Szanse w sporcie

Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Szanse w sporcie

Post autor: Noworoczny »

Idziemy sobie ulicą, mamy mnóstwo czasu, podchodzi do nas człowiek i mówi: rzucisz monetą - jak wypadnie awers dasz mi złotówkę, jak wypadnie rewers, ja ci dam złotówkę. Zakładamy, że mamy pewność, iż moneta jest symetryczna. Wzruszamy ramionami i idziemy dalej, albo rzucamy (jeśli potrzebujemy dreszczyku emocji). Statystycznie będziemy na zero, bo szanse wypadnięcia awersu i rewersu są takie same. Wartość oczekiwana wygranej to 1/2*1zł+1/2*-1zł=0. Statystycznie będziemy na zero.

A teraz załóżmy, że historyjka jest identyczna, lecz ulicznik mówi: jak wypadnie awers dasz mi 50 groszy a jak wypadnie rewers, ja tobie złoty pięćdziesiąt. Teraz rezygnacja z gry jest głupotą, bo popatrzmy na wartość oczekiwaną. 1/2*1,50zł+1/2*-0,50zł=50gr. Statystycznie na takim zakładzie będziemy do przodu, więc nie zagra tylko wróg własnych pieniędzy. Nie ma to nic wspólnego z hazardem.

W zakładach bókmacherskich nie ma oczywiście mowy o szansach matematycznych, o tzw. prawdopodobieństwie w znaczeniu matematycznym. Szanse są szacowane przez doświadczonych analityków (pewnie przy jakimś wsparciu algorytmicznym).

I teraz: jeśli mierzy się drużyna A z drużyną B, to możemy mówić, że przed pierwszym gwizdkiem obie drużyny mają jednakowe szanse, bo może wygrać jedna albo druga. Zauważmy jednak, że przy starciu Perugii z Będzinem kursy nie są jeden do jednego, lecz pewnie jakieś jeden do dwudziestu. I gdyby ktoś proponował za zwycięstwo Perugii zakład 1:1 to tylko wróg własnych pieniędzy by nie zagrał.

Tak i na forum, jeśli ktoś twierdzi, że drużyna A ma takie same szanse na mistrzostwo, jak drużyna B, a nie postawi przy kursie 1,5:1, to znaczy, że coś u niego nie tak pod kopułą, albo po prostu sobie trolluje (-:

cbdo
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szanse w sporcie

Post autor: Guilder »

Noworoczny pisze:(...)
A teraz załóżmy, że historyjka jest identyczna, lecz ulicznik mówi: jak wypadnie awers dasz mi 50 groszy a jak wypadnie rewers, ja tobie złoty pięćdziesiąt. Teraz rezygnacja z gry jest głupotą, bo popatrzmy na wartość oczekiwaną. 1/2*1,50zł+1/2*-0,50zł=50gr. Statystycznie na takim zakładzie będziemy do przodu, więc nie zagra tylko wróg własnych pieniędzy. Nie ma to nic wspólnego z hazardem.
(...)
Słownik języka polskiego
Wikipedia
Nawet przy szansach 99 do 1 na korzyść grającego, to jest hazard, bo o powodzeniu lub jego braku decyduje przypadek losowy.
Temat zamykam, bo nie ma tak naprawdę nic wspólnego z siatkówką.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Zablokowany

Wróć do „Tematy ogólno-siatkarskie”