Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

KibicSiatki
Posty: 619
Rejestracja: 27 lut 2023, o 16:48
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: KibicSiatki »

Większości prezesów reprezentujących kluby zrozumieli , że podwyższając ligę do 16 zespołów w Polsce , popełnili błąd i chcą to naprawić zmniejszając do 14 , chroniąc zespół Polski ,żeby jednego uratować kosztem zespołu z Ukrainy co dostał zaproszenie do ligi , a nie sportowo wywalczył awans i teraz im podziękują.
Tak szczególnie o swój rynek siatkarski dbają Włochy przy 12 w lidze zespołów , naturalizują zagranicznych graczy , szukając sposobów jak szybko im dać paszport i mogliby grać bez limitu , zrobić miejsce dla innych nowo sprowadzonych . :D
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

No tylko ewentualne Coopery to nie zastąpią raczej Fornala i Bednorza, a Buszka czy innego Sobańskiego. Pomijając tysiąckrotnie podnoszony fakt, że dzisiaj polski zawodnik nie do końca kosztuje realną wartość tylko wartość + paszport. Wobec czego jak taki Kalembka będzie kosztował 30% obecnej wartości, bo resztę stanowił paszport, to albo będzie grał za 30%, albo będzie kisł na ławce jakiś anonimowy Albańczyk za te same 30% albo i nawet mniej. A takie pooszczedzane pieniądze z Kalembków mogą zostać użyte na utrzymane Fornalów czy tam zatrudnienie lepszej klasy zawodnika do szóstki, bo nie trzeba będzie pół budżetu wydać na paszporty i odmówić 30 zawodników bo limity.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Diomedea
Posty: 4446
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Diomedea »

Jesli uwazasz, ze decyduje kryterium sportowe, to wutlumacz mi prosze, dlaczego Borges zrzucil wage dopiero jak przeszedl do Resovii, i dlaczego w Radomiu gral kosztem sporo lepszego, mlodszego Polaka tzn Firszta.

Fornalow dla wszystkich nie starczy. Beda grac w najlepszym razie Cooperowie, a w gorszym Borgesowie. Gorszy pieniadz wypiera lepszy.
Tanszy kontrakt wyprze drozszego rozwojowego Polaka, jesli beda juz oni dostepni.

Ewentualnie logiczne byloby zwiekszenie limitow na rok, do obnizenia liczby druzyn. Tylko juz troche pozno, bo czesc druzyn rozpoczela budowe zespolow i podpisala kontrakty.

Ja tam jestem za tym by jesli zechce zagral Jacznik zamiat Ketsurakisa. Zblizony potencjal, o ile nie wyzszy Polaka. Ale swoja zagraniczna "gwiazdke" trzeba miec, wiec Kanadyjczyk jest zawodnikiem PL i moze ktos go zechce w przyszlym roku.
Ostatnio zmieniony 9 sty 2024, o 12:02 przez Diomedea, łącznie zmieniany 2 razy.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

Ale to trzeba nauczyć Ruska robić zmiany czy innego Woickiego, a nie wprowadzić limit 0 obcokrajowców żeby grał Firszt. Szukasz rozwiązania nie w tym miejscu :) że Borgesowi nikt nie umiał rozpisać diety by wyglądał jak siatkarz albo zajął się nim trener na siłce to raczej też nie wina czy zasługa limitów.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Diomedea
Posty: 4446
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Diomedea »

Nie, tego sie nie da.
Z 2 powodow. Za te transfery ktos jest odpowiedzialny. Jak zawodnik nie bedzie wchodzil to facet z rady nadzorczej zapyta -po co go Pan sciagal z zagranicy.
Drugi to nasze kompleksy i zapatrzenie w innych. Uczyc sie moze nie bedziemy, trenerow nie wyksztalcimy, szkolenia w Spale nie zreformujemy. Ale za to slabiutkiemu Brazylijczykowi grac damy. Rusek czy Woicki byli przy kadrze. Co nie wplynelo specjaln ie na ich kunszt i taktyke.

No i prawo Kopernika dziala. Wezmiemy tanszego zawodnika, poza tymi ktorzy juz zdolali sie przebic jak Fornal czy Sliwka.

A poza tym sorry, ale Brazylijczycy, Amerykanie, Kanadyjczycy Argentynczycy itp chyba nie maja prawa pracy w UE i wzajemnie. Wiec nie wystawiajcie mi tekstow o lamaniu prawa UE.
To co-Niemcy bez ograniczenia, a Argentynczycy juz z? I bedzie glupio ale zgodnie z prawem.
Ja jestem ekspata. I zeby dostac robote w UE, poza dyplomem i dodatkowym dyplomem Akademii Europejskiej w mojej specjalizacji mialam 3 miesieczny okres probny. W USA juz by nie bylo tak latwo.
Generalnie trzeba udowodnic, ze jest sie lepszym badz minimum na wysokiej sredniej lokalnej. Wszedzie.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

Ja już wielokrotnie pisałem że bym całkiem te limity zniósł. To o czym Ty piszesz to potrzeba zmiany snobistycznego podejścia w niektórych klubach wśród zarządu i nie ma żadnego związku z limitami. Bo równie dobrze prezes mógłby pytać po co chciałeś tego młodego Kubickiego w drużynie jak grasz jakimś brazylijskim wynalazkiem co przyszedł w razie jakby młody nie dał rady.

Ogólnie uważam że gdziekolwiek wpychanie jakichś limitów, parytetów to jest głupie i szkodliwe, no chyba że jest jedyną opcją niedyskryminacji jakiejś grupy. Dla mnie w czynności x powinno brać udział y najlepiej nadających się do tego ludzi. I nie ma dla mnie większego znaczenia czy to będzie y mężczyzn, kobiet, czarnoskórych, Żydów, gejów, transseksualistów czy nawet "helikopterów szturmowych" - jeżeli do czynności x nadaje się najbardziej y ludzi stanowiący 100% którejś z wyżej wymienionych grup, to nie oznacza dyskryminacji pozostałych grup, tylko wskazuje że ci ludzie nadają się najbardziej. No bo np. do przenoszenia 100-kilogramowych głazów najbardziej będą się nadawać potężni mężczyźni. Z kolei do usypiania dzieci pewnie lepiej sprawdzą się od tych panów kobiety. Nie widzę potrzeby by połowa pań walczyła z głazami, a pudziany próbowały usypiać dzieci.

Analogicznie w sporcie, jeżeli Radom najlepszą drużynę, jaką będzie w stanie zbudować będzie mógł zbudować z 3 Argentyńczyków, Kanadyjczyka, dwóch Niemców, Duńczyka, Estończyka, Kostarykanina, Turka, Gwatemalczyka, Tajwańczyka, Greka i Kameruńczyka, no to niech taką zbuduje. Dlaczego ma wydać pół budżetu na Polaka "bo Polak" albo grać zawodnikiem słabszym?

Oczywiście ja tu wyżej piszę o "idealnym świecie" bo pewnie im mniejszy limit tym więcej DJ'ów z Jamajki jednak, ale i więcej Tahtów. A nasi jak się tylko będą nadawać na poziom ligi, to będą grać. Jakoś Częstochowa nakupiła wynalazków a gra na przyjęciu Kogut i Sobański, bo widocznie i trener i prezes mają głowę na karku.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7949
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Diomedea pisze: 9 sty 2024, o 11:41 Jesli uwazasz, ze decyduje kryterium sportowe, to wutlumacz mi prosze, dlaczego Borges zrzucil wage dopiero jak przeszedl do Resovii, i dlaczego w Radomiu gral kosztem sporo lepszego, mlodszego Plaka tzn Firszta.
Pewnie dlatego, że trenerzy i prezesi klubu popełniają błędy, na tym polega sport właśnie, np. młody Polak, Kacper Piechocki swego czasu grał kosztem najlepszego libero MŚ, Ferdinanda Tille. I potem boisko weryfikuje Nawrockiego/Borgesa/Piechockich, dlatego to jest kryterium sportowe. Tzn. Radomia nie zweryfikowało przez 16-zespołową ligę, ale to inna sprawa. Generalizowanie skrajnych przypadków raczej przejaskrawia rzeczywistość.
Streeter pisze: 9 sty 2024, o 11:35 No tylko ewentualne Coopery to nie zastąpią raczej Fornala i Bednorza, a Buszka czy innego Sobańskiego. Pomijając tysiąckrotnie podnoszony fakt, że dzisiaj polski zawodnik nie do końca kosztuje realną wartość tylko wartość + paszport. Wobec czego jak taki Kalembka będzie kosztował 30% obecnej wartości, bo resztę stanowił paszport, to albo będzie grał za 30%, albo będzie kisł na ławce jakiś anonimowy Albańczyk za te same 30% albo i nawet mniej. A takie pooszczedzane pieniądze z Kalembków mogą zostać użyte na utrzymane Fornalów czy tam zatrudnienie lepszej klasy zawodnika do szóstki, bo nie trzeba będzie pół budżetu wydać na paszporty i odmówić 30 zawodników bo limity.
To wszystko trywialne jest w sumie, i niekoniecznie jeżeli chodzi o Kalembki (bo oni trafiają w niszę tanich Polaków, tutaj bez większej różnicy czy będzie Kalemba czy Wiltenburg) - jak Zaksa wzięła Szymurę, Porębę i Urbanowicza, to wiadomym jest, że zapłaciła za trzech okołoreprezentacyjnych graczy dużo więcej niż wskazywałaby na to ich klasa sportowa. A mogłaby na środku wziąć, nie wiem, duet Fasteland-Schnitzer z Pro A i nie straciłaby pewnie na jakości, inwestując w kogoś lepszego niż Szymura. Zarazem, taki Poręba znalazłby miejsce w klubie na swoim poziomie sportowym (jeżeli ktoś go dalej traktuje jako talent), bo kontrakt w Zaksie to on dostał właśnie za obywatelstwo, i pewnie by sobie pograł w jakiejś Nysie. Gdyby zagwarantować podobną liczbę Polaków - właśnie w myśl rekomendacji FIVB, przy braku limitu Polaków w wyjściowym składzie, to bardzo szybko by się wyrównały tego typu potworki. WOLNY RYNEK BY ZWERYFIKOWAŁ, hehe.
Orzi
Posty: 805
Rejestracja: 2 lut 2022, o 17:09
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Orzi »

Ja też jestem za zniesieniem, albo chociaż poluzowaniem limitu. Głównie przez to, że ta liga byłaby bardziej wyrównana wtedy.
janek50
Posty: 219
Rejestracja: 18 kwie 2015, o 14:38
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: janek50 »

Mówienie o zniesieniu limitów w Plus Lidze przypomina mi o liberałach z początku lat 90-tych .Mówili o niewidzialnej ręce rynku , która wszystko w gospodarce załatwi . I wolny rynek rozłożył nam na łopatki prawie cały przemysł . Otwieranie się na zewnątrz bez wzajemności jest drogą do katastrofy. Gdzie mieliby grać i rozwijać się następcy obecnych naszych reprezentantów przy otwartej polskiej lidze i jednocześnie na wpół zamkniętych ligach zagranicznych?
Ostatnio zmieniony 9 sty 2024, o 13:24 przez janek50, łącznie zmieniany 1 raz.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

A które to ligi zagraniczne są zamknięte? Tak samo jak Clevenot zajmuje miejsce Patrykowi Łabie tak Semeniuk zajmuje miejsce jakiemuś Patricio Labotcie. Życie. Dobrze, że Amerykanie nie wiedzą, że trzeba mieć własną ligę, by się wybić, bo by nigdy Mistrzostwa Olimpijskiego nie zdobyli. A Serbowie Mistrzostwa Europy.
WysokiPortorykanczyk pisze: 9 sty 2024, o 12:08 tutaj bez większej różnicy czy będzie Kalemba czy Wiltenburg
No sportowo nie, ale podejrzewam że finansowo jakaś różnica między nimi jest. Oczywiście nie taka, by Zaksie zrobić jakąś różnicę, ale już np. takiemu Radomiowi może zrobić różnice i np. zamiast Buszka byłoby ich stać chociaż na takiego Sterna.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Diomedea
Posty: 4446
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Diomedea »

Zaraz zaraz. Serbowie lige chyba maja?
Amerykanie maja inny system szkolnictwa, inne przedzialy wiekowe i duza role sportu. Wiec mozna sie dostac do collegu bedac wybitnym sportowcem a sredniawym naukowcem. Dlatego NCAA jakas tam role pelni. Wychodza stamtad zawodnicy starsi od naszych wychodacych z juniora, i w zwiazku z tym mocniejsi fizycznie, wiec blizej seniorskiego grania. Technicznie to raczej zblizony poziom.

Jakos od lat macie pelne buzie/klawiatury pisania o nielegalnosci ograniczen dla cudzoziemcow, bo UE.
Teraz, jak przypomnialam, ze Braylijczykow, Amerykanow itp tzn pewnie ze 2/3 interesujacych graczy Unia nie obejmuje to jakos juz sprostowan i nawolywania do praworzadnosci nie widze.

Nie, Kacper Piechocki nie gral, bo ludzie sa omylni. Gral ze zblizonego powodu co Borgese. Bo ludzie naduzywaja swoich funkcji i potem ida w zaparte.
Nie sadze, by ktokolwiek podejrzewal, ze Kacper okaze sie lepszy od Niemca. Ale Tille mial roczny kontrakt jako pierwszy libero, tylko i wylacznie by stworzyc alibi dla Panow P na desygnowanie Kacpra na szostkowego gracza, rok czy tam dwa po pozbyciu sie Zatora. Robil za bufor.

Jesli wartosc sportowa decyduje, wytlumaczcie mi, dlaczego wyjezdzal, na rok do Czech, np Kewin Sasak. Czy az tak wiele sie tam nauczyl, czego nie zdolal sie nauczyc tutaj? Czy w zwiazku z tym wybitnie wzrosly jego mozliwosci sportowe? Nie, zmienil sie tylko jego oglad przez polskich trenerow i dyrektorow sportowych.

W ostatnim okresie wyjazdzali: Halaba, Droszynski, Firlej, Sasak. Obecnie sa to gracze o powiedzmy pewnej pozycji szostkowej, i jakiej renomie, choc Pawel zdaje sie walczyc troche ze swoim zdrowiem. Poniewaz jest ssanie, to mogli wrocic, jak pokazali polskim trenerom i prezesom ze grac potrafia.
Nie chce mi sie sprawdzac, ale zaloze sie, ze w okresie ich wyjazdow gralo na boiskach PL sporo slabszych cudzoziemcow. A wspomniani gracze bardzo drodzy nie byli. Jak limity bylyby nizsze, to moze i by nie wracali. I galiby Cupkovice i podobne wynalazki, bo co limitow nie ma, wiec niech graja.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7949
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

janek50 pisze: 9 sty 2024, o 12:49Gdzie mieliby grać i rozwijać się następcy obecnych naszych reprezentantów przy otwartej polskiej lidze i jednocześnie na wpół zamkniętych ligach zagranicznych?
1. W Pluslidze. Dla przykładu, zmniejszając limit z czterech Polaków na parkiecie do trzech (no, wiecie o co mi chodzi, limity a'la Serie A), 'pozbawiamy' miejsca w składzie takich prominentnych reprezentantów jak Wrona, Gladyr, Zniszczoł, Drzyzga, ktoś tam z Trefla, Nowakowski J., ktoś tam z Nysy, Szymendera/Szerszeń, Łomacz, Schmidt, środkowy z Suwałk, środkowy z Katowic, środkowy z Cuprum, Rafał Buszek.

No-brainer.

Z tą 'otwartą' ligą, to trzeba by było to dobrze wymyślić rzeczywiście. Załóżmy np. konieczność posiadania ośmiu homegrown players i dwóch w wyjściowym składzie, IMHO by wystarczyło na 'wilk syty i owca cała'.
2. Spośród lig zachodnioeuropejskich, łagodniejsze limity mają Włochy, a limitów nie mają Belgia, Niemcy i Francja. Nie wiem kto tam jeszcze zostaje. Grecja ma chyba czterech obcokrajowców w wyjściowym składzie/składzie, nie? Kiedyś w każdym razie tak mieli, dzięki czemu ich reprezentacja świetnie prosperuje, jak widać.
Pomocniczka
Posty: 2128
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Pomocniczka »

To jednak nie jest tak, że wywalamy a posteriori tych, co sobie wybierzemy. Diomedea ma 100% racji, że dobrzy gracze w dojrzałym siatkarskim wieku biorą się z młodych graczy, z których nie wiadomo jednak co wyrośnie. Im mniej miejsc do umieszczenia w nich koniecznie Polaków, tym mniejsza szansa, że ten, co by był w kadrze, gdyby grał, będzie miał szansę się wykazać.

Sztandarowym przykładem jest Semeniuk.

Niemniej, z przełożeniem limitów na kadrę, to też nie jest takie proste. Najostrzejsze limity były w rosji a jednocześnie to rosja miała w kadrze najwięcej naturalizowanych graczy, bez których (i bez dopingu) miałaby problemy wyjść z grupy na MŚ. W obu płciach.
Diomedea
Posty: 4446
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Diomedea »

Bez limitow to owszem, ale w idealnym swiecie. Gdzie wartosc sportowa rzeczywiscie decyduje. Podalam przyklady i znamy ich wszyscy jeszcze wiecej.
Gdzie te wartosc sportowa mozna obiektywnie zmierzyc, albo chociaz sprawdzic.
No i gdzie klub jest w jakis sposob zainteresowany rozwinieciem mlodszych graczy. A nie korzystaniem z tych juz rozwinietych z duzymi nazwiskami (à la Reska ostatnio). A rozwoj mlodych, nawet takich calkiem ogranych, jakich brala Zaksa, to zawsze ryzyko, wymaga tez uwaznego sledzenia, i sporej wiedzy o siatkowce. Oraz ekipy z dobrym trenerem i duza kultura pracy.
Latwiej kupic z volley menadzera.

I tak naprawde, uwierzcie mi, wolny rynek pracy w dochodowych profesjach jest w UE kontrolowany. Przez lobby zawodowe, federacje, izby i inne wytwory. Jesli jestes lekarzem to musisz sie zapisac do lokalnej izby lekarskiej i placic jej skladki, jak bandyta-wkupic do lokalnej mafii.


Z kolei tam, gdzie pracownikow brakuje kompletne puszczenie na zywiol prowadzi do kilku patologii.

Limity nie zrobia kadry.
Trzeba sporo mlodych (Rosja potencjal miala i ma), trzeba systemu treningu i opieki zdrowotnej a czasem jakiejs refleksji by ten system modyfikowac. I trzeba nagradzac tych, ktorzy o ten rozwoj graczy dbaja, a przynajmniej nie utrudniac im zycia. No i farta.
Pomocniczka
Posty: 2128
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Pomocniczka »

Oczywiście, że wolny rynek pracy to bajka. Ostatnio rozmawiałem z osobą, która posiada kwalifikacje, które może wykorzystać tylko w 5 firmach na świecie, w tym 4 w Europie i 1 w kraju arabskim i jak jej nie wypaliło z muslimami, była skazana na Polskę, bo w pozostałych 3 krajach związki nigdy nie pozwolą jej na pracę.

Ale może w sporcie jest jednak inaczej.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

Diomedea pisze: 9 sty 2024, o 18:16 Zaraz zaraz. Serbowie lige chyba maja?
Tak, potężny skrót myślowy zastosowałem. Pokaż mi jednego Serba co całe życie grał w tej lidze i stanowił o sile Serbii. Tyle samo ich będzie, co Amerykanów w nieistniejącej lidze :)

Powiązania między ligą a kadrą nie ma zbyt wiele. Jak Włosi mieli gwiazdy typu Maurottiego czy Kovara, no to "nie było dla nich miejsca w gospodzie". Jak to były nazwiska typu Michieletto czy Lavia to już nagle były. Podobnie u nas Kochanowski czy Kwolek miejsce znaleźli, ale już Depowski nie. Limity? No chyba nie.

Jedyna realna różnica, jaka by była, to taka, że mogą co najwyżej nie wytworzyć się Walińskie i Sawickie tego świata. Tzn. wytworzą się, ale mogą być Valiniciem i Savisckasem. No ale dla kadry to i tak nie ma znaczenia, w końcu pamiętamy wszyscy jak wiele Waliński dał polskiej reprezentacji.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2128
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Pomocniczka »

Tego się nigdy nie wie, bo a posteriori wiesz tylko o Kochanowskich, którym się udało a o tych Kochanowskich, którym się nie udało, nie wiesz.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

Pomocniczka pisze: 10 sty 2024, o 05:46 Tego się nigdy nie wie, bo a posteriori wiesz tylko o Kochanowskich, którym się udało a o tych Kochanowskich, którym się nie udało, nie wiesz.
No niby tak, ale nie wierzę, że talent pokroju Kochanowskiego czy Semeniuka może się gdzieś po drodze zgubić. Nawet Olka Resovia próbowała ukisić, ale był zbyt dobry, by im się to udało. Prędzej może się zgubić taki Halaba czy Orczyk, co w skali ligi są spoko zawodnikami, no ale z punktu widzenia kadry nie ma większego znaczenia czy Halaba z Orczykiem istnieją. Więc ewentualny brak wykreowania kolejnego Halaby nic nie zmieni w kadrze na IO 2032.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2128
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Pomocniczka »

Semeniuk, żeby wypłynął, potrzebował aż kontuzji Kaczmarka i kłopotów z limitami. Rok wcześniej w Zawierciu szału nie było. Przegrywał z Walińskim. Dziś w wywiadzie przedstawia powody tej sytuacji po stronie Zaksy, która nie zgodziła się na rozwiązanie kontraktu, ale żaden klub świata, gdyby miał Semeniuka o klasie z następnego sezonu, nie grałby Walińskim choćby nie wiem co.

Przy czym ja nie agituję ani za utrzymaniem ani zniesieniem limitów. Przepisy UE też mam w nosie. Przykłady na świecie są różne. Można osiągać sukcesy z limitami i bez nich.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

Wiesz tych sytuacji już tyle było, że każdy znajdzie przykład pod tezę, do której mu bliżej. Np. taki Mika, kisił się w Rzeszowie sto lat, dopiero wyjazd do Francji i powrót do Gdańska zrobił z Niego kadrowicza.

Mi jak jesteśmy w temacie ligi to zależy, by była ona jak najciekawsza - a czy i ile będzie tam Polaków to jest drugorzędne. Z żadnym klubem jakoś bardzo się nie utożsamiam, a poza tym co za różnica, czy będąc kibicem np. Zawiercia reprezentuje mój klub Butryn z lubelskiego czy Clevenot z Francji? W zasadzie jeden i drugi mają wspólnego z Zawierciem tyle samo - umowę. Tu wyjątek stanowią ludzie jak wspomniany Semeniuk w Kędzierzynie i taki przypadek jest na pewno świetny i dla zawodnika i dla lokalnych kibiców - tyle że takich przypadków w skali ligi to nie wiem czy jest 1%. A i często są przykłady że obcokrajowiec się u nas zadomowi i gra długo (Toniutti), a Polak biega od klubu do klubu (Bednorz).

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2128
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Pomocniczka »

Dlatego pisałem, że nie wypowiadam się w temacie limitów. Pisałem tylko, że oczywistym jest, iż im większe limity tym większa szansa, że młody się rozwinie. Teza przeciwna nie jest prawdziwa.

A Mika jest potwierdzeniem "zasady", że lepiej grać, niż się kisić. Przeważnie tak jest, że za grę płacą mniej, niż za kiszenie, więc młodzi wybierają kiszenie, bo za coś trzeba kupować na wyprzedażach.
Diomedea
Posty: 4446
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Diomedea »

Pomocniczka pisze: 10 sty 2024, o 08:29 Semeniuk, żeby wypłynął, potrzebował aż kontuzji Kaczmarka i kłopotów z limitami. Rok wcześniej w Zawierciu szału nie było. Przegrywał z Walińskim. Dziś w wywiadzie przedstawia powody tej sytuacji po stronie Zaksy, która nie zgodziła się na rozwiązanie kontraktu, ale żaden klub świata, gdyby miał Semeniuka o klasie z następnego sezonu, nie grałby Walińskim choćby nie wiem co.

Przy czym ja nie agituję ani za utrzymaniem ani zniesieniem limitów. Przepisy UE też mam w nosie. Przykłady na świecie są różne. Można osiągać sukcesy z limitami i bez nich.
Trudno sie nie zgodzic z jakimkolwiek zdaniem.
Przyklady Miki i Semeniuka to przyklady nieewidentnych karier, z wejsciem na bardzo wysoki poziom.
Czy pomogly limity? Moze i bez limitow Mika w Gdanski zagralby mniej-nie wwiem.
Semeniuk w Zawierciu troche usiadl od przyjscia Freiry, by zgadzaly sie limity gral Walinski, zreszta wtedy w duzej formie (najlepszy sezon?). A Semeniuk nie byl jeszcze tym Semeniukiem. Natomiast po powrocie to i Parodi byl kiepski, ale chyba limity tez cos zawazyly.
Ale mam takie odczucie, ze wiekszosc klubow by takiego semena zmarnowala. Np Reska, czy pozniejsza Skra.

Co do Walinskich,Sawickich, Adamczykow-w pelni sie zgadzamy ze oni najbardziej skorzystaja. Ale oni tez sa potrzebni. Np klubom, by rotowac i nie zajechac kadrowiczow, zagraja tez cos w VNL i dadza odpoczac tym z Iszego koszyka. I bywaja lepsi niz Borgesowie i Cupkovice w trzecim odkurzeniu.
bart86
Posty: 62
Rejestracja: 14 gru 2023, o 12:48
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: bart86 »

Osobiście wierze pewnie naiwnie, że jednak Polakowi bedzie zawsze bardziej zależało na lepszym zaprezentowaniu się w swojej rodzimej lidze niż zawodnikowi zagranicznemu tym bardziej w zaawansowanym wieku. Poza tym zwiększenie limitów doprowadzi w naszej lidze do wzmocnienia zespołów klubowych w rozgrywkach europejskich ale na pewno osłabi całość polskiej siatkówki jak to było kiedyś we Włoszech. Prędzej dalej zmniejszałbym ligę niż powiększał limity obcokrajowców.

Polska siatkówka ma teraz super czas ale tak zawsze nie będzie co zresztą już widać gdzie trafiają i jaką rolę odgrywają kolejni wyróżniający się zawodnicy w rozgrywkach młodzieżowych jak Majchrzak, Nowak, Markiewicz, Nowik, Kubicki, młodszy Śliwka czy Szymendera który gra głównie wtedy kiedy jest problem z limitami w Olsztynie.
Pomocniczka
Posty: 2128
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Pomocniczka »

Parodi nie grał źle i dopóki Kaczmarek był zdrowy, to grał. Gdyby rezerwowym atakującym był Kluth, pewnie by tak było do końca sezonu. Na szczęście na rezerwie był obcokrajowiec Baroti, a że musiał też grać Toniutti i Smith, dla Parodiego nie było już miejsca.

Gwiazda ściągnięta do klubu, choćby przebrzmiała, "musi" grać.
kuchyk1ng
Posty: 175
Rejestracja: 3 mar 2021, o 16:53
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: kuchyk1ng »

Zabawne w sumie było to, że ten sezon 19/20 przerwany przez covid był najlepszym sezonem statystycznie Semeniuka. On tam miał chyba grubo powyżej 40% efektywności, dużo asów i bloków. Głupotą byłoby trzymanie takiego gościa na ławce nawet jeśli na boisko dostał się dzięki splocie nieszczęśliwych/szczęsliwych przypadków. Na pewno takich Kamilów jest więcej. Trzeba maksymalizować szanse, żeby ich znajdować, a nie pomoże w tym zwiększenie liczby możliwych obcokrajowców.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

Pomocniczka pisze: 10 sty 2024, o 11:10 Pisałem tylko, że oczywistym jest, iż im większe limity tym większa szansa, że młody się rozwinie.
No z tym się zgadzam. Ale dalej mówimy o zawodnikach pokroju Waliński. Przynajmniej ja tak uważam. Uważam, że zawodnik typu Kochanowski rozwinie się jakkolwiek i gdziekolwiek, a zawodnik typu Jakub Rohnka choćby go obudować gwiazdami i grać z nim o medale MP i LM w szóstce przez 10 lat, to i tak nikim konkretniejszym niż został by nie został. I też mówimy o młodych leniwych, bo jeżeli zawodnik typu Walońskiego będzie miał charakter typu Kubiaka, to wyjedzie do Izraela i Serie A2 i i tak zostanie gwiazdą. No chyba że tak jak mówisz będzie wolał pieniążki na wyprzedaże. Ale tu już i przyłożenie pistoletu do głowy Maciągowi i zmuszenie go do gry Lemańskim w szóstce nie pomoże, najpierw to Lemański musi chcieć wyciągać długie ręce po piłkę w bloku a nie po inne rzeczy.
bart86 pisze: 10 sty 2024, o 13:24 Poza tym zwiększenie limitów doprowadzi w naszej lidze do wzmocnienia zespołów klubowych w rozgrywkach europejskich ale na pewno osłabi całość polskiej siatkówki jak to było kiedyś we Włoszech.
Analogicznie jak wyżej, myślisz że jakby w potężnym Trento z czasów "jak było kiedyś we Włoszech" zastąpić Kazijskiego i Juantorene ówczesnymi "gwiazdami" typu Maruotti i Kovar to by nadal było wspaniale Trento, tylko włoskie bardziej? Jakoś na tych samych limitach obecne pokolenie Włochów gra. Bo się po prostu do czegoś nadaje. A tamci to były zwykłe uzupełnienia składu i ewentualne limity co najwyżej zepsułyby ligę włoską, bo z nich i tak nic więcej by nie wyrzeźbił.
bart86 pisze: 10 sty 2024, o 13:24 Prędzej dalej zmniejszałbym ligę niż powiększał limity obcokrajowców.
A w jaki niby sposób mniejsza ilość klubów lepiej rozwijałaby młodych niż mniejsze limity? Sumarycznie wyszłoby na jedno. Jedyny plus że Śliwki i Kaczmarki byłyby mniej wymięte.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
qtp
Posty: 2279
Rejestracja: 25 mar 2008, o 17:52
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: qtp »

Streeter pisze: 10 sty 2024, o 13:51 Uważam, że zawodnik typu Kochanowski rozwinie się jakkolwiek i gdziekolwiek, a zawodnik typu Jakub Rohnka choćby go obudować gwiazdami i grać z nim o medale MP i LM w szóstce przez 10 lat, to i tak nikim konkretniejszym niż został by nie został.
Należy się z tym oczywiście zgodzić, ale stoi to w sprzeczności z jednym z twoich postów w którym niejako stawiałeś zarzut Resovi że nie zbudowała tych Peszków, Długoszów i Strzeżków.
Diomedea
Posty: 4446
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Diomedea »

Pomocniczka pisze: 10 sty 2024, o 13:35 Parodi nie grał źle i dopóki Kaczmarek był zdrowy, to grał. Gdyby rezerwowym atakującym był Kluth, pewnie by tak było do końca sezonu. Na szczęście na rezerwie był obcokrajowiec Baroti, a że musiał też grać Toniutti i Smith, dla Parodiego nie było już miejsca.

Gwiazda ściągnięta do klubu, choćby przebrzmiała, "musi" grać.
To mamy zupelnie inne kryteria. I nie jestem zwolenniczka mocnego uderzenia.
Ja pamietam jego gre jako rozczarowujaca. Rowniez te defensywna. I rozczarowujaco duza ilosc bledow jak na typ i wiek.

No wlasnie, tak to jest z tymi sciagnietymi gwiazdami.
Streeter
Posty: 7365
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: Streeter »

qtp pisze: 10 sty 2024, o 14:06
Streeter pisze: 10 sty 2024, o 13:51 Uważam, że zawodnik typu Kochanowski rozwinie się jakkolwiek i gdziekolwiek, a zawodnik typu Jakub Rohnka choćby go obudować gwiazdami i grać z nim o medale MP i LM w szóstce przez 10 lat, to i tak nikim konkretniejszym niż został by nie został.
Należy się z tym oczywiście zgodzić, ale stoi to w sprzeczności z jednym z twoich postów w którym niejako stawiałeś zarzut Resovi że nie zbudowała tych Peszków, Długoszów i Strzeżków.
Nie stoi. Tam rozmawialiśmy o tym, który klub jest dobry dla młodych zawodników. Peszki i Długosze to dowód na to, że Resovia nie wychowa kolejnego Walińskiego, ale nie zatrzyma też kariery Śliwce czy Mice. A tu mówimy o ewentualnym poziomie ligi, dla którego nie ma znaczenia paszport przysłowiowego Walińskiego. Po prostu do Resovii lepiej przyjść będąc już zawodnikiem uznanym, bo szanse na rozwój są tam niewielkie. A są kluby, które robią to lepiej.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
qtp
Posty: 2279
Rejestracja: 25 mar 2008, o 17:52
Płeć: M

Re: Zmiany w lidze - 14 zespołów od 25/26

Post autor: qtp »

Streeter pisze: 10 sty 2024, o 15:10 Nie stoi. Tam rozmawialiśmy o tym, który klub jest dobry dla młodych zawodników. Peszki i Długosze to dowód na to, że Resovia nie wychowa kolejnego Walińskiego
Czyli z Peszki i Długosza można było by zrobić przykładowego Walińskiego, ale już Rohnka pozostanie Rohnką i nic tego nie zmieni? Ja tu widzę oczywistą sprzeczność.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”