Dynamika na siłowni

pilaw
Posty: 1
Rejestracja: 24 cze 2009, o 20:56
Płeć: M

Dynamika na siłowni

Post autor: pilaw »

Cześć,
mam w planach zacząć chodzić na siłownie 1-2 razy w tygodniu, aby przede wszystkim poprawić dynamikę. Pamiętam, że jak trenowałem w klubie, to trener mówił, że na dynamikę są najlepsze szybkie ćwiczenia z małym obciążeniem. Byłbym bardzo wdzięczny za potwierdzenie tego i ewentualnie jakieś dodatkowe informacje na temat poprawy dynamiki (czytałem posty na forum i googlowałem, ale nie znalazłem niczego satysfakcjonującego). Mam 20 lat, gram amatorsko, a liga rusza już za tydzień...

Poza tym mam problem z wyskokiem - mianowicie skaczę do góry, zamiast lekko do przodu. Przez co jestem pod piłką i nie zawsze mogę się rozwinąć w pełni w ataku(atakuje z samej ręki, nie wykorzystując w pełni pędu ciała). Myślę, że powinienem zacząć dalej skakać i na siłę "gonić" piłkę. Jakbyście mogli poradzić mi, jak pozbyć się tego nawyku, byłoby miło :) (Choć artykuł z najnowszego "magazynu siatkówka" mnie podłamał - trener Krzyżanowski pisze, że w siatkówce najtrudniej zmienić technikę nabiegu...)

Pozdrawiam,
Pilaw
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2907
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Dynamika na siłowni

Post autor: hubert »

pilaw pisze:Cześć,
mam w planach zacząć chodzić na siłownie 1-2 razy w tygodniu, aby przede wszystkim poprawić dynamikę. Pamiętam, że jak trenowałem w klubie, to trener mówił, że na dynamikę są najlepsze szybkie ćwiczenia z małym obciążeniem.
Zgadza się z tym, że dynamikę często się ma lub nie a trening pomaga w niewielkim stopniu. Trzeba pamiętać aby nie robić takich ćwiczeń "do zajechania". Ile w serii ? Kilka - kilknaście w zależności od stopnia wytrenowania.
Ja bym nie zabierał się za dynamikę nie mając przygotowania wytrzymałościowego. Robiłeś np. test Coopera ?
Mam 20 lat, gram amatorsko, a liga rusza już za tydzień...
Jak za tydzień to za późno na mocny trening siłowy :)
Jeśli grasz amatorsko to ja bym radził skupić się na poprawie techniki a nie robić trening specjalistyczny/siłowy. Z obserwacji rozgrywek amatorskich widzę, że 3/4 błędów to błędy wynikające ze złej techniki a nie złego przygotowania fizycznego (pomijam przypadek, że masz np. 20 kilo nadwagi). Tak więc radziłbym Ci czas spędzony na siłowni zamienić na ćwiczenia z piłką i ze 2 razy w tygodniu sobie pobiegać włączając skipping.
Poza tym mam problem z wyskokiem - mianowicie skaczę do góry, zamiast lekko do przodu. Przez co jestem pod piłką i nie zawsze mogę się rozwinąć w pełni w ataku(atakuje z samej ręki, nie wykorzystując w pełni pędu ciała).
Hmmm - jeśli skaczać do góry jesteś pod piłką to jak skoczysz do przodu będziesz jeszcze bardziej...
Myślę, że powinienem zacząć dalej skakać i na siłę "gonić" piłkę. Jakbyście mogli poradzić mi, jak pozbyć się tego nawyku, byłoby miło :)
To zależy. Środkowy praktycznie w ogóle nie skacze do przodu, skrzydłowy trochę a atakujący z 2 linii jeszcze bardziej.
(Choć artykuł z najnowszego "magazynu siatkówka" mnie podłamał - trener Krzyżanowski pisze, że w siatkówce najtrudniej zmienić technikę nabiegu...)
Dlatego zamiast siłowni skup się na technice. Im dłużej utrwalasz złe nawyki tym trudniej potem ich się pozbyć.
I w drugą stronę. Ktoś kto trenował siatkówkę i wykonywał elementy dobrze technicznie nawet po kilku latach przerwy w ciągu miesiąca sobie wszystko "przypomni".

Ciężko coś poradzić nie widząc jak idziesz do tego ataku. Generalnie dwa elementy są ważne:
- naskok robiony na pięty gdzie częściowo dynamika ruchu do przodu zamienia się na ruch w pionie.
- odpowiednia noga (stopa) lekko w przodzie. Jak jesteś praworęczny to lewa stopa i odwrotnie.
Dlaczego tak ?
Weź kamień w prawą dłoń (lub lewą w zależności czy jeste prawo czy leworęczny) i spróbuj rzucić jak najdalej. Najpierw z lewą nogą w przodzie a potem z prawą. I zobacz gdzie się łatwiej i dalej rzuca.

Więcej jak chcesz to na priva.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening”