Liga mistrzów 2009-2010

Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Guilder »

Wygląda na to, że Skra po raz drugi w finale dostanie w dupę od Trento. Choć pokonanie Olympiakosu (najprawdopodobniej) będzie bardzo trudne. Mimo wszystko jednak personalia przemawiają za mistrzem Polski.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Dee-Jay
Posty: 488
Rejestracja: 21 lut 2009, o 13:14
Lokalizacja: Żory

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Dee-Jay »

Ja się cieszę. Wreszcie jakiś nowy, "świeży" zespół doszedł tak wysoko w LM. W końcu nie ma koalicji rosyjsko - włoskiej.
Ja żałuję,że Lube pokpiło sprawę.Miło byłoby zobaczyć w Polsce Świdera i Omrcena
1 set mocno usypiający i ta atmosfera a raczej jej brak, czemu tak mało kibiców jest na meczu koniczynek czy w Atenach już nikt siatkówką się nie interesuje
Tak jest na każdym meczu jaki widziałem w wykonaniu Greckich kibiców.
Wygląda na to, że Skra po raz drugi w finale dostanie w dupę od Trento. Choć pokonanie Olympiakosu (najprawdopodobniej) będzie bardzo trudne. Mimo wszystko jednak personalia przemawiają za mistrzem Polski.
Dynamo spotka się ze Skrą albo w półfinale albo w finale.Muszą wkońcu awansować do FF po 3 latach:D
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Guilder »

Dynamo spotka się ze Skrą w finale tylko w przypadku, gdy Resovia ogra Trento. Mało prawdopodobne. Natomiast Olympiakos ograł już Kazań, który od moskiewskiego klubu jest silniejszy. Różnie może się potoczyć, ja nie robiłem godzinnych analiz, tylko dałem opinię "na pierwszy rzut oka".
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Nagor »

Ogranie Trento będzie dość proste. Wystarczy wyłączyć z ataku Juantorenę, zatrzymać Kaziyskiego, podbijać w obronie Vissotto, uniemożliwić Rafaelowi grać krótką, oraz nie dać się zgnębić ich serwisem :D
...
Awatar użytkownika
Mate
Posty: 3656
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Mate »

Nagor pisze:Ogranie Trento będzie dość proste. Wystarczy wyłączyć z ataku Juantorenę, zatrzymać Kaziyskiego, podbijać w obronie Vissotto, uniemożliwić Rafaelowi grać krótką, oraz nie dać się zgnębić ich serwisem :D
I przyjąć zagrywkę Andrea Sali :D .
,,Kiedyś... kiedyś przed laty, kiedy pisałem taką analizę dla Gazety Wyborczej napisało mi się: Co by było, gdyby nie było Piotra Gruszki? Otóż trzeba byłoby go wymyślić!" - Zdzisław Ambroziak

Rozmowa z dr. Fabio Rizollini'm xD
KadrO
Posty: 4074
Rejestracja: 12 maja 2008, o 07:26
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: KadrO »

Mate pisze:
Nagor pisze:Ogranie Trento będzie dość proste. Wystarczy wyłączyć z ataku Juantorenę, zatrzymać Kaziyskiego, podbijać w obronie Vissotto, uniemożliwić Rafaelowi grać krótką, oraz nie dać się zgnębić ich serwisem :D
I przyjąć zagrywkę Andrea Sali :D .
I przekupić sędziów :D

Trentino ma zbyt dużo zawodników, którzy sami potrafią odwrócić losy spotkania. Jeśli zatrzymacie Kaziyskiego, to Juantorena i Visotto i tak zrobią swoje.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Nagor »

Mate pisze:
Nagor pisze:Ogranie Trento będzie dość proste. Wystarczy wyłączyć z ataku Juantorenę, zatrzymać Kaziyskiego, podbijać w obronie Vissotto, uniemożliwić Rafaelowi grać krótką, oraz nie dać się zgnębić ich serwisem :D
I przyjąć zagrywkę Andrea Sali :D .
Ja tylko podaję założenia możliwe do zrealizowania, Sala i tak wystrzela to co musi :D
...
kevinpsb
Posty: 4971
Rejestracja: 5 lut 2008, o 17:45
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: kevinpsb »

KadrO pisze: Jeśli zatrzymacie Kaziyskiego, to Juantorena i Visotto i tak zrobią swoje.
No szkoda że Knack to nie jest zespół mocniejszy psychicznie bo wyżej wymieniona 3 mogłaby swoje robić tylko w lidze włoskiej!
I tak oto stwierdzam że kto ma Wlazłego nie ma już Mistrzostwa Polski...
Awatar użytkownika
KChudz
Posty: 2489
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 18:55
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: KChudz »

Będzie cięzko Resovii w Trentino. Jak urwą jakieś sety to będzie fajnie. :D Na wygraną nie liczę, ale cuda się zdarzają ;)
Florian
Posty: 161
Rejestracja: 6 kwie 2009, o 16:29
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Florian »

Wygranie seta czy dwoch podtrzymuje rywalizacje i to wlasnie chodzi, by nie zakonczyć tego dwu meczu juz w Trento. Z resztą nawet gdyby Resovia wygrala tam 3:0 Trento byłoby stać na wygranie 4:0 w Rzeszowie. Akurat przyszlo im grac z taką potęgą.
Mecz rowniez mozna rozpatrywac w kategorii rywalizacji na poszczegolnych pozycjach. Ciekawie moze być pod siatką, gdzie spotka sie dwoch Rafaelow. Oraz srodek, osobiscie jestem ciekawy jak pokaze sie Grzesiek Kosok. W lidze polskiej i dotychczas w lm, grał miodzio, teraz stanie na przeciw duzo lepszym zawodnikom. Atak czyli starcie Visotto z Oivanenem, ten I nic w meczu z Knack nie pokazal, za to forma fina (pomimo kontuzji) jest spora i tutaj stawiałbym plusik na korzyść naszych. Podobna sytuacja dotyczy libero. Przyjecie zdecydowanie na korzyść Trento.
Reasumując: Rz v Tr
Rozegranie 1:1
Przyjęcie 0,5:3,5
Atak 1:0
Libero 1:0
Srodek 1,5:2,5
rezerwowi 1,5:2,5
`````````````````````
6,5:9,5
Awatar użytkownika
przeemekk90
Posty: 1315
Rejestracja: 31 sty 2009, o 11:51
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: przeemekk90 »

Przyjęcie na korzyść Trento? TO kogo postawiłeś na przyjęcie? W ogóle przecież już było powtarzane na forum że w Trento przyjęcie jest niepotrzebne, gubienie bloku też ;)
Resovia wygrywa na rozegraniu i na libero. Troche mało.
Real Madrid/Jagiellonia Białystok
Awatar użytkownika
xyz91
Posty: 154
Rejestracja: 15 maja 2009, o 14:36
Płeć: M
Kontakt:

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: xyz91 »

przeemekk90 pisze:Przyjęcie na korzyść Trento? TO kogo postawiłeś na przyjęcie? W ogóle przecież już było powtarzane na forum że w Trento przyjęcie jest niepotrzebne, gubienie bloku też ;)
Resovia wygrywa na rozegraniu i na libero. Troche mało.
Co to są za porównania? Po co porównywać, kto jest mocniejszy na jakich pozycjach? Zenit Kazań też był mocniejszy "na papierze" od Olympiakosu, a wszyscy wiemy, jak to się skończyło. To czy Trydent jest lepszy od Resovii czy gorszy wyjdzie, jak to się powiada, w praniu.
xyz91
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4627
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: niepoinformowany »

xyz91 pisze:
przeemekk90 pisze:Przyjęcie na korzyść Trento? TO kogo postawiłeś na przyjęcie? W ogóle przecież już było powtarzane na forum że w Trento przyjęcie jest niepotrzebne, gubienie bloku też ;)
Resovia wygrywa na rozegraniu i na libero. Troche mało.
Co to są za porównania? Po co porównywać, kto jest mocniejszy na jakich pozycjach? Zenit Kazań też był mocniejszy "na papierze" od Olympiakosu, a wszyscy wiemy, jak to się skończyło. To czy Trydent jest lepszy od Resovii czy gorszy wyjdzie, jak to się powiada, w praniu.
Niby wg. kogo Kazań jest mocniejszy na skrzydłach od Olympiakosu? :)
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
Awatar użytkownika
przeemekk90
Posty: 1315
Rejestracja: 31 sty 2009, o 11:51
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: przeemekk90 »

xyz91 pisze: Co to są za porównania? Po co porównywać, kto jest mocniejszy na jakich pozycjach? Zenit Kazań też był mocniejszy "na papierze" od Olympiakosu, a wszyscy wiemy, jak to się skończyło. To czy Trydent jest lepszy od Resovii czy gorszy wyjdzie, jak to się powiada, w praniu.
To tylko spekulacje. A jak Resovia wygra to chwała im za to.
A jeśli Ty uważasz, że Zenit był lepszy na papierze, to wydaje mi się że niewiele wiesz o Grekach bo dla mnie ta przewaga nie była taka oczywista.
Real Madrid/Jagiellonia Białystok
kevinpsb
Posty: 4971
Rejestracja: 5 lut 2008, o 17:45
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: kevinpsb »

Trzeba wywołać na Włochach taką presje jaką wywołał Knack Roeselare. Wtedy tacy zawodnicy jak Visotto Kazijski czy Juantorena stracą pewnośc siebie i będą uciekać sie to najprostszych rozwiązań i o ile w meczu z Knackiem tacy zawodnicy jak Depestele Contreras czy Danilo nie czuli nawet podmuchu wiatru przy atakach wyżej wymienionej 3 to Oivanen czy Akhrem bedą zmuszali do atakowania po kierunkach tych graczy co nieodpowiada napewno Kazijskiemu i Juantorenie a Visotto atakuje nie co lżej... Tylko Resovia musi grać na pierwszej akcji jak Knack a wiemy co wyprawiał w meczach z Trento Depestele!
I tak oto stwierdzam że kto ma Wlazłego nie ma już Mistrzostwa Polski...
Florian
Posty: 161
Rejestracja: 6 kwie 2009, o 16:29
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Florian »

przeemekk90 pisze: Co to są za porównania? Po co porównywać, kto jest mocniejszy na jakich pozycjach? Zenit Kazań też był mocniejszy "na papierze" od Olympiakosu, a wszyscy wiemy, jak to się skończyło. To czy Trydent jest lepszy od Resovii czy gorszy wyjdzie, jak to się powiada, w praniu.
Po to jest forum, by sobie o meczach pisac w dowolnej postaci. Nie podoba sie, czytać nie musisz. Z reguly przed kazda kolejka ligowa, sa porowanania zawodników i jakos nikomu to nie przeszkadza. Tak sie sklada, ze dla mnie ten dwumecz to dwumecz sezonu, najprawdopodobniej najwazniejsze mecze sezonu 2009/10 jesli chodzi o rozg klubowe.
Co do samej analizy, nie brałem stirkte pod uwage przyjęcia jako przyjecia. Chodzilo mi rowniez o atak, a w nim Matej/Osmany są duzo lepsi niz Wika/Alek.
Awatar użytkownika
przeemekk90
Posty: 1315
Rejestracja: 31 sty 2009, o 11:51
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: przeemekk90 »

Florian pisze:
przeemekk90 pisze: Co to są za porównania? Po co porównywać, kto jest mocniejszy na jakich pozycjach? Zenit Kazań też był mocniejszy "na papierze" od Olympiakosu, a wszyscy wiemy, jak to się skończyło. To czy Trydent jest lepszy od Resovii czy gorszy wyjdzie, jak to się powiada, w praniu.
Po to jest forum, by sobie o meczach pisac w dowolnej postaci. Nie podoba sie, czytać nie musisz. Z reguly przed kazda kolejka ligowa, sa porowanania zawodników i jakos nikomu to nie przeszkadza. Tak sie sklada, ze dla mnie ten dwumecz to dwumecz sezonu, najprawdopodobniej najwazniejsze mecze sezonu 2009/10 jesli chodzi o rozg klubowe.
Co do samej analizy, nie brałem stirkte pod uwage przyjęcia jako przyjecia. Chodzilo mi rowniez o atak, a w nim Matej/Osmany są duzo lepsi niz Wika/Alek.
Jak zabierasz się za cytowanie postów, to rób to poprawnie a nie cytujesz post, którego nie jestem autorem i podpisujesz go moim nickiem... :x
Real Madrid/Jagiellonia Białystok
Florian
Posty: 161
Rejestracja: 6 kwie 2009, o 16:29
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Florian »

Ojej chlopie bez przesady.. kazdy kto dokladnie czytal wątek wie, ze pisałem do xyz91.
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4627
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: niepoinformowany »

Juantorena kosi kolejny mecz... :o Będzie bardzooo ciężko :|
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
Florian
Posty: 161
Rejestracja: 6 kwie 2009, o 16:29
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Florian »

A ja własnie czytam sobie opinie Ljubo Rafy i Gierka, i nie wiem jak wam ale mnie takim małym optymizmem zawiało :D
Co do ligi wloskiej Osmany chyba 4 asy zakosił. Najwyzej Igła 90% boiska pokryje i po krzyku :P !!!
Awatar użytkownika
KChudz
Posty: 2489
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 18:55
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: KChudz »

Resovia poleciała do Trentino już w poniedziałek rano. Mają mieć wieczorem trening i cały wtorek będą się mentalnie szykować + drugi trening. Widać, że poważnie podchodzą do meczu. Może coś dobrego z tego wyniknie. ;)
Awatar użytkownika
Fein
Posty: 659
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 16:14
Płeć: M
Lokalizacja: Warszawa

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Fein »

Nie podoba mi się to, co Trentino mówi o Resovii. W końcu najlepsze mecze polskie drużyny zagrały, kiedy przeciwnik ich trochę lekceważył. :P
Awatar użytkownika
todus
Posty: 936
Rejestracja: 25 maja 2008, o 19:10
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: todus »

Ciekawe jaką taktykę zagrywki zastosuje Resovia w meczu z Trentino ?

Dynamo Moskwa pociągnęło Trentino 3:1 zagrywając ponad 50% w Juantorene.

Olympiacos wygrał mecz 3:2 i drugi przegrał 2:3 ewidentnie
szukając Kaziyskiego i pole między Bułgarem a Libero w zagrywce.

Czy będą szybkie zmiany jak włoska armata zacznie strzelać
i Alek z Wiką nie ogarną tego ?

To może być bardzo ciekawy mecz jeśli tylko Resovia nie spuści głowy
i będzie walczyć do końca - bo bardzo trudne momenty mogą się przydarzyć.
Warto odpuścić seta grając II szóstką by za chwilę wrócić z nową mocą.

Te dwa mecze to będzie bardzo duży sprawdzian mentalny dla Resovii.
Oby wyszli z niego zwycięscy - co nie musi się wiązać z awansem do F4.
"Wygrywanie oznacza brak strachu przed przegraną"
"Jeśli chcesz coś osiągnąć, pokaż, że możesz to zrobić" Ihos Hernandez
kevinpsb
Posty: 4971
Rejestracja: 5 lut 2008, o 17:45
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: kevinpsb »

todus pisze: Ciekawe jaką taktykę zagrywki zastosuje Resovia w meczu z Trentino ?
1. Wiadomo że flot co od razu podpowiedział Resoviakom Michał Winiarski. Kto grał nową Mikasą i Molteną wie jak niewiarygodnie ciężka jest zmiana piłki. Ja jednak jak byłbym trenerem kazałbym serwować z wyskoku Marcinowi Wice. Kierunkiem zagrywki do połowy setów moim zdaniem powinien być zawodnik grający w 2 linii aby wyłączyć akcje przez pipe. Zauważyłem że Kazijski i Juantorena potrafią się mimo wszystko zebrać do ataku po przyjęciu bedąc w pierwszej linii. Po połowie seta przy równym wyniku zagrywkę dostosować do statystyk jeśli te są na niekorzyść jednego z zawodników Trientino jeśli nie to grać w 4 strefę aby choć trochę utrudnić dojście do ataku graczom z Włoch uważam że Włosi w stresowych i końcowych momentach upraszczają bardzo grę. Na pewno trzeba kombinować żeby Alek z Visotto byli razem w pierwszej linii co daje dużo możliwości późniejszych rotacji gdy Wika znajdzie się w 1 linii gdy Brazylijczyk w 2...

To takie moje zdanie ale myślę że Travica wymyśli coś lepszego ;)
I tak oto stwierdzam że kto ma Wlazłego nie ma już Mistrzostwa Polski...
Awatar użytkownika
todus
Posty: 936
Rejestracja: 25 maja 2008, o 19:10
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: todus »

kevinpsb pisze:
todus pisze: Ciekawe jaką taktykę zagrywki zastosuje Resovia w meczu z Trentino ?
1. Wiadomo że flot co od razu podpowiedział Resoviakom Michał Winiarski. Kto grał nową Mikasą i Molteną wie jak niewiarygodnie ciężka jest zmiana piłki. Ja jednak jak byłbym trenerem kazałbym serwować z wyskoku Marcinowi Wice. Kierunkiem zagrywki do połowy setów moim zdaniem powinien być zawodnik grający w 2 linii aby wyłączyć akcje przez pipe. Zauważyłem że Kazijski i Juantorena potrafią się mimo wszystko zebrać do ataku po przyjęciu bedąc w pierwszej linii. Po połowie seta przy równym wyniku zagrywkę dostosować do statystyk jeśli te są na niekorzyść jednego z zawodników Trientino jeśli nie to grać w 4 strefę aby choć trochę utrudnić dojście do ataku graczom z Włoch uważam że Włosi w stresowych i końcowych momentach upraszczają bardzo grę. Na pewno trzeba kombinować żeby Alek z Visotto byli razem w pierwszej linii co daje dużo możliwości późniejszych rotacji gdy Wika znajdzie się w 1 linii gdy Brazylijczyk w 2...

To takie moje zdanie ale myślę że Travica wymyśli coś lepszego ;)
Zgadzam się z Twoimi przemyśleniami.

Przy zagrywce warto zwrócić uwagę,
że Kubańczyk mocno wspiera Kaziyskiego w przyjęciu.
Taktyka Dynama była banalnie prosta - wszystko celowali w Kubańczyka,
nieważne jakie było ustawienie. To dało efekt.
(tylko tam w przyjęciu gra Dante + Berezhko i potrafią huknąć z zagrywki)

Raphael gra mało środkiem - tylko przy bdb przyjęciu, nie robi wrzuconych na środek,
nie gra kontr środkiem, przy bardzo złym przyjęciu gra niemal zawsze na Vissotto.

W tym meczu bardzo dużo będzie zależało od środkowych:
jeśli Redwitz będzie dużo grał środkiem, Wojtek będzie wbijał piłkę w parkiet a nie plasował,
Wojtek z Grześkiem zagrają swoje najlepsze floaty oraz nasi środkowi zagrają
zgodnie z wytycznymi trenera opcjami na bloku nawet kosztem kilku piłek zaatakowanych
przez Trentino na czystej siatce to może być bardzo dobrze.

Do tego wszystkiego ważna jest postawa Marcina Wiki - jeśli uda mu się
trzymać przyjęcie na poziomie 50%/30% i atak na ponad 40% to będzie to
duża cegiełka do zwycięstwa ?
"Wygrywanie oznacza brak strachu przed przegraną"
"Jeśli chcesz coś osiągnąć, pokaż, że możesz to zrobić" Ihos Hernandez
Awatar użytkownika
przeemekk90
Posty: 1315
Rejestracja: 31 sty 2009, o 11:51
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: przeemekk90 »

Racja, to jest jakiś sposób. Jeśli każdy z Resovii zagra mecz życia, to może to być cegiełka do zwycięstwa. Taka moja własna interpretacja tych analiz.
Real Madrid/Jagiellonia Białystok
Florian
Posty: 161
Rejestracja: 6 kwie 2009, o 16:29
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Florian »

Rozmyślili się? Nawet nie znając wyniku 1 meczu? No jeśli Rzeszow przywiezie z Wloch tie-breaka to masz spoko ziomów:)
Jeszcze niecałe 4 godz do meczu :<
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: Nagor »

Czy mnie się wydaje, czy Yakowlew dwa razy pojawiał się na boisku? A to chyba niedozwolone?
...
Awatar użytkownika
niepoinformowany
Posty: 4627
Rejestracja: 21 maja 2008, o 06:42
Płeć: M

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: niepoinformowany »

Dynamo 1-1 Olympiakos (25-16, 22-25)

W trzecim secie super się ogląda :o

2-1 (25-16, 22-25, 25-22)
Resovia Rzeszów & FC Barcelona

Volleyball - something more than sport: https://www.youtube.com/watch?v=sBNxd1s ... pp=desktop
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 2481
Rejestracja: 24 lut 2008, o 12:37
Płeć: M
Lokalizacja: Polandia

Re: Liga mistrzów 2009-2010

Post autor: maksik »

Co się stało Ivanowi?
To the world you may be one person, but to one person you may be the world
ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa - Liga Mistrzów”