Sedziowie PLS - GWIZDEK

komisarz92
Posty: 1
Rejestracja: 19 lut 2008, o 16:18
Płeć: M

Sedziowie PLS - GWIZDEK

Post autor: komisarz92 »

- Na każdym meczu piłki siatkowej rozgrywanym w ramach Polskiej Ligi Siatkówki komisja sędziowska składa się z:

- sędziego pierwszego,

- sędziego drugiego,

- sekretarza,

- czterech (lub dwóch) sędziów liniowych.

Którzy z w/w sędziów mogą używać gwizdka podczas meczu?
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Sedziowie PLS - GWIZDEK

Post autor: Arff »

22.2 SPOSÓB SĘDZIOWANIA (PROCEDURY)

22.2.1 Jedynie sędzia pierwszy i sędzia drugi mogą używać gwizdka podczas spotkania:

22.2.1.1 sędzia pierwszy gwizdkiem daje sygnał na wykonanie zagrywki rozpoczynającej akcję.

22.2.1.2 sędzia pierwszy i sędzia drugi sygnalizują gwizdkiem zakończenie akcji pod warunkiem, że są pewni, iż błąd został popełniony i znają jego rodzaj.

22.2.2 Sędziowie mogą używać gwizdka w czasie, gdy piłka jest poza grą, dla wskazania, że zgadzają się lub nie z prośbą zespołu (Przepis 8.2).

22.2.3 Natychmiast po gwizdku sędziego sygnalizującym zakończenie akcji sędziowie muszą wskazać używając oficjalnej sygnalizacji: (Przepis 28.1):


Od siebie dodam jeszcze że sedzia sekretarz nie może sygnalizować błędy ani uchybień, a nawet zastrzeżeń co do sędziowania więc nawet jeśli mają gwizdek gdzieś w kieszeni nie mają po co go używać... sędziowie liniowi machają tylko rękami więc też gwizdków nie potrzebują..
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Sedziowie PLS - GWIZDEK

Post autor: mewa »

sędzia sekretarz powinien mieć gwizdek i używając go ma obowiązek zasygnalizować błąd rotacji.
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Sedziowie PLS - GWIZDEK

Post autor: Arff »

Masz rację, ale to nie jest do końca tak jak mówisz... nie odpisywałem od razu bo musiałem sięgnąć po poradę, bo nie byłem pewien... chodzi o to że sędzie sekretarz oficjalnie gwizdka używać nie może, dokładnie tak jak pisałem... napisałem oficjalnie bo na stoliku sędziowskim powinien być przycisk uruchamiający dzwonek do sygnalizacji błędu rotacji... niestety nie w każdej hali w Polsce jest takie urządzenie więc sędzia obowiązany jest posiadać gwizdek... oczywiście tam gdzie nie ma tego przycisku...
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”