MP młodzików 2024

Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Zaczyna sie etap centrany, czyli 1/8 . A w zasadzie prawie skonczyl, bo chyba jeszcze ze 2 mecze do dogrania.


Niespodzianek troche jest (np BAS slabszy od Ostroleki), ale nieduzo. Np Koset i Tytani Bialystok tym razem nie szarpneli awansu (dostali mocna grupe).
Fajnie, ze awansowala z pierwszego miejsca trojka Naklo.

Nierowne te grupy. Z gr 9 odpadaja Norwid i KK wyrzucone przez Koral i Lechie, a z 6 awansuja Wrzesnia i Gorzow Wielkopolski po walce z Goleniowem i Gdynska AS.
Choc to mlodzik i talenty mogy nie zostac wypatrzone i sciagniete i kryja sie w jakichs fajnych klubach.
waldek 28
Posty: 160
Rejestracja: 14 cze 2012, o 18:39
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: waldek 28 »

Na Ciebie można zawsze liczyć jeśli chodzi o młodzież, fajnie że jest ktoś taki...😊 Patrzyłem na dzisiejszy mecz Trefla, fajne wrażenie sprawiał Potema na ataku(widać dużo potencjał fizyczny) oraz przyjmujący Shittu.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Dzieki, wlasnie podejrzewalam, ze Trefl i Enea zrobia transmisje. Tak patrzylam po zdjeciach i ten Shittu wyglada na jednak ciut wyzszego od Arka Wlazlego (tak ze 2 cm). Potwierdzasz? I na statycznych zdjeciach obu widac rece po pachy nad siatka. A jak zagral Arek? I kto zagral na srodku?
Pewnie obejrze, na razie jednak PL, ale moze mi sie znudza i popatrze na mlodych :D
Wspomniani zawodnicy oczywiscie powolywani na szkolenia centralne.
Potempa wydawalo mi sie ze fajny zasieg i wzrost, niezla technika ale taka ... nie wiem jak to okreslic...ciut ciagnaca sie dynamika. Cos à la Dulski, przeciwienstwo Nasewicza. Moze to sie zmieni i nie jest dyskwalifikujace. To jak go ogladalam w mlodziku.

Ah, nie widze filmikow na fb. Ogladales na zywo? Moze cos napiszesz o innych wyroznionych spoza Trefla. Please.
Najbardziej interesuja mnie ci, ktorzy nie przeszli dalej. Np Klucznik i Olegario, inni tez.
Obstawiam
zajczik
Posty: 378
Rejestracja: 25 cze 2019, o 09:04

Re: MP młodzików 2024

Post autor: zajczik »

Diomedea pisze: 24 mar 2024, o 19:32 Zaczyna sie etap centrany, czyli 1/8 . A w zasadzie prawie skonczyl, bo chyba jeszcze ze 2 mecze do dogrania.

https://mlodzicymmp.volleystation.com/

Niespodzianek troche jest (np BAS slabszy od Ostroleki), ale nieduzo. Np Koset i Tytani Bialystok tym razem nie szarpneli awansu (dostali mocna grupe).
Fajnie, ze awansowala z pierwszego miejsca trojka Naklo.

Nierowne te grupy. Z gr 9 odpadaja Norwid i KK wyrzucone przez Koral i Lechie, a z 6 awansuja Wrzesnia i Gorzow Wielkopolski po walce z Goleniowem i Gdynska AS.
Choc to mlodzik i talenty mogy nie zostac wypatrzone i sciagniete i kryja sie w jakichs fajnych klubach.
Nierówne grupy wynikają z regulaminu=>https://www.pzps.pl/pl/zwiazek/wydzialy ... dziezowych. Na tym etapie jest podział kraju na 4 części nazwijmy=> 1 [Pomorskie, Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie] 2 [Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Podlaskie, Mazowieckie] 3 [Dolnośląskie, Łódzkie, Śląskie, Opolskie] 4 [Świętokrzyskie, Podkarpackie, Małopolskie, Lubelskie]. Ta ze Śląskim IMO najmocniejsza, stąd taki Norwid zapewne pokonał by wiele ekip na kolejnych etapach. Teraz już losowanie i też sporo od niego zależy bo znów trzy silne zespoły mogą wpaść na siebie.
Ja doceniam pracę trenerów z małych ośrodków jak ostatnio Wojciech Halec z Połczyna-Zdrój czy Artur Sierzchuła z Nakła nad Notecią. Oczywiście też wielu innych, których nie kojarzę. Raz na kilka sezonów udaje im się zmontować drużynę mogącą powalczyć o półfinał czy nawet finał. W młodziku najłatwiej, później migracja.
z ciekawości rozkład zespołów awansujących wg województw:
Mazowieckie 5
Wielkopolskie 4
Dolnośląskie 3
Śląskie 3
Podkarpackie 2
Zachodniopomorskie 2
Kujawsko-Pomorskie 2
Łódzkie 2
Małopolskie 2
Świętokrzyskie 2
Warmińsko-mazurskie 1
Podlaskie 1
Lubuskie 1
Lubelskie 1
Pomorskie 1
Opolskie 0
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Obejrzalam sobie tego Olegario. Oczywiscie dlatego, ze latwo go wylapac, dosyc orientalna uroda. Kapitan szczecinian, przyjmujacy, dlugie rece i nogi, zobaczymy jak urosnie. Bardzo aktywny w obronie i asekuarcji, bardzo dobre przyjecie na palce i niezly dyszel. Atak z prawego i lewego bez wybitnosci, ale solidnie punktuje. Broni i dogrywa, serwis na razie tylko niezly. Pewnie ktos go wyhaczy, ewidentnie mocno wszechstronny moze byc, choc o skali talentu trudno mowic tak wczesnie.

Ciekawy ale niski sypacz w jedynce Poznan, choc to przytrzymanie pilki takie na limicie. Ale ladna parabola, lataja te wystawy daleko i dokladnie. Akurat IUKS Jedynka Poznan awansowal dalej, wiec bedzie szansa rzucic okiem.

Potempa poprawil dynamike, i widze ze znowu Gdansk ma kolejnego wysokiego sypacza. Arek Wlazly nie gral w 1/8.
zajczik
Posty: 378
Rejestracja: 25 cze 2019, o 09:04

Re: MP młodzików 2024

Post autor: zajczik »

Diomedea pisze: 26 mar 2024, o 00:25 Obejrzalam sobie tego Olegario. Oczywiscie dlatego, ze latwo go wylapac, dosyc orientalna uroda. Kapitan szczecinian, przyjmujacy, dlugie rece i nogi, zobaczymy jak urosnie. Bardzo aktywny w obronie i asekuarcji, bardzo dobre przyjecie na palce i niezly dyszel. Atak z prawego i lewego bez wybitnosci, ale solidnie punktuje. Broni i dogrywa, serwis na razie tylko niezly. Pewnie ktos go wyhaczy, ewidentnie mocno wszechstronny moze byc, choc o skali talentu trudno mowic tak wczesnie.

Ciekawy ale niski sypacz w jedynce Poznan, choc to przytrzymanie pilki takie na limicie. Ale ladna parabola, lataja te wystawy daleko i dokladnie. Akurat IUKS Jedynka Poznan awansowal dalej, wiec bedzie szansa rzucic okiem.

Potempa poprawil dynamike, i widze ze znowu Gdansk ma kolejnego wysokiego sypacza. Arek Wlazly nie gral w 1/8.
Właśie miałem zapytać jak ci podoba gra Jakuba Przybyłkowicza. Świetne warunki już chyba pod 2 m. Transfer z Tomaszowa a obecnie też w Spale.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Tak raczej neutralnie, widzalam tylko, ze wyzszy od jednego ze srodkowych. :D Wybory chyba ok, dokladnosc przyzwoita. Odbicie to bardziej mi sie podobalo u tego niskiego z Jedynki Poznan, akurat obejrzalam Gdansk z Jedynka.
Tak mi sie wydaje, ze Becker ( z tych wyzszych sypaczy) na tym etapie mial gorsza dokladnosc i wybory, a odbicie lepsze.
Jeszcze sie przyjze, troche staralam sie zerknac na tych co odpadli.
To Gdansk juz wszystkie kluby drenuje, jak zabieraja z Tomaszowa. :o Jak zaczna z JW to sie przestrasze.

Odwinelam streama zeby zobaczyc. Trzeba by obejrzec kilka spotkan, a nie chce mi sie. Na zywo latwiej.
Skoordynowany jest niezle jak na wiek i wzrost. Nie gra jakos kombinacyjnie, ani tempowo, co np bylo widac u Kuropatwy w zeszlorocznym mlodziku.
Pilki do Potempy, szczegolnie na druga linie czasami bez tempa i za plecy atakujacego. Chyba lepiej na lewe. Niezle z pola.
Ciezko mi powiedziec cos wiecej bo trzeba by na zywo zobaczyc. Kuropatwe widzialam najpierw w paru meczach na zywo, zanim obejrzalam jakies streamy. Tu odwrotnie. Ale tam mialam wrazenie, ze sypacz to potezny motor i kreator zespolu, tu nie mam.
Sporo widzi, potrafi kiwnac za blok i zaatakowac. Blok ma niezly, serwis chyba sie nie wyroznia. Na rozgrzewce dawal sporo niedoklaadnych.
Drugie wrazenie tak jak pierwsze. Neutralnie.
Potempa jest bardzo dynamiczny, na tych pilkach w ogole tego nie widac.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Od jutra rusza 1/4


GR 1 ma jednego mocnego faworyta i dalej?
Gr 2 wydaje sie mocna w calosci i dosyc wyrownana.
Z 4 Gdansk wyjdzie spiewajaco, ciekawe ile setow straci, imho grupa najslabsza. A 5 znowu mocna i rowna.
W 6 powalcza 3 zespoly warszawskie plus niezly Jelcz-znowu mocno.

Wspomniane przez zajczik z powodu pracy trenerow Naklo i Polczyn: Naklo trafilo ciezko, do mocnej piatej grupy z Koralem Wroclaw (gospodarz), Jedynka Poznan, Bedzinem. Zobaczymy na ile praca trenerska jest sie w stanie przebic, dodac druzynie kopa.
Polczyn bedzie mial chyba ciut lzej ale Wifama czy Chelmiec Walbrzych to dosyc uznane kluby.

Poznan i Gdansk pewnie zrobia transmisje. Moze Bydgoszcz? Kto jeszcze?
Z reguly robily transmisje kluby warszawskie, teraz wszystkie graja na wyjezdzie.
franek_kociuba
Posty: 229
Rejestracja: 28 cze 2012, o 13:55
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: franek_kociuba »

Witam,

Super, że jest ten temat. Jakoś wcześnie w ogóle nie wpadł mi w oko. Za nami ćwierćfinały. Chyba jednak w większości faworyci grają dalej. No może Suwałki przed Lechią, awans Kobyłki (kolejny ciekawy trener) i odpadnięcie Piły to można rozpatrywać w kategoriach niespodzianki. Nakło i Mieszko grają dalej. Trener Nakła (i kadry 2010) to jednak mistrz strategii. Polecam obejrzeć mecz z Metrem z 1/8. Jest chyba dostępny na FB Metra.

Jak MOS wygrał z Piłą to nie wiedzą nawet chłopaki z Warszawy. Dzień wcześniej pilanie byli o włos od wygrania z Metrem. W niedzielę zmietli MOS w pierwszym secie, a potem wszystko stanęło a MOS zaczął grać szczelnym blokiem.

Dominacja Gdańska oczywista. W półfinałach zaczyna się zabawa :)
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

polfinaly w najblizszy weekend.
Grupy:
https://siatka.org/wyniki/mlodziezowe-m ... rszawa-73/
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Ciekawie jest w Rzeszowie, gdzie Kielce po wygranej z gospodarzami prowadza w grupie, przed Wifama. Dzisiejsze pojedynki zdecyduja.
Relacji brak, zadnego filmiku. Z kadetow byla, moze zrobili i wstawia pozniej?

W grupie Gdanskiej-Trefl bez straty seta, druga Sparta Krakow i obstawiam, ze tu sie niewiele zmieni, Mieszko odpadnie. Relacji, by zobaczyc zawodnikow ktorzy dalej nie przejda nie ma . W przypadku Gdanska to dziwne :(

W Warszawie bez wiekszych niespodzianek-JW przed Metrem. Ciekawi przyjmujacy w JW, mi wpadl w oko zawodnik z 17, ale wszyscy (co rzadkie) bardzo starannnie technicznie przyjmuja. Widze w nich finalistow wielkiego finalu do pary z Gdanskiem. Ale w Nakle, ktore pewnie odpadnie tez ciekawi zawodnicy. Relacje na FB Metra.
Coz, najwyrazniej Metro wyciagnelo jakies wnioski z przegranego do zera meczu 1/8 z Naklem.
Naklo gra (a przynajmniej we wczorajszym meczu z Metrem) jakims nietypowym systemem. Jakby na 3 przyjmujacych ale z jakas wariacja. Tylko jeden ze srodkowych gra typowo i schodzi w drugiej linii; drugi (dosyc niski) nie jest zmieniany przez libero w zadnym ustawieniu i regularnie staje do przyjecia, pod siatka gra jako srodkowy; Jeszcze postaram sie przesledzic, ale moze ktos to widzial na zywo i jest zorientowany co oni graja? Fajny ten przyjmujacy z 9. Wysoki, ma dobry refleks, niezle czucie w odbiorze. Karol Leppert, najwyrazniej wyzszy brat sypacza, Cezarego.

Olsztyn zrobil relacje video na FB. Fajnie jest. Moze troche szkoda, ze postawili kamere obok bebna :] , obraz sie trzesie. I szkoda, ze jest tylko mecz Bydgoszczy z Mosem. Moze inne w opracowaniu? Niestety wydaje sie, ze gospodarze odpadna, ale grupa z mocnymi klubami. Chetnie bym obejrzala i Olsztyn i Enee Poznan, ktore nie przejda dalej.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

W jedynej grupie z mozliwymi zmianami w tabeli prowadzacy zepol Wybicki Kielce nie odpuscil pomimo pewnego awansu, a Rzeszow wygrywa z Wifama 2:1 i awansuje na druga pozycje.
Czyli z awansem: Metro i AT JW;
Chemik Bydgoszcz i MOS Wola
Trefl Gdansk i Sparta AGH Krakow
Wybicki Kielce i AKS Rzeszow.

Metro w ustawieniu pod siatka:Topor, Wyrwa, Oczko ma niszczaca linie bloku : cos ok 2 m, czujka i technika. Ich sypacz, choc wyraznie nizszy ale jak na pozycje i wiek tez nie jest nisko (pewnie cos ponizej 190). Takze rezulatat dla mnie nieoczekiwany, tzn przegrana JW z Metrem z niczego sie nie wzial. Niezli i poukladani wszyscy podstawowi skrzydlowi. Bronia i dogrywaja, gra tez poukladana.
Jak widzialam ich mecz z Kobylka to byl wiekszy chaos, widac brak mobilizacji, wiec ocenilam ponizej rzeczywistej wartosci zespolu.

Finaly beda bardzo ciekawe.
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2024, o 21:23 przez Diomedea, łącznie zmieniany 1 raz.
zajczik
Posty: 378
Rejestracja: 25 cze 2019, o 09:04

Re: MP młodzików 2024

Post autor: zajczik »

Diomedea pisze: 21 kwie 2024, o 13:10 W jedynej grupie z mozliwymi zmianami w tabeli prowadzacy zepol Wybicki Kielce nie odpuscil pomimo pewnego awansu, a Rzeszow wygrywa z Wifama 2:1 i awansuje na druga pozycje.
Czyli z awansem: Metro i AT JW;
Chemik Bydgoszcz i MOS Wola
Trefl Gdansk i Sparta AGH Krakow
Wybicki Kielce i AKS Rzeszow.

Metro w ustawieniu pod siatka:Topor, Wyrwa, Oczko ma niszczaca linie bloku : cos ok 2 m, czujka i technika. Ich sypacz, choc wyraznie nizszy ale jak na pozycje i wiek tez nie jest nisko (pewnie cos ponizej 190). Takze rezulatat dla mnie nieoczekiwany, tzn przegrana JW z Metrem z niczego sie nie wzial. Niezli i poukladani wszyscy podstawowi skrzydlowi. Bronia i dogrywaja, gra tez poukladana.
Jak widzialam ich mecz z Kobylko to byl wiekszy chaos, widac brak mobilizacji, wiiec ocenilam ponizej rzeczywistej wartosci zespolu.

Finaly beda bardzo ciekawe.
Jak jedynej ? W Olsztynie w tie breaku rozstrzygał się awans. MOS nie dostał się do finału tylko Energetyk i Chemik. Szkoda, że transmisje mocno rwane. Co do Nakła to widziałem ich w tym sezonie i bodajże drugi środkowy Łęga nie jest zmieniany przez libero i zostaje do przyjęcia. O ile teraz był ten sam manewr bo grupy warszawskiej nie oglądałem. Oglądałem rzeszowska i pokpiła sprawę awansu waleczna Wifama. Prowadziła 9:7 w tie break, później remis po 11:11 i stanęli by ostatecznie przegrać.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Patrz, to za wczesnie skonczylam siatkarski weekend :] :] :]
Albo te wyniki na siatka.org tak wolno aktualizuja. Nie chcialo mi sie klikac po volley station, a w pewnym momencie Enea byla bodajze 4ta, a MOS wygral 2 pierwsze spotkania i prowadzil.
Mea culpa...
Coz, jakos mniej kibicuje MOSowi od zeszlego roku. Nepotyzm zawsze mnie denerwowal, choc szczesliwie sprawa bez dalszego ciagu.
A Enea to fajny klub, maja coraz wiecej sukcesow wiec sie zmartwilam, ze nie awansuja. To juz nie musze.
Dzieki za sprostowanie.

Tak to Łęga przyjmuje, Senska gral jak typowy srodkowy. Zreszta przyjmujacy wychodzili przed niego w przyjeciu, asem chyba w tym elemencie nie jest. Libero tez nie jakis znakomity, ale czy gorszy? Dziwny manewr. Jakies przestawienie w perspektywie? Czy inne wzgledy?

Mam pytanie:wczoraj widzialam mecze na Olsztynskim FB. Dzis juz tego co wczoraj obejrzalam nie widze. Spadly te wczorajsze mecze, czy to po prostu facebookowy algorytm robie mnie w konia?

Miszewski, ktory fajnie punktowal w zeszlym roku, widze jest teraz kapitanem druzyny z Bydgoszczy. Ciekawe jak pogra w finalach. Na ataku, to poza Potempa w oko wpada atakujacy Metra.
dia30
Posty: 260
Rejestracja: 28 kwie 2010, o 11:27
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: dia30 »

Diomedea pisze: 21 kwie 2024, o 18:54 Coz, jakos mniej kibicuje MOSowi od zeszlego roku. Nepotyzm zawsze mnie denerwowal, choc szczesliwie sprawa bez dalszego ciagu.
A Enea to fajny klub, maja coraz wiecej sukcesow wiec sie zmartwilam, ze nie awansuja. To juz nie musze.
Dzieki za sprostowanie.
Możesz rozwinąć ten "nepotyzm"?

Enea to fajny klub bo aktualnie ma pieniądze i nie szkoli a ściąga do siebie zawodników gwarantujących jakiś poziom? (najczęściej via Spała - z resztą podobnie jak inny klub z Warszawy - patrz m.in. Śliwka, Ratajewski, Kukie, Momot )

Z tego co słychać Poznań kusi stypendiami za grę u nich, co na poziomie młodzieżowym jest jak dla mnie nieakceptowalne.
Skończy się kasa i skończą się wyniki.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

Odpowiedz na PW.

Stypendia to nie nowosc. O ile pamietam np Boladz mial jako mlodziezowiec stypendium od Zaksy. Mozna powiedziec, ze Zaksa specjalnie nie skorzystala a zachowala sie bardzo ladnie pozwalajac zawodnikowi odejsc.
Nie wiem na jakiej zasadzie sciaga zdolana mlodziez juz w mlodziku np Gdansk. A sciaga na potege. Czy oferuje stypendium, czy tylko dobre warunki, niezle szkoly, organizacje treningow, perspektywe pracy z "doroslym" zespolem dla najlepszych.
Wczesniej sciagal zawodnikow JW. Duzo sie pisalo o rabunkowej polityce rekrutacji do AT w ramach regionu.
Enea to jednak kilku zawodnikow miala wlasnych. A sciagniecia Pacholskiego to dobry ruch.Zawodnik nie dostawal specjalnie duzo gry jako spalowicz.
Wiec fajnie, ze mial alternatywe inna niz przypatrywanie sie z lawki grze Serewisa i sluchaniu jedynie slusznych rad wypowiadanych piekna polszczyzna Jacka Przeklinaka.

Od dawna byly postulowane rozne pomysly i zasady majace poprawic sytuacje klubow szkolacych szeroko, pracujacych na pierwszych etapach.
Nie wiem, gdzie jestesmy teraz, co zostalo wprowadzone, co nie. Jakis solidny ekwiwalent za szkolenie bylby pozadany.
Tylko diabel tkwi w szczegolach. Ile i po jakim etapie. Bo ostatnio sciaga sie juz po kinderze. Wiec moze to jednak jest szkolenie, jak bierze sie zawodnikow na pocztku mlodzika. Jego drugi etap.
Zreszta pare lat temu Felczak jakies propozycje przedstawil.
Z drugiej strony nie nalezy wylewac dziecka z kapiela-moze jednak w otoczeniu lepszych graczy, z lepsza organizacja treningu i szkoly latwiej zrobic postepy niz w malym osrodku, gdzie ma sie 2 kolegow na niezlym poziomie i reszte na slabszym.

Nie wiem jak to wyposrodkowac.
Przeciez w normalnym zyciu zawodowym tez tak jest. Idziesz na wyzszy szczebel, do wiekszych/lepszych osrodkow, liceow, uczelni, firm.
A nauczyciel z podstawowki, ogolniaka jesli dal ci cos ekstra, odwage i milosc do wiedzy, rzadko sie dowiaduje ze chowasz go we wdziecznej pamieci, a ekwiwalentow finansowych z sukcesow uczniow tez nie ma.

Piotrek Sliwka poszedl do Metra.
Starszy brat poszedl do Resovii. Jest jakas roznica? Czy jakby obaj zostali w Jaworze to polska siatkowka by skorzystala? Co takiego mialby z tego klub z Jawora?
Kwolek zdaje sie zaczynal grac jako dzieciak w Plocku, a szkolil sie w AT JW. A Halaba poczatkowo dojezdzal na treningi Metra z tegoz Plocka.
Gdzies w Plocku zaczynali grac. Czy powinni tam zostac?
dia30
Posty: 260
Rejestracja: 28 kwie 2010, o 11:27
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: dia30 »

Mi bardziej chodzi o proceder transferowania dzieciaków, którzy już się załapali do Spały. Chłopcy dogadują się w pakiety, wybierają klub gdzie można powalczyć o medal (ostatnio w modzie Trefl).
Później klub robi medal i słynie ze szkolenia ;)
Oczywiście Gdańsk to nie jest najlepszy przykład bo umieją szkolić ale ogólnie chodzi o pokazanie zasady.

Mlody Śliwka w klubie Metro odbył może z 5 treningów w życiu jak przyjeżdżał dzień przed turniejem MP. Czy to aż tak go rozwinęło ? Czy jednak szkolenie centralne ?
Oczywiście w klubie z Jawora nie zagrałby w MP na poziomie finałów.

Moim zdaniem powinna być zasada, że jak zawodnik idzie do spały z klubu X to go nie zmienia przez cale liceum. Odbierze to niektórym możliwość gry o medale, ale np. inni za to nie mają możliwości gry w zawodach międzynarodowych.
ciorny17
Posty: 8538
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: ciorny17 »

dia30 pisze: 23 kwie 2024, o 09:33 Moim zdaniem powinna być zasada, że jak zawodnik idzie do spały z klubu X to go nie zmienia przez cale liceum. Odbierze to niektórym możliwość gry o medale, ale np. inni za to nie mają możliwości gry w zawodach międzynarodowych.
Jakiś czas temu była próba normalizacji tych zasad. Jednak biorąc pod uwagę świetlicowość siatkówki, brak ekwiwalentów za szkolenie dla klubów z których się wywodzą, temat upadł. Nieoficjalnie mówiło się, że lobby klubów, które dostarczają zawodników Wifamom, Treflom, AKSom, Metrom, było za słabe, a te większe nie podjęły tematu.
Kłamca.
Anzej
Posty: 98
Rejestracja: 24 mar 2023, o 13:48
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Anzej »

ciorny17 pisze: 23 kwie 2024, o 10:53
dia30 pisze: 23 kwie 2024, o 09:33 Moim zdaniem powinna być zasada, że jak zawodnik idzie do spały z klubu X to go nie zmienia przez cale liceum. Odbierze to niektórym możliwość gry o medale, ale np. inni za to nie mają możliwości gry w zawodach międzynarodowych.
Jakiś czas temu była próba normalizacji tych zasad. Jednak biorąc pod uwagę świetlicowość siatkówki, brak ekwiwalentów za szkolenie dla klubów z których się wywodzą, temat upadł. Nieoficjalnie mówiło się, że lobby klubów, które dostarczają zawodników Wifamom, Treflom, AKSom, Metrom, było za słabe, a te większe nie podjęły tematu.
A jakie taka zasada miałby zalety? Rozumiem, że jedynym celem tego byłoby, żeby klub nie mógł sprowadzać Spałowiczów i dzięki temu chwalić się dobrym szkoleniem? To normalne, że dobrzy zawodnicy przechodzą do lepszych klubów. Jeszcze wprowadźmy to samo w seniorce xD kadrowicze nie powinni mieć możliwości zmiany klubu dopóki są w kadrze. Przepraszam za uszczypliwy komentarz, ale wyczuwam tutaj sympatyzowanie z lewicą :P

To, że dobry zawodnik ze Spały, gra w słabym klubie w MMP jest dla niego szkodliwe. Tak jak wspomniała Diomedea czy ciorny17, przydałoby się coś w rodzaju ekwiwalentu za wyszkolenie, a nie jakieś durne zakazy, blokujące młodym kariery.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

W pierwszym momencie uznalam te zasade za niezla.
Po zastanowieniu za glupia.
Jak pisze Anzej-jaka bylaby z tego korzysc, poza faktem, ze ewentualna chwala przypadalaby tylko trenerom Spaly?
Czy dzieki temu slabsze kluby wchodzilyby do finalow i dawaly szanse gry i rozwoju swoim zawodnikom? Niekoniecznie, bo na jednym spalowiczu raczej nie daloby sie przejsc 8 spalowiczow z Trefla czy 3 z AT JW. Co wiecej, przesuneloby to pozyskiwanie na wczesniejszy etap (co wlasnie robi Trefl obecnie-bierze zawodnikow juz do mlodzika).
A taki Pacholski, ktoremu Spala szans na wieksze granie nie dala, gralby dalej gdzie? W Bzurze Ozorkow (fajny klub, szkola). Jesli w Bzurze, to nie zobaczylibysmy go w finalach MPJ i spokojnie siedzialby jeszcze 2 lata na lawce Spaly.
Wziawszy pod uwage, ze w odroznieniu od Serewisa, trenerzy Spaly nie uznali go za godnego gry w ME U20, to do dzis nie wiedzielibysmy, ze ten zawodnik potrafi grac. Ja ogladam pare razy do roku parametry uczniow Spaly. I od lat sobie mowie, ze ten Pacholski ma niezle zasiegi , ciekawe czemu nie gra i czy rzeczywiscie taki cienki? :]
Potem, jako no name, musial by ze 3 lata siedziec na lawce 1ligi. Bylby to zmarnowany okres do nauki, a moze i kariera.
Nie byloby mozliwosci, jakiejkolwiek, obejrzenia tych, ktorych spalskie trio uznalo za niegodnych, nawet jesli ktos by ich chcial w zespole.

Nawrocki to lewica?
Jego metody szkoleniowe i jezyk okreslilabym jako wlasciwe dla calkiem przeciwnej strony sceny ;) w najbardziej populistycznym wydaniu.
ciorny17
Posty: 8538
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: ciorny17 »

Anzej pisze: 23 kwie 2024, o 14:03 Przepraszam za uszczypliwy komentarz, ale wyczuwam tutaj sympatyzowanie z lewicą :P
To nie mój pomysł, a jedynie wiem z pewnych dolnośląskich źródeł, że taki temat był podnoszony, a było to w odpowiedzi na wpis użytkownika dia30
Diomedea pisze: 23 kwie 2024, o 14:35 Czy dzieki temu slabsze kluby wchodzilyby do finalow i dawaly szanse gry i rozwoju swoim zawodnikom? Niekoniecznie, bo na jednym spalowiczu raczej nie daloby sie przejsc 8 spalowiczow z Trefla czy 3 z AT JW. Co wiecej, przesuneloby to pozyskiwanie na wczesniejszy etap (co wlasnie robi Trefl obecnie-bierze zawodnikow juz do mlodzika).


Dlatego w mojej ocenie, aby nie przespać ciągłe bądź co bądź hajpu na siatkówkę, okresu, gdzie warto uruchomić Spałę 2.0 albo patronatem centralnego szkolenia objąć inne ośrodki. Bo tak tworzy nam się kółko wzajemnej adoracji. Parę lat temu ten temat był poruszany, że niespałowicze to przed seniorem na arenie międzynarodowej to nie pograją za bardzo. A w mojej ocenie pula talentu predysponująca do bycia kimś w seniorze, nie ogranicza się jedynie do 18 czy 24 nazwisk z dwurocznika.
Kłamca.
dia30
Posty: 260
Rejestracja: 28 kwie 2010, o 11:27
Płeć: M

Re: MP młodzików 2024

Post autor: dia30 »

ciorny17 pisze: 23 kwie 2024, o 10:53
dia30 pisze: 23 kwie 2024, o 09:33 Moim zdaniem powinna być zasada, że jak zawodnik idzie do spały z klubu X to go nie zmienia przez cale liceum. Odbierze to niektórym możliwość gry o medale, ale np. inni za to nie mają możliwości gry w zawodach międzynarodowych.
Jakiś czas temu była próba normalizacji tych zasad. Jednak biorąc pod uwagę świetlicowość siatkówki, brak ekwiwalentów za szkolenie dla klubów z których się wywodzą, temat upadł. Nieoficjalnie mówiło się, że lobby klubów, które dostarczają zawodników Wifamom, Treflom, AKSom, Metrom, było za słabe, a te większe nie podjęły tematu.
Przecież są ekwiwalenty, wypożyczenie na rok kosztuje 2 tys zł. Jak łatwo policzyć za 12 tys zł można zbudować zespół z 6 spałowiczów - reprezentantów. Klub macierzysty nie może się nie zgodzić.
Awatar użytkownika
mewa
Redaktor
Redaktor
Posty: 2253
Rejestracja: 21 sie 2007, o 07:40
Płeć: M
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: MP młodzików 2024

Post autor: mewa »

Jakiś czas temu uczestnicząc w pracach Wydziału Rozgrywek PZPS przestrzegałem przed dopuszczeniem w przepisach do sytuacji, gdy ośmiu uczniów SMS (lub uczennic) skrzykuje się, wybiera jeden klub i proponuje prezesowi - przechodzimy na ten sezon do ciebie, robimy medal mistrzostw Polski, a ty nam za to zafunduj po telewizorze, albo wczasy w Bułgarii. W kolejnym sezonie mogą tegp próbować w innym klubie, lub nawet negocjować z kilkoma i wybrać ten, który daje najwięcej.

Czemu uważałem (i nadal uważam), że taka sytuacja jest niekorzystna? Bowiem zawodnicy ci szkoleni są na koszt PZPS i MSiT, a profit z tego szkolenia zbiera jeden z klubów, który defacto kupuje sobie medal (mając wynik, ma wyższą dotację z samorządu i pewnie inne profity). Bowiem sytuacja tak nie ma wiele wspólnego z rywalizacją na równych zasadach i odbiera szanse medalowe innym klubom. Bowiem ci zawodnicy przychodzą do klubu w styczniu lub lutym (wcześniej trenując w SMS) i sadzają na ławce i na trybunach dotychczasowych zawodników klubu, którzy dla niego walczyli.

Obecnie taka sytuacja jest możliwa. Z tym zastrzeżeniem niestety, że telewizor lub wczasy w Bułgarii nie trafią do zawodnika, tylko prawdopodobnie.... do jego manadżera.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: MP młodzików 2024

Post autor: Diomedea »

No dobrze. A jak Gdansk zbiera medalistow z kindera, z Bzury, Lechii itd to to jest, czy nie jest sportowa konkurencja?
Przeciez oni (Trefl) aktualnie sa dostarczycielem mlodziezy do Spaly, a nie jej beneficjentem.
Tyle, ze dotyczy to zawodnikow z ktorymi np pracuja tylko rok.

Postawienie granicy zmiany klubu przez spalowiczow to sztuczny twor. Granica bedzie w dotyczyla kadeta.
Trzeba zmienic ekwiwalent szkoleniowy tak by byl sensowny i wyzszy za zawodnika w szkoleniu centralnym.
W tej propozycji Felczaka byly jakies gradacje, inne pieniadze za medalistow itp. o ile dobrze pamietam.
Nie wiem, czy nalezy wprowadzic obowiazkowa zgode klubu macierzystego, to z kolei moze prowadzic do patologii w duga strone-utracania zawodnika, ktory nie moze odejsc, a nie ma mozliwosci rozwoju, albo sie nie dogaduje z trenerami.

Co uwazasz za sensowne wyjscie?

Imo wysoki ekwiwalent za zawodnika w szkoleniu centralnym. Wtedy nie mozna by sobie kupic druzyny ze Spaly za kieszonkowe.
Sciaganie dzieciakow z medalami kindera z calej Polski tez mi sie srednio podoba, ale przynajmniej jest jakas praca wlasna, zeby przez pare lat tych chlopcow poprowadzic oraz wieksze ryzyko, ze sie nie trafi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozgrywki młodzieżowe”