Serie A1 mężczyzn 2023/2024

rafak
Posty: 557
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: rafak »

Dzięki Wysoki za solidną porcję statystyk.

Chciałeś feedback, to proszę:
1) obecne wagi mocno skrzywiają w stronę graczy ofensywnych, dużo atakujących.

Na blogu https://www.volleydork.com/post/2023-vo ... rica-teams gość postuluje: "Outsides are about 25% serving, 20% reception, 30% attack, 25% block", czyli mniej więcej takie same wagi dla każdego elementu. To jest jedna opcja.

2) Próbując ustalić najbardziej logiczne wagi. Zgadzam się z granvorką, że nielogiczne są różne wagi dla serwisu i bloku. Według blogu powyżej, te wagi powinny być takie same. Sprawdziłem statystyki na stronie Serie A i przyjmujący zdobyli łącznie 423 punkty z pola serwisowego i 491 punktów blokiem. Niestety nie mamy statystyk, ile razy gracze skaczą do bloku. Tak więc logicznie byłoby, aby wagi blok / serwis były takie same.

Przyjmuący wykonali do tej pory 5365 serwisów, 5709 przyjęć i 9607 ataków. Na podstawie tego, widzimy, co jest ważniejsze w grze przyjmujących. Na podstawie tego można wyliczyć wagi.

Reasumując, wydaje mi się, że wagi powinny być 2:1:1:1 (atak:serwis:przyjęcie:blok).

Z takim podejściem możemy porównywać pomiędzy graczami na różnych pozycjach, bo można tak samo policzyć wagi dla środkowych (atak:serwis;blok), młotków (atak;serwis:blok), libero (przyjęcie).

3) Granworka też o tym wspomniał, ale bym też penalizowałza błędy (błędy serwisowe, błędy/negatywne przyjęcie, błędy/zablokowane ataki). Włosi ładnie to podają.
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 116
Rejestracja: 11 sty 2021, o 12:22
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Beo »

To taka zabawa, ale w sumie całkiem ciekawa, może by to wydzielić do jakiegoś osobnego wątku? Ostrzegam, w moim poście trochę przynudzania o matematyce, chociaż starałem się nie przegiąć :)

Jeżeli chodzi o te wagi/współczynniki, to patrząc na wzór Wysokiego
WysokiPortorykanczyk pisze: 25 gru 2023, o 09:09 Update:

Zmieniłem formułę na:

((asy/średnia ligowa-1) + (liczba zagrywek/średnia ligowa-1))/2)* 2
((przyjęcie poz./średnia ligowa-1) + (efektywność przyjęcia/średnia ligowa-1))/2)* 3
((skuteczność ataku/średnia ligowa-1) + (efektywność ataku/średnia ligowa-1) + (ataki na set/średnia ligowa-1))/3)* 5
blok/średnia ligowa-1 * 1
można sprawę w pewnym sensie uprościć, tj. ten model sprowadza się do (na przykładzie serwisów dla i-tego zawodnika):

Kod: Zaznacz cały

WynikZagrywki_i = [(Asy_i / ŚredniaAsów - 1) + (Zagrywki_i / ŚredniaZagrywek - 1)] / 2 * WagaSerwisu (u Wysokiego 2) =
= (WagaSerwisu / (2 * ŚredniaAsów)) * Asy_i + 
+ (WagaSerwisu / (2 * ŚredniaZagrywek)) * Zagrywki_i +
+ (-1 - 1) / 2 * WagaSerwisu =
= NowaWagaAsów * Asy_i + NowaWagaZagrywek * Zagrywki_i + Stała
Analogicznie dla innych elementów. Czyli generalnie jeżeli jakoś to trzeba poważyć, to w pewnym sensie można pominąć tę 'normalizację' przez średnie ligowe i ustalać bezpośrednio wagi.

Krok powyżej licealnej matematyki spróbowałem zrobić na szybko model istotności różnych statystyk na poziomie zespołowym. Technicznie model logistyczny objaśniający wygraną drużyny na podstawie jej zagregowanych, zespołowych statystyk z danego meczu, dopasowywany na danych PlusLigowych od 2020, bo tam się zaczynają wybloki. Podejście meega naiwne i uproszczone, dużo biasów, ale dla zabawy można spojrzeć co dostałem.
Sam model poprawnie wskazuje zwycięzcę w 85% przypadków, więc totalnego dramatu nie ma (chociaż przy takim uproszczeniu potrafi czasem wskazać dwóch albo żadnego ;)), zmienne zostały wybrane na podstawie istotności statystycznej, chociaż przyjęcie pozytywne mogłoby wylecieć, ale trochę pomaga na skuteczność predykcji. Ataki na set wykluczyłem, bo dawały ujemny współczynnik.

Konkrety - współczynniki jakie mi wyszły:

Kod: Zaznacz cały

Stała:                   -16.07,
Efektywność ataku:        20.85,
Zagrywki/set:              0.24,
Asy (%):                  27.34,
Slashe (%):               20.59,
Błędy zagrywki (%):      -13.67,
Pozytywne przyjęcie (%):   2.40,
Błędy przyjęcia (%):     -13.49,
Bloki/set:                 1.26,
Wybloki/set:               0.19
Co ważne, znaki i wartości nie kłócą się jakoś specjalnie z intuicją. Model przyporządkowuje wynik na poziomie zespołu, ale da się go odpowiednio dopasować i rozdzielić na zawodników (pominę szczegóły na ten moment). W ten sposób, top 10 na poszczególnych pozycjach z tego sezonu, liczone jako średnia wyników z poszczególnych meczów:

Obrazek

Dla rozgrywających oczywiście w ogóle nie bierze to pod uwagi jakości ich rozegrania. Dołożona suma kontaktów z piłką i meczów, w których zawodnicy coś tam zagrali.

Jeżeli ktoś by potrzebował statystyk z PlusLigi (czy tam Tauron Lig), to poproszę o informację prywatną ;)

EDIT:
Poprawiłem wyniki z uwzględnieniem poprawnym bloku.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2023, o 22:31 przez Beo, łącznie zmieniany 1 raz.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Dziękuję za odpowiedzi. :)
granvorka pisze: 25 gru 2023, o 21:55- Czy nie warto uwzględnić odjęcie w wadze 1/2x błędów zagrywki/set?
Uznałem, że uwzględniają to de facto zagrywki/set, zarazem same zagrywki/set nie mówią o jakości zagrywki (np. dobrze serwujący Fornal, który w tym sezonie robi chore wartości, bo JW ma złote ustawienie pod siatką Huber-Patry), więc stąd brałem pod uwagę także asy. Mogę zmienić proporcje asy-zagrywki set w ewaluacji zagrywki (nie 1 do 1, a np. 3-5), ale błędy raczej nie mówią niczego dodatkowego (tzn. taka jest moja logika).
Dlaczego punkty z bloku mają wagę = 1/3x punktów z zagrywki? Ok, rozumiem, że zagrywka > blok u przyjmujących, ale skoro są one tak samo wymierne i w tej samej skali, to można sprawdzić, czy jakoś poprawia eye-test przyjęcie identycznych lub trochę zbliżonych wag dla tych dwóch elementów.
1/2 zagrywki. To chyba szerszy problem niemożliwości przyjęcia takiej samej formuły dla wszystkich pozycji: zastanawiałem się nad tym i ciężko byłoby przypisać tą samą wagę dla przyjmujących jeżeli chodzi o zagrywkę/blok, gdy weźmiemy pod uwagę, że np. Kazijski, Ngapeth, Juantorena - to odpowiednio średni, średni, ot co niezły blok - a zarazem top4 najlepszych przyjmujących ostatnich 15 lat. Tutaj raczej trzeba zastanawiać się czy ci wymiatacze na bloku (Fornal, Michieletto) i tak nie dostają zbyt mocnego bonusa w tej formule, bo jak robią 2x średnią wartość, to potem w rankingu dostają dodatkowy punkcik (bo to tak naprawdę "ranking impaktu powyżej oczekiwanego poziomu"), a to +1 samo w sobie oznacza mocnego startera w skali ligi. Czy np. przyjmujący robiący 3.3 pkt/set, 47/16% przyjęcia, 48/32% ataku, 0.25 asa na set - ale 0.5 bloku na set, a nie 0.25 bloku/set, to rzeczywiście mocny starter? Nie wiem. Różnica między Kazijskim, a Wijsmansem w 2008 roku (+3 vs +4) - to też blok, bo w przyjęciu/ataku/zagrywce robili z grubsza to samo, pomimo tego, że my raczej pamiętamy Mateja jako najlepszego gracza świata w tamtym okresie.
rafak pisze: 26 gru 2023, o 04:02 ...
Częściowo: jak wyżej.

Nie chciałem popełniać błędu dostosowywania statystyki do eye-testu, tzn. kombinować tak, żeby odpowiadało to moim 'poglądom' - i uważam, że to ratio 1-2-3-5 dobrze wyłapało wiele interesujących rzeczy. Co do ratio zagrywki/bloku dla przyjmujących - jak wyżej, co do biasu ofensywny > defensywny, to trochę tak wygląda logika siatkówki na najwyższym poziomie (Andringa z dobrą zagrywką i blokiem nie przeskoczył poziomu Olsztyna, Leal od 10 lat gra w topowych zespołach ze średnim blokiem i kiepskim przyjęciem).

Zarazem - ci niewszechstronni ofensywni gracze jak Kazijski (przyjęcie, blok), Leal (przyjęcie, blok) czy Kurek (przyjęcie, zagrywka) i tak według tej formuły wychodzą na mniej (Kazijski, on tutaj wygląda na ot co ~top3 graczy 15 lat, w tyle za Leonem i Juantoreną, który ma przewagę nad resztą pod względem longevity i teamów w jakich grał) lub bardziej (Leal) przereklamowanych. Np. Kazijski w tym peakowym sezonie 2007/08 wypada gorzej od Wijsmansa, bo ma ujemny impakt w przyjęciu i przeciętny na bloku, gdy taki Michieletto robi podobne rzeczy w ofensywie + jest nieporównywalnie lepszy w odbiorze/na bloku. Zarazem, ci kompletni przyjmujący (Michieletto, Semeniuk, Takahashi z tego sezonu) potrafią robić topowy impakt, ale wtedy, gdy ofensywnie robią te 50/40% ataku na poziomie ~drugiej opcji w ataku. Semeniuk rok temu miał impakt dobrego startera nie dojeżdżając w ofensywie, a Płotnicki ~borderline superstara - i znowu, odzwierciedla to eyetestową ocenę, teraz się to zmieniło o 180 stopni, bo Płotnicki średnio serwuje i robi mnóstwo błędów w ataku, a Semeniuk w ataku gra świetnie.

Lata 2000-2007:

Obrazek

A tu ciekawy case jak zmieniła się optyka siatkówki, bo tercet Gato-Meszaros-Saweljew jest na pierwszych trzech miejscach (wysoko także Granvorka) dlatego, że to było pierwsze pokolenie bombardierów na przyjęciu z zagrywki, więc zrobili jakieś kosmiczne wartości powyżej oczekiwań na zagrywce, dla obecnej średniej taki Meszaros spadałby do ~+2. Tutaj problemem są stare statystyki przyjęcia, bo np. za 2005 rok to było 68% pozytywnego przyjęcia, dlatego nadreprezentacja ofensywnych zawodników, teraz jest inne ratio ewaluacji przyjęcia). Ale ogólnie - to też potwierdza eye-test, że w erze przedjuantorenowej nikt się nie zbliżył do all-in poziomu jego impaktu dlatego, że nacisk na zagrywkę był dużo mniejszy (bo Gato/Meszaros to fajni zawodnicy ze średniaków, ciężko ich jeden do jeden porównywać).
Beo pisze: 26 gru 2023, o 12:03 Krok powyżej licealnej matematyki spróbowałem zrobić na szybko model istotności różnych statystyk na poziomie zespołowym. Technicznie model logistyczny objaśniający wygraną drużyny na podstawie jej zagregowanych, zespołowych statystyk z danego meczu, dopasowywany na danych PlusLigowych od 2020, bo tam się zaczynają wybloki. Podejście meega naiwne i uproszczone, dużo biasów, ale dla zabawy można spojrzeć co dostałem.
A tu muszę trochę pomyśleć nad tym, bo to rzeczywiście nielicealna statystyka. :) Reszta na priw. :P
Pawel9221
Posty: 1184
Rejestracja: 20 kwie 2013, o 18:08
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Pawel9221 »

O co chodzi, dlaczego Stojchev ciagle sie uparl zeby wychodzic w szostce z Dzavoronokiem, Czech ma na niego jakies papiery ? :D
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Dla Plusligi dzięki nieocenionej pomocy @Beo:

Obrazek

Tutaj na koniec rundy jak będę miał godzinę-dwie to porobię porządniejsze rankingi, ale nie myślałem o formule dla innych pozycji.
Awatar użytkownika
jaet
Posty: 2347
Rejestracja: 13 paź 2009, o 06:56
Płeć: M
Lokalizacja: Tijuana

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: jaet »

Ale kupę gra dzisiaj Semen, zeszłoroczny vibe...
"Sometimes you eat the bear, and sometimes the bear eats you"
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

11 kolejka

Perugia - Milano 2-3 (25-14, 25-20, 12-25, 22-25, 12-15)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37130 / https://en.volleyballworld.com/volleyba ... 10/#attack

Haha, mecz sezonu. Co jeśli powiem Wam, że Mediolan ugrał 34 pkt przez dwa sety, a potem sygnał do ataku dał Kazijski, który w jednym ustawieniu zrobił 6 asów i Mediolan zaczął od jakiegoś casualowego 12-1?

Po dwóch setach miałem takie "potężny Winiarski zaora ten Mediolan" gotowe do napisania w podsumowaniu, po trzecim secie "oh, wait", przy jakimś 15-11 w IV secie dla Perugii znowu miałem takie "potężny Winiarski zaora ten Mediolan", ale kolejne świetne obejścia na zagrywce Porro i Ishikawy, i comeback is real. Przy 12-13 w V secie Piazza zrobił 300 IQ ruch przesuwając na prawy atak Ishikawę (wtf) gdy serwował Reggers: nie wiem o co chodziło, ale najpierw Ishikawa skończył z 1 strefy, a potem z 10-11 metra dociągnął pod siatkę do Kazijskiego. Wrócił Japończyk i pewnie Mediolan może jednak coś tam z Zawierciem pokazać.

Nieźle Płotnicki i momentami Herrera, słabiutki Semeniuk, najgorszy mecz w sezonie.

Modena - Piacenza 0-3 (20-25, 19-25, 21-25)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37131

Nie widziałem: Piacenza 7 asów z 11 błędów i 60% ataku, tak że chyba mocna egzekucja, widzę, że Romano 23 zagrywki przez 3 sety, więc tam też mogła polecieć jakaś dzika seria, może włączę powtórkę.

Civitanova - Werona 2-3 (25-22, 25-18, 16-25, 23-25, 12-25)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37132

No dziwny ma ten skład Civitanova, Zaytseva tradycyjnie nie ma, gdy zaciął się Lagumdzija (32% ataku), to za bardzo nie było co zbierać w ataku, a i tak mieli 23-20 w IV secie i powinni to dociągnąć, bo ładnie grali w bloku i obronie. Tak jak już wielokrotnie wspominałem, potężną głębię ma ta Werona: wszedł Keita z ławki, w cyfrach fatalnie (2/33 efektywności), ale break pointów trochę nabił, Sani 71% ataku i 50% przyjęcia - bohater spotkania, fantastyczny Cortesia - 7 bloków, no i Dzavoronok bardzo dobry, uratował zagrywką najpierw IV seta, a potem tiebreaka (gdzie btw Civitanova miała 8-4 i 10-6 chyba).

Padwa - Trentino 0-3 (20-25, 32-34, 22-25)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37134

Fajny meczyk, hejtowany przeze mnie Desmet dzisiaj dzień konia (20 pkt, 52% ataku), świetnie broniła Padwa, i dało się to oglądać - chyba drugi raz w sezonie Michieletto z przestojem w ataku (39%), ale jednak za dużo tam jakości w Trentino, i za mało w Padwie, żeby coś miało się wydarzyć, chociaż miała szanse Padwa w II secie na nawiązanie walki.

Cisterna - Monza 3-1 (25-18, 25-20, 21-25, 25-22)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37133

Nie widziałem i chyba odpalę powtórkę, bo Cisterna 11 asów z 13 błędów, świetny mecz całej trójki Ramon (5 asów), Peric (4 asy) i Faure (24 pkt, 52% ataku), więc chyba najlepszy mecz w sezonie Cisterny. Maar chyba po jakiejś kontuzji i Monza przegrała z 50% ataku, ciekawe.


Taranto - Catania 3-1 (25-19, 25-23, 17-25, 25-23)

Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37135 / https://en.volleyballworld.com/volleyba ... 15/#attack

Nie widziałem, widzę w cyferkach, że Lanza 14/34, Gutierrez 14/22, Russell 12/24, Gargiulo i Jendryk 7 bloków - zrobiło Taranto to co miało zrobić, tj. pierwsza wygrana i chyba odłożenie na bok marzeń Catanii o utrzymaniu.

---
Trentino-Werona, Perugia-Modena, Piacenza - Mediolan, Monza - Civitanova w Pucharze Włoch.
Swistolinka
Posty: 279
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 21:40
Płeć: K

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Swistolinka »

jaet pisze: 26 gru 2023, o 20:21 Ale kupę gra dzisiaj Semen, zeszłoroczny vibe...
Chyba nawet gorzej, od 3 seta to była jego najgorsza możliwa wersja, potykał się o własne nogi.
granvorka
Posty: 746
Rejestracja: 24 wrz 2019, o 11:29
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: granvorka »

Co dziwniejsze, w tych dwóch pierwszych setach Kamil był pewniutki i prawie bezbłędny, tak na oko to miał 6/8 w ataku, przyjmował OK, 2 asy i dwie serie zagrywek, które ustawiły I seta. Potem rzeczywiście koszmarny turnaround po tej bezprecedensowej serii asów Kazijskiego (dotychczas Kamil mocno omijany zagrywką, bo sezon zaczął kosmicznie na przyjęciu, ale ostatnio zaczął się zacinać, mimo wszystko to co dziś się wydarzyło to jakieś kuriozum). Tak że nie ma co go usprawiedliwiać, bo posypał się kompletnie, ale też tam był mocny vibe sagi Perugia-Mediolan z ostatnich play-offów i jak już mediolańczycy wzięli rywala za gardło to nie puścili i cała Perugia z poziomu stronk zeszła do weak, włączając w to Herrerę i Płotnickiego, środek też strasznie wyjmowany w obronie. Ciekawe co dalej, Perugia i tak ma fuksa, że za parę dni nie gra z Mediolanem w 1/4 CI, tylko z Modeną, którą pewnie pyknie lekko.

PS @Wysoki jak będziesz miał chwilkę to zrób please symulację o ile spada Bednorz w rankingu po dodaniu błędów zagrywki :) Ciekawe, że eye test chyba wypada trochę lepiej dla Serie A.

Btw, tam chyba jednak masz zagrywka=3xblok a nie 2x, bo formuły to (1xasy/set + 0,5xzagrywki/set)*2 vs 1xbloki/set*1. I w tym przykładzie z przyjmującym robiącym 0,5 asa i 0,25 bloku imho taki, który robi 0,25 asa i 0,5 bloku powinien mieć identyczną wartość indeksu, a wyróżnikiem w tych elementach może nadal być liczba zagrywek*0,5 (ew. - liczba błędów*0,5), wówczas wyższe znaczenie zagrywki jako bardziej breakpointowego elementu będzie doważone.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

granvorka pisze: 26 gru 2023, o 21:44Btw, tam chyba jednak masz zagrywka=3xblok a nie 2x, bo formuły to (1xasy/set + 0,5xzagrywki/set)*2 vs 1xbloki/set*1. I w tym przykładzie z przyjmującym robiącym 0,5 asa i 0,25 bloku imho taki, który robi 0,25 asa i 0,5 bloku powinien mieć identyczną wartość indeksu, a wyróżnikiem w tych elementach może nadal być liczba zagrywek*0,5 (ew. - liczba błędów*0,5), wówczas wyższe znaczenie zagrywki jako bardziej breakpointowego elementu będzie doważone.
((asy/średnia ligowa-1) + (liczba zagrywek/średnia ligowa-1))/2)* 2

Tzn. to bardziej skomplikowana wersja zapisu asy/średnia ligowa-1 + liczba zagrywek/średnia ligowa-1. :D

Więc 0,5 asa-0,25 bloku = 0,25 asa-0,5 bloku (mniej więcej, średnia asów jest minimalnie wyższa, tzn. we Włoszech, bo w Polsce niższa), a liczba zagrywek to dodatkowa wartość (co powoduje, że sumarycznie zagrywka ma 2x wartość względem bloku), tak jak Ty piszesz.

Bednorz to pewnie przykład dlaczego z tymi błędami to jest tricky, bo jakby rozpisać to jako ((asy/średnia ligowa-1) + (liczba zagrywek/średnia ligowa-1) + (- błędy/średnia ligowa-1)/3) * 2, to Bednorz miałby mocno negatywny impakt na zagrywce robiąc ponadprzeciętną liczbę zagrywek/asów. Można to pewnie rozpisać mądrzej, ale stąd moja wcześniejsza uwaga, że liczba zagrywek pośrednio bierze pod uwagę błędy, bo słabe ratio asów/błędów nie musi oznaczać słabego ustawienia na zagrywce (tak jak świetne ratio asów/błędów nie musi oznaczać mocnego). Według tej formuły, Bednorz ma top4 najgorszych serwisów wśród przyjmujących i spada do ~3,1, ale wszyscy z ponadprzeciętną liczbą błędów (DeFalco, Karlitzek, Sawicki) tracą. Ale tak naprawdę to, że DeFalco robi +20% błędów vs średnia jest nierelewantne gdy robi +25% zagrywek vs średnia (w ogólnej ocenie zagrywki, bo wiadomo, gdyby robił 5% błędów mniej, to pewnie robiłby 2% zagrywek więcej, ale stąd ta opinia, że liczba zagrywek już uwzględnia liczbę błędów). Inna sprawa oczywiście, że nie jest możliwe wydzielenie jednego elementu z szerszego kontekstu, i podobnie jest tutaj (lepszy team/ustawienie bloku pod siatką - więcej zagrywek/set, ale to jest nie do przeskoczenia). Jedyny element niezależny od rywala to asy/błędy, ale z doświadczenia, indeksy efektywności zagrywki (ratio asów/błędów) absolutnie niczego nie mówią o prawdziwej efektywności zagrywki, to była kolejna słabość rankingów z dataproject. Tak czy siak operujemy na poziomie jakiejś tam 'estymacji'.

A eye-testowo największym zaskoczeniem jest tutaj głównie Kwolek, ale tutaj dochodzi efekt cyferek nie-z całej rundy (nawet połowy rundy), bo on słabo wypadał z mocnymi zespołami, bo to, że on jest jedynym obok Bednorza graczem na plusie w każdym parametrze to pewnie całościowo prawda (w BP jest ósmy, więc co najwyżej przyjęcie może mieć zawyżone, ale tutaj nie wiem, no i przy średniej 44% pozytywnego przyjęcia, Kwolo i tak by był powyżej średniej).

Bednorz za to chyba polubi tę statystykę, bo kolejny sezon (podobnie było w Modenie) robi w cyferkach lepsze przyjęcie niż przyjmujemy eye-testowo, stąd kolejny taki kosmiczny wynik (na razie). To kolejna część nie do przeskoczenia (ta jego przewaga nad DeFalco to przewaga w cyfrach przyjęcia właśnie).

ps

Gierżot kolejnym przykładem jak po statystycznym tyłku dostają w tej formule niewszechstronni ofensywni przyjmujący, bo gość balansuje na granicy ~startera playoffowego teamu statystycznie.
rafak
Posty: 557
Rejestracja: 27 maja 2018, o 22:05
Płeć: M
Lokalizacja: Ottawa - Kanada

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: rafak »

Próba opisu gry sypaczy w Serie A. Kolumna "efektywność" - stara, dobra miara: ilość skończonych ataków dzielona przez ilość ataków (dla wszystkich graczy zespołu).

Następne kolumny to próba opisu zbilansowania sypaczy. Policzyłem średnią ligową: ilość ataków OH/ilość wszystkich ataków, ilość ataków OPP/ilość wszystkich ataków, ilość ataków MB/ilość wszystkich ataków. Potem zrobiłem to dla każdego zespołu. "-10" w kolumnie OH oznacza, że Simone sypał 10% mniej do przyjmujących niż średnia ligowa. Współczynnik niezbilansowania - wszystko zsumowane, w wartościach bezwzględnych. +10 czy -10 są tak samo złe. Im mniej, tym sypacz bardziej zbalansowany (ze Sbertolim jako modelem z Sevres).

Ostatnie trzy kolumny to procent skończonych ataków na każdej pozycji, w stosunku do średniej ligowej.

Co można z tego wywnioskować. Zbilansowanie nie gra roli. Sbertoli i Falaschi sypią tak samo, ale z różnym skutkiem.
- Gianelli zaskakująco dużo sypie na środek - efekt so-so.
- Sbertoli to model "uśrednionego" sypacza. Mało finezji, duży efekt.
- Bruno wydaje się, że za mało sypie na prawe.
- Brizzard chyba za mocno próbuje na środek (Simon!), za mało wykorzystuje skrzydłowych.
- Luciano z kolei mógłby więcej rzucać do MB.

Wada tych cyferek jest oczywista: nic nie mówi o dokładności, inaczej się sypie Rychlickiemu inaczej, za przeproszeniem, Bayramovi i Pericovi.

PS: Giannelli oznacza Giannelli+Ropret.
Serie A sypacze
Serie A sypacze
granvorka
Posty: 746
Rejestracja: 24 wrz 2019, o 11:29
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: granvorka »

WysokiPortorykanczyk pisze: 26 gru 2023, o 22:12
Tzn. to bardziej skomplikowana wersja zapisu asy/średnia ligowa-1 + liczba zagrywek/średnia ligowa-1. :D
[
Mea culpa, ubzdurałem sobie domyślnie, że nadajesz samej tylko liczbie zagrywek/set/średnia wagę 0,5, więc źle popatrzyłem na nawiasy. :)
Bednorz to pewnie przykład dlaczego z tymi błędami to jest tricky, bo jakby rozpisać to jako ((asy/średnia ligowa-1) + (liczba zagrywek/średnia ligowa-1) + (- błędy/średnia ligowa-1)/3) * 2, to Bednorz miałby mocno negatywny impakt na zagrywce robiąc ponadprzeciętną liczbę zagrywek/asów. Można to pewnie rozpisać mądrzej, ale stąd moja wcześniejsza uwaga, że liczba zagrywek pośrednio bierze pod uwagę błędy, bo słabe ratio asów/błędów nie musi oznaczać słabego ustawienia na zagrywce (tak jak świetne ratio asów/błędów nie musi oznaczać mocnego).
To wszystko prawda, tylko jak podejdziemy do tego bardziej kazuistycznie, to mamy np. przypadek Leon vs Semeniuk 22/23 (RS) na zagrywce:

Semeniuk: 60 setów - 249 zagrywek - 34 błędy - 26 asów
4,15 zagrywki/set - 0,57 błędu/set - 0,43 asa/set

Leon: 56 - 220 - 72 - 36
3,92 zagrywki/set - 1,29 błędu/set - 0,64 asa/set

Skromna różnica w l. zagrywek/set, a dość oczywista w efektywności, przy czym Leon dostaje dużego boosta za gołe asy. Bez excela (możesz sprawdzić jeśli Ci się chce) strzelam, że formuła nie doważa impaktu Semeniuka na zagrywce względem Leona (wg rankingu z legavolley.it, który waży asy, błędy, negatywne przyjęcia itd. Kamil był nr 1 w lidze, a Wilfredo nr 72). To w sumie dobry test-case do sprawdzenia, czy rzeczywiście dodanie błędów do formuły istotnie wpływa na wyniki vis-a-vis eye-test.
A eye-testowo największym zaskoczeniem jest tutaj głównie Kwolek, ale tutaj dochodzi efekt cyferek nie-z całej rundy (nawet połowy rundy), bo on słabo wypadał z mocnymi zespołami, bo to, że on jest jedynym obok Bednorza graczem na plusie w każdym parametrze to pewnie całościowo prawda (w BP jest ósmy, więc co najwyżej przyjęcie może mieć zawyżone, ale tutaj nie wiem, no i przy średniej 44% pozytywnego przyjęcia, Kwolo i tak by był powyżej średniej).

Bednorz za to chyba polubi tę statystykę, bo kolejny sezon (podobnie było w Modenie) robi w cyferkach lepsze przyjęcie niż przyjmujemy eye-testowo, stąd kolejny taki kosmiczny wynik (na razie). To kolejna część nie do przeskoczenia (ta jego przewaga nad DeFalco to przewaga w cyfrach przyjęcia właśnie).
Jako osobie, która obecnie cierpi katusze oglądając mecze Zaksy taki wynik Bednorza lekko wydłubał oczy, ale jednak na spokojnie patrząc, to on ma 58/44 ataku, ~55% przyjęcia i 0,42 bloku (piszę z głowy), więc to jest - pomijając ratio błędów do asów i kontekst sytuacyjny - w suchych liczbach blisko Michieletto. Tyle, że z mocnych zagrał tylko z Projektem, więc wyniki podkręcone tym czynnikiem jak u Kwolka, na plus oczywiście konieczność gry z Gilem, niestandardowy volume ataku i problemy zdrowotne.

Więc tak eye-testowo/statystycznie dałbym hierarchię OH: Fornal, Bednorz, Szalpuk, DeFalco, Clevenot, Sawicki, Kwolek. Dwóch ostatnich w rankingu jest wyżej, a mają skuteczność i efektywność ataku znacznie niższą niż moja pierwsza piątka, więc można się subiektywnie pozastanawiać nad wagami przyjęcia vs ataku na tych danych (mimo wszystko wtórnego ręcznego dopasowania/kalibracji narzędzia do empirii nie unikniemy).
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

granvorka pisze: 27 gru 2023, o 01:31 To wszystko prawda, tylko jak podejdziemy do tego bardziej kazuistycznie, to mamy np. przypadek Leon vs Semeniuk 22/23 (RS) na zagrywce:

Semeniuk: 60 setów - 249 zagrywek - 34 błędy - 26 asów
4,15 zagrywki/set - 0,57 błędu/set - 0,43 asa/set

Leon: 56 - 220 - 72 - 36
3,92 zagrywki/set - 1,29 błędu/set - 0,64 asa/set

Skromna różnica w l. zagrywek/set, a dość oczywista w efektywności, przy czym Leon dostaje dużego boosta za gołe asy. Bez excela (możesz sprawdzić jeśli Ci się chce) strzelam, że formuła nie doważa impaktu Semeniuka na zagrywce względem Leona (wg rankingu z legavolley.it, który waży asy, błędy, negatywne przyjęcia itd. Kamil był nr 1 w lidze, a Wilfredo nr 72). To w sumie dobry test-case do sprawdzenia, czy rzeczywiście dodanie błędów do formuły istotnie wpływa na wyniki vis-a-vis eye-test.
Leon: +1.3
Semeniuk: +0.7

Ale to jest trafna uwaga, na zagrywce jeżeli chodzi o asy robi się bardziej ponadprzeciętne wartości niż jeżeli chodzi o liczbę zagrywek (bo operujemy na wartościach 0.25 vs 3.3 jeżeli chodzi o średnie). Ale znowu - tutaj nie błędy będą zmienną porządkową raczej, a zwiększenie znaczenia liczby zagrywek w ocenie, np. (((liczba zagrywek/średnia liczba zagrywek-1)*2)+((liczba asów/średnia liczba asów-1)*0,3)*2), tj. przypisanie innych wag. Wtedy:

Leon: 1.34
Semeniuk: 1.19

Juantorena w magicznym sezonie 11/12 miałby 2.6 (stary sposób) vs. 3.3 (wtf) w nowym, lol. :o Leon miałby +3.2 vs 3.3 w sezonie 18/19.
Więc tak eye-testowo/statystycznie dałbym hierarchię OH: Fornal, Bednorz, Szalpuk, DeFalco, Clevenot, Sawicki, Kwolek. Dwóch ostatnich w rankingu jest wyżej, a mają skuteczność i efektywność ataku znacznie niższą niż moja pierwsza piątka, więc można się subiektywnie pozastanawiać nad wagami przyjęcia vs ataku na tych danych (mimo wszystko wtórnego ręcznego dopasowania/kalibracji narzędzia do empirii nie unikniemy).
Gdy Urosowi wyszło +0.6 za pobyt w Pluslidze zacząłem się nad tym zastanawiać, tylko czy czasem nie jest tak, że my przeceniamy ofensywnych/nie doceniamy 'defensywnych' graczy? I taki Uros z badziewną zagrywką i przyjęciem po prostu nie dawał superstarowego impaktu? Bo tutaj były intuicyjne głosy o przeszacowaniu ataku (który ma 5:3 ratio względem przyjęcia). Zarazem gdy dwaj najlepsi przyjmujący ligi przy dawce trzech sezonów to Fornal-Semeniuk (czyli ci kompletni), to ciężko czepiać się samej formuły. Uros i tak robił najlepsze w lidze ratio jeżeli chodzi o efektywność/skuteczność/liczbę skończonych ataków.

Sawicki jest przeszacowany przez ten sposób liczenia wartości zagrywki (on robi zdecydowanie najwięcej asów), ale tutaj - jak wyżej - muszę nad tym pomyśleć. Dla tego 'nowego' sposobu indeksowania zagrywki to by było ~~Bednorz, Fornal +4, DeFalco +3, Sawicki +2.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Płotnicki ma problemy z kolanem i stąd słabsza forma w tym sezonie, bo musi grać, a nie powinien. Rzucił Oleg, że nie może doczekać się powrotu Leona i odpoczynku, co jest ciekawą deklaracją dla nominalnego rezerwowego, ale taki mamy klimat.
Swistolinka
Posty: 279
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 21:40
Płeć: K

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Swistolinka »

Niezłą burzę na twitterze wywołał wywiad Płotnickiego. Sirci też już zdążył udzielić bardzo niezadowolonego wywiadu związanego z ostatnią porażką. :<

@Wysoki,
Gdzie można znaleźć takie informacje o skróceniu kontraktu Leona?
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

No dla mnie Płotnicki tam nic takiego nie powiedział, po prostu próg kontrowersji w siatkówce to "popatrzył na drugą stronę siatki po bloku :o ", więc i "nie jestem zdrowy, ale gram, bo muszę" brzmi dla niektórych skandalicznie. No i cognitive bias, bo chodzi o Perugię, pomimo tego, że wygrali na razie co mieli do wygrania. Aczkolwiek szybko zaczyna się to poważne granie, tj. parę tygodni wcześniej tak na oko, bo już za tydzień 1/4 Pucharu Włoch, więc będzie test kto w jakim jest miejscu w miarę szybko.

O skróceniu kontraktu Leona pisał Pasini (w komentarzach). Ale może zmienili ten trzyletni kontrakt na jakąś opcję (albo to po prostu nieprawda), nie wiem.
Swistolinka
Posty: 279
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 21:40
Płeć: K

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Swistolinka »

WysokiPortorykanczyk pisze: 28 gru 2023, o 20:35 No dla mnie Płotnicki tam nic takiego nie powiedział, po prostu próg kontrowersji w siatkówce to "popatrzył na drugą stronę siatki po bloku :o ", więc i "nie jestem zdrowy, ale gram, bo muszę" brzmi dla niektórych skandalicznie. No i cognitive bias, bo chodzi o Perugię, pomimo tego, że wygrali na razie co mieli do wygrania. Aczkolwiek szybko zaczyna się to poważne granie, tj. parę tygodni wcześniej tak na oko, bo już za tydzień 1/4 Pucharu Włoch, więc będzie test kto w jakim jest miejscu w miarę szybko.

O skróceniu kontraktu Leona pisał Pasini (w komentarzach). Ale może zmienili ten trzyletni kontrakt na jakąś opcję (albo to po prostu nieprawda), nie wiem.
Zgadzam się z tobą, z tego co zorientowałam się, to wszyscy oburzeni słowami Płotnickiego to są te same osoby, które były oburzone wywiadami Semeniuka - z tego powodu, że "nie sra się we własne gniazdo", a to rzekomo zrobił Płotnicki, podważając umiejętności Tima Helda.

Dziękuję, jeśli to prawda, to w sumie raczej Sirci nie robiłby tego, jakby nie rozważał takiej opcji, tzn. pozbycia się Leona.
Szary Wilk
Posty: 7958
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:38
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Szary Wilk »

Leon nie zagra do marca. Ma "dziurę w kolanie", której nie da się wyleczyć operacją.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Swistolinka pisze: 28 gru 2023, o 21:03 Zgadzam się z tobą, z tego co zorientowałam się, to wszyscy oburzeni słowami Płotnickiego to są te same osoby, które były oburzone wywiadami Semeniuka - z tego powodu, że "nie sra się we własne gniazdo", a to rzekomo zrobił Płotnicki, podważając umiejętności Tima Helda.

Dziękuję, jeśli to prawda, to w sumie raczej Sirci nie robiłby tego, jakby nie rozważał takiej opcji, tzn. pozbycia się Leona.
DS Civitanovy powiedzial, że Yant jest rozkojarzony transferowymi spekulacjami i musi się ogarnąć, bo dalej nosi koszulkę Lube, a Lagumdzija tylko w części meczów gra na oczekiwanym poziomie: ciekawe co by było gdyby Sirci powiedział to samo. Strasznie snowflake'owym sportem jest siatkówka.

12 kolejka

Werona - Taranto 3-1 (26-25, 25-12, 20-25, 25-15)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37141

Dzavoronok tym razem 5 asów, 27 zagrywek w cztery sety + 53% ataku, tak że chyba wracay do formy Czech.
krzysiu
Posty: 5481
Rejestracja: 5 cze 2009, o 20:04
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: krzysiu »

Nie ma sie co dziwic ze mu ten kontrakt zmienił. Przecież w takim tempie kontuzji kolan/kolana nawet Azja będzie głosno myslec czy go brać.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

WysokiPortorykanczyk pisze: 29 gru 2023, o 21:37 12 kolejka

Werona - Taranto 3-1 (26-25, 25-12, 20-25, 25-15)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37141

Dzavoronok tym razem 5 asów, 27 zagrywek w cztery sety + 53% ataku, tak że chyba wracay do formy Czech.
Trentino - Cisterna 3-0 (25-19, 25-20, 25-20)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37140

Niesamowity poznawczo jest do śledzenia proces zaksyzacji Trentino.

1. Odejście Kazijskiego dało dużo bardziej kompaktową grę, zgodnie z oczekiwaniami (fit i nazwiska > fit > nazwiska)..
2. Rychlicki przechodzi przy okazji proces wlazłyzacji/stokryzacji/konaryzacji/kaczmaryzacji - atakuje z szybszych piłek niż do tej pory, tak jak swego czasu Konarski/Kaczmarek, nawet z De Cecco tak to nie wyglądało, różnica jest taka, że bazowy poziom sprzed konaryzacji trochę wyższy niż u Konarskiego i Kaczmarka, więc robi te ~55% ataku przy wyższym wolumenie niż w Civitanovie bez efektu Simona odciągającego uwagę. Konarski dzięki temu razem z Kaczmarkiem wchodzili poziom wyżej (indywidualny progres dzięki trafieniu do systemowej drużyny o wyższych wymaganiach technicznych aniżeli to co do tej pory od nich oczekiwano), zobaczymy czy Rychlicki utrzyma ten poziom. Pamiętam, że pierwszy raz zwróciłem na to uwagę przy okazji Trentino gdy zaczął tam sypać Raphael, i na topowy poziom wszedł Stokr (podobny case, aczkolwiek tam bardziej efekt zamienienia jakiegoś Sintiniego na sypie na Raphaela, bo to czasy kamienia łupanego jeżeli chodzi o tempo gry), który zaczął robić straszne na swoje czasy cyferki jeżeli chodzi o efektywność, mocno niedoceniana płaszczyzna rozwojowa w ewaluacji atakujących. Polecam zwrócić uwagę na to oglądając Trentino.
3. Michieletto na tym juantorenowym poziomie (ale nie w przyjęciu dzisiaj, więc dostał zmianę grając perfekcyjnie w ataku).
4. Sbertoli gra szybciej niż kiedykolwiek (co pewnie było jedynym argumentem przeciwko umieszczaniu go w ścisłym topie).
5. Laurenzano z top4 impaktem wśrod libero w ostatnich tygodniach.

To teraz pytanie czy Lavia stawi się na sezon klubowy.

Ciekawe czy to utrzymają, bo podstawowym atutem Zaksy była ta powtarzalność na bazie całego sezonu.

Faure w końcu fajnie na zagrywce. Ładnie tam może śmigać przy Baranowiczu, który zrobil kilka baboli fest, ale kosmiczne ma to odbicie do prawego.

Mediolan - Modena 3-0 (27-25, 25-18, 25-17)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37137

Mediolan za to przeciwieństwo - tam poszczególne elementy nie składają się na kompleksową całość, ale ile tam jest jakości: Loser zaczął wymiatać na miarę poziomu kadrowego, Ishikawa wrócił po kontuzji w dobrej formie, Piano gigant na bloku, Kazijski kolejny dobry mecz, ciekawe co tam z atakiem zrobią, bo Dirlic powoli wygląda na flopa, a Reggers nie umie serwować. Ishikawa 10 BP, +10, 5 asów, 50% przyjęcia, 67% ataku, genialny występ.

Bezbarwna Modena ponownie, poza przebłyskami Sapożkowa.

Monza - Civitanova 1-3 (27-25, 21-25, 22-25, 23-25)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37138

Śmiesznie: za parę dni zagrają razem w 1/4 Pucharu Włoch obie ekipy. I śmiesznie: Chinenyeze nie grał dzisiaj, chyba przez jakiś uraz, więc Blengini mógł wystawić parę Nikołow-Yant - i Yant, chociaż pod koniec dostał zmiane jak Civitanova utknęła w P1, 17/29 w ataku, powinien przemyśleć to ustawienie na stałe Blengini, raz, że Yant+Diamantini to może być więcej niż Zaytsev+Chinenyeze, dwa, ogra sobie docelowy skład na LM chociaż. Ale do tego Anzani musiałby wrócić do formy. Nikołow superstar, kapitalny jest w ataku Bułgar, te quicki, ataki do prostej, zmienny rytm ataku, techniczne zagrania - prototyp współczesnego skrzydłowego w ataku, śmiesznie to widać na tle 19 lat starszego rodaka.

Monza w kryzysie: fantastyczny Maar, ale słabszy Takahashi i zabrakło do punktu, zobaczymy jak będzie w nowym roku, bo do ugryzienia Civitanova, ale tu trzeba formy wszystkich skrzydłowych.

Padwa - Piacenza 1-3 (26-24, 21-25, 19-25, 18-25)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37139

Kapitalnie śmiga Recine w tym sezonie, naprawdę: będzie ładny test w środę, bo pewnie Leala nie zdążą postawić na nogi, czy wszedł na półkę wyżej, bo jeżeli Piacenza przechodzi tym razem suchą stopą w tabeli przez te wszystkie problemy z kontuzjami, to dlatego, że Lucarelli gra na światowym poziomie, a Recine dotrzymuje mu kroku. Z Mediolanem będzie im jednak bardzo ciężko.

Nie mam siły do tej Padwy - żałosny Desmet i Garcia, Gardini dostał przez 3 sety z 40 piłek, więc się zmęczył i dostał w pewnym momencie zmianę, rzadki obrazek. Ciekawe czy w innych elementach Porro dojedzie, bo brakuje wzrostu, a to jest juantorenowy potencjał jeżeli chodzi o ratio wieku-poziomu zagrywki-płynności ruchu serwisowego (ale o Kwolku swego czasu myślałem podobnie).

Scanferla nr 1 w obronie, nr 2 w przyjęciu, śmieszna sprawa, że tam z trójki Balaso-Scanferla-Laurenzano któryś z nich za rok-dwa nie będzie łapać się do kadry w ogóle.

Catania - Perugia 0-3 (20-25, 24-26, 19-25)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37136

Nie oglądałem: Russo pierwszy mecz w szóstce i 12 pkt (6 bloków).

Semeniuk 67% przyjęcia i 52% ataku.
Bruninho
Posty: 287
Rejestracja: 6 lip 2023, o 18:26
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Bruninho »

Mediolanowi zawsze pozostaje opcja zagrania Kazijskim na ataku i Mergarejo na przyjęciu jeśli żaden z dwójki atakujących nie dowiezie.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

1/4 Coppa Italia, czyli pierwszy weryfikacja czołówki

Trentino - Werona 3-0 (25-14, 25-19, 25-23)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37889

Kolejny mecz śmieszny rozkład z pozoru w ataku ma Trentino: Michieletto 27 piłek, Lavia - 25, Rychlicki - 14, ale ciekawe na ile Lavia będzie w stanie grać na tyle dobrze, żeby Trentino mogło bezkarnie wystawiać po 5 piłek na set w porywach do Rychlickiego. Jedyne do czego można przyczepić się do Michieletto to fakt, że znowu zaczął sobie od jakiegoś 9/11 ataku, a skończył z marnym 56/53% ataku i +70% przyjęcia. Werona bezbarwnie. Powiedzieć, że mecz bez historii to wszystko powiedzieć.

Monza - Civitanova 3-1 (31-33, 25-20, 25-15, 25-23)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37890

Straszny bałagan w Civitanovie: wyszli w wyjściowym składzie z ostatniego meczu, tj. z Yantem i Nikołowem, ale okazało się, że eksperymentowanie z ustawieniem na 4 dni przed pierwszym poważnym meczem nie jest optymalnym rozwiązaniem: świetny pierwszy set i kompletny techniczno-taktyczny kolaps od drugiego. Znakomity Szwarc. Monza na własne życzenie zrobiła sobie problemy, bo od 17-10 doprowadziła do piłki w górze na 5 metrze dla Nikołowa przy 24-23 (którą wywalił w aut). Więcej talentu ma Civitanova i pewnie Blengini jak rokrocznie poogarnia to do marca/kwietnia, ale ładna nagroda dla Monzy za dotychczasowy sezon.

Kapitalny Takahashi i Szwarc, świetny na bloku Galassi, dobry Maar do końcówki - młodzież z Civitanovy zweryfikowana, po raz trzeci z rzędu Civitanova nie awansowała do półfinału Coppa Italia przegrywając z drużyną z Lombardii. Potężny Massimo Eccheli, ciekawe czy kiedyś dane mu będzie poprowadzić ekipę z potencjałem na scudetto.

Piacenza - Milano 2-3 (16-25, 25-20, 21-25, 25-22, 20-22)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37892

Wow.

Meczowa, Reggers na trójbloku z lewego przy 18-19 w tiebreaku przebija oburącz, błąd w asekuracji Piacenzy, ustawienie później dwa bloki na Recine i Gironim, i koniec balu. Meczycho. :o Fatalny Romano (-40% efektywności ataku), ale fantastyczna zmiana Gironiego. Perfekcyjny Lucarelli. Recine nie dźwignął tego meczu całościowo, chociaż w końcówce prawie odwrócił mecz Piacenzy. Nie umie grać ze środkowymi Brizard, ale w topowej formie na zagrywce dzisiaj. Za długo Andringa na parkiecie. Zabrakło pokontuzyjnej jakości (Leal, Romano), więc szkoda Anastasiego, moralny zwycięzca.

Kapitalnym graczem jest Porro odkąd ogarnął grę w duecie z Loserem, a na prawym nie ma już Patry'ego: nie taka dziura na bloku jak podobnie niscy gracze, na zagrywce z tych niskich najlepszy. Loserowi jak wróci zagrywka to powinien rzucić wyzwanie Huberowi, bo w niesamowitym gazie jest Argentyńczyk. Od powrotu Porro w lidze i CI: 68/65% ataku, 11 pkt na mecz, 0,93 bloku na set, tylko na zagrywce słabo (1 as). Poczułem się staro gdy Porro jechał z Simonem równo na środku wystawiając raz po raz piłki do Losera bez żadnych obaw. Tylko ten Kazijski enigma, bo prawie zawalił tiebreaka tylko po to, żeby w końcówce skończyć parę meczowych.

Jutro rywala dla Mediolanu wyłoni mecz Perugii z Modeną.
Swistolinka
Posty: 279
Rejestracja: 18 kwie 2021, o 21:40
Płeć: K

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Swistolinka »

Masterclass Semeniuka dzisiaj, a sama Perugia przejechała się po Modenie. Teraz mecz z Mediolanem, mam nadzieję, że Perugia w końcu odczaruje ich klątwę i w finale zobaczymy wielkie widowisko pomiędzy Perugia a Trentino.
Awatar użytkownika
jimiq
Posty: 774
Rejestracja: 1 mar 2013, o 12:25
Płeć: M

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: jimiq »

Grande Semeniuk :D
Cała Perugia super. Herera skuteczny.
W Modenie jedynie Juantorena trzyma poziom, ale widać był w paru akcjach, po jego obronach babol w siatkę. Ręce opadają.

Jest duża szansa na puchar.
Marcy$
Posty: 2082
Rejestracja: 3 lip 2012, o 18:34
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: Marcy$ »

Opiszcie proszę Semeniuka w tym meczu :)
granvorka
Posty: 746
Rejestracja: 24 wrz 2019, o 11:29
Płeć: M

Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: granvorka »

Statystyki mówią wszystko: na tle słabiutkiego rywala kończył wszystko w ataku (jeden blok na nim to flop Herrery, który puścił piłkę wracającą na linię), ale miał trochę słabsze przyjęcie (tutaj mamy trend spadkowy po kosmicznym początku sezony). Do tego w II secie zrobił serię zagrywek, które ustawiły tę partię. Bardzo dobrze grał w obronie. Ogólnie oczywisty MVP lajtowego meczu Perugii. Teraz zaczną się schody, bo z Mediolanem i, w ewentualnym finale z Trentino, to Camilo miał jak dotąd najtrudniejsze przeboje we Włoszech.
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

WysokiPortorykanczyk pisze: 3 sty 2024, o 23:03 1/4 Coppa Italia, czyli pierwszy weryfikacja czołówki

Trentino - Werona 3-0 (25-14, 25-19, 25-23)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37889

Kolejny mecz śmieszny rozkład z pozoru w ataku ma Trentino: Michieletto 27 piłek, Lavia - 25, Rychlicki - 14, ale ciekawe na ile Lavia będzie w stanie grać na tyle dobrze, żeby Trentino mogło bezkarnie wystawiać po 5 piłek na set w porywach do Rychlickiego. Jedyne do czego można przyczepić się do Michieletto to fakt, że znowu zaczął sobie od jakiegoś 9/11 ataku, a skończył z marnym 56/53% ataku i +70% przyjęcia. Werona bezbarwnie. Powiedzieć, że mecz bez historii to wszystko powiedzieć.

Monza - Civitanova 3-1 (31-33, 25-20, 25-15, 25-23)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37890

Straszny bałagan w Civitanovie: wyszli w wyjściowym składzie z ostatniego meczu, tj. z Yantem i Nikołowem, ale okazało się, że eksperymentowanie z ustawieniem na 4 dni przed pierwszym poważnym meczem nie jest optymalnym rozwiązaniem: świetny pierwszy set i kompletny techniczno-taktyczny kolaps od drugiego. Znakomity Szwarc. Monza na własne życzenie zrobiła sobie problemy, bo od 17-10 doprowadziła do piłki w górze na 5 metrze dla Nikołowa przy 24-23 (którą wywalił w aut). Więcej talentu ma Civitanova i pewnie Blengini jak rokrocznie poogarnia to do marca/kwietnia, ale ładna nagroda dla Monzy za dotychczasowy sezon.

Kapitalny Takahashi i Szwarc, świetny na bloku Galassi, dobry Maar do końcówki - młodzież z Civitanovy zweryfikowana, po raz trzeci z rzędu Civitanova nie awansowała do półfinału Coppa Italia przegrywając z drużyną z Lombardii. Potężny Massimo Eccheli, ciekawe czy kiedyś dane mu będzie poprowadzić ekipę z potencjałem na scudetto.

Piacenza - Milano 2-3 (16-25, 25-20, 21-25, 25-22, 20-22)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37892

Wow.

Meczowa, Reggers na trójbloku z lewego przy 18-19 w tiebreaku przebija oburącz, błąd w asekuracji Piacenzy, ustawienie później dwa bloki na Recine i Gironim, i koniec balu. Meczycho. :o Fatalny Romano (-40% efektywności ataku), ale fantastyczna zmiana Gironiego. Perfekcyjny Lucarelli. Recine nie dźwignął tego meczu całościowo, chociaż w końcówce prawie odwrócił mecz Piacenzy. Nie umie grać ze środkowymi Brizard, ale w topowej formie na zagrywce dzisiaj. Za długo Andringa na parkiecie. Zabrakło pokontuzyjnej jakości (Leal, Romano), więc szkoda Anastasiego, moralny zwycięzca.

Kapitalnym graczem jest Porro odkąd ogarnął grę w duecie z Loserem, a na prawym nie ma już Patry'ego: nie taka dziura na bloku jak podobnie niscy gracze, na zagrywce z tych niskich najlepszy. Loserowi jak wróci zagrywka to powinien rzucić wyzwanie Huberowi, bo w niesamowitym gazie jest Argentyńczyk. Od powrotu Porro w lidze i CI: 68/65% ataku, 11 pkt na mecz, 0,93 bloku na set, tylko na zagrywce słabo (1 as). Poczułem się staro gdy Porro jechał z Simonem równo na środku wystawiając raz po raz piłki do Losera bez żadnych obaw. Tylko ten Kazijski enigma, bo prawie zawalił tiebreaka tylko po to, żeby w końcówce skończyć parę meczowych.

Jutro rywala dla Mediolanu wyłoni mecz Perugii z Modeną.
Perugia - Modena 3-0 (25-22, 25-16, 25-18)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37891

Wydawało się w pewnym momencie, że Modena może ogarnąć ten sezon, tj. dawali oznaki przebłysków formy w poszczególnych formacjach - ale jednak nie ogarnia młodziutki Petrella, atmosfera gęsta, kibice niezadowoleni, Sapożkow wygląda na jednosezonowego wondera, ale ciężko ocenić, bo np. Brehme także jest fatalny, słabiutkie ostatnie tygodnie.

1/2

Trentino-Monza
Perugia-Modena

Terminarz finałów: https://www.legavolley.it/calendario/?A ... dSquadra=0
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

13 kolejka

Civitanova - Padova 3-0 (25-19, 25-17, 25-23)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37146

Cykl życia Padwy: Padwa gra mecz z czołówką żelaznym składem -> dwójka z trójki Desmet/Gardini/Garcia gra fatalnie -> Porro dostaje szansę przy 0-2 i 7-10 -> gra fajnie, Padwa goni trochę wynik, ale ostatecznie przegrywa bez walki -> Padwa gra ze średniakiem -> dwójka z trójki Gardini/Desmet/Garcia gra świetnie, męczą zwycięstwo, da się to oglądać -> Padwa gra mecz z czołówką żelaznym składem...

Pięknie trafiła Civitanova z tym Nikołowem, ciekawe co dalej, bo Porro jednak ma zostać w Mediolanie. Tzn. inny, ten najstarszy z trzech Porro.

Piacenza - Milano 3-2 (25-23, 21-25, 19-25, 25-19, 15-13)
Statystyki: https://www.legavolley.it/match/37145

Podgrzał atmosferę Lucarelli mówiąc, że niedługo musi zadecydować gdzie zagra w przyszłym sezonie, po meczu Piacenza-Mediolan, będącym rewanżem za mecz Piacenza-Mediolan w 1/4 Pucharu Włoch z tygodnia, gdy wybiera między ... Piacenzą, a Mediolanem, kibice z transparentami pt. Ricardo, zostań -- takie smaczki lubimy najbardziej.

Duże problemy będzie mieć De Giorgi, bo Romano po tej orce z lata i problemach zdrowotnych w ataku słabiutki, za to na zagrywce rzeźnik - odwrócił tiebreaka na zadaniowej zmianie serią.

Recine za to znakomity, ciekawe czy Włosi znaleźli sobie trzeciego przyjmującego do rotacji na +- poziomie Tillie/Clevenota, bo tu już cała runda gdzie odliczając mecze na zadaniowych zmianach, Recine robi 3,6 pkt na set, 52% przyjęcia, 53/44% ataku i 0,43 bloku na set. Byłoby fajnie, bo to mógłby być jeden z najefektowniejszych graczy, tier Japończyków, 186 cm wzrostu, winda w nogach, świetny blok, absurdalne te pipe'y z Brizardem momentami. Taka jest przewaga Plusligi i polskiej siatkówki, że u nas znalazłby miejsce w jakimś Olsztynie, a tam w sumie nie za bardzo jest gdzie go wrzucić w playoffowym zespole do zagwarantowanego grania w szóstce, więc zostanie na ławce w Piacenzy. Potencjalnie kazus Płotnickiego, pamiętam chyba MŚJ 2019, gdzie w sumie grał +- to samo co Lavia obok jako kapitan, ale brakuje mu powtarzalności, rok temu miał z ławki żałosny sezon i wypadł z okolic 14-tki u De Giorgiego nawet, więc pykał na Uniwersjadzie. Tak że czy utrzyma obecny poziom to takie 50/50 pewnie, ale MVP zasłużone.

Ale przede wszystkim genialny jest Lucarelli, #2 w MVP rankingu po Michieletto, jeśli Piacenza jest trzecia w tabeli bez atakującego i Leala, to dzięki duetowi Lucarelli-Recine właśnie. Ostatni taki sezon to pewnie w jakimś Taubate 500 lat temu. +4 zagrywki na set, +50% przyjęcia, 53/37% ataku na dużym wolumenie (3.8 pkt na set), w obronie na poziomie libero.

Treningowo potraktował ten meczyk łysy bajerant Piazza. Może jednak będzie coś z tego Dirlicia, bo on pasuje do gry z Porro jak ananas na pizzę (czytaj zaje.iście, intencjonalne prowo we włoskim temacie 8-) ), straszne dostawał ciasteczka momentami od Paolino i skończył z 51/42% ataku, 3 bloki (specjalność zakładu). Kazijski przeciętny (31% ataku), bez Ishikawy nie ma granka, Loserowi wróciła (na jeden mecz) zagrywka.

Piacenza przegrała w tygodniu po paru meczowych tiebreaka, teraz Mediolan przegrywa mając 9-6 w tb - ale ta porażka Mediolanu dużo fajniejsza, bo za 3 tygodnie zagrają sobie o trofeum.
bono
Posty: 3508
Rejestracja: 17 gru 2011, o 15:10
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn

Re: Serie A1 mężczyzn 2023/2024

Post autor: bono »

Jak tam Semen vs Monza?
słupek...wałek...Rejtan....repra...depra...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Włochy”