeś ciekawy dla mnie temat do rozważań ;)
pisze licencjat
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2015, o 17:11
Płeć: M

Re: Licencjat z Siatkówki.

Post autor: pisze licencjat »

Analizy mam już wszystkie. Potrzebuję jakichkolwiek informacji na temat jak była robiona kiedyś analiza spotkań.Wiem ze kiedys statystyk nagrywał wszystko na dyktafon a teraz są do tego specjalne programy.Ale nic pomiędzy nie mam co było ;/ a musze o tym napisać ok. dwie strony na ten temat
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólno-siatkarskie”