Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Edyta

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Edyta »

Nie chodzi o popularyzację sportu, tylko o "rzetelne ukazywanie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą". To jeden z obowiązków mediów publicznych. W Polsce odbywały się mistrzostwa świata w jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportu w naszym kraju, do tego z nadziejami na medal. Jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym sporcie ostatniego 10-lecia. A misyjna tv publiczna nie dość, że przed imprezą zupełnie nie informuje, że w ogóle takie wydarzenie będzie miało miejsce to jeszcze w trakcie ogranicza się do zdawkowego podawania wyników na końcu serwisów sportowych. W żadnym wypadku nie jest to "rzetelne ukazywanie wydarzeń", ponieważ taki sposób przekazu skarlał to wydarzenie i deprecjonował jego znaczenie.
TVP to jednak firma i na swoje działanie musi patrzeć także pod kątem finansowym.
Problem w tym, że patrzy tylko pod kątem finansowym.
Niech się sprywatyzuje, niech przestanie udawać publiczną i niech wyrzuci ten zestaw obowiązków "misyjnych" ze swojego statutu, wtedy nikt nie będzie się jej czepiał. Jestem ciekawa, jak do tych wszystkich obowiązków mają się tony taśm nakręconych debilnych seriali, które niczego nie wnoszą do życia widzów, godziny jeszcze bardziej debilnych show, w których płaci się krocie gwiazdom za bycie jurorami. Skoro tv publiczna tak bardzo dba o swoje finanse to niech przestanie płacić kosmiczne pieniądze swoim prezesom, niech tak zreorganizuje swoje struktury, żeby działać oszczędniej i stanie się nowoczesnym przedsiębiorstwem. Nie pamiętam, kto to, ale któraś z gwiazd Dwójki, która przeszła do tv komercyjnej, opowiedziała kiedyś w jakimś wywiadzie, że to co zobaczyła, było dla niej szokiem. Okazało się, że wyprodukowanie minuty podobnego programu u nowego pracodawcy kosztuje i trwa kilka razy mniej, a tam gdzie w publicznej potrzebny był sztab kilkudziesięciu ludzi, tu wystarcza 7 osób. Do tego z lepszym efektem. Więc wasza troska o finanse abonentów w związku z kilkoma programami na temat siatkówki naprawdę na wiele się nie zda, bo marnuje się tam o wiele więcej kasy niż wam się wydaje.

Mogę tylko powtórzyć, że tv publiczna powinna albo zacząć się zachowywać faktycznie jak publiczna, albo bez żadnych płaszczyków i wyciągania kasy z abonamentu prowadzić normalną działalność komercyjną, jaką de facto prowadzi.
Awatar użytkownika
Artek1967
Posty: 1014
Rejestracja: 1 wrz 2012, o 20:19
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Artek1967 »

Edyta pisze:Robiłam co mogłam, nawet sondy wśród znajomych przeprowadzałam ;) Z tymi "wszystkimi" to hiperbola, ale nawet jeśli ktoś coś tam słyszał to ani nie znali kompletnie żadnych szczegółów, ani nikogo to nie obchodziło.
Edytko, są ludzie, których siatkówka kompletnie nie interesuje, i musisz się z tym pogodzić. Nasza ukochana siatkówka nie jest tak medialnym sportem jak np. kopana. W różnych krajach ludzi pasjonują bardziej inne sporty drużynowe i to są fakty niepodważalne. Biorąc to również pod uwagę należy obiektywnie podejść do rangi naszych MŚ 2014. Bez wątpienia dwa wydarzenia sportowe maja największą "range" medialna a sa to IO i MŚ w kopaną. Trzecie sa ME w kopaną, które mieliśmy dwa lata wcześniej, i zaczyna sią cała masa imprez mistrzowskich rangi światowej lub kontynentalnej, a czasami nawet krajowej (np. Puchar Stanleya czy Super Bowl) które również mają porównywalny lub nawet jeszcze większy oddźwięk medialny. Dlatego nie można z jednej strony gloryfikować rangi naszych MŚ, ale nie wypada również całkowicie przemilczać imprezy takiej rangi.

A na marginesie, to potrafiłaś dwa lata wcześniej podać jakieś szczegóły odnośnie ME 2012? Bo ja sie przyznaję że jedyny szczegół który zapamietałem to to że Polacy tam grali, ale chyba nie specjalnie im to wyszlo. :D ale z kim i gdzie to nawet na bieżąco nie wiedziałem, dlatego kompletnie nie dziwi mnie ignorancja osób nie interesujacych się "naszą" grą.
Brak następcy Kurka? Wilfredo by chyba sie sprawdził. Przyjmujacych mamy aż nadmiar, Leoś trochę krwawi w przyjeciu a na ataku brakuje gracza z taka charakterystyką...
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: madlark »

Czyli misja tvp miała polegać na promowaniu imprezy i informowaniu, że można ją obejrzeć tylko u konkurencji?
A skoro znajomi nie interesują się siatką to po co im zawracać głowę?
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Chal »

Edyta pisze:Problem w tym, że patrzy tylko pod kątem finansowym.
Jakby tak było, to zakodowaliby piłkarskie MŚ, zamiast pokazać wszystkie mecze w jedynce lub dwójce i na tym stracić. Nie da się do wszystkiego dokładać, "bo misja". W 2014 roku TVP miała IO w Soczi i MŚ w Brazylii, więc absolutnie mnie nie dziwi, że znacznie mniej popularne od obu imprez MŚ w siatkę, do których dostęp skutecznie blokowała posiadająca prawa konkurencja, zostały potraktowane po macoszemu. I tak, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w TVP, tak jak zresztą w dużej większości spółek publicznych, dochodzi do ogromnej liczby nadużyć, ale nie zmienia to faktu, że akurat za takie, a nie inne potraktowanie MŚ cięgi się im nie należą.
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Abdullo
Posty: 1064
Rejestracja: 12 wrz 2010, o 18:53
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Abdullo »

Edyta pisze:Nie chodzi o popularyzację sportu, tylko o "rzetelne ukazywanie całej różnorodności wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą". To jeden z obowiązków mediów publicznych. W Polsce odbywały się mistrzostwa świata w jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportu w naszym kraju, do tego z nadziejami na medal. Jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym sporcie ostatniego 10-lecia. A misyjna tv publiczna nie dość, że przed imprezą zupełnie nie informuje, że w ogóle takie wydarzenie będzie miało miejsce to jeszcze w trakcie ogranicza się do zdawkowego podawania wyników na końcu serwisów sportowych. W żadnym wypadku nie jest to "rzetelne ukazywanie wydarzeń", ponieważ taki sposób przekazu skarlał to wydarzenie i deprecjonował jego ważność
Bardzo nie lubię tego pisać, ale nie kłam. Zdawkowe relacje... Oglądałeś, że tak piszesz? Wiem co widziałem i od połowy turnieju trudno im coś zarzucić Robili więcej niż mogli. Relacje w głównych wydaniach a nie tylko w serwisach. Bez problemu można to znaleźć w archiwach serwisów.

Misja to słowo klucz jak piszą poprzednicy. To wszystko i nic. Często pod to pociąga się programy które mało kto chce oglądać. Czyli programy o książkach, teatrze muzyce poważnej itp. Czyli programy które w normalnej komercyjnej się nie znajdą. Sport tez jest ważny. Najważniejsze imprezy wpisano w ustawę czyli przede wszystkim olimpiada i MŚ w piłce nożnej. Reszta jest dyskusyjna. Jest masę dyscyplin których żadna tv nie pokazuje a Polacy osiągają sukces.

Ale są kanały tematyczne, które pozwalają na znalezienie czegoś dla siebie.
Edyta

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Edyta »

madlark pisze: A skoro znajomi nie interesują się siatką to po co im zawracać głowę?
Interesujące, że przed mś na tym forum mnóstwo osób wieszało psy na Polsacie za zakodowanie imprezy, argumentując to m. in. utratą niepowtarzalnej okazji rozszerzenia grona osób w naszym kraju interesujących się naszą dyscypliną. W trakcie imprezy było podobnie, do tego czytałam tu pełne rozczarowania wpisy, że impreza istnieje tylko w Polsacie, że inne media ją bojkotują. O ile media komercyjne miały prawo to zrobić, o tyle publiczne nie miały. Teraz zaś czytam wyłącznie wpisy o zupełnie odwrotnym wydźwięku ;)
@Artek1967 zgadzam się całkowicie z twoją wypowiedzią. Zauważ jednak, że medialność owych dyscyplin, czy wydarzeń nie wzięła się tylko z ich atrakcyjności dla widza czy kibica, ale właśnie także z powodu wypromowania ich przez media. W Polsce siatkówka jest dyscypliną popularną, a skoro ma określony status, nie powinna być ignorowana przez media publiczne. Kilka lat temu prowadziłam mailową dyskusję z dwoma redaktorami zajmującymi się sportem w radiowej Trójce. Zaczęło się od mojego zapytania, dlaczego Trójka w konsekwentny sposób ignoruje tak popularną u nas i pełną sukcesów dyscyplinę jak siatkówka. Być może tego już nie pamiętacie, ale wtedy właśnie tak było (jeszcze ze 3-4 lata temu). Jedyne informacje dotyczyły suchych wyników meczów reprezentacji, czasem co ważniejszych meczów ligowych. Panowie okazali się bardzo mili i otwarci na dyskusję, chętnie i sympatycznie odpisywali na moje maile, tłumacząc, że oni są podobnego zdania jak ja, że dyscyplinie należy się większa uwaga, ale w redakcji istnieje przeświadczenie, że "modniejsze" jest obszerne informowanie o wyczynach Gortata w Stanach, bo to przecież NBA, prestiżowe rozgrywki. Że nie chodzi o kasę przeznaczaną na materiały tylko pewną mentalność zakorzenioną w umysłach decydentów, że tamto jest "lepsze" niż siatkówka popularna tylko w Polsce. Minął jakiś czas (nawet nie tak długi) i nagle nastąpiło przewartościowanie postaw. Trójka zaczęła się otwierać na siatkówkę. Nagle zobaczyłam, że zaczęła uczestniczyć w wydarzeniach siatkarskich jako partner medialny, a za tym poszły lawinowo obszerne relacje (nawet na żywo), zapraszanie do studia ekspertów, wywiady itd. Teraz siatkówka w radiu jest jedną z najlepiej i najobszerniej omawianych dyscyplin. Oczywiście powiecie, że Polsat nie jest konkurencją dla radia, więc mogli sobie na to pozwolić. Jasna sprawa, ale chodzi mi o coś innego. Nie mogę się zgodzić ze sformułowaniem, że siatkówka nie jest tak medialna jak inne sporty, bo to właśnie media powodują, że jakiś sport nim się staje (masło maślane, ale wiadomo o co chodzi). Trójkę stać było na zmianę mentalności.
Druga strona medalu - skoro mamy coś tak "własnego", popularnego u nas, a co stało się też naszą wizytówką w innych krajach, powinno się o to dbać i nadawać temu odpowiednią rangę przy okazji takich wydarzeń jak mś odbywające się w Polsce. Właśnie tak pojmuję misję mediów publicznych. TVP tego nie robi, tylko "obraża się", że pokazuje to inna telewizja. I ochoczo włącza się do dyskusji o dyscyplinie tylko wtedy, gdy jest okazja ją zdyskredytować, jak teraz przy okazji afery korupcyjnej. Oczywiście powinna o tym rzetelnie informować (misja :) ), ale wzięła się za nią w sposób aż nadaktywny. Do tego niezbyt rzetelny, na co zwraca uwagę wielu neutralnych dziennikarzy. Krótko mówiąc, w całokształcie działań związanych z siatkówką kieruje się wyłącznie własnym partykularnym interesem, całkowicie ignorując interes społeczny. Tylko o to mam pretensje.
Jakby tak było, to zakodowaliby piłkarskie MŚ, zamiast pokazać wszystkie mecze w jedynce lub dwójce i na tym stracić.
Jestem przekonana, że starannie to sobie przekalkulowali i na pewno na reklamach zarobili więcej niż zarobiliby na zakodowaniu imprez. Zresztą błagam, przecież ja nie wymagam od nich, żeby ponosili nie wiadomo jakie nakłady na informowanie o imprezie, której nie pokazują. Chodzi o kilka więcej wstawek informacyjnych czy materiałów. Dla nich w skali tego, na co faktycznie wyrzucają pieniądze to pewnie żadne kwoty. Tutaj bardziej chodzi o konflikt między nimi a Polsatem, a stracili na tym widzowie i kibice.


@Abdullo, nie tyle ja kłamię, ile ty nie idziesz za tokiem mojego rozumowania. Kiedy impreza weszła w wyższą fazę i Polacy zaczęli mieć perspektywę na sukces, a temperatura wśród innych mediów i kibiców mocno wzrosła, publiczna już nie mogła ignorować tematu, bo tylko by się ośmieszyła. A to o czym piszesz w kwestii pokazywania innych "misyjnych" programów tylko potwierdza, że w tym wypadku poszło o małostkowe prywatne rozgrywki z Polsatem. A na takie coś, kosztem widzów publiczna telewizja nie powinna sobie pozwalać.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2015, o 23:58 przez Edyta, łącznie zmieniany 1 raz.
ciacho23
Posty: 951
Rejestracja: 2 sie 2012, o 23:09
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: ciacho23 »

Czy ja dobrze widzę, że z Ipli zniknęła większość materiałów z MŚ? Żadnych skrótów i całych meczów nie ma. Chyba, że nie umiem znaleźć.
Lucian
Posty: 91
Rejestracja: 7 maja 2012, o 14:04
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Lucian »

Rzeczywiście zostały same wywiady, a to ci psikus.
SerCos
Posty: 3014
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: SerCos »

Wracając do dyskusji na temat misji i abonamentów

Na polsatsport.pl pojawił się ciekawy artykuł odnośnie norweskiej telewizji o wdzięcznym tytule "To się nazywa misyjna telewizja. Można się uczyć od Norwegów". I wszystko wygląda ładnie pięknie tyle, że na końcu jest fragment:
Jego wysokość na rok 2015 wynosi 2756 koron (1350 złotych). Według badań opinii publicznej, Norwegowie uważają że jest kosztowny, lecz większość chce go jednak zachować, ponieważ programy informacyjne NRK są dla nich najbardziej wiarygodne, a filmy, transmisje sportowe i ważne programy dyskusyjne nie są przerywane reklamami.
W porównaniu z TVP, gdzie opłata roczna wynosi 258 zł, a wpływy z abonamentu wyniosły w 2013 roku 712 mln złotych, podczas gdy norweska telewizja ma wpływy z abonamentu ponad 2 mld rocznie to nie mamy o czym rozmawiać.
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Chal »

Fajnie tak porównywać Polskę i Norwegię, pomijając kwestie społeczno-ekonomiczne ;)
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
SerCos
Posty: 3014
Rejestracja: 13 cze 2011, o 17:34
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: SerCos »

To do mnie czy do Polsatu?

Ja odniosłem się bezpośrednio do tytułu artykułu: "To się nazywa misyjna telewizja. Można się uczyć od Norwegów"
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Chal »

Do Polsatu rzecz jasna. W ogóle lekko niesmaczne jest branie się przez nich (jako konkurencję) za taki temat.
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Edyta

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Edyta »

Nie wiem, jak jest w Norwegii (może ktoś był i się odniesie?), ale wiem, że wiele telewizji publicznych pobierając abonament, bardzo ogranicza liczbę reklam. Czytałam kiedyś, że TVP jest sporym ewenementem w Europie, biorąc pod uwagę relację wysokości dochodów z reklam i wysokości abonamentu. Wspominałam też kiedyś, że produkcja programów w TVP jest bardzo nieoszczędna i ogólnie firma jest źle zarządzana. Czyli sporo kasy zwyczajnie się marnuje.

Co do faktu, czy Polsat powinien brać się za taki temat. Być może nie. Ale możliwe, że to lekki odwet za to, że telewizja publiczna "przypomniała sobie" o swojej misji w stosunku do popularnej dyscypliny pokazywanej w konkurencyjnej stacji dopiero przy okazji afery korupcyjnej. I mówi o niej przy każdej okazji, nierzadko mało rzetelnie, przekłamując fakty.
jarek8dywan
Posty: 591
Rejestracja: 24 sie 2008, o 21:57
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: jarek8dywan »

Dalszy ciag afery organizacyjnej:
CBA przychodzi po wodzireja
Wśród tych osób jest znany wodzirej, od lat zajmujący się organizowaniem dopingu na meczach siatkówki, ale także między innymi podczas konkursów skoków narciarskich. Udało nam się z nim porozmawiać, ale nie chce wypowiadać się pod nazwiskiem. - Ja osobiście mam lustro w łazience, myję tam zęby i nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia. Natomiast dla mnie to jest osobisty dramat. To jest coś, z czym mi się bardzo ciężko pogodzić. Nie życzę najgorszemu wrogowi tego, co przeżywam – mówi wodzirej.

Czyzby ktos z duetu Kulaga/Magiera? Ktos siedzi w temacie czemu to tyle trwa, jest niejasne i chaotyczne? Czy faktycznie bylo jasne zlamanie prawa? Jesli by tak bylo to chyba Popko czy Przedpelski by siedzieli? Tak wiec o co chodzi.
Awatar użytkownika
Noworoczny
Posty: 8666
Rejestracja: 29 gru 2013, o 14:52

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Noworoczny »

A to na skokach nie było didżeja Skry?
#muremzaheynenem

Odpowiadam tylko za to, co napisałem, a nie za to, co sobie pomyślałeś, czytając.
Gibson
Posty: 287
Rejestracja: 19 gru 2018, o 14:20
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Gibson »

Didek
Posty: 1364
Rejestracja: 2 sie 2015, o 14:55

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Didek »

To że będzie drogo było wiadomo już przed samymi mistrzostwami. Bo to było na zasadzie "zastaw się, a postaw się".
Bo kto wie ile ma przypadać np. kawioru na jednego VIPa? Było drogo, marketing słaby i ograniczał się w większości do reklam w Polsacie i programu Polska 2014. Ale przez 4 lata to powinno już być po sprawie. To że jeszcze nikogo nie posadzili to oznacza, iż nic nie mają. Bo inaczej prokurator poszedł by do sądu i już by był wyrok w pierwszej instancji. Zamiast tego prokurator robi kolejne pokazówki. Bo zatrzymać można każdego. Czy kogoś dziwi, iż Kułaga z Magierą są drodzy? Zaryzykuje stwierdzenie, iż najdrożsi w Polsce? Zapewne nikogo. Bo są najlepsi a jakość kosztuje. Jestem bardzo ciekawy tej ekspertyzy o które pisze w artykule . Jak biegły wycenił wartość ich usług. Bo to jest nieporównywalne. Tak jakby ktoś powiedział, iż płacenie Leonowi milion Euro to za dużo, bo Marcin Wika, także przyjmujący, gra za 100 tys PLN.

Ps. Linia obrony Pana Popko jest bardzo ciekawa. Co się czepiacie, bo w końcu zostaliśmy Mistrzami Świata. Ale z drugiej strony to pewna "sprawiedliwość" bo z Panem Biesiadą też było podobnie. Oskarżenia i zniszczenie człowieka by na końcu stwierdzić, iż nic się nie stało.
Arw165
Posty: 1405
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: Arw165 »

Od 7 lat trapi mnie jedna akcja z meczu finałowego. Poniżej link do meczu, wrzucony oficjalnie przez Volleyball World:
https://youtu.be/Y3RZ3j3niaU?t=6756

Ustawiłam link na akcję przy której Papa Drzyzga wyraźnie sugerował, że Winiarski popełnił jakiś błąd, którego nikt nie zauważył. I Swędro odpowiedział "wiem o co ci chodzi, nikt nie protestuje". Jest tu tylu ekspertów, na pewno ktoś pomoże zamknąć dla mnie ten rozdział. :D Czy chodzi o przejście dołem? Bo innego pomysłu nie mam.
Awatar użytkownika
lukecik
Posty: 1533
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 17:03
Płeć: M

Re: Mistrzostwa świata 2014 w Polsce

Post autor: lukecik »

Chyba tylko ewentualne dotknięcie siatki wchodzi w grę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mistrzostwa Świata”