Sędziowie

Awatar użytkownika
therion
Moderator
Moderator
Posty: 251
Rejestracja: 21 sie 2007, o 10:03
Płeć: M
Lokalizacja: już Łódź
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: therion »

hubert pisze: Oglądasz mecze transmitowane przez Polsat Sport ? W większości przypadków wyraźnie widać czy był aut czy boisko.
A ty mówisz o rozwiązaniu, które pokryje 100%. Skoro mamy cos co nam pomoże w połowie przypadków to korzystajmy z tego od dzisiaj ! Będzie lepsze rozwiązenie to je włączymy do repertuaru.
Po drugie, polsat taki sytem już ma ! Tu nie chodzi o system HDTV end-to-end, czyli nie jest potrzebne dostarczenie takiego sygnału do telewidza a operowanie nim TYLKO na hali.
No to teraz powstaje pytanie, co z resztą sytuacji, w których nie będzie widać co się stało? Utrzymać decyzję sędziego? No przecież ciężko, bo nie widać jednoznacznie komu się należy punkt? Powtarzać akcję? To z meczu zrobimy widowisko, w którym 1/4 czasu poświęcimy na oglądanie powtórek i powtarzanie akcji. Pamiętaj, że wprowadzając taki system musimy pogodzić wszystkie strony i wszystkie aspekty. System musi być taki, który będzie rozstrzygał jednoznacznie i nie powodował znaczących opóźnień w grze. Poza tym kto ma decydować o tym, czy oglądamy powtórkę czy nie? Zawodnicy? To zrobią sobie z tego narzędzie do brania dodatkowych czasów i wybijania z rytmu przeciwnika. Sędziowie? W zasadzie tak, tylko wtedy będziesz mówił, że sędziowie dobierają sobie akcje do powtórek jak chcą i przez to są cały czas be.

Ja naprawdę jestem za wprowadzeniem udogodnień dla sędziów, tylko muszą one być przemyślane. Sędziowie przedstawili swoją wizję i dalej są wg Ciebie źli, bo wg Ciebie cały ten proces należy do sędziów i najlepiej jak jeszcze sami by sobie te kamery zamontowali i obsługiwali. Niestety na pewnym etapie koncepcyjnym projektu praca i możliwości sędziów się kończą, dalej muszą działać liga, kluby i telewizja.

Jestem jednak zdecydowanie za tym, żeby próbować, testować, sprawdzać, może się okaże że coś prostego zda rewelacyjnie egzamin. Tylko testować też trzeba w odpowiednich rozgrywkach. Moim zdaniem Puchar Polski jest idealny do tego typu eksperymentów. Nie mów mi jednak, że brak nowinek i udogodnień to wina tylko i wyłącznie sędziów, kto wie, może sędziowie już dawno się gdzieś przy związkowo-ligowych stolikach zgodzili na jakieś rozwiązania, które nie zostały wprowadzone z innych przyczyn.
To tym bardziej powinni stosować wszelkie nowinki, które im byłyby pomocne.


Nie przejmuj się stosują. W fazie testów jest już np. elektroniczny protokół. Tylko, że ty się arbitralnie uparłeś że te powtórki to tak idealne rozwiązanie, że tylko sędziowie tego nie widzą i z czystej złośliwości mówią "nie", bo zależy im na tym, żeby w meczu było jeszcze więcej błędów. Może się warto zastanowić czy rzeczywiście tak jest?

Tu nie chodzi o wymyślenie rozwiązania o 100% skuteczności ale o coś co pomoże doraźnie. A sędziowie wyjeżdżają z klatkami na sekundę itp, piętrząc trudności. A transmisje pokazują wyraźnie: w co najmniej połowie sytuacji aut/boisko PAL wystarczy.
To po co nam system sprawny w połowie? W połowie sytuacji to ja dobrze ocenię rzucając monetą i z zamkniętymi oczami. Jak oczy otworzę to z 95% skuteczności pewnie się da zrobić.
Znam ten artykuł i jest on przykładem obrony przed wprowadzaniem nowinek poprzez piętrzenie trudności bo:
wcalnie nie trzeba wyposarzać wszystkich hal w kamery.
W biegu zmierzyli się prezydenci USA i Rosji. Jak podaje agencja TASS prezydent Rosji zajął drugie miejsce, a Amerykanin był przedostatni...

Sędziowie zadali sobie trud rzetelnego przedstawienia sytuacji i wnikliwej analizy potencjalnych systemów, nic tylko się zastanowić, który z nich wprowadzić. Czemu kluby i liga nie przyklasną i nie wprowadzą? Chyba w takim razie piętrzą trudności...

Ot i w zależności kto chce co wyczytać, to właśnie wyczyta z artykułu...
Zacznijmy od czegoś co już mamy. Jak polsat sport prowadzi transmisję to posadzić kogoś przy monitorze (aby nie było, że generuję koszty to może być to osoba oceniająca pracę sędziów - w końcu się przyda na coś)


Jak osoba oceniająca sędziów będzie patrzeć w monitor, to nie bardzo będzie w stanie wykonać swój obowiązek oceny sędziów, która nie zawiera się tylko w ocenie poprawnego sędziowania sytuacji pole/aut.

Dyskutować można długo, pewne Twoje argumenty do mnie przemawiają, inne nie. Fakt jest faktem, że do stołu powinno zasiąść kilka stron: sędziowie, telewizja, kluby, liga i może ktoś jeszcze i opracować optymalne rozwiązania. Nie wmawiaj mi jednak, że zła wola leży po stronie sędziów, bo to zwyczajnie nieprawda.

A odnosząć się do tego, że sędziowie nie wypowiadają się na temat swojej pracy, to rzeczywiście tu widzę luki. Nie chodzi o fakt komentowania sędziowania na gorąco po meczu, bo emocje zrobią swoję i nic z takiej sytuacji nie wyniknie, ale uważam że sędziowie i sędziowanie to temat o którym wie się niewiele. Uważam, że dobrym pomysłem byłoby czasem zaproszenie do studia któregoś z sędziów, zrobienie wywiadu, czy też zaproszenie od czasu do czasu do komentowania meczu, właśnie z naciskiem między innymi na obserwację meczu pod kątem przepisów. Czy to zdałoby egzamin? Nie wiem.
Dodo nie tuman! Nie da się wytępić!
Awatar użytkownika
student
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2008, o 23:00
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: student »

Można by również Panów specjalistów komentatorów podszkolić w przepisach, może wtedy nie wprowadzaliby w błąd kibiców sprzed telewizorów.
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Chal »

A dzisiaj w Olsztynie znowu cuda niewidy, Chaberek atakuje, piłka co najmniej pół metra w polu, a sędzia co? Aut :] Niemal identyczna sytuacja, jak przy ataku, nie pamiętam już kogo, w Częstochowie w meczu z Piacenzą. Już pomijam kontrowersyjną decyzję dwie akcje później, kiedy po ataku Krzywieckiego sędzia dopatrzył się bloku, którego z perspektywy trybun nie było, bo tam faktycznie miał dużo lepszą pozycję do obserwacji i może jednak to błąd nie był...
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Awatar użytkownika
Bollo
Posty: 366
Rejestracja: 11 maja 2008, o 07:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Bollo »

Chal pisze:A dzisiaj w Olsztynie znowu cuda niewidy, Chaberek atakuje, piłka co najmniej pół metra w polu, a sędzia co? Aut :] Niemal identyczna sytuacja, jak przy ataku, nie pamiętam już kogo, w Częstochowie w meczu z Piacenzą. Już pomijam kontrowersyjną decyzję dwie akcje później, kiedy po ataku Krzywieckiego sędzia dopatrzył się bloku, którego z perspektywy trybun nie było, bo tam faktycznie miał dużo lepszą pozycję do obserwacji i może jednak to błąd nie był...
Co do 1 sytuacji to ja z perspektywy 8 rzędu na małej trybunie widziłem minimalny aut(podobnie ludzie siedzący obok mnie). Co do 2 nie widziałem ani nie słyszałem bloku.
Zlatan
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sędziowie

Post autor: Guilder »

To był wówczas atak Bartmana. I wtedy ja się wkurzałem nie tyle na głównego, co na liniowego, bo z tamtej pozycji nie wypatrzeć takiej rzeczy to błąd kwalifikujący do wyrzucenia z pracy. Piłka była zbyt wyraźnie w polu, żeby mówić o jakichkolwiek niedogodnościach pracy sędziego.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
88Mario
Posty: 188
Rejestracja: 1 sty 2008, o 21:23
Płeć: M
Lokalizacja: Warszawa

Re: Sędziowie

Post autor: 88Mario »

Dennis Guilder pisze:To był wówczas atak Bartmana. I wtedy ja się wkurzałem nie tyle na głównego, co na liniowego, bo z tamtej pozycji nie wypatrzeć takiej rzeczy to błąd kwalifikujący do wyrzucenia z pracy. Piłka była zbyt wyraźnie w polu, żeby mówić o jakichkolwiek niedogodnościach pracy sędziego.
Za jeden bład wyrzucac odrazu z pracy ?? litości :<
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Chal »

Bollo pisze:
Chal pisze:A dzisiaj w Olsztynie znowu cuda niewidy, Chaberek atakuje, piłka co najmniej pół metra w polu, a sędzia co? Aut :] Niemal identyczna sytuacja, jak przy ataku, nie pamiętam już kogo, w Częstochowie w meczu z Piacenzą. Już pomijam kontrowersyjną decyzję dwie akcje później, kiedy po ataku Krzywieckiego sędzia dopatrzył się bloku, którego z perspektywy trybun nie było, bo tam faktycznie miał dużo lepszą pozycję do obserwacji i może jednak to błąd nie był...
Co do 1 sytuacji to ja z perspektywy 8 rzędu na małej trybunie widziłem minimalny aut(podobnie ludzie siedzący obok mnie). Co do 2 nie widziałem ani nie słyszałem bloku.
Hmmm, a to mnie bardzo dziwi. Może dlatego, że z perspektywy małej trybuny akurat nie było zbyt dobrze widać tej sytuacji, jako że lecąca piłka przysłaniała linię. Z tego co zdążyłem spojrzeć po dużej trybunie, to wszyscy byli po prostu zszokowani, że można było tam odgwizdać w aut, ja jestem przekonany, że piłka spadła w polu i to kawałek od linii.
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Awatar użytkownika
Guilder
Moderator
Moderator
Posty: 4058
Rejestracja: 11 maja 2008, o 00:23
Płeć: M
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sędziowie

Post autor: Guilder »

88Mario pisze:
Dennis Guilder pisze:To był wówczas atak Bartmana. I wtedy ja się wkurzałem nie tyle na głównego, co na liniowego, bo z tamtej pozycji nie wypatrzeć takiej rzeczy to błąd kwalifikujący do wyrzucenia z pracy. Piłka była zbyt wyraźnie w polu, żeby mówić o jakichkolwiek niedogodnościach pracy sędziego.
Za jeden bład wyrzucac odrazu z pracy ?? litości :<
Nie sądzę, aby liniowi byli zawodowcami, a wówczas tak, należy takiemu podziękować. To nie jest jakiś tam błąd, takie się raczej wybacza. To wydarzenie świadczyło, że albo facet jest zwyczajnym oszustem (choć to jest wg mnie mniej prawdopodobna wersja), albo zupełnie nie ogarnia swojej roboty na boisku. Nie przesadzę ani trochę, pisząc, że najdalszy punkt piłki było co najmniej pół metra od linii boiska. Poza tym, są przecież przypadki w innych zawodach, gdzie katastrofalny błąd praktycznie eliminuje Cię z zawodu.
Informacja o ostrzeżeniu jest wysyłana automatycznie - proszę na nią nie odpowiadać.
Wszelkie uwagi dotyczące forum proszę kierować na adres forum@siatka.org
Jan Solarek
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2008, o 23:49
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Jan Solarek »

Mecz I ligi mężczyzn, Gwardia vs Orzeł Międzyrzecz AZS AWF (1:3, 25:23, 19:25, 24:26, 24:26) 21.02.2009 we Wrocławiu

Sędzia gwizdnął kilka błędów odbicia. Problem w tym, że trudno było się dopatrzeć konsekwencji. W ogóle nie było widoczne kryterium oceny. W pewnym momencie zawodnicy przeszli na plażówkę w kontrach i podbijali piłkę oburącz dołem. To nonsens. Nie wiem co tak wpłynęło na sędziego. Może obecność kwalifikatora? Ocena oczywiście pozostaje niejawna ale dla mnie część decyzji arbitra była błędna. Druga rzecz to taka, że powoli zbliżamy się do sytuacji, w której sędzia będzie już jawnie kształtował wynik. Jeśli mecz ma trzy partie, wszystkie wygrane przez jeden zespół z minimalną przewagą punktową, to jeśli sędzia gwizdnie 7 błędów odbicia, to ma możliwość kształtowania wyniku.


Mecze turnieju 1/4 MP juniorów we Wrocławiu, 22.02.2009

Z jakiegoś powodu w II partii sędzia próbował pomóc miejscowym. W Gwardii występuje gracz, który odbija tak, że nawet gdyby grał w wypełnionym wyjącymi kibicami po brzegi Spodku + Kułaga/Magiera, nikt by nie miał wątpliwości, że ma chłopak drewniane palce. I nie zagwizdano mu żadnego błędu odbicia. A stosując kryteria przymierzane do zielonogórzan, każde z jego odbić oburącz górą jest błędne (czyli około minus 25 punktów). Lepiej wyszkoleni technicznie w tym elemencie zawodnicy UKS 13 z Zielonej Góry w pewnym momencie zaczęli odbijać wyłącznie dołem, by dograć piłki sytuacyjne do ataku, a następnie oburącz górą w sposób bardzo bliski piłce noszonej. Takie są konsekwencje braku powszechnie znanego kryterium oceny błędu.
Ponadto piłka rozegrana jednorącz przez niskiego wystawiacza jest niesiona a grana przez wysokiego już nie. A była taca jakich mało.

Miejscowi sędziowie, przeważnie liniowi, są zawsze pod presją gospodarzy. Gdy sędzia zaczął pomagać miejscowym, wpasował się w to liniowy, który półmetrowy aut zaliczył jako boisko. Natomiast Pani J. Drygajło przez uczciwość kariery sędziowskiej raczej nie zrobi ale jej wskazanie z II partii, które spowodowało zmianę decyzji pary prowadzącej spotkanie, jest tym o czym tu chyba wszyscy myślimy, pisząc o dobrym sędziowaniu. Gratulacje.

Kolejnym błędem, sędziowskim morderstwem doskonałym jeśli nie ma monitoringu video, jest błąd ustawienia. W meczu Calisia - Dąbrowa sędzia zauważył taki błąd przed przerwą techniczną ale jeśli nie ma możliwości zobaczenia czy się nie pomylił, to punkt leci i nie ma przebacz. Trzeba jednak przyznać, że większość wystawiaczy czy to w ligach PRO czy juniorach wchodzi wcześniej niż ma do tego prawo (przed wykonaniem zagrywki a nie po) i sędziowie to puszczają. Gwiżdżą raczej błędy pozostałych graczy pola. Tu też przydałaby się wykładnia jak jest faktycznie z tym przepisem, jaka jest tolerancja błędu itp. Bo może się zdarzyć, że do 2:2 w setach i 14:14 sędzia "puszcza" ten błąd ale nagle sobie o nim "przypomina" i gwiżdże. Jest meczówka, przeważnie po dużej pyskówie i ładnie zrobiony wynik w większości przypadków.
Awatar użytkownika
student
Posty: 69
Rejestracja: 11 sty 2008, o 23:00
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: student »

ad błędu ustawienia:
Jan Solarek pisze:Tu też przydałaby się wykładnia jak jest faktycznie z tym przepisem, jaka jest tolerancja błędu itp.
ten przepis jest bardzo konkretny i nie ma mowy o żadnej tolerancji błędu. Przepis mówi: "Zespół popełnia błąd ustawienia, jeżeli którykolwiek z grających zawodników w momencie uderzenia piłki przez zagrywającego nie zajmuje regulaminowej pozycji na boisku." W przepisach jest odpowiedni schemat, z którego wynika, że przynajmniej fragment stopy skrzydłowego musi być bliżej linii bocznej niż środkowego / przynajmniej część stopy zawodnika linii obrony bliżej linii końcowej w stosunku do stopy odpowiadającego mu zawodniuka linii ataku. Nie ma tu miejsca na "tolerancję błędu". Jeżeli sędzia jest pewny zaistniałego błędu ma obowiązek go gwizdnąć i tyle. Jeśli tego nie robi to ....Może nie był pewny :]
Jan Solarek
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2008, o 23:49
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Jan Solarek »

Panie Studencie
dziękuję za wykład, co przy takim nicku nie dziwi.

Do przepisów, z których jeden został zacytowany, dokładana jest druga część, bywało i o dwukrotnie większej objętości, która zawiera interpretacje tychże przepisów.
Nie mówię o błędzie ustawienia z przepisów, które są cytowane, tylko o wymiarze praktycznym przestrzegania tegoż przepisu. Na przykład w komunikacji zbiorowej obowiązuje pasażerów zakaz picia alkoholu. A jest to już niemalże powszechne zjawisko, że ludzie wsiadają do autobusów czy tramwajów z alkoholem w ręku. Widział Pan, by kogoś ukarano? Czy choćby wyproszono z pojazdu? To samo dotyczy wulgaryzmów w miejscu publicznym czy obowiązku właścicieli sprzątania po psach. Jest prawo ale martwe. Przepis o którym wspominam jest konkretny ale wystarczy pójść na mecz, by zobaczyć, że może być różna jego interpretacja. O czym napisałem ale chyba Pan przeoczył. Dla mnie, bez monitoringu video, jest to idealny dla ew. nieuczciwych sędziów przepis do "ustawiania" wyniku. Gdy sędzia przerwie akcję, nie jesteśmy w stanie powtórzyć ustawienia i zobaczyć czy miał rację. Możemy to tylko zobaczyć, gdy akcja była nagrywana.
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2909
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: hubert »

Nie wiem jak w lidze kobiet ale u mężczyzn nie zauważyłem aby rozgrywający wcześniej wchodzili. W przypadku błędu zazwyczaj druga strona protestuje a tego typu sytuacje są nieczęste. Po drugie co za problem aby zespół ustawił się poprawnie ? Tego typu błędu biorą się z niechlujstwa graczy. I nie potrzebna tu jest wykładnia.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Jan Solarek
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2008, o 23:49
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Jan Solarek »

@hubert
Taką odpowiedź, za moich czasów w szkole, nauczyciel opatrywał uwagą: "nie na temat" albo "brak zrozumienia czytanego tekstu".
Sama nazwa tego błędu jest dwuznaczna. I nie chodzi o porządek na boisku czy zbyt wczesne wejście zawodnika linii obrony.
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2909
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: hubert »

Cięszę się niezmiernie, że Pan Panie Janie potrafi wskazać błędy jakie wszyscy popełniają. Proszę zatem zaproponować interpretację przepisów, która by pana zadowalała.

PS. Czy pan to osoba, która w 2004 roku startowała w konkursie na trenera I reprezentacji bo nazwisko i imię zdaje się być znajome w kontkeście wspomnianego wydarzenia ? Jeśli tak to tym bardziej zachęcam do podzielenia się własnymi propozycjami zmian przepisów. Cała klasa słucha z uwagą. :)

Ze sportowym pozdrowieniem :D
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Jan Solarek
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2008, o 23:49
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Jan Solarek »

@ hubert

Nie ma się z czego cieszyć, bo dalej nie na temat. Wspomniałem o błędzie w kontekście konkretnej sytuacji. I to jest związane z tematem wątku. Pańskie prośby w ogóle go nie dotyczą a część wyrażeń wskazuje na brak szacunku dla innych użytkowników forum. Przed pisaniem na tym forum proszę czytać tematy wątków. Gospodarze są ambitni i tylko i wyłącznie dlatego tu zaglądam. Wiedzą i spostrzeżeniami dzieliłoby się, pod nazwiskami, w takim miejscu wielu innych, zdecydowanie bardziej ode mnie kompetentnych ludzi, ale właśnie "dyskusja" z takimi "hubertami" ich od tego odstręcza.
Mineralny
Posty: 4
Rejestracja: 23 lut 2009, o 11:44
Płeć: M
Lokalizacja: uzdrowisko nad Popradem

Re: Sędziowie

Post autor: Mineralny »

Jan Solarek pisze:@ hubert

"bo dalej nie na temat.
Panie Janie, pisze Pan równocześnie o braku kamer i braku wykładni przepisów, co znakomicie ułatwia mieszanie tematów i problemów: tego, że nie wszystko na boisku widać i tego, że niektóre przepisy są niejasne i nie wiadomo jak je stosować. Nie wyjaśniają wiele także podane przez Pana przykłady, bo chociaż zgadzamy się, że pijący alkohol w autobusach pozostają bezkarni, to nie musimy się zgadzać dlaczego tak jest - czy dlatego, że nie ma w autobusach kamer, czy dlatego, że sprawa nie jest warta zachodu ani dla kierowcy ani dla pasażerów, czy też dlatego, że nikt nie potrafi stwierdzić czy jakiś przepis jest łamany.
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Chal »

Dzisiaj znowu sędziowska żenada w Olsztynie, błędy w obie strony (sędzia główny zmienia kilkukrotnie poprawne wskazanie liniowego !!! ), nie dziwne, że zaczęły puszczać nerwy (czego wynikiem żółta kartka dla Panasa). W pewnym momencie po kolejnym ewidentnym błędzie arbitra, tym razem z korzyścią dla Częstochowy, Panas tylko porozumiewawczo uśmiechnął się do Sordyla i machnął ręką. Całe szczęście, że od 2. seta był to już mecz o nic, bo inaczej po tak kolosalnych błędach mogłoby dojść do rękoczynów :P
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Sędzia sędziował katastrofalnie, ale mniej więcej równo w obie strony. Bartman trafia w linię, sędzia wskazuje aut, żółta dla kogośtam z Czewy w konsekwencji. 2 punkty za free dla Olsztyna. Szymański obija blok-aut sędzia wskazuje boisko, afera na całą salę, a była to piłka setowa w IV secie, a set wyrównany na przewagi więc ta decyzja zaciążyła. Kowalczyk (chyba) atakuje z przechodzącej od siatki, sędzia odgwizduje dotknięcie siatki ręką (ale tu nie jestem pewien). Mlyakow trafia w taśmę, sędzia pozwala grać dalej po podbiciu piłki. Na prawdę lepiej bym zasędziował z trybun.
...
Awatar użytkownika
Kuba_JW
Posty: 806
Rejestracja: 13 paź 2008, o 21:57
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Kuba_JW »

Nagor pisze:Sędzia sędziował katastrofalnie, ale mniej więcej równo w obie strony.
To ma byc jakies usprawiedliwienie dla nieudolnosci panow 'arbitrow'?
"dobrym atakiem wygrywa sie mecze, dobrą obroną zdobywa się mistrzostwa"
Siatkarskie gadżety http://www.internetowysklepsportowy.pl/Siatkowka-c9
Awatar użytkownika
hubert
Posty: 2909
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 10:27
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: hubert »

@Jan Solarek:
Nie widzę sensu (inni zdaje się także) wymiany zdań z panem. Może pan dyskutować sam ze sobą w ramach tego wątku.
//---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O meczu Olsztyn - Częstochowa.
O ile po prawie każdym spotkaniu dokładam kamyczek do ogródka sędziów to dzisiaj należy to zrobić z całym wiadrem gruzu. Nagor i Chal napisali jakie to były okoliczności. Ja nadmienię kilka innych faktów. Trzy decyzje sędziego głównego to zmiana decyzji liniowych. Na pierwszy rzut można powidzieć, ża czasami tak bywa: liniowi momentami są "przychylni" gospodarzom. Ale nie w tym przypadku! Wspomniane decyzje liniowych dawały punkty Częstochowie.
Oczywiście, że nie musi być tak, że były to prawidłowe decyzje liniowych, ale późniejsze sceny na boisku a także rekacje OBYDWU stron (wzajemne uspokajanie się zawodników obu zespołów) pokazują, że jest duża szansa, że to arbiter główny podejmował błędne decyzje. Apogeum tych wydarzeń była żółta kartka dla Andrzeja Stelmacha.
Natomiast to co się stało potem zakrawa na kabaret a po rekacji ławek rezerowowych można było odnieść wrażenie, że takowy obydwa zespoły oglądają. Otóż po ataku (bodajże Myliakowa) blok-aut (sygnalizacja liniowego - punkt dla Olsztyna) arbiter główny waha się co pokazać. Wyglądało to dość komicznie bo najbierw podnosił jedną rękę, potem drugą a potem znowu pierwszą ostatecznie pokazując na stronę Częstochowy. Jak już wspomniałem zabawom i radości na ławkach nie było końca. Na poważnie to nie ma się z czego tu śmiać. Bo konia z rzędem temu kto mi wyjaśni na jakiej podstawie sędzia podjął tą dezycję !
Jeśli widział lepiej niż liniowy to powinien pokazać werdykt błyskawicznie. A tu wygląda, że bardziej podjął decyzję taką która nie spowoduje zamieszek na parkiecie. Kompletna kompromitacja.
Nic się nie stało, Polacy nic się nie stało !
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: Nagor »

Kuba_JW pisze:
Nagor pisze:Sędzia sędziował katastrofalnie, ale mniej więcej równo w obie strony.
To ma byc jakies usprawiedliwienie dla nieudolnosci panow 'arbitrow'?
Nie, w żadnym wypadku! Gdzieś w tym wątku już to mówiłem, że to żadne usprawiedliwienie. Po prostu chcę uniknąć sytuacji, gdzie kibice Czewy by mnie oskarżali, że zwalam na sędziów porażkę.
...
lovevolleyball2
Posty: 170
Rejestracja: 22 gru 2008, o 15:07
Płeć: K
Lokalizacja: Jastrzebie Zdrój
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: lovevolleyball2 »

w Jastrzębiu podobnież. sędziom jakby wzrok się pogorszył.
Panowie, więcej pomidorów i marchewki ! :] :]
'ze wszystkich ruin świata, bez wątpienia najbardziej smutna jest ruina człowieka.'
theophile gautier
Awatar użytkownika
Kuba_JW
Posty: 806
Rejestracja: 13 paź 2008, o 21:57
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Kuba_JW »

A konkretnie?
Nagor spoko. Tylko to dosc dziwnie zabrzmialo. Jak najszybciej kamery zeby zminimalizowac liczbe bledow jak najbliżej zera...
"dobrym atakiem wygrywa sie mecze, dobrą obroną zdobywa się mistrzostwa"
Siatkarskie gadżety http://www.internetowysklepsportowy.pl/Siatkowka-c9
Jan Solarek
Posty: 89
Rejestracja: 11 paź 2008, o 23:49
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Jan Solarek »

@ hubert
Popieram. Nie rozumiesz tego, co czytasz, to lepiej nie odpisuj.

@ Mineralny

W lekkiej wprowadzono jakiś czas temu nowy typ falstartu. Uważa się, że na sygnał dźwiękowy człowiek jest w stanie zareagować w określonym czasie. Jeśli sprinter opuści bloki w przedziale czasowym pomiędzy strzałem startera a tymże określonym czasem, uznaje się, że startował na "wyczucie" a nie strzał i popełnił falstart. Ale to może zarejestrować maszyna. Ludzie, tak jak i maszyny, mają "tolerancję" pomiarową. Jedni lepiej widzą, szybciej analizują, pokazują wynik. Inni wolniej. Błąd ustawienia jest elementarzem, jak i rotacja. Interpretacja też jest prosta. Natomiast jest to błąd (ustawienie), który na celowniku ma tylko jeden arbiter i on decyduje. Może różnie decydować, co zaobserwowałem na kilku szczeblach rozgrywek. I o tym napisałem. Jakoś nie wydaje się mi to być tematem do dyskusji. Wpisałem w wątek swoje obserwacje, jak inni, i to wszystko. Natomiast poziom dyskutantów ujawnił się we wpisach ludzi pod nickami, którzy ani nie rozumieją tego, co ktoś pisze ani nie wiedzą, co to jest szacunek dla innych.
W próbie monitoringu video, która będzie w Polsce przeprowadzona, błąd ustawienia i rotacji nie są przewidziane do powtórek.
lovevolleyball2
Posty: 170
Rejestracja: 22 gru 2008, o 15:07
Płeć: K
Lokalizacja: Jastrzebie Zdrój
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: lovevolleyball2 »

Kuba_JW pisze:A konkretnie?
Nagor spoko. Tylko to dosc dziwnie zabrzmialo. Jak najszybciej kamery zeby zminimalizowac liczbe bledow jak najbliżej zera...
Wlazły dwukrotnie nadepnął linię przy zagrywce, kontrowersyjna piłka w końcówce trzeciego seta, Yudin w aut - sędziowie boisko, boisko :] Kuba nie byłeś na meczu ?
'ze wszystkich ruin świata, bez wątpienia najbardziej smutna jest ruina człowieka.'
theophile gautier
Awatar użytkownika
Kuba_JW
Posty: 806
Rejestracja: 13 paź 2008, o 21:57
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Kuba_JW »

Wlazły ciagle to robi. Sedziowie ciagle tego nie zauwazaja. Kibice ciagle o tym mowia. Ktos na sile nie chce tego gwizdac?...

Na meczu nie bylem. Nie mialem mozliwosci bo zajecia na uczelni. Poza tym od 2 sezonow niechetnie jezdze do kurnika (zreszta nie tylko ja patrzac na frekwencje). Nie moge sie doczekac hali w centrum miasta a nie 10km od centrum..
"dobrym atakiem wygrywa sie mecze, dobrą obroną zdobywa się mistrzostwa"
Siatkarskie gadżety http://www.internetowysklepsportowy.pl/Siatkowka-c9
Arff
Posty: 7145
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 08:15
Płeć: M
Lokalizacja: lublin

Re: Sędziowie

Post autor: Arff »

No popatrzcie zmowa sędziów żeby nie gwizdać Wlazłemu linii i to o dziwo nie tylko w Bełchatowie, ale w całej Polsce... a nie przyszło Wam na myśl, że Wlazły ma białe buty, staje bardzo blisko linii i w takim wypadku biała linia po prostu zlewa się z tymi bucikami ???
"Dyskusja nie szkodzi, jeśli jest prowadzona fair, bez założeń wstępnych i z góry przygotowanej tezy, bo wtedy kończy się dyskusja i zaczyna się ideologia."
Awatar użytkownika
Kuba_JW
Posty: 806
Rejestracja: 13 paź 2008, o 21:57
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Kuba_JW »

Tak wszystkim sie zlewa. :] :] :]
Szczegolnie na powtorkach :] :] :]
"dobrym atakiem wygrywa sie mecze, dobrą obroną zdobywa się mistrzostwa"
Siatkarskie gadżety http://www.internetowysklepsportowy.pl/Siatkowka-c9
jacek05
Posty: 189
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Sędziowie

Post autor: jacek05 »

Kuba_JW pisze:Tak wszystkim sie zlewa. :] :] :]
Szczegolnie na powtorkach :] :] :]
no wiadomo.. łatwiej to wytłumaczyć, że wszyscy sędziowie są ustawieni.. :|
Awatar użytkownika
Kuba_JW
Posty: 806
Rejestracja: 13 paź 2008, o 21:57
Płeć: M

Re: Sędziowie

Post autor: Kuba_JW »

jacek05 pisze:no wiadomo.. łatwiej to wytłumaczyć, że wszyscy sędziowie są ustawieni.. :|
Nie łatwiej wmowic tysiącom kibicow ze czarne jest biale a biale jest czarne a linia nie jest dotykana bo buty sa białe :] :] :]

p.s gdzie wyczytales w moich wypowiedziach ze sa ustawieni? Ciekaw jestem...
"dobrym atakiem wygrywa sie mecze, dobrą obroną zdobywa się mistrzostwa"
Siatkarskie gadżety http://www.internetowysklepsportowy.pl/Siatkowka-c9
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”