Protest przeciwko błędom językowym na forum

Lineczka
Posty: 3629
Rejestracja: 7 sty 2011, o 10:45
Płeć: K
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Lineczka »

(post skasowany)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2013, o 02:41 przez Ted, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pkt 23 regulaminu forum
Awatar użytkownika
lucass90
Korespondent
Korespondent
Posty: 7799
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 16:42
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa / Gdańsk
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: lucass90 »

Chciałbym poruszyć pewną kwestię. Otóż wielokrotnie zwracano mi uwagę (zarówno na forum, jak i mailowo, odnośnie moich korespondencji), że wspominając w tekście o drużynach akademickich, nie powinno się pisać z dużej litery. Przykładowo "punkt dla Akademików". Otóż zawsze tego typu zarzuty wydawały mi się niesłuszne i, jak się okazało, miałem rację. Zasięgnąłem języka u osób kompetentnych (czyt. - polonistów) i okazuje się, że jak najbardziej powinno się w takich przypadkach pisać z dużej litery. Bo pisząc "punkt dla Akademików" nie mam na myśli budynków, w których mieszkają studenci, tylko konkretną (w tym przypadku) drużynę. W takiej sytuacji pisze się właśnie z dużej litery. Zresztą pisząc na przykład o Realu Madryt, używając jego przydomku (Królewscy), pisze się z dużej litery. Canarinhos, The Reds, Blaugrana... Na tej samej podstawie pisze się "Akademicy"...
AZS CZĘSTOCHOWA!
Awatar użytkownika
dreamer
Posty: 7290
Rejestracja: 21 sie 2007, o 11:57
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: dreamer »

podpis użytkownika ksjw90
Zawsze, wszędzie, całe życie - ANTY! - Pseudotrener Stelmach & "Dobro Narodowe"
Nie mam oczywiście nic do użytkownika ksjw90, ale na kanwie treści jego podpisu chciałbym zapytać, czy epitety typu "pseudotrener", "wuefista", "badziewie" są (mogą być) uznane za synonimy super negatywnej oceny pracy szkoleniowej danego trenera przez osobę która ich używa.
Jeżeli generalnie mogą, to dziwi mnie, czemu nagonka za wypowiadanie ostrych ocen kierowana jest najczęściej przeciwko mnie, mimo że epitetów skierowanych do szkoleniowców i nie tylko, używa wiele osób na tym forum (moim zdaniem słusznie, bo zło musi być nazwane po imieniu - inaczej nie jest traktowane jako zło).

W dbałości o poziom języka w jakim prowadzona jest dyskusja na forum proszę też grono szanownych ekspertów o opinię w sprawie zasadności używania określenia "beztalencie trenerskie" w odniesieniu do osób które nie zasługują na nazywanie ich trenerami (tym bardziej szkoleniowcami). W przypadku gdy zacna komisja weryfikacyjna (głównie kobieca jak zdążyłem zauważyć) uzna ten zwrot za cenzuralny, to chętnie zamienię nim określenie "badziewie", bo dla mnie te określenia są tożsame. Ale może "politycznie poprawniej" brzmi to pierwsze...

dreamer
...you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one...
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Guilder »

Podłączę się pod ten temat, bo jest najbliżej, a nowego nie ma sensu zakładać.
Jeśli już dbamy porządnie o to, by nasze posty wyglądały właściwie, to oprócz punktów 17. i 18. w regulaminie, popatrzmy też czasem na ten dziewiętnasty, co? Regularnie spotykam się z tym, że z wygody ktoś zamiast "odpowiedz" klika "cytuj", i ma wszystko w głębokim poważaniu, dopisuje swoją myśl, i hop. A teraz zobaczcie przykłady tego, co wychodzi:
Przykład 1:
Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis.
Istotne zdanie, do którego się odnoszę. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis.

Przykładowa odpowiedź.

Przykład 2:
Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis.

Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis.

Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis. Przykładowy napis.

Przykładowa odpowiedź.

I powiedzcie mi, nie gryzie to Was? Nie przeszkadza w czytaniu? Nie irytuje? Przecież to często zaśmieca forum bardziej niż odpowiedzi w stylu "aha, zgadzam się". A manipulowanie cytatami nie jest trudne, tylko trzeba poświęcić te kilkanaście (w najgorszym wypadku) sekund.
Stąd też moja prośba, wysilcie się czasem odpisując. Ja wiem, że czasem myśli ulatują, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by najpierw napisać wszystko, a potem kliknąć "podgląd", i wyedytować co nieco. Jeszcze gdy drugi cytat (odnoszę się do drugiego przykładu) wewnątrz jest bardzo krótki, to zostawiam to w spokoju, bo takich postów jest bardzo dużo, ale jak widzę cytaty dłuższe od wypowiedzi, w dodatku w większości nie komentowane w odpowiedzi, to naprawdę mam ochotę usunąć to diabły, zamiast spokojnie poprawiać.
Dziękuję, jeśli ktokolwiek zwróci na to uwagę.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
cba
Posty: 196
Rejestracja: 12 mar 2009, o 19:54
Płeć: K

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: cba »

http://www.kanonierzy.com/shownews_id-1 ... ort-.shtml

a mnie irytuje sformułowanie o "kontuzjogennym zawodniku". Ostatnio w wątku o Asseco ktoś tak napisał o Gladyrze, proszę przeczytajcie powyższe informacje przedstawione przez Michała Kowalczyka. Czytając/słysząc o "kontuzjogennym zawodniku" zawsze zastanawiałam się w jaki sposób powoduje kontuzje kolegów (ewentualnie swoje) na boisku i jaką odwagę trzeba mieć by grać z takim razem :D
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mikser »

Wydaje mi się, czy ostatnio forum przeżywa najazd osób, które wyraźnie nie lubią się ze słownikiem i kulturą? Kilku brakuje przecinków i kropek na klawiaturze, inni to czysta chamówa. Może jestem nadwrażliwy, ale niech forum trzyma formę :)
Streeter
Posty: 7282
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Streeter »

Racja, co prawda buraki dopiero rosną i będą zbierane za jakiś czas, jednak na naszym forum już buraczane plony widać. Myślę, że dobrze by je było wytępić w zarodku, zwłaszcza teraz, w okresie transferowym, gdy nowych, poinformowanych i wspaniałych pisarzy wyrasta jak grzybów po deszczu. Ja byłbym za rozważeniem zamknięcia rejestracji na okres np. od kwietnia do września. A co, jak się ktoś chce udzielać o siatkówce, to niech to robi cały rok, a nie tylko sieje transferowe ploty i ucieka.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Lineczka
Posty: 3629
Rejestracja: 7 sty 2011, o 10:45
Płeć: K
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Lineczka »

A co z tymi, którzy interesują się tylko rozgrywkami reprezentacyjnymi? No już bez przesady.
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mikser »

Już mniejsza o to, czy interesują się tylko ligą czy reprezentacją. Chodzi o sposób i kulturę wypowiedzi.
Streeter
Posty: 7282
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Streeter »

Lineczka pisze:A co z tymi, którzy interesują się tylko rozgrywkami reprezentacyjnymi? No już bez przesady.
Uważasz więc, że ludzie, którzy rejestrują się w obecnym czasie wnoszą cokolwiek na to forum? Poczytaj w temacie PlusLigi posty np. kogoś o nicku "StaryDobryZnajomy", niemal każdy, kto się teraz rejestruje jest podobnego typu, więc jeśli to forum ma jakiś poziom sobą reprezentować, to trzeba takie rzeczy tępić. A jeśli nie to zróbmy tematy "Pojazd po zawodnikach", "Najgorsze twarzówy PlusLigi", "Najlepszy tyłek OrlenLigi" i niech się szerzy nowa jakość...
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Lineczka
Posty: 3629
Rejestracja: 7 sty 2011, o 10:45
Płeć: K
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Lineczka »

Oczywiście, że trzeba coś z tym zrobić i tępić takie zachowania, ale proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest zbyt radykalne.
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mikser »

Lineczka pisze:Oczywiście, że trzeba coś z tym zrobić i tępić takie zachowania, ale proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest zbyt radykalne.
Szkoda tylko, że jak na razie to się to ładnie szerzy i panoszy, a konsekwencji czy chociażby upomnienia brak :)
Streeter
Posty: 7282
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Streeter »

Lineczka pisze:ale proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest zbyt radykalne.
A masz jakieś inne, mniej radykalne, a skuteczne? Bo ja nie mam. Zaraz przyjdzie moderator, powie, że jest ich za mało i nie mogą się zająć wszystkim... Zgłosiłem swoją osobę z chęcią pomocy - zostałem olany. Więc skoro nie potrzebują większej ilości moderatorów, niech radzą sobie z tym sami, bo niedługo to forum zejdzie na psy. Zawsze lubiłem tutaj pisać, ze względu na poziom i kulturę wypowiedzi, a to w okresie transferowym praktycznie nie istnieje.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Awatar użytkownika
lucass90
Korespondent
Korespondent
Posty: 7799
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 16:42
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa / Gdańsk
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: lucass90 »

Z czasów gdy byłem tu moderatorem pamiętam, że podczas banowania użytkownika można było wybrać pomiędzy zbanowaniem konta, a zbanowaniem IP. I właśnie tę drugą opcję powinno się wybrać, podczas banowania drugiego już konta spiridonova. Teraz powrócił pod trzecią już postacią i znów sieje ferment.

Co do nowych użytkowników, to uważam że nie należy wrzucać wszystkich do jednego wora. Niektórzy faktycznie trollują, ale są i tacy którzy mają coś ciekawego do napisania. Każdy z nas był tu kiedyś nowy...

A jeśli faktycznie forum potrzebowałoby wsparcia, to również się zgłaszam z chęcią pomocy. Praca licencjacka już napisana, więc teraz i w wakacje będę miał sporo wolnego czasu ;)
AZS CZĘSTOCHOWA!
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mikser »

Może ja jestem nadwrażliwy, ale tyle troli się tu zarejestrowało, które na bakier się mają z kropkami i przecinkami...Niby błaha sprawa ale w oczy razi. Ortografia nie gryzie, niby prosta rzecz, a ile problemów sprawia - i nikt się nie przejmuje tym, fajnie jest być idiotą :) Inna sprawa, że trolują też głupotą, pod kilkoma nickami...Omijam portale plusliga i volley24 bo tam to już hulaj dusza na całego i nie chciałbym żeby i tu coś takiego zapanowało.
lucass90 pisze:Z czasów gdy byłem tu moderatorem pamiętam, że podczas banowania użytkownika można było wybrać pomiędzy zbanowaniem konta, a zbanowaniem IP.
Banowanie IP to byłby strzał w 10 :)
Awatar użytkownika
madlark
Posty: 13544
Rejestracja: 15 maja 2009, o 23:07
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: madlark »

mikser pisze: Banowanie IP to byłby strzał w 10 :)
Pomysł jest słaby, bo zwykle jest IP publiczne podsieci, więc jak twój sąsiad zostanie zbanowany to i Ty..
Nie ma też problemu, aby korzystać serwerów anonimizujących IP.
Niech się sępy z polsatu udławią. Wróg publiczny polskiej siatkówki: polsat
Łańcuch pęka tam, gdzie jest najsłabsze ogniwo
Ostatnie sekundy są najważniejsze
Awatar użytkownika
lucass90
Korespondent
Korespondent
Posty: 7799
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 16:42
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa / Gdańsk
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: lucass90 »

[post skasowany]
Ostatnio zmieniony 10 maja 2013, o 21:21 przez mewa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Regulamin Forum, pkt. 23. - zupełnie nie na temat
AZS CZĘSTOCHOWA!
OlaMleko
Posty: 2348
Rejestracja: 12 lip 2008, o 14:58
Płeć: K

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: OlaMleko »

Aż mi słabo jak czytam niektóre teksty na stronie siatka.org

http://aktualnosci.siatka.org/pokaz/201 ... fesjonalna

"Włoską ligę nie powinno nazywać się profesjonalną" - waszego portalu też nie.

WŁOSKIEJ LIGI, ludzie!! Jak można tolerować nieumiejętne odmienianie przez przypadki i puszczać to do ludzi? To naprawdę są podstawy...


Edit: cieszę się, że usterkę naprawiono.
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: sb.slav »

Takie błędy się przecież zdarzają Olu ;). Ja proponuję, żeby zamiast protestować i opluwać bardzo dobrą stronę, jaką jest siatka.org "waszej strony też"(nie można nazwać profesjonalną) - kosić bezlitośnie posty z błędami, i albo użytkownicy się nauczą korzystać ze słowników, albo będziemy uwolnieni od czytania ich powodujących ból zębów postów.

Także zamiast protestu - apel do moderatorów o sumienne wykonywanie swoich obowiązków.
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
OlaMleko
Posty: 2348
Rejestracja: 12 lip 2008, o 14:58
Płeć: K

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: OlaMleko »

sb.slav pisze:Takie błędy się przecież zdarzają Olu ;). Ja proponuję, żeby zamiast protestować i opluwać bardzo dobrą stronę, jaką jest siatka.org "waszej strony też"(nie można nazwać profesjonalną) - kosić bezlitośnie posty z błędami, i albo użytkownicy się nauczą korzystać ze słowników, albo będziemy uwolnieni od czytania ich powodujących ból zębów postów.

Także zamiast protestu - apel do moderatorów o sumienne wykonywanie swoich obowiązków.
Jak możesz nawoływać do nakładania kar na użytkowników (z czym się zgadzam) i jednocześnie tolerować błędy REDAKCJI? Jeśli jakiś tekst idzie w eter, powinien być tak czysty jak to tylko możliwe. A takich rzeczy jak deklinacja uczą w podstawówce.... Albo raczej w domu od pierwszych lat życia.
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: sb.slav »

Może redakcja biedna i nie stać ich na korekcję? :). A pewnie, że tak jest, bo to strona chociaż bardzo profesjonalna - jest jednak tworzona po prostu przez fanów siatkówki.
Błędy się zdarzają - nawet w Rzeczpospolitej, Timesie, czy czy Guardianie ;). Wyrozumiały dla redakcji jestem z tego powodu, że tych błędów nie ma wcale tak dużo, a tekstów, z którymi pracują redaktorzy jest przecież sporo i udaje im się nie przeoczyć wielu błędów. Postaw się w ich sytuacji - wiele czytasz, z czasem rutynowo tylko już skanujesz tekst w poszukiwaniu ewidentnych ortografów, i jeśli takich nie znajdujesz zamieszczasz nadesłany tekst na stronie. Nie zawsze ludzkie oko potrafi na szybko wychwycić dość subtelne błędy, jak w tym przypadku o przypadkach :) .

Redakcja przecież nie robi błędów celowo, czy z z powodu nieznajomości reguł polskiej pisowni, jeśli by to robili analfabeci, to kiepsko by to o nich świadczyło, i sam bym ci przyznał rację, ale tak nie jest.
Za to sami zabezpieczyli się opcją "zgłoś błąd" - i te błędy są szybko usuwane w razie czego, co jak najlepiej o nich świadczy imo.
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mewa »

OlaMleko pisze: "Włoską ligę nie powinno nazywać się profesjonalną" - waszego portalu też nie.
Ależ my to wiemy Olu i nigdy nie twierdziliśmy inaczej.
OlaMleko
Posty: 2348
Rejestracja: 12 lip 2008, o 14:58
Płeć: K

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: OlaMleko »

"Od nowego sezonu będzie ubierał trykot UPCN San Juan, czyli aktualnego klubowego mistrza Ameryki Południowej."

Ubierał w co? Ludzie, koszmarny błąd. Koszmarny.

http://aktualnosci.siatka.org/pokaz/201 ... argentynie
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Guilder »

Przyznam szczerze, nie rozumiem na czym polega błąd w tym zdaniu. Inna sprawa, że zamiast wklejać każde pojedyncze potknięcie tutaj, mogłabyś po prostu korzystać z funkcji "zgłoś błąd", która jest na dole każdego artykułu. Próbowałem nie raz, i wiem, że te zgłoszenia są brane pod uwagę.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mikser »

Nadgorliwość gorsza od faszyzmu!! Gdzie jest ten "koszmarny błąd"? Bo widziałem kilka gorszych, a tutaj mam zgryz...
OlaMleko
Posty: 2348
Rejestracja: 12 lip 2008, o 14:58
Płeć: K

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: OlaMleko »

Guilder pisze:Przyznam szczerze, nie rozumiem na czym polega błąd w tym zdaniu. Inna sprawa, że zamiast wklejać każde pojedyncze potknięcie tutaj, mogłabyś po prostu korzystać z funkcji "zgłoś błąd", która jest na dole każdego artykułu. Próbowałem nie raz, i wiem, że te zgłoszenia są brane pod uwagę.

Nie można ubierać ubrania. Można je zakładać, nakładać, itd. Jestem zdumiona, że nie rozpoznałeś takiego błędu, to trochę przykre.
Ze zgłaszaniem błędów na stronie artykułu masz rację - tak będę robić.
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Guilder »

Sprawdziłem, istotnie, nie jest to forma poprawna, i można z niej wybrnąć na dwa sposoby. Nie zmienia to jednak faktu, że określenie tego "koszmarnym błędem" jest przesadą. Więcej luzu na lato, Olu. ;)
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Streeter
Posty: 7282
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Streeter »

Mnie zaciekawiło, niekoniecznie na forum, bardziej w tekstach na strefie, często o jakimś juniorze czy siatkarzu kompletnie nieznanym mówi się w waszych tekstach "wzmocnienie". Nie wiem jak to wygląda w definicjach, ale według mnie wzmocnieniem jest Veres w Rzeszowie, Conte w Skrze czy Kooy w Zaksie, natomiast Szalpuk w Warszawie, Stolc w Gdańsku czy Bućko w Bielsku są po prostu transferami tych klubów. Przynajmniej ja tak to widzę.

PS. Powyższe przykłady wziąłem z głowy, natomiast naszło mnie na taką myśl przy waszym ostatnim tekście o Pałacu Bydgoszcz, ktorą "wzmocniła" Jana Sawoczkina i ktoś jeszcze.
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Edyta

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: Edyta »

Veres w Rzeszowie, Conte w Skrze czy Kooy w Zaksie
Ja bym się nawet nad tym zastanowiła. Jeśli przyjąć, że np. Kooy jest następcą Fontelesa to wzmocnienie nie jest wcale oczywiste. Może i nie osłabienie, ale wzmocnienie oznacza dla mnie sytuację, kiedy poprawiamy sobie daną pozycję w stosunku do stanu sprzed tego transferu. No chyba że stan sprzed transferu oznacza lukę po czyimś odejściu :)

Z resztą postu się zgadzam, też zwracam uwagę na to sformułowanie, nieadekwatne w stosunku do każdego transferu.

Przy okazji, skoro już tu piszę, chciałabym kolejny raz przypomnieć (a nuż ktoś w końcu zapamięta ;) ), że piszemy łącznie:

"naprawdę", "nieprawda", "niemniej" (chyba że chodzi o "nie mniej niż..."), "zresztą", "znad", "stąd", "stamtąd", "znikąd", "sprzed"
oraz czasowniki z partykułą by, bym, byś - czyli mógłbym, zrobiłabyś, grałby, powiedzielibyśmy, itd. Przy czym chodzi tu wyłącznie o formy osobowe czasownika. Formy bezosobowe, jak "można", "trzeba" piszemy rozdzielnie z "by" - czyli można by, trzeba by.

"Mogłaby częściej grać w siatkówkę, gdyby miała na to czas."
"Można by częściej grać w siatkówkę, gdyby był na to czas."

Rozdzielnie piszemy:
na pewno
na razie
od razu
po prostu
co najmniej
na co dzień

No i klasyka :) : "także" w znaczeniu "również, też" - ale "tak że" w znaczeniu "tak więc, a więc".
"My także lubimy grać w siatkówkę."
"Lubimy grać w siatkówkę, tak że gramy w nią tak często, jak się da."
Awatar użytkownika
mikser
Posty: 2298
Rejestracja: 13 cze 2012, o 08:47
Płeć: M

Re: Protest przeciwko błędom językowym na forum

Post autor: mikser »

Post Edyty do wbicia sobie do głowy dla tych kochających inaczej ortografię :D
Od siebie jeszcze dodam używanie naprzemiennie "bynajmniej" z "przynajmniej" - tak się nie godzi!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tematy ogólno-siatkarskie”