Liga Narodów 2023

Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Diomedea »

Nie przeszkadza. To nawet mile i ciekawe.
Nie mam potrzeby wklejania.
Chodzi o calosciowa wizje swiata oparta wg ciebie na dualizmie Zaksa i niezaksa. To nudne, dosyc absurdalne, najezone klamstwami odnosnie wypowiedzi innych odob.

Nigdy nie przekonywalam nikogo ze swietnym zawodnikiem bedzie Janikowski. Wrecz przeciwnie. To Twoj kolejny wymysl. W kadecie mial problemy z kolanami a w juniorze zagral baardzo miekko i wtedy pisalam ze dalej nie widze zadnych perspektyw, ze slabo w ataku, i wyraznie jest problem i z glowa i z zasiegiem. I bardziej wierze w Firszta (jesli juz). Ogladalam mecze MOSu; min na MPJ i ta bezsilnosc juz byla znaczaca i wykraczala poza fizyke.
Ewentualnie moglam propsowac w mlodziku, przed kontuzjami, i miec watpliwosci i pytania w kadecie, bo zniknal troche ze sceny (grywal w II lidze). Czyli wykazalam sie wieksza nieufnoscia niz Antiga, ktory uwierzyl w niego na wyjsciu z juniora.

Co do Jakubiszaka to bylam podobnego zdania, co kilku dobrych trenerow mlodziezowych. Ciezko przwidziec ze gosciowi po MVPJ sie odechce pracowac na zbyt technicznej pozycji i rywalizowac na przyjeciu, gdzie sam paszport nie wystarczy. Choc pewne pogloski byly, niemniej jako optymistka mialam nadzieje, ze opinie niekorzystne i niesprawdzone sie nie potwierdza.

Ale przyznam-w wieksza kariere Pawluna to wierzylam. :(

Jesli chodzi o Sliwke to znowu klamiesz, a juz raz przepraszales za dokladnie to same klamstwo, bo zacytowalam calosc swojej wypowiedzi. Pisalam ze spadla jego wartosc na IO w Tokyo. Co bylo dosyc ewidentne. Bardzo slabe wejscia Olka. Na ile brak przygotowania do bycia szostkowym tu zawinil, to inna sprawa. Pisala o tym kolezanka z dostepem do wiesci z szatni.
Przed sezonem po IO pisalam, ze ciekawe jak Olek sobie poradzi w tej sytuacji i wierze, ze da rade, niekoniecznie od razu i bez problemow. I dal rade. Pisalam, ze podoba mi sie teraz u Fina, bo znalazl dobra rownowage miedzy kiwkami a mocnym atakiem.

Zaksa a PP. Hmm, mowisz ze wygrali PP, LM i MP? Chyba cos ci sie pokrecilo
Ewentualnie, moze zdecydowali, ze puchar cenniejszy.
Mozliwe ze ja pisalam o wyjsciu rezerwami w obecnym sezonie. Byli mocno przeciazeni na moje oko. Troche sie snuli z Warszawa i strasznie ich stlukl JW w finalach MP.
Jasne ze trener wie lepiej. Jest blizej i jest trenerem.
Ale czasem jest tez pod silna presja, poszedl za daleko za swoja wizja itp.
Vital zdaje sie do dzis nie widzi bledu w przygotowanach do IO. A na siatkowce zna sie chyba lepiej od nas?

Jasne ze sie nie znam. Ogladam i pisze co widze. Od tego jest forum.

EOT
Streeter
Posty: 7284
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Streeter »

Zawsze mnie bawi jak ludzie się dziwią, że na forum się dyskutuje :D jest sporo mediów, gdzie można przeczytać suchą relacje, sprawdzić wynik czy statystyki. Jak się nie ma ochoty czytać opinii innych ludzi, to się nie szuka wiadomości na forum. Wydaje mi się to być dedukcją na poziomie początku podstawówki, no ale widać dla niektórych za wysokie progi.

A teoria, że nie można złego słowa powiedzieć, jak ktoś zdobył złoto to już w ogóle... Złoto :D profesjonalny i ambitny sportowiec zawsze znajdzie pole do poprawy i będzie dążył do tego by był lepszy. Słyszeliście kiedyś, żeby jakiś biegacz powiedział po wygranych zawodach że teraz to wystarczy już biegać tak samo i będzie przywoził zawsze złoto? Kto się nie rozwija, ten się cofa. Zwłaszcza w drużynowym i dość długodystansowym sporcie, jakim jest siatkówka. Biegacze na 100 metrów potrafią poświęcić tygodnie treningów, by wykręcić czas o 0.1 sekundy lepszy. W siatkówce jak robisz np. 20 błędów w meczu, nieco łatwiej jest poprawić swój poziom niż w przypadku tych biegów, nawet jeżeli zdobyłeś złoto. Często sama zmiana taktyki bloku/obrony powoduje lepsze granie, co nie znaczy, że tym gorszym się nie da wygrać. Gdybyśmy np. założyli, że gramy w ataku tylko lewym, to pewnie Danię byśmy tak ograli. Ale Francji już raczej nie. Więc rozumiem, że po wygraniu z Danią nie można powiedzieć, że taktyka grania wszystkich ataków na lewe jest bez sensu? Będzie ją można wygłosić dopiero po porażce z Francją? I to nie do końca, bo przecież trener wie lepiej niż jakiś motłoch z forum. A że przegrał no to się zdarza.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Kto napisał, że nie można? Nie jest to zabronione, więc "można". Ale tak samo można to skrytykować.

A są kibice i dziennikarze, którzy krytykują z powodu osobistych sympatii, animozji itd. Taki Szary np. nawet jak Polska wygra, to wejdzie i napisze, że co prawda wygrała, ale zaraz przegra.

O! Albo taki Swędrowski. Polska wygrywa z Brazylią 2-0, toczy wyrównaną walkę w trzecim a ten wyskakuje z tekstem:
"A oni się tam gotują w kwadracie".

Bo w siatkówce nie chodzi o to, żeby wygrać 1/4 tylko żeby się nie "gotowali w kwadracie".

No, może se gadać i można pisać. Jest trochę lolkontentu. Najlepsze są przewidywania, potem można się pośmiać.

I co? Naprawdę uważasz, że "motłoch z forum" wie lepiej od trenera?
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: repres1 »

Myślę, że "motłoch z forum" czasem wie coś innego niż trener, czasem widzi coś innego niż trener, czasem wyciąga wnioski inne niż te trenera. To dobrze.
I to z całym szacunkiem dla wiedzy trenerów.
Powiem więcej: inni trenerzy też wiedzą i widzą coś innego niż dotychczasowy trener i trudno im odebrać miana fachowców.
Tak to już jest w dziedzinach, w których bardzo, ale to bardzo, liczy się opinia publiczna.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Jasne, każdy widzi coś innego, każdy ma swoją mądrość itd itp. Chodzi o to, czy internetowi eksperci albo komentatorzy wiedzą LEPIEJ od trenera kto powinien grać i ile. Konkretnie.

Jeśli internetowi eksperci to wiedzą, to którzy? Jacyś wybrani czy większość?

Co jeśli internetowi eksperci powiedzą przed meczem (bo po fakcie każdy mądry), że powinien grać ten a jednak nie zagra i drużyna wygra. Dalej trzeba ich słuchać czy już może nie?

Jeśli chodzi o komentatorów to tam sprawa jest jasna. To są koledzy Papy a Papa ma wielki żal do trenera - wiadomo o co. Więc Papa nigdy trenera nie pochwali za to będzie się do niego przy...czepiał przy każdej okazji a nawet bez okazji:
- Co to za zmiana?? Chyba nawet zawodnicy nie wiedzą o co chodzi??
dyletant
Posty: 5089
Rejestracja: 10 maja 2018, o 17:20
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: dyletant »

Turcja wygrała czelendżera i dołączy do LN. Najlepsza możliwa opcja, powinni podnieść poziom.
Kiedy Łomacza bijesz piłką po głowie, pamiętaj pozostać na własnej połowie.
przemik
Posty: 1564
Rejestracja: 4 mar 2020, o 12:19
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: przemik »

Wedle oddychających azotem, nie wolno dyskutować na forum DYSKUSYJNYM nad decyzjami trenera.
Nie wolno też dywagować co było było gdyby zagrał ten, a może tamten, bo eksperci forumowi się nie znają.
Po wygranej należy bić pokłony, a po przegranej zaśpiewać "nic się nie stało".
Bo trener reprezentacji to wyrocznia, alfa i omega, szczególnie taki co trenował kiedyś zakse, bo inni mogli się pomylić, ale nie TEN.
Papa się nie zna i czepia się trenera bo jego synalka skreślił z repry (notabene bardzo słusznie).
Paradne.
___
Noworoczny Kibic Siatki
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: repres1 »

Pomocniczka pisze: 3 sie 2023, o 09:13 Jasne, każdy widzi coś innego, każdy ma swoją mądrość itd itp. Chodzi o to, czy internetowi eksperci albo komentatorzy wiedzą LEPIEJ od trenera kto powinien grać i ile. Konkretnie.
Jeśli internetowi eksperci to wiedzą, to którzy? Jacyś wybrani czy większość?
Przeżyłem już bardzo wielu trenerów reprezentacji. Wielu z nich miała rację... do czasu. I nie miało wtedy znaczenia co wygrali. Nawet Wagner w pewnej chwili przestał mieć rację, a przecież wygrał (z dzisiejszego punktu widzenia) wszystko.
Heynen też miał rację aż do czasu, gdy przestał ją mieć. Wiedział i widział lepiej? Do pewnego czasu tak. Później, wbrew obrazowi, stawiał uparcie na Kubiaka. Eksperci internetowi przestrzegali przed tym. Trener widział to inaczej. Zapewne widział coś inaczej niż inni. Zabawne jest to, że naprawdę niewiele brakło, żeby życie przyznało rację Heynenowi, wbrew temu, co widzieli niemal wszyscy. W sporcie czasem coś się złoży a czasem się nie złoży. Zwycięstwo nad Francją było w trakcie meczu bliżej niż dziś to oceniamy. Heynen byłby ogłoszony geniuszem. Został zwolniony.
Przykład Heynena jest o tyle znamienny, że niewiele brakło, żebyśmy w eliminacjach IO liczyli małe punkciki w meczu ze Słowenią. Dwie bomby Leona z zagrywki uratowały nas przed tym, ale naprawdę niewiele brakowało do wtopy. Nie aspiruję do miana eksperta (co najwyżej do miana recenzenta-amatora), ale nie podobała mi się nasza gra w el. IO, nawet w meczu z Francją.
Mogę przypomnieć czasy Antigi, Anastasiego, Lozano,... - było podobnie.
Internetowi eksperci coś widzą, ale nie podejmują decyzji. Jeśli nie przeczą faktom, mają prawo do upublicznienia swojej opinii. Jest to co najmniej pożyteczne, nawet gdy z ich opiniami się nie zgadzam. To zmusza do przemyśleń.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Ale moje pytania są serio. Nie zmieniajmy tematu. Jeśli kibice lepiej wiedzą od trenera, możemy zrobić jakąś akcję. Może dotrzeć do Świderskiego. Jakąś petycję napiszemy. Ja wszystko zorganizuję, tylko musimy ustalić jakieś konkrety. Ustalimy, którzy kibice mają rację (oczywiście nie post factum, tylko przed - czyli świetnie przewidują). Serio, serio. Albo wytypujemy jakiegoś komentatora, który lepiej się zna od Grbicia. Kto wie, może się jakąś procedurę na zawsze ustali. Jakiś sposób powoływania uwzględniający głos zawodników według głosu komentatorów i użytkowników forum. Potem to samo na ustalanie składów wyjściowych. Na poszczególne sety oczywiście, żeby każdy mógł "pograć" i żeby nikt się nie "ugotował" w kwadracie. Tylko ponieważ jeden komentator by chciał Fabiana a inny Firleja, nie możemy słuchać wszystkich. Trzeba albo ustalić którego mamy słuchać, albo jakieś głosowanie czy coś. To samo dotyczy X i to samo dotyczy forum.siatka.org. Czy Grbić ma słuchać Szarego Wilka czy może raczej kiełbaski. Bez takich ustaleń to tylko bicie piany.

Kibice będą się stresować, że nikt ich nie słucha. Nie tylko zawodnicy "gotują" się "tam w tym kwadracie" ale i eksperci internetowi przed monitorami i komentatorzy za mikrofonami.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: repres1 »

Ja też serio: gdyby w życiu wystarczyło mieć rację, już dawno byłby raj na tym łez padole.
Szanowna Pomocniczko. Skoro wyrażanie opinii na tym forum jest "biciem piany", to po co "bijesz pianę"?
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Nie: wyrażanie opinii, tylko twierdzenie, że ekspert internetowy może wiedzieć lepiej kogo powoływać i kogo wystawiać od trenera selekcjonera.
przemik
Posty: 1564
Rejestracja: 4 mar 2020, o 12:19
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: przemik »

Pomocniczka pisze: 3 sie 2023, o 19:54 Ale moje pytania są serio. Nie zmieniajmy tematu. Jeśli kibice lepiej wiedzą od trenera, możemy zrobić jakąś akcję. Może dotrzeć do Świderskiego. Jakąś petycję napiszemy. Ja wszystko zorganizuję, tylko musimy ustalić jakieś konkrety. Ustalimy, którzy kibice mają rację (oczywiście nie post factum, tylko przed - czyli świetnie przewidują). Serio, serio. Albo wytypujemy jakiegoś komentatora, który lepiej się zna od Grbicia. Kto wie, może się jakąś procedurę na zawsze ustali. Jakiś sposób powoływania uwzględniający głos zawodników według głosu komentatorów i użytkowników forum. Potem to samo na ustalanie składów wyjściowych. Na poszczególne sety oczywiście, żeby każdy mógł "pograć" i żeby nikt się nie "ugotował" w kwadracie. Tylko ponieważ jeden komentator by chciał Fabiana a inny Firleja, nie możemy słuchać wszystkich. Trzeba albo ustalić którego mamy słuchać, albo jakieś głosowanie czy coś. To samo dotyczy X i to samo dotyczy forum.siatka.org. Czy Grbić ma słuchać Szarego Wilka czy może raczej kiełbaski. Bez takich ustaleń to tylko bicie piany.

Kibice będą się stresować, że nikt ich nie słucha. Nie tylko zawodnicy "gotują" się "tam w tym kwadracie" ale i eksperci internetowi przed monitorami i komentatorzy za mikrofonami.
Wreszcie jakiś głoś rozsądku - ja proponuje, żeby selekcjonerem został WysokiPortorykańczyk jego asystentem SzaryWilk, a kierownikiem drużyny i mentalnym szefem wszystkiego, Ty nasz kochany pomocniku.
___
Noworoczny Kibic Siatki
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: repres1 »

Nie ma sensu poprzedzanie każdej wypowiedzi zwrotem "moim zdaniem". Powszechnie wiadomo jest, ze wypowiedź na forum jest tylko opinią wypowiadającego się. Wypowiedzi byłyby trudne do zniesienia, gdyby każde zdanie zaczynało się zwrotem "w mojej opinii".
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Troszkę unikasz głównego tematu, okrążasz go a ja lubię konkretne ustalenia. Zadaję pytanie wprost: czy według ciebie jakikolwiek użytkownik forum może (w znaczeniu, czy to jest możliwe, ale nie na zasadzie przypadku, ślepego trafu, tylko w sposób merytoryczny) wiedzieć lepiej od trenera selekcjonera kogo powołać i kogo wystawiać do składu?
Arw165
Posty: 1415
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Arw165 »

Dla mnie największym problemem nie jest czy ktoś pisze "ja uważam" albo "moim zdaniem", choć sama preferuję stosowanie takich określeń niż np. pisanie arbitralnego "Kurek jest lepszy od Kaczmarka".

Niemniej niektórzy użytkownicy forum posiadają umiejętność krytykowania na podstawie zdarzeń, które jeszcze nie nastąpiły. Np. moje ulubione "Bednorz zagra 2 mecze" gdzieś z połowy VNL-u. Wartość merytoryczną takich komentarzy oceniam na bliskie zeru, nie służą niczemu poza daniem upustu swoim emocjom czyimś kosztem. Gdyby chociaż za tym szła jakaś autorefleksja jak już się okaże, że było zupełnie inaczej i następnym komentarz będzie bardziej przemyślany... Koniec końców efekt jest podobny do tego kawału, gdzie choć coś się okazało inaczej niż myślałem, to niesmak pozostaje. Jeden czy dwa dobre komentarze po turnieju nie przesłonią wcześniejszych 20, że trener nie wie, co robi. Taka atmosfera wokół kadry, zwłaszcza w trakcie turnieju nie musi się każdemu podobać.
Nikt nie zabrania pisać, że Śliwka słabo przyjmuje w trakcie meczu z Japonią i to trzeba poprawić (zmianą lub podniesieniem jakości gry przez samego zawodnika) albo Kaczmarek grając na 2/6 z Brazylią może być problemem w następnych meczach i turniejach. Bo to są normalne komentarze. Nie idźmy w narrację, że jedna strona się tylko nieustannie czepia o wszystko związane z kadrą, a druga uważa, że jest zmuszana do pisania, że wszystko w kadrze opływa w mleko i miód. Bo wychodzi nam z tego bitwa, w której każda strona próbuje udowodnić, że jego twierdza jest bardziej oblężona.
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: repres1 »

Pewnie, że może (zwykły rachunek prawdopodobieństwa). W innym przypadku wierzyłbym w nieomylność trenera. Znam lekarzy, którzy miewają sukcesy w leczeniu z nieomylności.
Marcy$
Posty: 2082
Rejestracja: 3 lip 2012, o 18:34
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Marcy$ »

Arw165 pisze: 4 sie 2023, o 10:30

Niemniej niektórzy użytkownicy forum posiadają umiejętność krytykowania na podstawie zdarzeń, które jeszcze nie nastąpiły. Np. moje ulubione "Bednorz zagra 2 mecze" gdzieś z połowy VNL-u. Wartość merytoryczną takich komentarzy oceniam na bliskie zeru, nie służą niczemu poza daniem upustu swoim emocjom czyimś kosztem. Gdyby chociaż za tym szła jakaś autorefleksja jak już się okaże, że było zupełnie inaczej i następnym komentarz będzie bardziej przemyślany...
Bingo. Podpisuję się. Zresztą od czasu gdy szarości troszkę mniej tutaj to jakoś tak lepiej się forum czyta :)
Streeter
Posty: 7284
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Streeter »

Ale to, że się "wie" lepiej od trenera, bądź nie wie, nie jest przecież jednostajne. Sport jest zbyt nieprzewidywalny, nawet Velasco pewnie zrobił w życiu sporo głupich ruchów. Czy jak umówimy się na miasto, ja powiem weź parasol, Ty że nie trzeba i nie będzie padało, to znaczy że z Ciebie lepszy meteorolog? Następnym razem wyjdziemy i zacznie padać i wyjdzie na moje. Więc kto głupszy?

Zwłaszcza w przypadku zmian. Wszyscy do dziś pamiętamy wejście Szymańskiego i Gruszki na MŚ2006 uznawane za mistrzowski ruch Lozano. Ale gdyby obydwaj weszli i zagrali źle, to nie byłoby czego wspominać, a ruch trenera byłby identyczny. Znowu niedaleko później Castellani został najpierw uznany za geniusza, bo postawił na Kurka w składzie, by potem zadecydować na MŚ2010, że nie podłoży meczu i wpakować się do grupy śmierci, odpaść i stracić robotę. Równie dobrze Kurek w 2009 mógł nie wypalić i wrócilibyśmy z niczym, a w 2010 mogliśmy wygrać te dwa mecze i potem MŚ i Castellaniemu by pomniki stawiano, że ograł wszystkich najlepszych i zdobył MŚ. Podejmując te same decyzje, które podjął. Kwestia szczęścia, formy, rywala, zawodnika. Raz się uda, raz nie. I niekoniecznie świadczy to o mądrości. No chyba, że jesteś pewnym nauczycielem spod Łodzi, któremu powierzono pewną kobiecą reprezentację na pół siatkarskiego pokolenia i przez lata robi to samo licząc, że wyjdzie inaczej, wtedy można z pewną dozą niepewności założyć brak mądrości. Ale to skrajny przypadek, rzadko występujący w siatkarskiej przyrodzie.

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
repres1
Posty: 664
Rejestracja: 2 wrz 2012, o 07:13
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: repres1 »

W swoim kibicowskim życiu miałem (i pewnie jeszcze będę miał) okazję rozmawiać wielokrotnie z trenerami. Bywały to bardzo długie rozmowy (najbardziej szalony pod tym względem był Travica; on o niczym innym nie chciał rozmawiać, a jak już zaczął rozmowę, to trudno było ją skończyć). Określę to tak: fachowcy są fachowcami, ale oni sami wiedzą, że nie są nieomylni. Nie podejmują decyzji irracjonalnie. Są to bardzo przemyślane decyzje, ale często podjęte po rozważeniu bardzo wielu wątpliwości. A wątpliwości bywają źle rozstrzygane. Racjonalnie, ale źle.
Moje amatorskie spojrzenie, różniące się od ich spojrzenia (inaczej rozmowa miałaby niewielki sens), nigdy nie było lekceważone. Najczęściej moje argumenty były zbijane ich fachowością (potrafili racjonalnie wytłumaczyć "dlaczego nie"), ale bywały też kwestie, nad którymi oni sami też długo się wcześniej (lub później) zastanawiali.
Dlatego każdy trener jest przeze mnie obdarowywany dużą dozą zaufania i nawet jakieś porażki (coś normalnego w grach zespołowych) tego zaufania nie nadwyrężają.
Np. nie wierzę, że Grbić decyduje na zasadzie "Semeniuka lubię a Fornala nie lubię", ale nie wierzę też w to, że każda jego decyzja jest trafna. Ma prawo do błędu, ale te błędy biorą się jedynie z ryzyka jakim jest sport, a szczególnie gry zespołowe. I właśnie dlatego nie lekceważę rzetelnych wypowiedzi uczestników forum, nawet gdy się z nimi nie zgadzam.
Marcy$
Posty: 2082
Rejestracja: 3 lip 2012, o 18:34
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Marcy$ »

repres1 pisze: 4 sie 2023, o 15:08 W swoim kibicowskim życiu miałem (i pewnie jeszcze będę miał) okazję rozmawiać wielokrotnie z trenerami. Bywały to bardzo długie rozmowy (najbardziej szalony pod tym względem był Travica; on o niczym innym nie chciał rozmawiać, a jak już zaczął rozmowę, to trudno było ją skończyć). Określę to tak: fachowcy są fachowcami, ale oni sami wiedzą, że nie są nieomylni. Nie podejmują decyzji irracjonalnie. Są to bardzo przemyślane decyzje, ale często podjęte po rozważeniu bardzo wielu wątpliwości. A wątpliwości bywają źle rozstrzygane. Racjonalnie, ale źle.
Moje amatorskie spojrzenie, różniące się od ich spojrzenia (inaczej rozmowa miałaby niewielki sens), nigdy nie było lekceważone. Najczęściej moje argumenty były zbijane ich fachowością (potrafili racjonalnie wytłumaczyć "dlaczego nie"), ale bywały też kwestie, nad którymi oni sami też długo się wcześniej (lub później) zastanawiali.
Dlatego każdy trener jest przeze mnie obdarowywany dużą dozą zaufania i nawet jakieś porażki (coś normalnego w grach zespołowych) tego zaufania nie nadwyrężają.
Np. nie wierzę, że Grbić decyduje na zasadzie "Semeniuka lubię a Fornala nie lubię", ale nie wierzę też w to, że każda jego decyzja jest trafna. Ma prawo do błędu, ale te błędy biorą się jedynie z ryzyka jakim jest sport, a szczególnie gry zespołowe. I właśnie dlatego nie lekceważę rzetelnych wypowiedzi uczestników forum, nawet gdy się z nimi nie zgadzam.
Świetnie napisane.
Jednak rzetelne wypowiedzi a teksty "tego zapewne nie weźmie...." i 1000 słów na temat gdybania i jeszcze awanturowania się o tym to przegięcie :)
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

repres1 pisze: 4 sie 2023, o 10:32 Pewnie, że może (zwykły rachunek prawdopodobieństwa). W innym przypadku wierzyłbym w nieomylność trenera. Znam lekarzy, którzy miewają sukcesy w leczeniu z nieomylności.
No, to teraz jeszcze trzeba ustalić, który to, i mamy od razu podniesienie poziomu reprezentacji.
Arw165 pisze: 4 sie 2023, o 10:30 grając na 2/6 z Brazylią może być problemem
2/6 nic nie znaczy bez obejrzenia meczu, zobaczenia tych 6 i tych 2. 2/6 może tylko wprowadzić w błąd. To może być występ tragiczny a może być świetny. 6 to naprawdę bardzo mało.

Poza tym, co się stało z tymi 4/6? O! To jest pytanie.
Arw165
Posty: 1415
Rejestracja: 10 maja 2021, o 14:29
Płeć: K

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Arw165 »

To miał być bardziej przykład niż argument na cokolwiek (np. na to czy gra Łukasza była słaba czy nie), więc nie pokuszę się o analizę tego występu. Ale może pamiętasz z głowy te 6 ataków, skoro zasugerowałeś statystyki wprowadzające w błąd.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Ja też piszę ogólnie. Po prostu bez zobaczenia meczu nie da się na podstawie statystyk ocenić występu. No dobra, czasem przy jakichś kosmicznych liczbach się da.

No, ale zobaczmy.
0/1 P1, wystawa od Zatorskiego z 8 metra, blok, asekuracja.
0/2 ta sama akcja, piłka wraca do Łukasza, żabka,
potem akcja się toczy, Kaczmarek blokuje punktowo Lucasa.
Dwa ataki nie skończone ale akcja wygrana.
1/3 odbiór na 4 metr, wystawa sytuacyjna, Łukasz zdobywa punkt "polską kiwką".
1/4 przebicie palcami trzeciej piłki z 6 metra, akcja przegrana
2/5 skończony atak z 1. strefy.
Drugi set 19-18 - świetna akcja, Zator broni, Łukasz wystawia, Śliwka kończy. Ważny punkt.
Zaraz następna akcja, Łukasz się ładnie przepycha w efekcie tego BRA nie kończy, Śliwka zdobywa punkt kiwką oburącz.
2/6 wydłużona akcja, pewnie przepychanka zaliczona jako atak. Łukasz przepycha ale POL przegrywa akcję.

Czyli tutaj mamy 2/6. De facto Łukasz dostał jedną normalną piłkę do ataku i ją skończył. Czy można obiektywnie ocenić, że to do tego momenty słaby mecz Kaczmarka? Że gramy bez prawego? Tylko jeśli się jest internetowym ekspertem i nie ogląda meczu.

2/7 sytuacyjna piłka, atak zablokowany, piłka wyasekurowana, akcja wygrana, set wygrany.

Trzeci set. Łukasz wchodzi do 2 linii. Przy stanie 18-16 gdy jest na lewym, wystawia zza boiska z 8 metra idealną piłkę do Olka, ten kończy kiwką oburącz.

2/8. Pierwszy atak w tym secie, zablokowany, asekuracja i Leon kończy.

Koniec meczu.

Skoro było 2/6 to może tego przebicia palcami, może jakiejś przepychanki nie zaliczyli jako atak.

To był dziwny mecz, mało było normalnych akcji, wystaw. To nie była klasyczna siatkówka, kończone side-outy jak np. JW-Zenit w finale KMŚ. Do tego w trzecim secie wszystkie piłki szły do Leona jak miał naprzeciwko Fernando, a potem jak wrócił Bruno to do Śliwki. To jest zresztą taktyka Polski - wystawiać na lewe na przeciwko rozgrywającego. Stąd też nie można oceniać że jak ktoś gra więcej środkiem to jest lepszy od tego, co gra mniej środkiem. Jak Leon ma na bloku Sekitę, to choćby wszystkie piły były przyjęte w punkt, to trzeba wystawić Leona nad Sekitą i to jest najlepsze rozegranie.

Można się przyczepić do zagrywki. Wiele razy Łukasz nie zagrywał. 3 lub 4. Jedną zepsuł, krzywdy nie zrobił.

Na bloku bez szału.

Nie było też żadnej obrony. Ale też i wiele ataków w jego strefy nie poszło. Nie można powiedzieć, żeby jakoś źle zagrał. Występ raczej przeciętny.
ciorny17
Posty: 8541
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: ciorny17 »

Pomocniczka pisze: 4 sie 2023, o 21:02 Drugi set 19-18 - świetna akcja, Zator broni, Łukasz wystawia, Śliwka kończy. Ważny punkt.

(...)
Trzeci set. Łukasz wchodzi do 2 linii. Przy stanie 18-16 gdy jest na lewym, wystawia zza boiska z 8 metra idealną piłkę do Olka, ten kończy kiwką oburącz.
O ile mnie pamięć nie myli, to wystawy, nawet w biedastatystykach nie są wliczane do ataku. Nawet jeśli są idealne.
Kłamca.
Pomocniczka
Posty: 2037
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Liga Narodów 2023

Post autor: Pomocniczka »

Ktoś pisał, że są?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Liga Narodów (dawniej LŚ)”