Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

pseminho
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2007, o 14:41
Płeć: M

Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: pseminho »

sytuacja wygląda tak : zawodnik przyjmujący odbija piłkę nogą a następnie piłka odbita od nogi trafia go w głowę, czy akcja może być kontynuowana ?
Przepis mówi :
10.2.3.2 Przy pierwszym odbiciu piłki przez zespół (Przepis 10.1 i 15.4.1), piłka może być dotknięta kolejno kilkoma częściami ciała, pod warunkiem, że kontakt z piłką ma miejsce w jednej akcji.

jak to odnieść do wyżej opisanego przypadku ?
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Arff »

Mam trochę analogiczną sytuację zgodną z przepisami, kiedy zawodnikowi przyjmującemu górnym sposobem, przełamuje palce i piłka odbija się od głowy... taka sytuacja jest dozwolona, dlatego taka jak opisałeś także...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
szarlej
Posty: 207
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 12:20
Płeć: M

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: szarlej »

W jednym z meczy ligi Włoskiej który oglądałem przyjmujący odebrał dołem i piłka odbiła mu się od głowy. Sędzia przerwał akcje i odgwizdał podwójne odbicie. Wiec do końca nie wiadomo jak to jest.
Libero który atakuje...
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: mewa »

Oba przypadki odbicia, które podaliście, zakwalifikowałbym jako błąd podwójnego odbicia. Odbicia nie miały miejsca w jednej akcji (chyba, że tą nogę miał tuż przy głowie...)
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Arff »

Mewa nie masz racji... jeżeli piłka po odbiciu uderzy bezpośrednio w głowę nie ma mowy o błędzie podwójnego odbicia, jeżeli jednak poleci do góry, a następnie spadnie na głowę, wtedy błąd zostanie odgwizdany...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Olla
Posty: 96
Rejestracja: 27 maja 2008, o 17:25
Płeć: K

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Olla »

Zgodnie z przepisem jeżeli zawodnik przy pierwszym odbiciu i w jednej akcji odbije piłkę kilkoma częściami ciała (przypadkowo a nie umyślnie) tak jak to opisał Arff jest prawidłowe i sędzia nie powinien przerywać akcji.
Tak mnie uczyli :-)
szarlej pisze:W jednym z meczy ligi Włoskiej który oglądałem przyjmujący odebrał dołem i piłka odbiła mu się od głowy. Sędzia przerwał akcje i odgwizdał podwójne odbicie. Wiec do końca nie wiadomo jak to jest.
Sędziowie we Włoszech to maja własne zasady i kanony według których sędziują... Ogólnie mówiąc są bardzo niechlujni przy sędziowaniu. :-)
O:)T
pseminho
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2007, o 14:41
Płeć: M

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: pseminho »

poniekąd już wyjaśniona sytuacja ale od siebie dodam jeszcze wypowiedz sędziego :

"Piłka odbita w jednej akcji jest to dotknięcie kilku części ciała w bardzo krótkim bezpośrednio po sobie czasie. W opisanym przypadku akcja jest prawidłowa jeżeli piłka po dotknięciu nogi bezpośrednio uderza w głowę zawodnika. Jeżeli piłka po dotknięciu nogi odbiła by się w górę i w następnej akcji dotknęła by głowy tego samego zawodnika, byłby to błąd podwójnego odbicia "
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: mewa »

Arff pisze:Mewa nie masz racji... jeżeli piłka po odbiciu uderzy bezpośrednio w głowę nie ma mowy o błędzie podwójnego odbicia, jeżeli jednak poleci do góry, a następnie spadnie na głowę, wtedy błąd zostanie odgwizdany...
Wszystko zależy od tego, jak ta piłka się odbiła i co zrobila po odbiciu się od ręki. Powyższe posty nawet lepiej to wyjaśniają.
kevinpsb
Posty: 4971
Rejestracja: 5 lut 2008, o 17:45
Płeć: M

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: kevinpsb »

Arff pisze:Mam trochę analogiczną sytuację zgodną z przepisami, kiedy zawodnikowi przyjmującemu górnym sposobem, przełamuje palce i piłka odbija się od głowy... taka sytuacja jest dozwolona, dlatego taka jak opisałeś także...
Odbicia które przedstawiłeś musi być przypadkowe to znaczy:
Przełamuje Ci piłka palce i uderz w głowę przypadkiem bez twojej konroli ty głowką specjalnie nie możesz nakierować w dane miejsce piłki.umyślnie.

Prawda jest taka że równierz dużo zależy od interpretecji sędziego.
I tak oto stwierdzam że kto ma Wlazłego nie ma już Mistrzostwa Polski...
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Arff »

Przełamuje Ci piłka palce i uderz w głowę przypadkiem bez twojej konroli ty głowką specjalnie nie możesz nakierować w dane miejsce piłki.umyślnie.
błagam napisz to jeszcze raz... bo składnia Ci trochę kuleje...

Nie wiem czy dobrze odczytuje zamiary twojej wypowiedzi, ale moja odpowiedź brzmi:
A wyobrażasz sobie że ktoś jest w stanie po przełamani palców, kiedy piłka leci bezpośrednio w głowę, jeszcze ją skontrować ??? Jeżeli piłka poleci trochę do góry (a raczej zakręci się do góry, co po przełamaniu palców jest możliwe) i spadnie na inną cześć ciała, nawet nieumyślnie, jest błąd podwójnego odbicia... jeśli, mniej więcej, nie zmieni toru lotu, o błędzie nie ma mowy...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Biniew
Posty: 3
Rejestracja: 15 gru 2007, o 11:41
Płeć: M

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Biniew »

witam
a jak potraktowac taka sytuacje:
zawodnik odbiera zagrywke sposobem dolny, pilka odbija mu sie od rak i trafia go w glowe/klatke piersiowa i leci dalej do kolegi z zespolu?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Kay »

Biniew pisze:witam
a jak potraktowac taka sytuacje:
zawodnik odbiera zagrywke sposobem dolny, pilka odbija mu sie od rak i trafia go w glowe/klatke piersiowa i leci dalej do kolegi z zespolu?
pozdrawiam
Kiedy ja się z tym spotykałem to sędzia puszczał grę dalej... ;) Jednak zależy to chyba od arbitra.
Pozdrawiam
AZS Częstochowa
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Guilder »

Ja również słyszałem o tym, że wtedy gra jest puszczana dalej, choć osobiście uważam to za głupotę.
A jak się wtedy liczy odbicia? Jako jedno, czy dwa?
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Kay
Posty: 836
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:12
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Kay »

Jako jedno. Jakby nie było jest to po prostu podwójne odbicie. Tyle, że bardziej widoczne. Jednak nie widzę w tym nic złego :P
AZS Częstochowa
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Guilder »

Ja widzę w tym niekonsekwencję w przepisach. Podwójne odbicie przy wystawie jest gwizdane, przy przyjęciu już nie.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: Arff »

jakby sędzie gwizdał nieczystości odbicie w 1wszej akcji to zapewniam że wszystko co jest brane na palce w obronie byłoby gwizdane większość innych również... zapewniam że to bardzo dobry i przemyślany przepis...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Podwójne odbicie przy odbiorze zagrywki błędem?

Post autor: mewa »

Zgodnie z przepisami:

10.2.3.2 Przy pierwszym odbiciu piłki przez zespół (Przepis 10.1 i 15.4.1), piłka może być dotknięta kolejno kilkoma częściami ciała, pod warunkiem, że kontakt z piłką ma miejsce w jednej akcji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”