Co zmienic aby bylo ciekawie

osnazfsb

Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: osnazfsb »

Niedawno przeczytalem opinie Douga Beala gdzie wypowiedzial sie on na temat zmian w przepisach gry ktore mialyby ogolnie przedluzyc czas trwania kacji- m in podwyzszenie siatki, liberalizacja bloku, odlozenie lub wrecz likwidacja linni ataku
Jak odnosicie sie do tych zmian. Mi sie niektore z nich podobaja- np liberalizacja bloku....
Surrender
Posty: 8
Rejestracja: 28 paź 2007, o 00:21
Płeć: K
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Surrender »

lekkie zmiany moze i by były dobre, tylko trudno bedzie zawodnikom się przyzwyczaic, zwłaszcza jesli chodzi o starszych graczy. no ale liberalizacja bloku ... hmmm. . ?
"Czy miłość jest delikatna?
nie raczej brutalna i ostra
kłuje jak oset"
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Kantoro »

To prawda. Prawdopodobnie po Olimpiadzie w Pekinie w Pucharze CEV zostanie próbnie wprowadzone kilka zmian. O ile się nie mylę, będzie to możliwość grania z dwoma libero oraz przeniesienie linii ataku na 3,5 metra.

Pozdrawiam,

Michał.
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Olimpiadę rozegra się nowym typem piłek. Będą to piłki dwukolorowe, a ciśnienie wewnątrz piłek będzie 0.20-0.25 kg/cm2
Komisja przepisów FIVB zaproponowała szereg zmian w przepisach, które muszą być zatwierdzone przez Kongres przed Olimpiadą i wprowadzone będą w życie po Olimpiadzie.
Dotknięcie siatki podczas gry piłką będzie błędem jeżeli zawodnik dotknie górnej taśmy siatki. Inne części siatki będzie można dotykać pod warunkiem,że nie przeszkadza to w grze.
Zmiany zawodników będą się odbywały tak jak podczas ostatniej edycji Ligi Światowej. Zawodnik z tabliczką wchodzi w pole zmian i to oznacza prośbę o zmianę.
W protokole zawodów będzie wpisanych dwóch libero z pośród 12 zawodników. Jednak będzie grał tylko jeden libero, a w przypadku jego kontuzji zmienić go będzie mógł tylko ten drugi wyznaczony libero.
Przejście dołem nie będzie błędem.
Sędzia II będzie odgwizdywał błąd ataku czwartego, libero, błąd ataku piłek wystawionych przez libero z pola ataku oraz przejście piłki pod siatką
Żółta kartka nie będzie oznaczać rozegrania akcji. Oznacza to, że jeżeli zostało dokonane zastąpienie libero, to nawet jeżeli została udzielona kara żółta kartka nie będzie mogło być dokonane zastąpienie. Jeżeli w wyniku rotacji libero znalazł by się w pierwszej linii, wtedy musiało by być dokonane zastąpienie.
Autor: Ryszard Dietrich

informacja z pierwszej ręki... wszystkie zmiany jakie zostaną przeprowadzone po olimpiadzie... co o tym sądzicie ??
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: therion »

Arff pisze:Olimpiadę rozegra się nowym typem piłek. Będą to piłki dwukolorowe, a ciśnienie wewnątrz piłek będzie 0.20-0.25 kg/cm2
Jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak istotną zmianę będzie się testowało na Olimpiadzie.
Dotknięcie siatki podczas gry piłką będzie błędem jeżeli zawodnik dotknie górnej taśmy siatki. Inne części siatki będzie można dotykać pod warunkiem,że nie przeszkadza to w grze.
Myślę, że to akurat nienajgorszy pomysł, szczególnie w przypadku dotknięcia siatki zawodników opadających po bloku.
Zmiany zawodników będą się odbywały tak jak podczas ostatniej edycji Ligi Światowej. Zawodnik z tabliczką wchodzi w pole zmian i to oznacza prośbę o zmianę.
Trochę niepotrzebny moim zdaniem przepis, może wprowadzać sporo zamieszania na boisku.
W protokole zawodów będzie wpisanych dwóch libero z pośród 12 zawodników. Jednak będzie grał tylko jeden libero, a w przypadku jego kontuzji zmienić go będzie mógł tylko ten drugi wyznaczony libero.
Jak się bawić to się bawić, myślę że od razu można wprowadzić jedną dozwoloną zmianę libero w meczu bez prawa zmiany powrotnej. Po co szopka z kontuzją? Jak trener zechce wymienić libero, to każe mu zasymulować kontuzję, więc lepiej od razu uprawomocnić oficjalnie zmianę libero.
Przejście dołem nie będzie błędem.
Nie bardzo rozumiem :) Będzie można biegać po boisku przeciwnika?
Sędzia II będzie odgwizdywał błąd ataku czwartego, libero, błąd ataku piłek wystawionych przez libero z pola ataku oraz przejście piłki pod siatką.
Rozumiem, że będą to zmiany mające na celu zwiększenia częstotliwości użycia gwizdka przez sędziego II. Nie mam jakoś wybitnych argumentów za i przeciw.
Żółta kartka nie będzie oznaczać rozegrania akcji. Oznacza to, że jeżeli zostało dokonane zastąpienie libero, to nawet jeżeli została udzielona kara żółta kartka nie będzie mogło być dokonane zastąpienie. Jeżeli w wyniku rotacji libero znalazł by się w pierwszej linii, wtedy musiało by być dokonane zastąpienie.
Logiczne i ok.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że tak istotną zmianę będzie się testowało na Olimpiadzie.
To jest akurat jedyna zmiana o której słyszałem wcześniej =] sam Ruben Acosta mówił, przy okazji dyskusji na temat obcokrajowców w klubach, że na Olimpiadę ma być wprowadzony nowy model piłki, a to są sprecyzowane parametry o których wcześniej nie było wiadomo... poza tym jest to już zatwierdzony projekt, a reszta to tylko propozycję w końcowej fazie czyli te... do zatwierdzenia.

P.S.: dodam jeszcze dla słabiej poinformowanych że obecne przepisy np. PZPS mówią że ciśnienie w piłkach musi oscylować w granicach 0,30 – 0,325 kg/cm2 czyli jest to dosyć drastyczna zmiana... nie wiem czym kierowało się FIVB ale uważam że jest to zmiana ku polepszeniu efektywności obrony czyli przedłużeniu akcji co bez wątpienia służy zwiększeniu atrakcyjności gry...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Obrazek

Czyżby tak miała wyglądać ta nowa piłka ??
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
PAWKENS
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lut 2008, o 14:38
Płeć: M
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: PAWKENS »

A myślicie, że byłaby bardziej widoczna ??? Bo pięknym wyglądem nie powala...
''W siatkówce, przy wyrównanym poziomie drużyn nie decyduje dyspozycja dnia, lecz dyspozycja godziny''.
Pawkens 24.05.2008.

Za rok będzie lepiej!
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Guilder »

Zgadzam się, brzydsza, a wątpię, aby była widoczniejsza od obecnego modelu. Chyba, że są wprowadzone jakieś istotne zmiany w fizyce, tak jak na MŚ w Piłce Nożnej w Niemczech.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
PAWKENS
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lut 2008, o 14:38
Płeć: M
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: PAWKENS »

Dennis Guilder pisze:Zgadzam się, brzydsza, a wątpię, aby była widoczniejsza od obecnego modelu. Chyba, że są wprowadzone jakieś istotne zmiany w fizyce, tak jak na MŚ w Piłce Nożnej w Niemczech.
Ja jestem pewien, że są, bo po co by nową robili ;)

I zostanie ona użyta dopiero na IO, czy na LŚ zaczną ???
''W siatkówce, przy wyrównanym poziomie drużyn nie decyduje dyspozycja dnia, lecz dyspozycja godziny''.
Pawkens 24.05.2008.

Za rok będzie lepiej!
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: mewa »

PAWKENS pisze:Ja jestem pewien, że są, bo po co by nową robili ;)
Po to, by ktoś sobie zarobił. Myślisz że czemu PLS co dwa lata zmienia piłki? :)
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

I zostanie ona użyta dopiero na IO, czy na LŚ zaczną ???
Olimpiadę rozegra się nowym typem piłek. Będą to piłki dwukolorowe, a ciśnienie wewnątrz piłek będzie 0.20-0.25 kg/cm2
więc chyba tylko olimpiada...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
xanadoo
Posty: 15
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 00:21
Płeć: K
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: xanadoo »

fivb pisze:The new Mikasa ball: technical guide

The new ball has been softened compared to the Mikasa MVP200. The panels shape has been completely redesigned. Cover material and the way of cementing carcass and panels have been changed: only line part, and not the complete carcass, is now glued.

The new ball was tested with the best available technologies by the laboratories from Mikasa. They report that new balls bounce higher with less impact-power (softer) due to improved constructions. Ball flying orbit got stable, avoiding sudden drop, thanks to new panel shape and cover material. Moreover, the new model fly stable with dimples on the cover (with panel shape change) and controllability when tossing and receiving was improved (found at field tests by Mikasa Corporation) with better gripping.

Two different designs were showed to the press and will be presented to World Cup teams, to ask for their opinion. One is similar to the typical Volleyball standard; one shows a more innovating look.


Pytanie tylko, jak będzie się sprawdzać w praktyce.
Swoją drogą, kształt paneli (i kolorystyka) nie są zbyt zachęcające. Ale to kwestia drugorzędowa. I ciekawa jestem, jak długo po IO będziemy czekać na nową Mikasę w Polsce.
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: therion »

A dla mnie jest (o ile oczywiście plan z nową piłką się ziści) to chore. Uważam, że zmiana ciśnienia piłki (dość istotna bo o 30%) jest kompletnym nieporozumieniem. Detaliczne zmiany typu sędzia liniowy trzeciego metra (ten co machał chorągiewką raz na 382 akcje), linie przerywane dla trenerów (coby znali granice swoich kompetencji) testuje się na LŚ przez sezon. A nagle istotna z punktu widzenia samej rozgrywki zmiana ciśnienia w piłce wejdzie w życie na Igrzyskach. Oj spora gotówka musiałaby za tym pójść. A z drugiej strony jakbyśmy jakimś niezrozumiałym zrządzeniem losu nie wygrali Gier Olimpijskich, to zawsze możemy powiedzieć, że tymi 0,3 - 0.325 kg/cm2 to byśmy brazylijczyków z dychy nie wypuścili :)
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

therion pisze:A nagle istotna z punktu widzenia samej rozgrywki zmiana ciśnienia w piłce wejdzie w życie na Igrzyskach.
Nie tylko samej zagrywki w grę wchodzi również atak, obrona, a zwłaszcza przyjęcie... zresztą, każdy aspekt siatkarskiej sztuki będzie trzeba zmienić... to bardzo radykalna zmiana i akurat o naszą grę się nie martwię... najgorzej będą miały reprezentacje takie jak Rosja czy Bułgaria, preferujące styl siłowy...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: therion »

Nie tylko samej zagrywki w grę wchodzi również atak, obrona, a zwłaszcza przyjęcie...
Gwoli ścisłości napisałem "rozgrywki" nie "zagrywki", więc mieliśmy na myśli to samo.

Przyszło mi do głowy w związku tą zmianą, że to tak jakby sprinterom kazano nagle biec co prawda 100m, ale pod górkę pod kątem na przykład 30 stopni. Niby dystans ten sam, ale dyscyplina trochę już jakby inna :D

Z drugiej strony z tego co widać na zdjęciu, panowie stoją na tle Mistrzostw Świata 2010 i to wydawałoby się bardziej prawdopodobne, że po Igrzyskach zostanie ogłoszona zmiana i dopiero MŚ 2010 rozegrane zostaną nową piłką.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

therion pisze:
Nie tylko samej zagrywki w grę wchodzi również atak, obrona, a zwłaszcza przyjęcie...
Gwoli ścisłości napisałem "rozgrywki" nie "zagrywki", więc mieliśmy na myśli to samo.
Ups... zbyt wcześnie to pisałem =]
therion pisze: Z drugiej strony z tego co widać na zdjęciu, panowie stoją na tle Mistrzostw Świata 2010 i to wydawałoby się bardziej prawdopodobne, że po Igrzyskach zostanie ogłoszona zmiana i dopiero MŚ 2010 rozegrane zostaną nową piłką.
Wypowiedź Ryszarda Dietricha jest jednoznaczna, a jest to dosyć spory autorytet, w tej dziedzinie, w naszym kraju...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Ryszrd Dietrich, na moje pytanie o piłki ze zdjęcia, odpowiedział, że są to dokładnie wzory piłek, którymi rozegrana zostanie olimpiada... czyli mamy wielką zmianę.. czy na korzyść ??? to się okaże... ale wydaje się, że akcje będą trwały jeszcze dłużej... co za tym idzie będą jeszcze bardziej emocjonujące...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Nagor »

Uważam, że lipa z tymi piłkami, nie powinno wprowadzać się tak drastycznych zmian, bo co niby jest złe w aktualnej piłce? Piszę to z punktu widzenia kibica, na którym pojawia się uśmiech po każdej piłce zagrywanej powyżej 110 km/h, oraz na widok przyjmujących tej zagrywki :D
...
Awatar użytkownika
Marion
Posty: 72
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 19:29
Płeć: K
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Marion »

The Congress also agreed to empower the FIVB Board to decide the immediate use of a lower-pressure ball in order to increase the length of rallies and for the MVA200 to be the official game ball during the Beijing Olympic Games.
Ze strony FIVB. Czyli nowe piłki mamy już na IO.
Awatar użytkownika
szarlej
Posty: 207
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 12:20
Płeć: M

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: szarlej »

Nie zdziwił dym się jak by Chińczycy od początku przygotowań olimpijskich trenowali właśnie tą nowa piłka.
Libero który atakuje...
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Guilder »

Ani ja, zwłaszcza, że po Acoscie władzę w FIVB przejął Chińczyk....
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Ale ja nie widzę problemu... nowa piła rożni się wzorem i mniejszym ciśnieniem... co za problem spuścić powietrze ze starej piłki i trenować ??
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Guilder »

Możesz sobie w ten sposób stworzyć podobne warunki, ale to nie będzie to samo. Zawsze to jakiś handicap dla gospodarzy, jeśli okazałoby się to prawdą.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Nagor »

Jutro się okaże, czy Chińczykom jakikolwiek trening pomoże :D

Tak czy siak, siatkówka może tylko ucierpieć przy nowej piłce
...
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Dlaczego ma ucierpieć ??? Nie rozumiem.. wg. mnie jest to bardzo dobre rozwiązanie i co najważniejsze, bardzo korzystne dla naszej reprezentacji... nowa piłka zmniejszy efektywność mocnych zagrywek z wyskoku... zwiększy szansę na obronę piłki, a co za tym idzie, wydłuży akcję... jeżeli coś ma pozwolić że częściej będę oglądał długie i pasjonujące wymiany pełne spektakularnych obron to jestem jak najbardziej za...

Jednak na horyzoncie pojawiła się pewna niedorzeczność... nowa piłka ma być wprowadzona tylko i wyłącznie na IO... wcześniej, ani później nie będzie używana w rozgrywkach... kto to wymyślił ??? :o
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Guilder »

Arff pisze:(...)kto to wymyślił ??? :o
Czyżby jakiś Chińczyk, wiedząc że taka piłka pasuje jego ekipie?
Ale swoją drogą zgadzam się, jest to kretyńska sprawa. Nowe piłki tylko na IO. Dlaczego nie posuniemy się dalej? Nowy typ piłki wyłącznie na fazę pucharową, albo na sam finał.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Nagor »

Arff pisze: Jednak na horyzoncie pojawiła się pewna niedorzeczność... nowa piłka ma być wprowadzona tylko i wyłącznie na IO... wcześniej, ani później nie będzie używana w rozgrywkach... kto to wymyślił ??? :o
Oby :D Jestem za, może to zależy od tego jak ta gra będzie wyglądać na IO...

Ja wolę oglądać jak zawodnicy się pocą przyjmując 115 km/h, a obron i tak jest tyle ile trzeba. Jak będzie więcej to nam gracze popadają ze zmęczenia.
...
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: Arff »

Ryszard Dietrich pisze:Wprowadzono na Kongresie kilka zmian przepisów lecz termin ich wprowadzenia do życia uzależniony jest od Federacji poszczególnych krajów. Nie ma jeszcze decyzji kiedy zmiany będą wprowadzone w Polsce. Być może od 1 września, a może od 1 stycznia i jest też koncepcja , aby wprowadzić je dopiero po zakończeniu najbliższego sezonu. FIVB wprowadza zmiany od 1.01.2009 roku. We wrześniu 2008 zbiera się Kongres CEV i tam zapadnie decyzja kiedy zmiany wprowadzone zostaną w Europie. Jakie to zmiany ? :
- będzie możliwość wprowadzenia dwóch libero + 12 zawodników, w Polsce jeżeli wprowadzi się drugiego libero to będą się oni mieścili w składzie 12 zawodników. Grać jako libero będzie jeden zawodnik, a drugi libero będzie jego zastępował w przypadku kontuzji lub choroby. Przepis podaje też, że w następnym meczu musi wystapić ten libero który zastąpił kontuzjowanego,
- dotknięcie górnej taśmy siatki jest błędem, dotknięcie siatki w innym miejscu nie jest błędem chyba,że dotknięcie siatki przeszkodziło by w grze przeciwnikowi,
- przejscie dołem będzie dotyczyło tylko błędu przejścia dołem stopą, przekroczenie linii środkowej każdą inną częścią ciała nie jest błędem, chyba że przeszkadzało to w grze przeciwnikowi,
- wprowadzono szybkie zmiany, prośbą o zmianę jest wejście zawodnika, który będzie zmianiał grającego w strefę zmian w momencie gdy piłka jest poza grą,
- zmieniono kompetencje sędziego pierwszego i drugiego,
Nie ma mowy o nowej piłce bo ta zmiana będzie tylko na IO i została zatwierdzona już wcześniej...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
xanadoo
Posty: 15
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 00:21
Płeć: K
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

Re: Co zmienic aby bylo ciekawie

Post autor: xanadoo »

Arff pisze:
Ryszard Dietrich pisze: - będzie możliwość wprowadzenia dwóch libero + 12 zawodników, w Polsce jeżeli wprowadzi się drugiego libero to będą się oni mieścili w składzie 12 zawodników. Grać jako libero będzie jeden zawodnik, a drugi libero będzie jego zastępował w przypadku kontuzji lub choroby. Przepis podaje też, że w następnym meczu musi wystapić ten libero który zastąpił kontuzjowanego,

- zmieniono kompetencje sędziego pierwszego i drugiego,
A dokładniej? Jak zmienią się kompetencje obu sędziów? Jest to gdzieś opisane?

A co do libero - wg mnie najrozsądniej byłoby, gdyby była możliwość zmiany zawodnika na takich samych zasadach, jak zawodników z innych pozycji. Poza tym, nie bardzo pasuje mi dołączenie drugiego libero bez powiększania kadry. W ten sposób będzie możliwość zgłoszenia albo tylko dwóch środkowych, albo tylko trzech przyjmujących (wątpię, by ktokolwiek zrezygnował z wpisania do 12 rezerwowych rozgrywającego i atakującego; ewentualnie trener może zrezygnować z drugiego libero, ale nie po to chyba ten przepis powstaje). To znacznie zmniejsza możliwość rotacji w trakcie meczu. Poza tym, konieczność wystawienia tego zastępującego w następnym meczu też jest dyskusyjna (może się po badaniach okazać, że temu podstawowemu nic poważnego się nie stało, dwie kolejki ligowe mogą być rozdzielone przerwą na zgrupowanie kadry - zawodnik może wrócić do pełnej sprawności i wiele innych sytuacji). Dodatkowo dziwi mnie to, że w Polsce będzie inaczej niż w innych krajach. Rozumiem, że w przypadku reprezentacji, nasza kadra także będzie występować czternastką zawodników. Przydałaby się jednolitość przepisów dotyczących rozgrywek ligowych i międzynarodowych. Swoją drogą - w przypadku rozgrywem LM, CEV itd. polskie zespoły także zgłaszałyby 14 zawodników?
Jakoś ta "polska wersja" przepisu dotyczącego libero niekoniecznie mi się widzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”