Herby i loga klubów w Pluslidze

Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Witam,
Sezon w pełni więc na jakiś czas zarzuciłem forumową zabawę w projektowanie alternatywnych wzorców strojów/trykotów sportowych dla naszych drużyn, do którego wrócę w okolicach początków przyszłego sezonu kiedy temat znów stanie się bardziej aktualny. W tym momencie prowadzę jeszcze analogiczny wątek na temat drużyn narodowych biorących udział w rozpoczynających się w przyszłym roku Mistrzostwach Świata w Polsce (http://forum.siatka.org/viewtopic.php?f=47&t=4450), który ze zmiennym zapałem staram się co jakiś czas aktualizować.

Dziś chciałem rozpocząć nową zabawę na podobnych zasadach dotyczącą herbów (choć osobiście wolę "logotypów") naszych klubów. Jakie są każdy widzi, niektóre zachęcają do bliższego obcowania z produktem (w tym wypadku klubem sportowym), który promują, niektóre to wykonane na kolanie minimalnym nakładem sił i inicjatywy znaczki. Jedne odwołują się do tradycji, inne to modernistyczne loga kierujące wzrok odbiorcy w przyszłość.

Ze względu na przestrzeganą przeze mnie etykietę i solidarność nie będę tutaj na niezwiązanym z grafiką jako taką forum prał brudów i wypowiadał się na temat poszczególnych herbów od strony wykonawczej i warsztatowej, pozostając jedynie przy swoich subiektywnych wrażeniach odbioru jako całości a na tej płaszczyźnie zdecydowanie najmniej podobają mi się herby klubów Effector Kielce i BBTS Bielsko Biała więc od tego pierwszego zacznę :)

Obrazek

Przyznam się, że mi osobiście najbardziej podoba się tutaj kontur, tarcza pełniąca funkcję heraldyczną więc symbolicznie wykorzystam ją w mojej propozycji :) Pomijając kwestie wykonawcze i warsztatowe (o czym wspomniałem wyżej) nie za bardzo podoba mi się sam pomysł na kompozycję znaczka. Effector Kielce to względnie młody klub zbudowany jako nowa idea na zgliszczach poprzedniego projektu dlatego ja zamiast budować herb odwołujący się do jakichś tradycji starałbym się właśnie pokazać fenomen świeżego w swoim podejściu przedsięwzięcia, które uratowało kielecką siatkówkę dlatego zamiast tradycyjnego herbu zaproponowałbym moim zdaniem bardziej adekwatne do sytuacji i przesłania logo:
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Obrazek
Awatar użytkownika
PiotrekWarszawa
Posty: 8
Rejestracja: 19 sie 2013, o 23:15
Płeć: M

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: PiotrekWarszawa »

Super, naprawdę świetna propozycja! Zachęcam do zrobienia też czegoś takiego dla AZS PW. :)
Awatar użytkownika
michaek
Posty: 918
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 21:11
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: michaek »

Super :D

Lekkie, nowoczesne, spójne, oj daleko droga przed większością naszych klubów... :(
W sercu moim Sovia

"Co z tego, że mamy tak szeroki skład, skoro na boisku i tak może grać tylko sześciu z nas."
Paul Lotman
panna-na-walizkach
Posty: 111
Rejestracja: 4 cze 2011, o 09:15
Płeć: K

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: panna-na-walizkach »

Herby nowoczesne ale nie jestem pewna czy wzorki pasują do męskiej siatkówki czy może bardziej do damskiego Chemika Police
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Dzięki! :) @panna-na-walizkach słuszna uwaga! Przyznam się, że nie myślałem o tym w ten sposób i zwrócę uwagę przy okazji kolejnych :)
panna-na-walizkach
Posty: 111
Rejestracja: 4 cze 2011, o 09:15
Płeć: K

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: panna-na-walizkach »

służę opinią! U mężczyzn coś z pazurem chyba lepiej widziane
Awatar użytkownika
michaek
Posty: 918
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 21:11
Płeć: M
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: michaek »

Ok, rzeczywiście trochę zbyt delikatne jak na męską ligę. W pierwszym momencie spojrzałem na to jak na zwykły projekt. ;)
Designinho, patrząc na takie fajne zestawienie brakuje mi tylko jakiejś maskotki klubowej do kompletu. 8-)
Ale i tak pełen szacun za pracę jaką wkładasz w te propozycje.
W sercu moim Sovia

"Co z tego, że mamy tak szeroki skład, skoro na boisku i tak może grać tylko sześciu z nas."
Paul Lotman
Awatar użytkownika
Basil
Posty: 1759
Rejestracja: 18 lut 2013, o 13:26
Płeć: M

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Basil »

Super! W takim zestawieniu oryginał faktycznie prezentuje się blado. Przy okazji - wysłałem maila w sprawie pewnego zlecenia.
[edit]
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

PiotrekWarszawa pisze:Super, naprawdę świetna propozycja! Zachęcam do zrobienia też czegoś takiego dla AZS PW. :)
Dzięki, długo to trwało bo miałem na głowie kilka innych spraw ale żeby nie było - zrobione :) Jeśli chodzi o Politechnikę to jej logo wyobrażam sobie z racji tradycji i elegancji Pani Prezes Doleckiej jako coś bardzo wykwintnego w swojej prostocie, od razu uprzedzam, nie wiem jak wygląda kwestia tradycyjnego herbu AZS i jego obowiązkowej obecności w takiej a nie innej formie w logotypie klubu ja jednak przyjąłem, że nie jest on konieczny i z powodzeniem może zastąpić go jego nieco uwspółcześniona forma:
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Obrazek
sb.slav
Posty: 3970
Rejestracja: 20 maja 2012, o 18:32
Płeć: M

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: sb.slav »

No mnie za serce nie chwyciło. Takie trochę neutralne to logo, nijak się z siatkówką - jak dla mnie nie kojarzy.

To znaczy - rozpoznaję tego akademickiego gryfa, ale mimo wszystko uważam, że to zbyt słabe powiązanie z klubem siatkarskim, równie dobrze przecież, logo mogłoby zostać herbem innej uczelnianej sekcji, mimo tej dodanej do loga piłki.
Po namyśle... "nijak" to zbyt mocne słowo, właściwsze jest "słabo" związane z klubem. Doceniam pracę, chociaż sam wolałbym zobaczyć może jakąś modyfikację starego herbu, zamiast odrzucenia go w całości?
Nie bądź burakiem, nie przenoś kibolskich zwyczajów na hale. Kibicować można kulturalnie, bądź fair-nie gwiżdż na przeciwników twojej drużyny.
"Resovia jest naszym ZENITEM" - @Idz
"Resovia jest naszą Barceloną(FCB)" - WD-40
fwasilcz
Posty: 851
Rejestracja: 17 gru 2012, o 23:43
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: fwasilcz »

sb.slav pisze:No mnie za serce nie chwyciło. Takie trochę neutralne to logo, nijak się z siatkówką - jak dla mnie nie kojarzy.

To znaczy - rozpoznaję tego akademickiego gryfa, ale mimo wszystko uważam, że to zbyt słabe powiązanie z klubem siatkarskim, równie dobrze przecież, logo mogłoby zostać herbem innej uczelnianej sekcji, mimo tej dodanej do loga piłki.
Tak jak dotychczasowe logo...
Awatar użytkownika
lucass90
Korespondent
Korespondent
Posty: 7799
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 16:42
Płeć: M
Lokalizacja: Częstochowa / Gdańsk
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: lucass90 »

Bardzo fajne logo, ale bardziej pasujące do firmy, niż klubu siatkarskiego. Jednak sam projekt, jak zwykle zresztą, ciekawy.
AZS CZĘSTOCHOWA!
pewniak
Posty: 5015
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 11:28
Płeć: M

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: pewniak »

fwasilcz pisze:
sb.slav pisze:No mnie za serce nie chwyciło. Takie trochę neutralne to logo, nijak się z siatkówką - jak dla mnie nie kojarzy.

To znaczy - rozpoznaję tego akademickiego gryfa, ale mimo wszystko uważam, że to zbyt słabe powiązanie z klubem siatkarskim, równie dobrze przecież, logo mogłoby zostać herbem innej uczelnianej sekcji, mimo tej dodanej do loga piłki.
Tak jak dotychczasowe logo...
No właśnie, dotychczasowe logo jest klasycznym logo AZSu i też nie ma nic wspólnego z siatkówką. Myślę, że w przypadku AZSów komponowanie nowego logo nie obędzie bez użycia klasycznego herbu AZS. Jeśli miałbym podpowiadać jakiś kierunek, to próba efektownego wkomponowania tego herbu na tle piłki siatkowej zamiast tarczy.
[URL=https://matchnow.info]Prime Сasual Dating[/URL]
Awatar użytkownika
Miki1910
Posty: 52
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:00
Płeć: M
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Miki1910 »

Dobrze, że to tylko luźny temat. Należy pamiętać, że herb to rzecz święta. Wprowadzanie tam jakichkolwiek poprawek nie wchodzi w rachubę. Wyobraźcie sobie, jakby nagle zmieniono herb jakiegoś klubu piłkarskiego. Tu jest to samo.
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." Hubert Wagner (1941–2002)
Awatar użytkownika
lipton
Posty: 2316
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 15:53
Płeć: M
Lokalizacja: Łask
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: lipton »

To chyba bardziej kwestia tradycji. Moim zdaniem też nie ma sensu "ruszać" herbów klubów z kilkudziesięcioletnią tradycją, vide chociażby Czarni, czy też AZS-y, ale już np. sklecone na poczekaniu logo Effectora, który pod tą nazwą występuje drugi sezon, warto by poddać liftingowi.
II liga siatkówki kobiet - treningi dla dzieci i młodzieży - Miejska Amatorska Liga Siatkówki - http://laskovia.pl/
Edyta

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Edyta »

Hmm, rzecz święta? W siatkówce kluby zmieniają go regularnie co kilka lat i nikt o to wojny nie toczy (inna sprawa czy zmieniają słusznie).
Awatar użytkownika
Basil
Posty: 1759
Rejestracja: 18 lut 2013, o 13:26
Płeć: M

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Basil »

Dobrze, że to tylko luźny temat. Należy pamiętać, że herb to rzecz święta. Wprowadzanie tam jakichkolwiek poprawek nie wchodzi w rachubę. Wyobraźcie sobie, jakby nagle zmieniono herb jakiegoś klubu piłkarskiego. Tu jest to samo.
Bez przesady, w siatkówce zmiana herbu czy loga odbywa się bardzo ciężko a cała sprawa przeprowadzana jest na porządku dziennym i dotyczy to nawet klubów mogących pochwalić się wieloletnią tradycją jak np. Resovia, która zmienia herb zaskakująco często choć moim zdaniem kolejne propozycje są coraz gorsze i stanowią na tym polu gwóźdź do trumny i tak dość skomplikowanych na tym polu relacji między klubem a konserwatywną gałęzią kibiców. W piłce nożnej również nawet największym firmom zdarza się zmienić herb...
[edit]
Awatar użytkownika
Miki1910
Posty: 52
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:00
Płeć: M
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Miki1910 »

Nie toczy? Oj, chyba koleżanka nie zna dokładnie sytuacji. W Bydgoszczy walczą o nazwę Chemik, w Kędzierzynie na mecze przychodzą pozostałości Mostostalu, stąd aż 3 różne grupy kibiców na ich meczach. No i mój Radom. Nie będę przypominał szerzej walki z Jadarem...

Co do Kielc. Zgodzę się z kolegą. Ale to jest śmieszne, że klub daje się tak łatwo manipulować. Raz jesteśmy zielono-czarni. Po sezonie niebiesko-czerwono-biali.

Ok. W piłce nożnej ostatnio zmieniła Legia, ale tu był powrót do tradycji. Czasem jest to lekki lifting, ale aż taka zmiana. Czarni też kiedyś zmienili herb. Czarny w środku widoczny w moim avatarze, zastąpił błękit. Ale to zmiana kosmetyczna, a nie budowanie nowego herbu, odbiegającego diametralnie od poprzedniego.
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." Hubert Wagner (1941–2002)
Edyta

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Edyta »

Nie toczy? Oj, chyba koleżanka nie zna dokładnie sytuacji. W Bydgoszczy walczą o nazwę Chemik, w Kędzierzynie na mecze przychodzą pozostałości Mostostalu, stąd aż 3 różne grupy kibiców na ich meczach. No i mój Radom. Nie będę przypominał szerzej walki z Jadarem...
Zna zna, bez obaw. Piszesz o nazwie, ja się odniosłam wyłącznie do herbu, choć w siatkówce lepszym słowem jest (niestety) logo. W ostatnich latach loga zmieniała i Resovia, i Skra, i Zaksa, a AZS Olsztyn zmienił kolor herbu. I raczej nikt się o to nie żołądkował, co najwyżej uznawano, że stare były lepsze.
Awatar użytkownika
Miki1910
Posty: 52
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:00
Płeć: M
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Miki1910 »

Jakby tak zrobiono w Radomiu, czy Częstochowie, byłby to jeden wielki problem.
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." Hubert Wagner (1941–2002)
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Bardzo fajne logo, ale bardziej pasujące do firmy, niż klubu siatkarskiego. Jednak sam projekt, jak zwykle zresztą, ciekawy.
@lucass dzięki za miłe słowo!

@sb.slav @fwalicz @pewniak tak jak pisałem nie znam szczegółów umowy jaka obowiązuje AZS-y. Być może herb z gryfem w swojej tradycyjnej formie jest jej nieodłącznym elementem jednak mi osobiście ze względu na mnogość tego typu klubów bardzo się już przejadł więc próbowałem zrobić coś nowego zwłaszcza, że nie jest to przecież praca wiążąca :)
Nie toczy? Oj, chyba koleżanka nie zna dokładnie sytuacji. W Bydgoszczy walczą o nazwę Chemik, w Kędzierzynie na mecze przychodzą pozostałości Mostostalu, stąd aż 3 różne grupy kibiców na ich meczach. No i mój Radom. Nie będę przypominał szerzej walki z Jadarem...

Co do Kielc. Zgodzę się z kolegą. Ale to jest śmieszne, że klub daje się tak łatwo manipulować. Raz jesteśmy zielono-czarni. Po sezonie niebiesko-czerwono-biali.

Ok. W piłce nożnej ostatnio zmieniła Legia, ale tu był powrót do tradycji. Czasem jest to lekki lifting, ale aż taka zmiana. Czarni też kiedyś zmienili herb. Czarny w środku widoczny w moim avatarze, zastąpił błękit. Ale to zmiana kosmetyczna, a nie budowanie nowego herbu, odbiegającego diametralnie od poprzedniego.
Podobnie jak projekty koszulek robię to w swoim czasie wolnym aby zaprezentować tutaj jakieś swoje w miarę świeże podejście i tyle. Wiele (większość) klubów ma herby/loga zrobione byle jak na kolanie a moje prace nie są przecież żadną oficjalną wersją danego loga a jedynie moją osobistą fanaberią dlatego nie martw się bo loga AZS-ów ani Czarnych na pewno pozostaną w swojej niezmienionej wersji :)
Awatar użytkownika
Miki1910
Posty: 52
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:00
Płeć: M
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Miki1910 »

Ja wiem, że to tylko mrzonka. Doceniam Twoje projekty. Swojego czasu marzę, żebyś nawiązał współpracę z Czarnymi w kwestii koszulek. :D
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." Hubert Wagner (1941–2002)
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Swojego czasu marzę, żebyś nawiązał współpracę z Czarnymi w kwestii koszulek. :D
Dzięki! Ja również! :) Choć uważam, że pod względem samego kroju i materiału koszulki Czarnych są w zdecydowanej czołówce ligi :)
Awatar użytkownika
Miki1910
Posty: 52
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 07:00
Płeć: M
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Miki1910 »

Designinho pisze:
Swojego czasu marzę, żebyś nawiązał współpracę z Czarnymi w kwestii koszulek. :D
Dzięki! Ja również! :) Choć uważam, że pod względem samego kroju i materiału koszulki Czarnych są w zdecydowanej czołówce ligi :)
Trochę się zgubiłem w składni. No krój może i tak, ale sam design już niekoniecznie. Fajnie wyglądałyby pasy w stylu Atletico.

W sumie krój mógłby być jeszcze lepszy. Na przykład taki: Obrazek

A co do koszulek, w tym roku chyba wygrywa Częstochowa! Dobra, koniec OT.
"Możemy uznawać zasady demokracji, ale i tak rację mam zawsze ja." Hubert Wagner (1941–2002)
Abdullo
Posty: 1064
Rejestracja: 12 wrz 2010, o 18:53
Płeć: M

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Abdullo »

Basil pisze:
Dobrze, że to tylko luźny temat. Należy pamiętać, że herb to rzecz święta. Wprowadzanie tam jakichkolwiek poprawek nie wchodzi w rachubę. Wyobraźcie sobie, jakby nagle zmieniono herb jakiegoś klubu piłkarskiego. Tu jest to samo.
Bez przesady, w siatkówce zmiana herbu czy loga odbywa się bardzo ciężko a cała sprawa przeprowadzana jest na porządku dziennym i dotyczy to nawet klubów mogących pochwalić się wieloletnią tradycją jak np. Resovia, która zmienia herb zaskakująco często choć moim zdaniem kolejne propozycje są coraz gorsze i stanowią na tym polu gwóźdź do trumny i tak dość skomplikowanych na tym polu relacji między klubem a konserwatywną gałęzią kibiców. W piłce nożnej również nawet największym firmom zdarza się zmienić herb...
Z tym konfliktem to bym nie przesadzał. Na dobrą sprawę to tak naprawdę nikt już nie pamięta jak wyglądał pierwotny herb. Dzisiejszy wizerunek jest uosobieniem tego co było w latach 80 tych.

Jak mi się marzy, to powrót może do tego:
Obrazek

Czyli wielosekcyjne herb dla wszystkich, choć kilka sekcji w Resovii już nie istnieje.

Lub coś w nawiązaniu do pierwotnego loga na koszulkach:

Obrazek
Lub
Obrazek

Czyli stylizowanej literze R

Wiem, wiem .. nie jest efektowne, ale to klasyka :)

Ciekawy jestem propozycji Designinho , jak nas widzą inni, "nieskażeni" całą historyczną wiedzą :P To nie obraza, po prostu inny punkt widzenia autora, który kibicem Resovii nie jest.
Ostatnio zmieniony 9 gru 2013, o 21:06 przez Abdullo, łącznie zmieniany 1 raz.
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Odp: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

@Abdullo mógłbyś jeszcze raz wstawić zdjęcia? :)
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Witam, dzisiaj wrzucam projekt logotypu dla Jastrzębskiego Węgla. Od razu oprzędzając ortodoksyjnych fanów zespołu jest to oczywiście luźna propozycja, która nie będzie miała zastosowania w przyszłości. Nawiązując jeszcze do poprzednich wypowiedzi i uwag: ten projekt również zakłąda logo w stylizacji nazwijmy to biznesowej na dzisiaj mam trochę inną koncepcję niż to co poniżej zaprezentuję ale chcę wrzucić również efekt swojej pracy, którą robiłem jakiś czas temu aby podtrzymać temat przy życiu :) Z góry przepraszam za mało komfortową ekspozycję - jest to spowodowane technicznymi ograniczeniami kodu, na którym zbudowane jest forum.
Designinho
Posty: 181
Rejestracja: 23 mar 2013, o 20:11
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Herby i loga klubów w Pluslidze

Post autor: Designinho »

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”