Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Streeter
Posty: 7283
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Streeter »

Aktualny skład: http://laczynassiatka.pl/clubs/2023/baf ... a72deb5d5a

Skład na moment zakładania wątku:

Janusz/Stępień
Kaczmarek/Kluth
Bednorz/Śliwka/Żaliński/Chitigoi
Smith/Pashytskyy/Takvam/Wiltenburg
Shoji/Banach

Sammelvuo/Chadała
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Streeter
Posty: 7283
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Streeter »

Ciekaw jestem jak Takvam sprawdzi się w mocnym klubie, bo może to pójść w dwie strony, albo jak podejście Paszyckiego do Resovii, albo zrobi kroczek do przodu i może nawet posadzi Ukraińca z Estonii na ławce. Oby to drugie, bo trzech środkowych się Zaksie przyda, bo Twan to bardziej do treningów / krótkich wejść niż do realnej gry na tym poziomie.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
kamil1999
Posty: 5529
Rejestracja: 19 sie 2018, o 09:10
Płeć: M
Lokalizacja: Księstwo Cieszyńskie

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: kamil1999 »

Ukrainca z Estonii albo Smitha.
Smith te kluczowe mecze co prawda grać potrafi, ale to był słabszy z tych dwóch środkowych w sezonie ligowym co pokazują też liczby. Bardzo sympatyczny zawodnik, ale bardzo przeceniany co nie znaczy, że słaby bo bardzo dobry środkowy i najpewniej Takvam nikogo z nich na ławce nie posadzi mimo tego, że w tych Suwałkach bardzo si ę wyróżniał. Zwłaszcza w ataku.

Paszycki z kolei to wsród środkowych to absolutna czołówka w bloku a w ataku jest też skuteczny. Flot ma bardzo nieprzyjemny. Taką antigówkę.
IMO mega niedoceniany.
Streeter
Posty: 7283
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Streeter »

Ależ ja doceniam Paszyckiego, ale już prędzej moim zdaniem Takvam posadzi właśnie Jego. Smith tak jak mówisz, może grać średnio, ale to jest człowiek o stalowych nerwach i któremu rzucisz piłkę przy 24:23 dla rywala i On ją skończy. Do tego dołoży zagrywkę kiedy trzeba. To że nie zdobywa po 15 punktów w meczu nie ma znaczenia, bo te najważniejsze zdobędzie, a cały mecz stwarza zagrożenie.

Aczkolwiek to wygryzienie któregokolwiek przez Takvama to tak trochę życzeniowo napisałem, dla dobra poziomu ligi, bo tak realnie to też mi się wydaje, że dopóki Smith lub Paszycki nie złapią jakiegoś odpukać urazu, to wiele nie pogra Norweg.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Arw165
Posty: 1414
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Arw165 »

Ja liczę, że Takvam się w jakimś stopniu polepszy w Zaksie, tak jak Mbaye się fajnie pokazał w JW. Nawet jeśli tak się nie stanie, to czasem granie w lepszym zespole powoduje, że ktoś się lepiej prezentuje. Janusz potrafi grać ze środkowymi, dla mnie Takvam to taki idealny środkowy do rotacji celem oszczędzania Dimy i Smitha, którzy mają jeden rok więcej na karku, a sezon będzie najbardziej katorżniczym w historii.

Dima trochę zgasł w drugiej połowie sezonu (w sensie, że grał raz słabo raz dobrze i niektórych mega ważnych meczach Huber okazał się bezcenny), ale pamiętajmy, że w tej najtrudniejszej, najbardziej napakowanej części sezonu ligi Smith doznał kontuzji i nie grał 5 tygodni. I cały ten okres Dima pracował za dwóch, bo do pomocy miał tylko Kalembkę i Twana.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Pomocniczka »

Lucarelli o Śliwce:

Aleksander Śliwka jest wyjątkowym zawodnikiem. Nie wiemy za bardzo, jak możemy go odczytać. Jest bardziej pasywnym siatkarzem. W wyjątkowy sposób dokonuje wyborów w ataku. Trudno przeciwko niemu się gra, bo nie wiadomo, co zrobi. To klucz do jego gry. Znam go długo i to znakomity gracz.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Pomocniczka »

Widzę, że klub już w 2022 roku informował o przejściu Bartosza Bednorza do Zaksy i nawet o kontrakcie na 2 sezony, ale jakoś informacja ta musiała przejść na forum niezauważona.
Było nawet o Paszyckim, ale bez nazwiska.

https://forum.siatka.org/viewtopic.php?p=627260#p627260
Awatar użytkownika
nikt wazny
Moderator
Moderator
Posty: 1530
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 10:16
Płeć: M
Lokalizacja: Opole

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: nikt wazny »

Pomocniczka pisze: 1 sie 2023, o 06:41 Widzę, że klub już w 2022 roku informował o przejściu Bartosza Bednorza do Zaksy i nawet o kontrakcie na 2 sezony, ale jakoś informacja ta musiała przejść na forum niezauważona.
Było nawet o Paszyckim, ale bez nazwiska.

https://forum.siatka.org/viewtopic.php?p=627260#p627260
kompletnie zapomniałem o tym żarcie z 1 kwietnia, ale siadło mi to idealnie :D
Ale jedno wiem po latach,
prawdę musisz znać i Ty.
Zawsze warto być człowiekiem,
choć tak łatwo zejść na psy...
Bielus9595
Posty: 32
Rejestracja: 21 kwie 2023, o 05:54

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Bielus9595 »

Nie chce mi się wierzyć,że Zaksa zamknie skład na przyjęciu z 18-sto letnim,ponad dwumetrowym Chitigoiem bez koordynacji oraz drewnianym Żalińskim.No offense,ale jeżeli nie będzie zastępstwa za Staszewskiego to przy słabej dyspozycji kogoś z szóstki,to będzie strzelnica.Nawet za Shojiego,bo Banach jest od klaskania z kwadratu i nie utrzyma tego mentalnie (wtedy wchodził Staszewski).Nikt nie ma jakiegoś info z Kentucky? Jako kibic będę mocno rozczarowany,jeśli tego nie ogarną.Pozostałe zespoły mogły się doładować Louatim,Cooperami czy Sedlackami.
Marek907
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2020, o 12:32
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Marek907 »

Gdyby zamiast Żalińskiego był gracz o nieco innej charakterystyce to myślę że nikt z Rumunem jako czwartym przyjmującym nie miałby problemu.

No ale w obecnej konfiguracji to chyba ktoś w Kędzierzynie upadł na głowę i to mocno...
Awatar użytkownika
hardy
Posty: 1800
Rejestracja: 9 maja 2010, o 09:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: hardy »

Team Menadżer Michał Ruciak odchodzi do Radomia. Jakoś nikt nie wytrzymuje na tym stanowisku dłużej niż rok.
Bruninho
Posty: 287
Rejestracja: 6 lip 2023, o 18:26
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Bruninho »

hardy pisze: 2 sie 2023, o 21:21 Team Menadżer Michał Ruciak odchodzi do Radomia. Jakoś nikt nie wytrzymuje na tym stanowisku dłużej niż rok.
Dziwne, mogłoby się wydawać, że to raczej wygodna i przyjemna posada.
Streeter
Posty: 7283
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Streeter »

Też mnie zdziwiło odejście Ruciaka. Raczej Radom nie miał argumentów, żeby przebić Zaksę :D więc są dwie opcje: albo Michał się nie sprawdził i sam klub z Niego zrezygnował, albo Michał odszedł, raczej nie z powodu lepszej finansowo czy rozwojowo oferty :)
Bielus9595 pisze: 2 sie 2023, o 18:12 Nie chce mi się wierzyć,że Zaksa zamknie skład na przyjęciu z 18-sto letnim,ponad dwumetrowym Chitigoiem bez koordynacji oraz drewnianym Żalińskim.
ZAKSA ogłaszając Takvama potwierdziła zamknięcie składu, więc nie będzie więcej przyjmujących. Co zresztą było wiadomo już od dawna. Ale rzeczywiście ciekawe co się stanie, gdyby Shoji miał jakiś uraz na przestrzeni sezonu.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Pomocniczka »

Rumunia wygrała jeden sparing z Czechami, bez Chitigoia w składzie, ciekawe:

https://www.cvf.cz/rs2/mm/obr/clanky/02 ... 110823.pdf
https://www.cvf.cz/rs2/mm/obr/clanky/02 ... 120823.jpg
Można powiedzieć, że niewykluczone, iż Grupa Azoty krzewi klubową tradycję problemów z przyjmującymi. Z tych co od razu przychodzą na myśl: Elvi Contreras, ściąganie Idiego, ściąganie Popelki, ściąganie? Rogeiro, ściąganie Depowskiego, ściąganie Parodiego, kontrakt z Kariaginem, ściąganie Bednorza. Kto tam za Samikę przychodził? Czyżby teraz Citigo?
Bielus9595
Posty: 32
Rejestracja: 21 kwie 2023, o 05:54

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Bielus9595 »

To,że Zaksa nie ściągneła nikogo w miejsce Staszewskiego to kryminał i może się odbić bardzo na tle całego sezonu.Bo o ile Żaliński z Rumunem coś skończą w ataku,to nie widzę ich w lini przyjęcia,nie mówiąc już o tym,że nie mamy drugiego libero ,bo Banach jest od klaszczenia i nie da rady w każdym meczu o coś.Muagututia obijał się w Katarze czy innych Egiptach i był spokojnie do ściągnięcia za niewielkie pieniądze,nawet przesunięty na libero i poklejony Kaliberda był do wyciągniecia po kontrakcie we Włoszech.W Zaksie musi być zawsze jakieś ,,ale,.Nawet jak dopną u nas czterech reprezentantów w pierwszej szóstce,to już cienko na ławce będzie piszczeć.Po takim sezonie reprezentacyjnym,Śliwka,Kaczmarek,Smith,Janusz powinni siąść na ławce na przynajmniej trzy kolejki.Mam nadzieję,że Takvam chociaż solidnie odciąży środek,bo jak widzę ,jak Sparrow katuje 38letniego Davida to kryminał.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Bielus9595 pisze: 23 sie 2023, o 20:14 To,że Zaksa nie ściągneła nikogo w miejsce Staszewskiego to kryminał i może się odbić bardzo na tle całego sezonu.Bo o ile Żaliński z Rumunem coś skończą w ataku,to nie widzę ich w lini przyjęcia,nie mówiąc już o tym,że nie mamy drugiego libero ,bo Banach jest od klaszczenia i nie da rady w każdym meczu o coś.Muagututia obijał się w Katarze czy innych Egiptach i był spokojnie do ściągnięcia za niewielkie pieniądze,nawet przesunięty na libero i poklejony Kaliberda był do wyciągniecia po kontrakcie we Włoszech.W Zaksie musi być zawsze jakieś ,,ale,.Nawet jak dopną u nas czterech reprezentantów w pierwszej szóstce,to już cienko na ławce będzie piszczeć.Po takim sezonie reprezentacyjnym,Śliwka,Kaczmarek,Smith,Janusz powinni siąść na ławce na przynajmniej trzy kolejki.Mam nadzieję,że Takvam chociaż solidnie odciąży środek,bo jak widzę ,jak Sparrow katuje 38letniego Davida to kryminał.
Z jednej strony - robienie ze Staszewskiego kluczowego zmiennika na bazie kilku dobrych meczów raczej nie ma sensu, to dosyć przeciętny zawodnik (chociaż niewątpliwie by się przydał)

Z drugiej - rzeczywiście, Zaksa ma starą kadrę i znowu może okazać się, że o jej powodzeniu na koniec sezonu zadecydować może kalendarz. Pisałem już swoją tezę, że Zaksa nie wytrzymywała w formie przez cały sezon wtedy, kiedy miała ciężką drabinkę w Lidze Mistrzów (Civitanova-Kazań w 2021, Zawiercie-Trentino-Perugia w 2023), a wytrzymywała, gdy drabinkę miała łatwą (wolny los i JW w 2022). Tu zmienna Staszewskiego nie odegrała jednak większej roli.

A z trzeciej - byłem ciekaw jak może wyglądać średnia wieku (na rok 2024, kalendarzowo) i mniej więcej (nie przywiązywać się do poszczególnych nazwisk, pewnie walnąłem babole + możliwe, że np. Domagała wygryzie Jarosza) byłoby tak:

Obrazek

Środkowi zawyżają te średnie i takie ruchy jak Chitigoi czy Cooper trzeba chwalić (nawet jak mam wątpliwości czy którykolwiek z nich to będzie gwiazda Plusligi), bo gdybyśmy wyjęli Norwid i Radom, gdzie pójście w kierunku młodzieży to konieczność, a nie wybór, to średnia wyjściowych składów w przyszłym roku to byłoby ok. 30 lat (29.8 dla tych zawodników).

Co do samego Rumuna, to ciekawe czy miał problemy zdrowotne i dlatego nie gra w reprezentacji czy jest dużym flopem.

Co ciekawe, dla Serie A te średnie nie wypadają wiele lepiej (tam dla playoffowych ekip 28, u nas 30), ale to chyba konsekwencja faktu, że tam na tych kluczowych pozycjach to odchylenie wieku jest po prostu większe, bo Bruno, De Cecco, Juantorena, Kazijski czy Zaytsev dalej tam pełnią istotne role. Tylko tam zarazem ze skrzydłowych 1999 w dół są:

Michieletto, Lavia, Lagumdzija, Nikołow, Yant, Bottolo, Reggers, Sani, Magalini Lawani, Takahashi, Sapożkow, Dawyskiba, Rinaldi, Keita, Mozic, Garcia, Gardini, Desmet, Cardenas, Porro, Gutierrez, Sala, Bayram, Ferragut, Faure.

a u nas:

Chitigoi, Cooper, Weber, Sawicki, Nasewicz, Gierżot, Armoa, Firszt, Vasina, Palonsky, Meljanac, Hofer, Dulski, Gomułka i te chłopaczki z Norwidu.

No jak na dłoni widać, że o ile ja z tego scoutingu w siatkówce troszkę sobie drwię, to polskie kluby będą musiały za rok-dwa, może trzy, powoli przebudowywać składy zupełnie inaczej niż do tej pory, gdzie ta pula talentu z roczników 93-98 była jednak ogromna.

W tym kontekście - z perspektywy całej ligi - ciężko krytykować Zaksę, że nie wzięła 35-letniego Muagututii albo 33-letniego Kaliberdy. Mogła i możliwe, że daliby więcej niż Rumun i Wiltenburg, ale polskie kluby po prostu muszą częściej sięgać po młodych graczy.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Pomocniczka »

Bielus9595 pisze: 23 sie 2023, o 20:14 To,że Zaksa nie ściągneła nikogo w miejsce Staszewskiego to kryminał i może się odbić bardzo na tle całego sezonu.Bo o ile Żaliński z Rumunem coś skończą w ataku,to nie widzę ich w lini przyjęcia,nie mówiąc już o tym,że nie mamy drugiego libero ,bo Banach jest od klaszczenia i nie da rady w każdym meczu o coś.Muagututia obijał się w Katarze czy innych Egiptach i był spokojnie do ściągnięcia za niewielkie pieniądze,nawet przesunięty na libero i poklejony Kaliberda był do wyciągniecia po kontrakcie we Włoszech.W Zaksie musi być zawsze jakieś ,,ale,.Nawet jak dopną u nas czterech reprezentantów w pierwszej szóstce,to już cienko na ławce będzie piszczeć.Po takim sezonie reprezentacyjnym,Śliwka,Kaczmarek,Smith,Janusz powinni siąść na ławce na przynajmniej trzy kolejki.Mam nadzieję,że Takvam chociaż solidnie odciąży środek,bo jak widzę ,jak Sparrow katuje 38letniego Davida to kryminał.
Spokojnie, aż tak źle to nie jest. Żaliński jest świetnym zmiennikiem. Można powiedzieć, że uratował finał (w konsekwencji mistrzostwo) rok temu przeciwko Zawierciu i w tym roku finał przeciwko Warszawie. Mistrzem przyjęcia, jak Witiuk, to on nie jest, ale potrafi pięknie przyjąć floata na palce (również np. padem bocznym) a mankamenty równoważy w ataku i w bloku. Banach też z roku na rok jest lepszy. Jasne, że brak Shojiego w meczach o stawkę będzie bardzo dużym osłabieniem, ale to nic dziwnego, skoro to top 3 na świecie (przynajmniej tak piszą). Ale to dotyczy każdego podstawowego zawodnika. Oklepane powiedzenie o ciastkach mówi to co mówi i jak na razie Zaksa wychodzi rewelacyjnie na "braku" ławki. Choć ten brak też jest głównie w komentarzach, bo taki np. Rejno świetnie grał w absolutnie kluczowych meczach jako zmiennik; o trio Paszycki/Huber/Smith nie można powiedzieć, że "rezerwowy" odstaje; Kluth to nie Hadrava, ale potrafił mieć dobre wejścia. Na szczęście regulamin jest jaki jest - nie trzeba zająć miejsca w pierwszej dwójce, żeby się bić o złoto.
Awatar użytkownika
nikt wazny
Moderator
Moderator
Posty: 1530
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 10:16
Płeć: M
Lokalizacja: Opole

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: nikt wazny »

WysokiPortorykanczyk pisze: 24 sie 2023, o 02:16
Bielus9595 pisze: 23 sie 2023, o 20:14 To,że Zaksa nie ściągneła nikogo w miejsce Staszewskiego to kryminał i może się odbić bardzo na tle całego sezonu.Bo o ile Żaliński z Rumunem coś skończą w ataku,to nie widzę ich w lini przyjęcia,nie mówiąc już o tym,że nie mamy drugiego libero ,bo Banach jest od klaszczenia i nie da rady w każdym meczu o coś.Muagututia obijał się w Katarze czy innych Egiptach i był spokojnie do ściągnięcia za niewielkie pieniądze,nawet przesunięty na libero i poklejony Kaliberda był do wyciągniecia po kontrakcie we Włoszech.W Zaksie musi być zawsze jakieś ,,ale,.Nawet jak dopną u nas czterech reprezentantów w pierwszej szóstce,to już cienko na ławce będzie piszczeć.Po takim sezonie reprezentacyjnym,Śliwka,Kaczmarek,Smith,Janusz powinni siąść na ławce na przynajmniej trzy kolejki.Mam nadzieję,że Takvam chociaż solidnie odciąży środek,bo jak widzę ,jak Sparrow katuje 38letniego Davida to kryminał.
Z jednej strony - robienie ze Staszewskiego kluczowego zmiennika na bazie kilku dobrych meczów raczej nie ma sensu, to dosyć przeciętny zawodnik (chociaż niewątpliwie by się przydał)

Z drugiej - rzeczywiście, Zaksa ma starą kadrę i znowu może okazać się, że o jej powodzeniu na koniec sezonu zadecydować może kalendarz. Pisałem już swoją tezę, że Zaksa nie wytrzymywała w formie przez cały sezon wtedy, kiedy miała ciężką drabinkę w Lidze Mistrzów (Civitanova-Kazań w 2021, Zawiercie-Trentino-Perugia w 2023), a wytrzymywała, gdy drabinkę miała łatwą (wolny los i JW w 2022). Tu zmienna Staszewskiego nie odegrała jednak większej roli.

A z trzeciej - byłem ciekaw jak może wyglądać średnia wieku (na rok 2024, kalendarzowo) i mniej więcej (nie przywiązywać się do poszczególnych nazwisk, pewnie walnąłem babole + możliwe, że np. Domagała wygryzie Jarosza) byłoby tak:

Obrazek

Środkowi zawyżają te średnie i takie ruchy jak Chitigoi czy Cooper trzeba chwalić (nawet jak mam wątpliwości czy którykolwiek z nich to będzie gwiazda Plusligi), bo gdybyśmy wyjęli Norwid i Radom, gdzie pójście w kierunku młodzieży to konieczność, a nie wybór, to średnia wyjściowych składów w przyszłym roku to byłoby ok. 30 lat (29.8 dla tych zawodników).

Co do samego Rumuna, to ciekawe czy miał problemy zdrowotne i dlatego nie gra w reprezentacji czy jest dużym flopem.

Co ciekawe, dla Serie A te średnie nie wypadają wiele lepiej (tam dla playoffowych ekip 28, u nas 30), ale to chyba konsekwencja faktu, że tam na tych kluczowych pozycjach to odchylenie wieku jest po prostu większe, bo Bruno, De Cecco, Juantorena, Kazijski czy Zaytsev dalej tam pełnią istotne role. Tylko tam zarazem ze skrzydłowych 1999 w dół są:

Michieletto, Lavia, Lagumdzija, Nikołow, Yant, Bottolo, Reggers, Sani, Magalini Lawani, Takahashi, Sapożkow, Dawyskiba, Rinaldi, Keita, Mozic, Garcia, Gardini, Desmet, Cardenas, Porro, Gutierrez, Sala, Bayram, Ferragut, Faure.

a u nas:

Chitigoi, Cooper, Weber, Sawicki, Nasewicz, Gierżot, Armoa, Firszt, Vasina, Palonsky, Meljanac, Hofer, Dulski, Gomułka i te chłopaczki z Norwidu.

No jak na dłoni widać, że o ile ja z tego scoutingu w siatkówce troszkę sobie drwię, to polskie kluby będą musiały za rok-dwa, może trzy, powoli przebudowywać składy zupełnie inaczej niż do tej pory, gdzie ta pula talentu z roczników 93-98 była jednak ogromna.

W tym kontekście - z perspektywy całej ligi - ciężko krytykować Zaksę, że nie wzięła 35-letniego Muagututii albo 33-letniego Kaliberdy. Mogła i możliwe, że daliby więcej niż Rumun i Wiltenburg, ale polskie kluby po prostu muszą częściej sięgać po młodych graczy.

tabelka wygląda przerażająco...
Gdzie jest utalentowana młodzież?
Ale jedno wiem po latach,
prawdę musisz znać i Ty.
Zawsze warto być człowiekiem,
choć tak łatwo zejść na psy...
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Pomocniczka »

W Radomiu. Ale dlaczego przerażająca? Młodzież może ogrywać się w niższych ligach a jak wejdzie na wyższy poziom, na pewno dobre kluby ją zatrudnią.
Awatar użytkownika
nikt wazny
Moderator
Moderator
Posty: 1530
Rejestracja: 17 kwie 2008, o 10:16
Płeć: M
Lokalizacja: Opole

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: nikt wazny »

Pomocniczka pisze: 24 sie 2023, o 07:57 W Radomiu. Ale dlaczego przerażająca? Młodzież może ogrywać się w niższych ligach a jak wejdzie na wyższy poziom, na pewno dobre kluby ją zatrudnią.
w klubach z góry brak młodych graczy. Olek, Kamil Semeniuk, Kwolek, Fornal, kochanowski, Zatorski, Bieniek czy nawet Drzyzga grali na najwyższym poziomie mając po 21-23 lata.
Gdzie są obecni 23 latkowie?
Ale jedno wiem po latach,
prawdę musisz znać i Ty.
Zawsze warto być człowiekiem,
choć tak łatwo zejść na psy...
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Pomocniczka »

No, ale wtedy liga nie była tak liczna, to można było sobie na to pozwolić. Wytrzymałość zdobywa się z wiekiem, więc im więcej spotkań tym zawodniczy muszą być starsi (vide Djokowić, Nadal, Federer).
Anzej
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2023, o 13:48
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Anzej »

Aktualnie najlepsi to Gireżot i Dulski, ale oni nie grają w topowych klubach. Nie chcę się czepiać, ale warto zwrócić uwagę, że wiek policzony rocznikowo, tak jakbyśmi mieli już 2024. Co też sprawia, że te cyferki wyglądają gorzej. Nie przenosząc się w czasie to taki Szymura ma rzeczywiście jeszcze 27 a nie 29 lat, Fornal 25 itp.
Wydaje mi się, że w przeszłości wyglądało to podobnie. Jedynie roczniki 95 i 97 szybko pojawiły się w PlusLidze, ale większość zawodników jeśli grała to długo w słabszych klubach.
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Klugenhammer »

I pomyśleć, że Mostostal swoje pierwsze w historii klubu mistrzostwo Polski zdobył z trzema 20/21-latkami w szóstce (Papke, Chadała, Prus). ;)
Arw165
Posty: 1414
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Arw165 »

W dodatku liga się wzmacnia co roku i jej poziom 5-7 lat temu był sporo niższy. Bednaruk przy zamkniętej lidze ryzykował dużo mniej, grając nastolatkami w podstawie.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Tam Poręba powinien być za Lemańskiego.
Anzej pisze: 24 sie 2023, o 08:35Aktualnie najlepsi to Gireżot i Dulski, ale oni nie grają w topowych klubach. Nie chcę się czepiać, ale warto zwrócić uwagę, że wiek policzony rocznikowo, tak jakbyśmi mieli już 2024. Co też sprawia, że te cyferki wyglądają gorzej. Nie przenosząc się w czasie to taki Szymura ma rzeczywiście jeszcze 27 a nie 29 lat, Fornal 25 itp.
Tak, bo mówimy o sezonie 2023/2024. Średnia na maj 2024 będzie rzeczywiście niższa ~parę miesięcy niż w tej tabelce. Ale pewnie będzie troszkę lepiej rzeczywiście, tzn. na pewno jakiś Nasewicz wygryzie Sasaka etc.
Wydaje mi się, że w przeszłości wyglądało to podobnie. Jedynie roczniki 95 i 97 szybko pojawiły się w PlusLidze, ale większość zawodników jeśli grała to długo w słabszych klubach.
W sezonie 17/18, wśród roczników 93 i w dół (tak jak teraz 1999 w dół) w wyjściowych składach grali: Ebadipour, Bednorz, Piechocki, Bieniek, Szalpuk, Rousseaux, Kochanowski, Rossard, Śliwka, Lemański, Masłowski, Popiwczak, Muzaj, Brizard, Kwolek, Nowakowski, Taht, Kaczmarek (czołowa ósemka), Filip, Fornal, Huber, Butryn, Kozub, Grzechnik, Filipiak, Szalacha, Kowalski, Czunkiewicz, Łapszyński, Stępień, Łukasik, Siek, Marek.

A jeszcze wcześniej, to już zupełnie inne czasy, vide Częstochowa eliminująca Piacenzę w Lidze Mistrzów z Zatorskim (19 lat), Bartmanem (22), Wiśniewskim (20), Nowakowskim (22), Drzyzgą (19) - w kadrze na ME 2009 byli jeszcze Możdżonek (24), Kurek (21), Jarosz (22), na ME 2011 byli Mika (20), Kubiak (23).
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: Diomedea »

No nie, jest ewidentna dziura pokoleniowa, o czym pisalam juz od kilku lat.
Zawodnicy nie biora sie znikad. Obserwujac kadetow mozna juz cos powiedziec. Juniorzy to z reguly krok od wejscia na poziom ligowy. Widac bardzo duzo. I widac kogo brak.

Po prostu trzeba zaczac zarzucac sieci na mlodych zdolnych przyjmujacych z zagranicy. Nie kosztem mlodych zdolnych Polakow, bo tych nawet do 14 druzynowej ligi (nawet 12) nie byloby na przyjeciu wystarczajaco.
I maksymalne rozwinac tych kilku rokujacych polskich atakujacych, srodkowych, sypaczy czy pojedynczych przyjmujacych.

Pytanie jaki kontrakt (tzn na ile czasu, z kwota odstepnego? itp), ma mlody Rumun. Bo trudniej wyjechac z kraju pierwszy raz, niz zmienic obcy kraj w ktorym sie pracuje krocej niz te 4-5 lat. Jesli to dluzszy kontrakt, z kwota wykupu to moze i Zaksa jest prekursorem nowego nurtu, ktory stanie sie menastraemowym za jakies 3 lata. A razem z nia Zawiercie, Radom itp.
Taki kontrakt trzeba solidnie obwarowac, bo w przypadku mlodego Rumuna to inwestycja nie tylko nie zwroci sie w pierwszym roku, ale jesli na czwartego to niesie wieksze ryzyko dla ekipy (zawodnik odstaje, wiec odciazy kolegow minimalnie).

Pytanie kto siegnie po modych Finow, mlodych Slowencow, moze Mathiasa (tzn mlodszego) z braci Henno?
Przyklad Lawaniego pokazuje, ze Wlosi nie czekaja dlugo nawet w przypadku tych mniej goracych nazwisk niz Nikolow, Keita itp.

Jest kwestia budzetu, czy taki zawodnik bedacy raczej dlugoplanowa inwestycja powinien byc 4ty czy 5ty. Pewnie jak kogo stac.



O tego Drzyzge w Czestochowie, to sie kiedys spieralam, wiec sprawdzalam. On rzeczywiscie nie byl tam podstawowym i niewiele chyba wchodzil. Ale byl. A Mika to byl za talent, na ME zagral ten podlozony mecz. I chyba AA sie zdenerwowoal i jako pierwszy przestal go powolywac za bycie obiecujacym co IMHO pomoglo-Mateusz zmienil klub i zaczal grac.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2023, o 13:05 przez Diomedea, łącznie zmieniany 1 raz.
qtp
Posty: 2278
Rejestracja: 25 mar 2008, o 17:52
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: qtp »

Diomedea pisze: 24 sie 2023, o 12:50 O tego Drzyzge w Czestochowie, to sie kiedys spieralam, wiec sprawdzalam. On rzeczywiscie nie byl tam podstawowym i niewiele chyba wchodzil. Ale byl.

Grali pół na pół ze Stelmachem
rafak
Posty: 557
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: rafak »

Jakiś czas temu założyliśmy wątek o młodzieży w +L i 1 lidze. W tym drugim zajczik robił świetną robotę, ten pierwszy umarł śmiercią naturalną, bo nie było o kim pisać.

Na razie jest ok, liga jest na dobrym poziomie, ale za jakieś 3-4 lata zrobi się problem. Na poziomie reprezentacyjnym będzie ciągle top-top - rocznik 97-98 (Kochan, Kwolek, Fornal, Huber), rocznik 99-2000 (Poręba, K. Szymura), 01-02 (Urbanowicz, Dulski, Gierżot), 03-40 (Kubicki, Hawryluk, ktoś na środek), ale będzie mały dopływ nowych twarzy do ligi.

Tak jak pisze Diomedea powyżej, trzeba szukać młodych chłopaków z zagranicy. Najlepsi, z głośnymi nazwiskami, idą do Włoch. Francuzi wyciągają talenty o mniej znanych nazwiskach: Czesi (Klajmon, Indra), Amerykanie i Kanadyjczycy z NCAA i CIS.

Podejrzewam, że Reggers, starszy Henno czy inny Bracko pójdą do Serie A. Ale,
kilku młodych Czechów (Kollator), młodzi Finowie czy kilku dobrze rokujących chłopaków z NCAA/CIS jest do wyjęcia.

Ten sezon transferowy oceniam umiarkowanie pozytywnie w kontekście dopływu młodych.
Jenness, Bouguerra, Hofer, Cooper, Dardzans, w mniejszym stopniu Espeland czy Chitigol to inwestycje, które za dużo nie kosztują, a możemy się przyjemnie zaskoczyć. A jak nie wypalą, to mała strata. Lepsze takie nabytki niż Borgesy czy Cupkovicie.
Do tego głośne nazwiska, jak Palonsky.

Ale problem jest.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

rafak pisze: 24 sie 2023, o 15:04Tak jak pisze Diomedea powyżej, trzeba szukać młodych chłopaków z zagranicy. Najlepsi, z głośnymi nazwiskami, idą do Włoch. Francuzi wyciągają talenty o mniej znanych nazwiskach: Czesi (Klajmon, Indra), Amerykanie i Kanadyjczycy z NCAA i CIS. Podejrzewam, że Reggers, starszy Henno czy inny Bracko pójdą do Serie A. Ale, kilku młodych Czechów (Kollator), młodzi Finowie czy kilku dobrze rokujących chłopaków z NCAA/CIS jest do wyjęcia.
Przede wszystkim - o ile już kilka razy pisałem co sądzę na temat scoutingu w siatkówce, to warto popatrzeć na to co robi np. Civitanova, która ma porozumienie z Levskim Sofia (taką bułgarską klubową wersją Spały, gdzie grają największe bułgarskie talenty) o współpracy i kolejne wakacje najlepsi prospekci z Bułgarii będą trenować z Civitanovą. No to jak się zastanowimy gdzie trafi młody Nikołow (tzn. Simeon) za 2-3 lata, to ja mam swój typ nr 1. ;) Na innym forumku Kolega mi napisał, że Mediolan ma dogadanego Seddika + jeszcze jeden talent z tej francuskiej ekipy 05/06: tu ciekawe czy to jest prawda, ale warto sobie zadać pytanie na ile ci młodzi gracze idą do Włoch dlatego, że to sprawdzona ścieżka + doskonałe miejsce do życie, a na ile dlatego, że gdy jakiś klub z PL zainteresuje się Seddikiem to agent jest już dogadany z Mediolanem. Swego czasu Skra potrafiła pozyskać Atanasijevicia czy Lisinaca i nie ma co udawać, że tu chodziło o coś więcej niż bliskie kontakty z agentem, tak że można.

Najlepszy skład U-24 naszej ligi to coś w stylu:

Kubicki, Nowak
Weber, Dulski
Gierżot, Firszt, Sawicki, Palonsky, Vasina
Zerba, Urbanowicz, Poręba, Szczurow (?)
Hawryluk, Szymura

Czyli +- ekipa na szóste miejsce. Jak chcemy być konkurencyjni dla włoskiej ligi - to biorąc pod uwagę, że pula talentu rodzimych graczy będzie się wyrównywać (zwłaszcza, że najlepsi Polacy jednak dużo częściej wyjeżdżają niż najlepsi Włosi) - trzeba nadrabiać pod względem sprowadzania młodych graczy, i to nie jest super odkrywcze założenie. A mamy dużo szerszą ligę w tym momencie i tego miejsca dla obcokrajowców jest podobna wielkość nawet z naszymi limitami (3x16 vs 4x12). Konkurencyjna - w tym sensie, by trwało to dłużej niż jedno pokolenie wybitnych polskich graczy.

Wracając do tematu - ciekawe czy Chitigoi pogra na Euro, fajnie by było go w końcu oglądnąć na tym poziomie.
buzinga
Posty: 1246
Rejestracja: 17 lut 2021, o 12:37
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2023/24

Post autor: buzinga »

Scouting na poziomie klubów siatkarskich w sensie nawet podstawowej siatki scoutingowej to trochę strzelanie z armaty do wróbla. Ciekawą rzecz powiedział kiedyś w wywiadzie Rafał Juć (scout koszykarski pracujący dla Denver Nuggets). Powiedział to w formie aksjomatu czyli czegoś raczej nie do dyskusji, a bardziej jako zasady dotyczącej jego pracy. Chodzi mniej więcej, że jego rola polega na minimalizowaniu potencjalnej wtopy transferowej niż znalezieniu utalentowanego zawodnika dla zespołu. Po prostu profesjonalny scoutnig jest tam gdzie są duże kontrakty dla zawodników i klub nie chce wtopić obciążającego kontraktu na kilka lat dla zawodnika, który może nie być tego warty, bo potencjał gracza można oszacować dość dokładnie z perspektywy domowego oglądania spotkań przez ekran monitora wykupując pakiety do transmisji określonych rozgrywek. Scauting będzie bardziej polegał na jeżdżeniu po świecie i kontaktowaniu się nie tyle z zawodnikiem, ale całym jego otoczeniem. Trenerem, bliskimi, obejrzeniem treningów itd. Ostatecznie okaże się, że w siatkówce kontrakty dla zawodników są na tyle niskie, że takie sprowadzenie Chitigoija czy innego Armoi wyjdzie nie drożej niż zainwestowanie w poważnego scouta. Nawet z tymi młodymi Bułgarami będzie podobnie. Dlatego tak istotna jest wartość marketingowa ligi. Ona będzie bardziej oddziaływać na możliwości sprowadzania zawodników niż nawet sensownie zbudowana po niewielkich kosztach na warunki naszych ligowych zespołów siatka scoutnigowa złożona przykładowo z dwóch ludzi i to jest powód dla którego zespoły bardziej polegają u nas na znajomościach trenerów. Np Kowal ogarniający NCAA i wyciągający z tamtąd Szerszenia.

Ogólnie pozostaje mieć nadzieję, że ostatnie sukcesy naszych klubów w LM zaczną mocniej oddziaływać na atrakcyjność naszej ligi zwłaszcza przy niedoborach w bazie rodzimych graczy jakie będą nas czekać w perspektywie najbliższych sezonów. Trochę smutne, ale trzeba pracować na tym czym się dysponuje. Obyśmy tylko unikali sytuacji gdzie czołowe zespoły będą na potęgę budowały się na spadach z ligi włoskiej, tzn nie wszyscy utalentowani zawodnicy trafiający do Serie A się przebiją i obyśmy nie sprowadzali takich, którzy będą ograniczać możliwości rozwoju drużyn.
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”