Szkolenie: Kluby a SMS

Awatar użytkownika
evija
Posty: 1140
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 09:26
Płeć: K
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Szkolenie: Kluby a SMS

Post autor: evija »

Mam nadzieję, że temat jest w odpowiednim dziale i, że nie zostanie tak szybko zamknięty, bo istota tego tematu chyba głupia nie jest. Jeśli admin/mod znajdzie lepsze miejsce to niech przeniesie, ale na razie dam tutaj.

Dzisiaj przeglądając oficjalną stronę Gedanii Gdańsk przeczytałam, że Szkoła Mistrzostwa Sportowego z Sosnowcu "porywa" im dwie ważne zawodniczki zespołu juniorek/kadetek czyli Laurę Tomsię (młodszą siostrę Bery) i Natalię Kurnikowską.

W teorii zawodniczki mają zachowaną przynależność klubową, ale prawda jest taka, że SMS ich nie puszcza na mecze ligowe w II lidze, bo będą grać w nich, ale w barwach SMS, albo w I lidze w SMS. Dla swojego klubu mogą zagrać dopiero od turnieju barażowego ćwierćfinału MP w kategorii juniorek.

No właśnie - niby wszystko OK, że talenty są wyłapywane i idą do SMS (są zwolennicy i przeciwnicy tej szkoły, ale to temat chyba na odrębną dyskusję plusów i minusów SMS). Chodzi o to, że klub już ponosi pewne koszta szkolenia, wychowuje zawodniczkę i chce z niej korzystać w ważnych dla siebie rozgrywkach, ale nie może - ponosi stratę a zastąpić kimś równie dobrym tez trudno, bo talent talentowi nierówny niekiedy no i cóż poradzić - sportowo więc cierpi trochę ten klub w tym przypadku Gedania, ale nie tylko z Gdańska idą zawodniczki do Sosnowca. W Gdańsku istnieje chyba najprężniejszy ośrodek w szkoleniu młodzieży, w każdym razie jeden z czołówki. Inaczej jednak gdy jest to jakiś mniejszy ośrodek, a strata może być już znacznie trudniejsza do wypełnienia - załóżmy, że taki klubik spada z jakiegoś szczebla rozgrywek, bo zabrakło wsparcia w postaci czołowego talentu. Jedyne co mu pozostanie to satysfakcja z wychowania reprezentantki juniorek czy kadetek naszego kraju, bo zaistnienie w dorosłej siatkówce to też inna sprawa.

Są też kluby, które potrafią wychować reprezentantki kraju bez udziału SMS, parę przypadków znamy.

Uważacie, że to dobrze, że zawodniczki idą do SMS, czy może jednak kluby są skuteczniejsze i jakie powinny być proporcje Waszym zdaniem?
Więcej SMS-ów czy bardziej rozłożone szkolenie na kluby?
Błękit nieba, czerwień krwi
w każdym sercu naszym tkwi...

Pałac Bydgoszcz
Niedzwiedz
Posty: 11
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 09:44
Płeć: M

Re: Szkolenie: Kluby a SMS

Post autor: Niedzwiedz »

tylko że w przyszłości jeżeli jakiś klub będzie chciał wykupić tą zawodniczkę to <w tym przypadku> Gedania dostanie grubą kasę za wyszkolenie zawodniczki i wprowadzenie jej aż do szkolenia centralnego .... na jednym forum kiedyś o tym czytałem i były to sumy oszałamiające <bodaj około 60 tys. maksymalnie można dostać za taką zawodniczkę, zawodnika który został objęty szkoleniem w SMS Spała bądź SMS Sosnowiec>
Nie ważne kto stoi po drugiej stronie siatki. Ważne żeby mu pokazać że jest o 2 klasy słabszy.

Nawet najsłabszy siatkarz jest wybitnym sportowcem.
mecenas
Posty: 5
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:37
Płeć: M

Re: Szkolenie: Kluby a SMS

Post autor: mecenas »

To, o czym pisze > evija < to tylko jeden z aspektów problemu. Często zabranie talentu do sms kończy się rozwiązaniem grupy lub brakiem zainteresowania ze strony ewentualnego sponsora. Koledzy tego "sms-owca" nie majac swego idola i kogoś z kim mogą rywalizować lub tego, na którym mogą się wzorować - zostawiają siatkówkę. Trener nie ma żadnej satysfakcji z tego, że wychował taki talent, bo po zabraniu go do sms -u to już nie on pracuje z nim i nie on ma wpływ na jego dalszy rozwój czy też jego dalszą karierę. To co pisze inna nie zorientowana osoba o stawkach za wyszkolenie to nastepna bajka. Za przejście zawodnika, który grał w sms w zawodach II ligi jest 15 000,- zł , a gdy grał w I lidze 30 000,-. Teraz część z tej kwoty zabierać będzie jeszcze PZPS. Dla klubu, który raz na jakiś czas ma taki talent (z sms), kwota otrzymana za wyszkolenie nie gwarantuje możliwości zapewnienia szkolenia innym rocznikom. Trzeba pamiętać, że aby talent mógł się rozwijać trzeba aby istniała cała grupa, a zanim trafi do centralnego szkolenia trenuje wraz z nią 2-3 lata. Stawka jaką klub wychowujący juniorkę/juniora i kierujacy go da klubu ligowego ( zakładając nawet że trafia tam przez sms ), wynosi tyle - ile otrzymuje miesięcznie słabej klasy zawodnik PLS lub dobry zawodnik I ligi . Czy ktoś o tym pomyślał ? Czy zamiast zabierać klubowi pieniądze za za\wodnika - PZPS nie powinien dawać nagrody klubowi (na dalsze szkolenie), a może i trenerowi który taki talent szkolił przed przejściem do sms lub ligi ? Przy takiej "polityce" centrali i możnych klubów ligowych, niedługo - do pracy z grupami początkowego szkolenia nie będzie już chętnych ani klubów i klubików mlodzieżowych, ani trenerów.
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Szkolenie: Kluby a SMS

Post autor: Arff »

Przy takiej "polityce" centrali i możnych klubów ligowych, niedługo - do pracy z grupami początkowego szkolenia nie będzie już chętnych ani klubów i klubików mlodzieżowych, ani trenerów.
Nie przesadzaj... takie kluby jak np. MOS Wola Warszawa, Gedania czy młodzieżowe kluby przy klubach PLSu nie upadną... a nowe małe kluby zawsze się znajdą... a taki zawodnik w SMSie ma szanse gry na wyższych klasach rozgrywkowych i grać z równymi sobie (bo zakładam że był stanowczo najlepszy z klubu) lub o wiele lepszymi i rozwijać się...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Niedzwiedz
Posty: 11
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 09:44
Płeć: M

Re: Szkolenie: Kluby a SMS

Post autor: Niedzwiedz »

dobra mecenas ale nie zabrałeś pod uwagę klubów które " wybierają" zawodników z słabszych klubów którzy dostali się do SMS.... Do MOS-u wola a także do innych klubów szkolących młodzież trafiają zawodnicy z SMS którzy mają inna przynależność klubową i poprzedni klub czasami nie dostaje za to kompletnie nic. A i sumy za zawodników którzy zostali reprezentantami kraju w danej kategorii wiekowej także zostają podniesione z udział w imprezie miedzy narodowej.
Nie ważne kto stoi po drugiej stronie siatki. Ważne żeby mu pokazać że jest o 2 klasy słabszy.

Nawet najsłabszy siatkarz jest wybitnym sportowcem.
kuba
Posty: 9
Rejestracja: 19 wrz 2007, o 20:20
Płeć: M

Re: Szkolenie: Kluby a SMS

Post autor: kuba »

regulamin zmiany barw klubowych

Regulamin zmian barw klubowych w kategoriach młodzieżowych na sezon 2007/08
§ 1
Z chwilą zakwalifikowania się do szkolenia centralnego po Turnieju Nadziei Olimpijskich, a następnie (lub) podjęcia nauki w NSMS, powołani zawodnicy/czki nie mogą zmieniać barw klubowych bez zgody Klubu , który jest posiadaczem karty zawodniczej, do czasu ukończenia nauki w Niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego.

§ 2
Klubom, które przyjęły zawodnika/czkę – ucznia/uczennicę NSMS po Turnieju Nadziei Olimpijskich nie przysługuje prawo do dodatkowego turnieju w województwie z tytułu posiadania tego/tej zawodnika/czki w NSMS. Turniej dodatkowy z tytułu posiadania zawodnika/czki w NSMS przysługuje tylko klubom posiadającym kartę zawodniczą wydaną przed TNO.

§ 3
Zawodnik/czka w kategorii wiekowej (Młodzik/czka, Kadet/ka, Junior/ka), grający na podstawie Certyfikatu PZPS w klubie uczestniczacym w rozgrywkach seniorskich szczebla centralnego, posiadającym zespół w danej kategorii młodzieżowej musi, grać w tym klubie. Jeżeli klub pozyskujący nie posiada drużyny młodzieżowej, zawodnik/czka może brać udział w rozgrywkach młodzieżowych wyłącznie w klubie, który posiada kartę zawodnika/czki.

§ 4
Zawodnik/czka, który/a reprezentował/a dany klub w rozgrywkach młodzieżowych na szczeblu wojewódzkim, nie może już w tym samym sezonie rozgrywkowym reprezentować barw innego klubu.

§ 5
Ustala się ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika/czki Kadry Wojewódzkiej, który/a zmienił/a barwy klubowe po Turnieju Nadziei Olimpijskich:
- 4000,-zł dla klubu posiadającego kartę zawodniczą za zawodnika/czkę, który/a nie został/a wytypowany/a do szkolenia centralnego
- 5000,-zł dla klubu posiadającego kartę zawodniczą za zawodnika/czkę, który/a został/a wytypowany/a do szkolenia centralnego a nie został/a uczniem/uczennicą NSMS
- 6000,-zł dla klubu posiadającego kartę zawodniczą za zawodnika/czkę, który/a został/a wytypowany/a do szkolenia centralnego i został/a uczniem/uczennicą NSMS

§ 6
Ustala się ekwiwalent za zawodnika/czkę szkolonego/ną w NSMS a który/a sam/a zrezygnował/a z dalszego szkolenia w NSMS i zmienił/a barwy klubowe
- po I roku 8000,-zł, z czego PZPS otrzymuje 2000,-zł a klub macierzysty 6000,-zł
- po II roku 12000,-zł, z czego PZPS otrzymuje 4000,-zł a klub macierzysty 8000,-zł

§ 7
Ekwiwalent za zawodnika/czkę, która zmienił/a barwy klubowe po zakończeniu edukacji w NSMS wynosi 16000,-zł, z czego PZPS otrzymuje 6000,-zł a klub macierzysty 10000,-zł. Jeśli dodatkowo ten zawodnik/czka jest członkiem reprezentacji Polski Juniorów (udział w oficjalnej imprezie mistrzowskiej – kwalifikacje, finały ME i MŚ), to ekwiwalent wzrasta do 20000,-zł, z czego PZPS otrzymuje 6000,-zł, a klub macierzysty 14000,-zł.

§ 8
W przypadku gdy PZPS rezygnuje z dalszego szkolenia zawodnika/czki w NSMS lub kończy on/a edukację /III klasę/ w NSMS, powraca on/a do klubu macierzystego i reprezentuje ten klub. W przypadku jakichkolwiek zmian barw klubowych tych zawodników/czek, stosuje się odpowiednio § 6 i § 7.

§ 9
Za zawodnika/czkę, który/a zmienił/a barwy klubowe po TNO i został/a przyjęty/a do NSMS a następnie po ukończeniu nauki w NSMS ponownie zmienia barwy klubowe, przysługuje ekwiwalent jak w §7, z zastrzeżeniem, że Klub, który pozyskał zawodnika/czkę po TNO otrzymuje zwrot kosztów transferu za wyszkolenie tego/tej zawodnika/czki (na podstawie bankowego dowodu wpłaty do Klubu macierzystego),a pozostałą część otrzymuje PZPS.

§ 10
Wszystkie sprawy nie ujęte w Regulaminie Zmian Barw Klubowych w Kategoriach Młodzieżowych na sezon 2007/08 będą rozpatrywane przez odpowiednie Wydziały PZPS.

http://www.pzps.pl/page.php?id=2_6_3
Zablokowany

Wróć do „Rozgrywki młodzieżowe”