Limit obcokrajowców

Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

Wczorajsza sytuacja w Warszawie zachęciła mnie trochę do poszperania w przepisach. I oto co znalazłem:

Na oficjalnej stronie PZPS w Przepisach Organizacyjnych na sezon 2006/2007 (na obecny sezon nie ma, może PZPS za mało płaci informatykowi, żeby umieścił je na stronie, a może ich nie ma, nie wiem) widnieje:
100. W rozgrywkach PZPS wprowadza się następujące ustalenia::
100.a. W rozgrywkach PLS, LSK na boisku w tym samym momencie musi grać co najmniej 3 zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
100.b. W rozgrywkach I ligi kobiet i mężczyzn na boisku w tym samym momencie musi grać co najmniej 4 zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
100.c. W rozgrywkach II ligi kobiet i mężczyzn na boisku w tym samym momencie musi grać co najmniej 5 zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
100.d. W rozgrywkach wojewódzkich – decyduje właściwy WZPS.


Tymczasem na stronie PLS znajdujemy Wyciąg z Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej Mężczyzn, gdzi stoi jak byk:

§ 49
W ramach jednego klubu ligi zawodowej nie może być uprawnionych do gry więcej niż 3 zawodników - obcokrajowców.


Czy to oznacza, że Resovia, Skra, Mlekpol oraz Jastrzębski Węgiel, które mają uprawnionych do gry czterech obcokrajowców, grają w rozgrywkach PLS poza regulaminem? Czy też uprawniono tychże zawodników do gry na mocy innych przepisów?

Bo co innego mieć maksymalnie trzech obcokrajowców w jednym momencie na boisku, a co innego mieć maksymalnie trzech obcokrajowców uprawnionych do gry.

Czyżby profesjonalna liga okazała się na tyle nieprofesjonalna? A może tylko nieprofesjonalnie potraktowali swoją stronę internetową, zamieszczając tam nieaktualne regulaminy?

Szperam dalej, bo jestem ciekaw werdyktu PLS w poniedziałek. Załóżmy, że PLS się obroni mówiąc, że § 49 jej przepisów dotyczy zawodników uprawnionych do gry nie na cały sezon, lecz na jedno spotkanie. Mecz Skry oglądałem w TV w sobotę i widziałem, że Alex Damiao siedział sobie w czapce poza boiskiem i nie był uprawniony do gry. W Warszawie jednak komisarz zawodów uprawnił do gry w zespole Resovii 4 obcokrajowców - wbrew przepisom PLS. Czyli popełnił błąd, a nikt chyba nie ukarze klubu za błąd komisarza? I czy w poprzednich meczach Resovia również miała uprawnionych do gry więcej niż 3 obcokrajowców?

W przepisach organizacyjnych PZPS nie ma nic na temat, jak klub może być ukarany za nieprzestrzeganie punktu 100. Oznacza to, że również dobrze może nie być ukarany, a decyzje w sprawie ewentualnego walkowera musi podjąć organizator rozgrywek, czyli nie PZPS, a PLS. A regulamin PLS został złamany nie przez Resovię, a przez komisarza, który tą PLS reprezentuje na meczu.

Wniosek: Ja się nie zdziwię, jeśli zostanie utrzymany wynik spotkania, jaki padł na boisku. A jeśli zasądzą walkower dla Politechniki, to nie zdziwię się, jeśli Resovia się będzie odwoływać :)
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Chal »

Problem jest tylko taki, że z tego co słyszałem i to nie raz i nie od jednej osoby, regulamin na stronie PLS-u jest nieaktualny ;)
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

Dopuszczam taką możliwość że profesjonalna liga ma na swojej stronie nieaktualny regulamin (teoretycznie nie do pomyślenia, a jednak...). Ma ktoś może dostęp do aktualnego w takim razie?
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Kantoro »

No niestety, regulamin na PLS.pl jest z zeszłego sezonu. Natomiast strona PZPS nigdy nie była "na czasie", a zapewne płacą komuś spore pieniądze za jej aktualizowanie. :/

Jeżeli nie ma ogólnodostępnych zasad, to błąd jest obustronny. Także, mimo że sprawieliwie, Sovia odda mecz walkoverem, to myslę, że będzie to w połowie fair. Powinni zostać ukarani też ludzie, którzy odpowiadają za poprawność stron PROFESJONALNYCH przecież organizacji. A może to profesjonalizm "z nazwy"?

Pozdrawiam,

Michał.
Mania
Posty: 863
Rejestracja: 16 paź 2007, o 18:08
Płeć: K
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Mania »

Oho widzę, że sprawa nie jest jednoznaczna. Stąd pewnie odroczenie decyzji do poniedziałku. Mam jednak, że wszystko odbędzie się uczciwie i zgodnie z literą prawa.

Jednak już wczoraj mówiono, że 3 punkty dla Politechniki są na 98% pewne.
"Można z nami wygrać, ale nie można nas pokonać" śp. Krzysztof Kowalczyk o AZS PW.
Awatar użytkownika
maggie
Posty: 232
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:12
Płeć: K
Lokalizacja: Rumia

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: maggie »

Kantoro pisze: Jeżeli nie ma ogólnodostępnych zasad, to błąd jest obustronny.
kluby chyba dostały regulaminy rozgrywek, prawda? Inaczej żaden regulamin nie miałby sensu..? Zresztą od początku sezonu trąbi się o tych ograniczeniach więc to nie jest wyssane z palca i skądś o tym wiedzą...
" My dobrze gramy tylko czasami nam nie wychodzi " :]
Daniel Pliński
Awatar użytkownika
Carpyook
Posty: 55
Rejestracja: 9 sty 2008, o 18:37
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Carpyook »

No dobrze, ale jak zgodnie z literą prawa wyznaczyć karę, skoro regulamin nie określa sankcji za to przewinienie? Uznaniowo? Nawet trudno powiedzieć, co w tej sytuacji jest sprawiedliwe...
***
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! :)
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Ted »

Mania pisze:Oho widzę, że sprawa nie jest jednoznaczna. Stąd pewnie odroczenie decyzji do poniedziałku. Mam jednak, że wszystko odbędzie się uczciwie i zgodnie z literą prawa. Jednak już wczoraj mówiono, że 3 punkty dla Politechniki są na 98% pewne.
Sprawa jest jednoznaczna, trener Resovii dwukrotnie popełnił ten sam błąd. A czekamy na decyzje do poniedziałku moze wtorku z bardzo prostej przyczyny, w weekend w Centrali PLS nikt nie pracuje. Do chwili ogłoszenia ostetecznej decyzji 3 pkt są na koncie Resovii, natomiast "na tygodniu" sądzę, że oficjalnie będziemy mogli mówić o precedensie w naszej lidze.
Awatar użytkownika
maggie
Posty: 232
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:12
Płeć: K
Lokalizacja: Rumia

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: maggie »

Carpyook pisze:No dobrze, ale jak zgodnie z literą prawa wyznaczyć karę, skoro regulamin nie określa sankcji za to przewinienie? Uznaniowo? Nawet trudno powiedzieć, co w tej sytuacji jest sprawiedliwe...
Hmm podciągnęłabym Resovie pod zespól zdekompletowany -> przepisu 6.4.3 (przepisy gry w piłke siatkową 2005-2008 -> dostępna na stronie pzps.
Zespół ZDEKOMPLETOWANY w secie czy spotkaniu przegrywa seta lub spotkanie. Zespołowi przeciwnemu dopisuje się punkty lub punkty i sety potrzebne do wygrania seta lub spotkania. Zespół zdekompletowany zachowuje zdobyte punkty i wygrane sety.


nie wiem czy dobrze interpretuje ten DZIWNIE skonstruowany przepis bo z jednej strony Politechnice zabrakło 2 setów do wygrania wiec dostac powinna by 2 punkty, a z drugiej strony Resovi przepisuje się i punkty i sety więc 3 punkty zostają u nich.... suma summarum w tej kolejce poszłoby 5 punktów...
" My dobrze gramy tylko czasami nam nie wychodzi " :]
Daniel Pliński
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

Resovia nie była zespołem zdekompletowanym i w żaden sposób nie naruszyła przepisów gry w piłkę siatkową. Naruszyła tylko i wyłącznie regulamin rozgrywek.
Awatar użytkownika
Carpyook
Posty: 55
Rejestracja: 9 sty 2008, o 18:37
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Carpyook »

A może rozumieć to tak: Resovia wygrała na boisku trzy sety, ale w jednym złamała regulamin. Ten zatem set przechodzi na rzecz Politechniki, której dodatkowo dopisuje się jeszcze jednego seta (15:0, bo to odpowiednik tiebreaka) potrzebnego do wygrania spotkania. Resovii zostają dwa legalnie wygrane sety. Zatem końcowy wynik to 3:2 dla Politechniki, która dostaje dwa punkty do tabeli, a Resovia jeden (tak jak za klasyczny wynik 3:2). Myślę, że "punkty" w przytoczonym przez Ciebie fragmencie regulaminu oznaczają pojedyncze punkty w secie. Wtedy wynik trzeciego "feralnego" seta, należałoby zweryfikować tak, że Resovii powinny zostać tylko te punkty, które zdobyła grając z trójką obcokrajowców, a Politechnice dopisujemy punkty do 25. Jeśli zatem Mitrović grał od stanu 18:11 do końca (tego nie wiem, bo meczu nie widziałem), to 3 set powinien być 25:18 dla W-wy. Pozdrawiam.

PS. Życie i tak zweryfikuje te rozważania... :)
***
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! :)
Mania
Posty: 863
Rejestracja: 16 paź 2007, o 18:08
Płeć: K
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Mania »

Wszystko fajnie, ale sytuacja z 4 obcokrajowcami miała miejsce w setach nr 1 i 3, obu wygranych przez Resovie ;-)
"Można z nami wygrać, ale nie można nas pokonać" śp. Krzysztof Kowalczyk o AZS PW.
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Kantoro »

Innego rozwiązania poza walkoverem, raczej bym nie oczekiwał.

Pozdrawiam,

Michał.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

no i jest walkower. PLS powolała się na artykuł 49. Oznacza to, że moje dywagacje na nic - na stronie Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej jest nieaktualny regulamin.
Mania
Posty: 863
Rejestracja: 16 paź 2007, o 18:08
Płeć: K
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Mania »

To ja wtrącę jeszcze skromne pytanie: czy w wyniku walkowera rozegrany mecz uznaje się jako "nie były" w dokonaniach zawodników? (o statystyki gry mi chodzi).
"Można z nami wygrać, ale nie można nas pokonać" śp. Krzysztof Kowalczyk o AZS PW.
Awatar użytkownika
maggie
Posty: 232
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 22:12
Płeć: K
Lokalizacja: Rumia

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: maggie »

no prosze. mamy precedens...

ciekawe czy zobaczymy kiedyś ten nowy regulamin.... ?
To ja wtrącę jeszcze skromne pytanie: czy w wyniku walkowera rozegrany mecz uznaje się jako "nie były" w dokonaniach zawodników? (o statystyki gry mi chodzi).
Hmmmmm własnie, dobre pytanie.
" My dobrze gramy tylko czasami nam nie wychodzi " :]
Daniel Pliński
Awatar użytkownika
Carpyook
Posty: 55
Rejestracja: 9 sty 2008, o 18:37
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Carpyook »

Mania pisze:Wszystko fajnie, ale sytuacja z 4 obcokrajowcami miała miejsce w setach nr 1 i 3, obu wygranych przez Resovie ;-)
OK, jak pisałem, meczu nie widziałem, a wcześniej czytałem tylko o sytuacji z trzeciego seta. Czyli - i tak 3:0 dla Wawy :)Zresztą, to już nie ma znaczenia...
A swoją drogą, czy w drużynie poza trenerem nie było nikogo, kto zwróciłby mu uwagę, że już ma trzech zagranicznych na parkiecie???
***
Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! ... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput! :)
Awatar użytkownika
Ted
Redaktor naczelny
Redaktor naczelny
Posty: 2099
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:39
Płeć: M
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Ted »

Carpyook pisze:A swoją drogą, czy w drużynie poza trenerem nie było nikogo, kto zwróciłby mu uwagę, że już ma trzech zagranicznych na parkiecie???
Pierwsze słowa Mitrovicia zaraz po meczu były "gratuluje Politechnice trzech punktów". Takze sadze, ze on wiedzial juz w trakcie meczu, ze mecz zakonczy sie walkowerem. Jednak czy wiedzial w momencie kiedy dawal zmiane, nie sadze, bo to on jak dobrze sobie przypominam byl czwartym obcokrajowcem w zespole Resovii na boisku.
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Kantoro »

Statystyki zostają. Mecz się odbył. One nie oddają kto zwyciężył. Pokazują tylko dokonania zawodników w trakcie meczu. :)

Pozdrawiam,

Michał.
>Petr<
Posty: 353
Rejestracja: 12 wrz 2007, o 19:39
Płeć: M
Lokalizacja: Krk
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: >Petr< »

Troszeczkę podobna sytuacja miała miejsce w polskiej lidze koszykówki. W pewnym momencie trener jednej z drużyn nieświadomie wprowadził na parkiet zbyt wielu obcokrajowców. Ostatecznie wynik spotkania pozostał niezmieniony. Odpowiedni wydział orzekł, iż zawodnicy Ci nie mieli większego wpływu na przebieg spotkania (tak to chyba mniej więcej brzmiało), a komisarz zawodów również nie zauważył tego błędu z początku i nie zainterweniował. Jak wiadomo jednak inne są realia siatkówki, a inne koszykówki. Osobiście uważam walkower jednak za sprawiedliwy wyrok i po wypowiedziach ze strony resovii również można odnieść takie wrażenie

A co do stron pls i pzps, to pozostawiają one wiele do życzenia... szczególnie dziwna jest dla mnie strona pzps. Zawsze gdy chcę znaleźć konkretne informacje, to albo je znajduję w najmniej oczekiwanym dziale, albo wcale nie mogę ich znaleźć.
Awatar użytkownika
PaStKa
Posty: 174
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:19
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: PaStKa »

>Petr< pisze:Troszeczkę podobna sytuacja miała miejsce w polskiej lidze koszykówki. W pewnym momencie trener jednej z drużyn nieświadomie wprowadził na parkiet zbyt wielu obcokrajowców. Ostatecznie wynik spotkania pozostał niezmieniony. Odpowiedni wydział orzekł, iż zawodnicy Ci nie mieli większego wpływu na przebieg spotkania (tak to chyba mniej więcej brzmiało), a komisarz zawodów również nie zauważył tego błędu z początku i nie zainterweniował. Jak wiadomo jednak inne są realia siatkówki, a inne koszykówki. Osobiście uważam walkower jednak za sprawiedliwy wyrok i po wypowiedziach ze strony resovii również można odnieść takie wrażenie
W Polskiej Lidze Koszykówki karą za przekroczenie jakiegoś limitu, brak Polaka na boisku, etc. jest faul techniczny drużyny, po tym, jak błąd zostanie zauważony przez sędziego/komisarza. Przepis jest jasny. Tutaj przepisu nie uświadczymy, więc sytuacja jest bardziej skomplikowana. Kluby zapewne regulamin otrzymały, może rzeczywiście jest w nim paragraf, który mówi o karze za takowe przewinienie i może to jest właśnie walkower. W mojej ocenie kara powinna być podobna jak w koszykówce, w tym przypadku może żółta kartka dla trenera, a na pewno przyznanie punktu drużynie przeciwnej.

Strony pls.pl i pzps.pl? Ja jak chce coś sprawdzić to wchodzę na siatka.org.
„Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.” - Albert Einstein
Awatar użytkownika
Pele
Posty: 6822
Rejestracja: 23 gru 2007, o 20:48
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle i okolice

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Pele »

NAsuwa mi się prosta myśl
Widocznie w klubach (lub klubie) trzeba zatrudnić kogoś, kto potrafi czytać regulamin ze zrozumieniem. Taka podstawowa umiejętnmość wymagana od ucznia Szkoły Podstawowej. Myślę ze to wystarczy i żadna dalsza dyskusja jak karać itp. nie bedzie potrzebna
Źle pisać o "wielkiej drużynie z twierrdzą" to nienada,
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

Ponoć Jadar i Delecta złożyły w PLS protest w sprawie tej decyzji,. Twierdzą, że niewiele ona ma wspólnego z duchem sportu. Ciekawe, ciekawe...
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2907
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: hubert »

Dla mnie sprawa jest jasna: skoro w chwili rozgrywania meczu obowiązywały takie a nie inne przepisy to decyzja PLS jest słuszna.
Delecta i Jadar przystępując do sezonu powinny znać przepisy i jak co to wtedy składać protesty.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Mania
Posty: 863
Rejestracja: 16 paź 2007, o 18:08
Płeć: K
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Mania »

hubert pisze: Delecta i Jadar przystępując do sezonu powinny znać przepisy i jak co to wtedy składać protesty.
Niby jak? :D

Protest bezpodstawny, nie mniej świadczy o tym, że czują się zagrożeni przez PW. :P
"Można z nami wygrać, ale nie można nas pokonać" śp. Krzysztof Kowalczyk o AZS PW.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

A jakie są te przepisy w końcu? Bo te na stronie Polskiej Ligi Siatkówki mówią coś zupełnie innego. Ktoś ma do nich dostęp? Może zacytować?
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2907
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: hubert »

Mania:
Mam na myśli fakt niezgadzania się z przepisem o ile... patrz poniżej:

mewa:
Historia zmiany przepisu na stronie PLSu jest dokładnie opisana tutaj:
http://www.sportsboard.pl/Forum/viewthr ... enumber=16

Jeśli faktycznie to miało miejsce to coś tu brzydko pachnie.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: mewa »

raczej nie historia jest tu opisana, a domysły kibiców. No nic, poprosimy PLS o aktualny regulamin...
Kantoro
Posty: 67
Rejestracja: 8 gru 2007, o 17:56
Płeć: M

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: Kantoro »

Delecta i Jadar nie złożyły protestu dotyczącego nałożenia kary, ale jej surowości. Niestety w przepisach nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie - co zrobić, gdy już znajdzie się 4 chłopców spoza kraju nad Wisłą na parkiecie podczas meczu. Podciągnąć to pod grę z nieuprawnionym zawodnikiem byłoby najlepiej, ale no właśnie.... Nie jest to nigdzie zapisane...

Pozdrawiam,

Michał.
szyderca
Posty: 944
Rejestracja: 4 lis 2007, o 17:52
Płeć: K

Re: Limit obcokrajowców

Post autor: szyderca »

Ale zrobiła to Resovia i argumenty ważkie ma. Mimo, że trener Kowal ciała z obcokrajowcami dał, brakuje jasnych przepisów, które regulowałyby sankcje za złamanie tego przepisu. Tekst z tym, że Karolek jest obywatelem Unii również jest trafny. Także arbitrzy Sądu Odwoławczego PZPS będą mieli niezły orzech do zgryzienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”