Libero - Reprezentacja Polski

Przemyslaw
Posty: 792
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:29

Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Przemyslaw »

Witam.
Przepraszam, że zakładam nowy temat ale nie mogłem się wstrzelić w żaden istniejący.
Szukam po internecie ale nie mogę znaleźć.
Czy ktoś pamięta kto był pierwszym Polskim Libero w oficjalnym meczu?
A drugie pytanie czy ktoś ma jak sprawdzić kolejność następnych ?
Bo to stosunkowo nowa pozycja, z tego co znalazłem to bodajże 1998 rok ale pewności nie mam. Wydawało mi się, że Wójcik lub Musielak ale Wiki podaje, że Ignaczak, ja to trochę inaczej pamiętam.
Jeśli macie wiedzę to dajcie znać i zapraszam do dyskusji. Można też pisać który z wszystkich był lub jest najlepszy :)
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Przemyslaw pisze: 28 kwie 2023, o 20:19 Bo to stosunkowo nowa pozycja, z tego co znalazłem to bodajże 1998 rok ale pewności nie mam. Wydawało mi się, że Wójcik lub Musielak ale Wiki podaje, że Ignaczak, ja to trochę inaczej pamiętam.
https://sport.tvp.pl/38627511/retro-tvp ... ka-iran-30

Od 2001 roku dane są dostępne w internecie na stronach FIVB (np. na turnieju finałowym w '01 libero był K. Wójcik), na turnieju kwalifikacyjnym do IO w Sydney grał M. Kardas, więc zostaje Ci 1999 rok i LŚ 2000, pewnie do odkopania w książkach (Mecner dawno temu napisał jedną, o historii polskiej siatkówki, która może Ci pomóc, ale czytałem ją z 15 lat temu, ale tam mogą być wszystkie składy, tylko ręki sobie za to odciąć nie dam, ba, nawet paznokcia)/archiwalnych raportach z meczów, jeżeli masz potrzebę periodyzacji historii pozycji libero w polskiej reprezentacji.
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Klugenhammer »

Pierwszym polskim reprezentacyjnym libero w oficjalnym meczu był Michał Chadała.
Pamiętam, bo byłem na tym meczu i bardzo głośno o tym mówiono tzn że to pierwszy mecz w historii polskiej reprezentacji z udziałem libero.
Był to mecz w starym opolskim Okrąglaku, chyba w ramach Ligi Europejskiej/Eurolidze, a przeciwnikiem była zdaje się Grecja lub Ukraina. Tego dokładnie nie pamiętam.
Przemyslaw
Posty: 792
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:29

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Przemyslaw »

A który to był rok? Bo ja takiego meczu znaleźć nie mogę.
Zawsze wydawało mi się, że Musielak był pierwszym przestawionym z przyjmującego na libero, następnie Wójcik ale nie mam jak potwierdzić tego bo ciężko to znaleźć.
To 25 lat temu było i pamięć powoli szwankuję.
Ale zapamiętałem tak
- Musielak
- Wójcik
- Chadała (chociaż osobiście ja go nie mogę skojarzyć)
- Ignaczak
- Gacek
- Zatorski
- Wojtaszek

Pewnie kogoś pominąłem.

Btw. Znalazłem w internecie na YT jak Ignaczak przeciwko Grecji grał na przyjmującego i nawet oddał dwa fajne ataki, nie wiem który to był rok.
PabloFX
Posty: 820
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 18:52
Płeć: M

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: PabloFX »

Igła na przyjęciu to chyba pierwsze mecze Lozano ale to ktoś musiałby potwierdzić
Przemyslaw
Posty: 792
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:29

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Przemyslaw »

YT to usunął, to na 100% było dużo, dużo wcześniej, końcówka lat 90'ch lub początek dwutysięcznych.

Edit. Udało mi się tylko tyle znaleźć, że to był 2005r. mecz Polska - Grecja w Lidze Światowej, Ignaczak nie wiem czy grał cały mecz ale dwa ataki wykonał (skuteczne) na lewym skrzydle grając na przyjęciu.

Edit 2:
Nie wiem czy to dozwolone, najwyżej moderator to ogarnie ale znalazłem :)
Jakość słaba ale jest:

https://volleybox.net/pl/krzysztof-igna ... ber-m23946

Igła w ataku :)
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2023, o 13:34 przez Przemyslaw, łącznie zmieniany 1 raz.
PabloFX
Posty: 820
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 18:52
Płeć: M

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: PabloFX »

Czyli jednak na 100% początek Lozano
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Klugenhammer »

Pogrzebałem w historii opolskiego Okrąglaka.W 1998r były tam rozegrane dwa mecze towarzyskie - z USA i Ukrainą, jeszcze przed MŚ.
Wydaje mi się, że Chadała był pierwszym libero reprezentacji, ale był to chyba jednak mecz towarzyski.
Streeter
Posty: 7279
Rejestracja: 20 wrz 2011, o 20:49
Płeć: M
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Streeter »

Tu chyba można poprosić o pomoc naszego eksperta od wywiadów, @Siekier - wydaje się, że ma kontakt z Michałem Chadałą :) a ten, jeżeli zagrał pierwszy mecz w historii jako libero, to z pewnością to pamięta :)

Streeter
#ŁączyNasSiatka

Aktualne składy wielu lig siatkarskich:

http://laczynassiatka.pl
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Klugenhammer pisze: 30 kwie 2023, o 15:35 Pogrzebałem w historii opolskiego Okrąglaka.W 1998r były tam rozegrane dwa mecze towarzyskie - z USA i Ukrainą, jeszcze przed MŚ.
Wydaje mi się, że Chadała był pierwszym libero reprezentacji, ale był to chyba jednak mecz towarzyski.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mecze_rep ... 1948–1999)

Pierwszym libero będzie zawodnik, który zagrał w sparingach z Włochami przed LŚ na inaugurację sezonu 1998, a pierwszym libero w oficjalnym meczu będzie zawodnik, który zagrał w meczu z Rosją na inaugurację LŚ 1998.

Chyba, że graliśmy bez libero, bo wtedy jeszcze się zdarzało pomimo zmiany przepisów, że mocne ekipy grały bez L.

Krzysztof Ignaczak był libero na MŚ 1998, więc na wielkiej imprezie on był pierwszy. Czy zaczynał sezon w wyjściowym składzie? Nie wiem. Ten artykuł z Wikipedii, na który powołał się Przemysław, wcześniej mnie wprowadził w błąd, bo libero został wprowadzony nie na MŚ, a na start sezonu 1998.

Mecz Jugosławia-Rosja z LŚ 1998 z maja, z libero: https://www.youtube.com/watch?v=4FzYuLqxHwc&t=1096s

Mecz z USA był towarzyski, mecz z Ukrainą to oficjalny mecz kwalifikacji do ME według powyższej rozpiski. Myślę, że w Lidze Światowej najpóźniej ktoś na libero zagrał, więc jak ktoś chce pogrzebać, to powinien w tych spotkaniach.

EDIT:
15 maja 1998 – Lipieck; faza interkontynentalna LŚ. Debiut reprezentacji Polski w rozgrywkach Ligi Światowej. Podopieczni trenera Ireneusza Mazura jechali do Rosji skazani na porażkę. Nie chodziło tylko o ówczesną pozycję obu ekip w światowej hierarchii. Siatkarskie doświadczenie również było po stronie Rosjan. W dwunastce Polaków na tę wyprawę znalazło się aż dziewięciu mistrzów świata juniorów sprzed roku i tylko trzech starszych zawodników: Damian Dacewicz, Marcin Nowak i Andrzej Stelmach. Średnia wieku: 21 i pół roku!

Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. Rosjanie pewnie wygrali dwie pierwsze partie, a w trzeciej prowadzili już 7:0. Gdy gospodarze zaczynali już powoli świętować zwycięstwo, Polacy zebrali się do odrabiania strat. Zdołali wyrównać (11:11) i wygrali po nerwowej końcówce. Zwyciężyli również w emocjonującej czwartej partii. W tie- breaku inicjatywa należała do gości. Przewagę 8:4 przy zmianie stron zdołali utrzymać w dalszej części, wieńcząc mecz efektownym blokiem (15:11). Aż 35 piłek w tym meczu skończył Paweł Papke (11 punktów + 24 przejścia).

Polacy nie zawojowali w tamtym sezonie Ligi Światowej, ale pamiętnym zwycięstwem nad Rosjanami pokazali potencjał drzemiący w polskiej siatkówce i efektownie przywitali się z tymi elitarnymi rozgrywkami.
Chadała lub Ignaczak? Typowałbym tego drugiego, skoro był jedynką na koniec sezonu, ale nie wiem. To łatwe do znalezienia powinno być, bo to ważny mecz, pierwszy w historii LŚ i od razu klepnięcie Rosji na wyjeździe. W tych sparingach we Włoszech pewnie był ten sam skład, bo w obrębie tygodnia mecze na wyjeździe.

Tak że tutaj szukaj, @Przemysławie, sam jestem ciekaw odpowiedzi.

Chyba, że - jak wyżej - graliśmy bez libero, ale raczej graliśmy z libero, bo ten mecz Jugosławia-Rosja był tydzień później i obie ekipy grały z libero.
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Pomocniczka »

Telewizja Polska pokazała niedawno mecz ligi światowej AD 1998, Jugosławia - Polska
łapcie:
https://sport.tvp.pl/69434338/retro-tvp ... ine-stream

Obie drużyny grały bez libero. Grało się jeszcze starym systemem punktowym, net był błędem, a ostatni punkt Polska zdobyła po zagrywce obronie Nowaka lecz przy zagrywce Zagumnego.

A tu macie mecz imprezy docelowej z tego samego roku i w roli libero na boisku skacze Ignaczak:

https://sport.tvp.pl/38627511/retro-tvp ... ka-iran-30
WysokiPortorykanczyk
Posty: 7859
Rejestracja: 29 lip 2017, o 16:22

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: WysokiPortorykanczyk »

Pomocniczka pisze: 1 maja 2023, o 05:13 Obie drużyny grały bez libero.
Jugosławia grała z libero (aczkolwiek nie zawsze), u nas przewijając mecz takowego nie spotkałem.

Ciekawe czy możliwe jest względem tego co pisał @Klugenhammer, że całą LŚ graliśmy bez libero? ;)
Awatar użytkownika
Klugenhammer
Posty: 3942
Rejestracja: 23 lis 2008, o 12:54
Płeć: M
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: Klugenhammer »

Im więcej o tym myślę, tym większy mam mętlik w głowie.
Nadal uważam, że to Chadała był tym pierwszym, ale nie upieram się już przy tym, że debiutował w Opolu. Ten eksperyment mógł mieć miejsce wcześniej, w którymś z wcześniejszych sparingów kadry.

@Przemyslaw, może najlepiej napisz do Michała Chadały i spytaj. Może odpisze i rozwieje nasze wątpliwości. Jego służbowy adres email z ZAKSy: michal.chadala@zaksa.pl.
Awatar użytkownika
hunter
Posty: 1041
Rejestracja: 13 lis 2013, o 16:15
Płeć: M

Re: Libero - Reprezentacja Polski

Post autor: hunter »

PabloFX pisze: 30 kwie 2023, o 13:19 Igła na przyjęciu to chyba pierwsze mecze Lozano ale to ktoś musiałby potwierdzić
Potwierdzam.
Jakieś problemy zdrowotne wysypały się po drodze wśród przyjmujących z tego co pamiętam.
Amfetamina-produkcja, dystrybucja, masturbacja.
Za bezpieczny weekend Władziu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polskie reprezentacje”