Libero.

ad4m
Posty: 3
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 17:48
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Libero.

Post autor: ad4m »

witam.
byłem nie dawno na meczu Jadaru II z reprezentacja Kataru. ta reprezentacja dopiero raczkuje niestety, dosc amatorska drużyna. Robili pewna dziwna rzecz, ktora nie wiem czy jest dozwolona, ale z oczywistych wzgledow stosowana przez profesjonalne zespoly nie jest. Nie wiem czy bylo to przymknięcie oka przez arbitrow (bo to wlasciwie tylko mecz treningowy), czy moze tego nie zauwazyli (w co watpie ;] ) czy to zwyczajnie jest dozwolone. otoz sytuacja wygladala mniej wiecej tak:
w jednym secie, nawet przy jednym obejsciu:
srodkowi przy siatce i na zagrywce - libero na lawce, przejscie - libero wchodzi za srodkowego, zostaje w drugiej linii na 3 przejscie, zmienia sie ze srodkowym, drugi srodkowy zagrywa, po czym - zmienia sie z libero. kolejne przejscie libero siada,srodkowy wchodzi na przyjecie, kolejne przejscie i (tu zaczynaja sie moje obiekcje) libero zmienia sie z przyjmujacym ktory odchodzi od siatki. nastepnie znow sie zmieniaja tak zeby libero w pierwszej lini nie byl itd. etc. W ogole jakies bardzo dziwne manewry wykonywali ci siatkarze z Kataru, ale to najbardziej mi sie rzucilo w oczy.
Troche zamotalem, generalnie chodzi mi o to czy podczas jednego obejscia libero moze zmieniac sie az z trzema zawodnikami czy jest to jednak niedozwolone. Po meczu chcialem zapytac sedziow, ale jakos szybko mi uciekli. z gory dziekuje za wszelkie wyjasnienia.
LukaS
Posty: 5
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 14:05
Płeć: M

Re: Libero.

Post autor: LukaS »

Siemka, zawodnik libero może zastąpić dowolnego siatkarza, pod warunkiem, że jest on w pierwszej, szóstej lub piątej strefie, czyli w drugiej linii, ale schodząc z boiska musi dokonać zmiany z siatkarzem, którego zmienił. Tak to wygląda ;) czasami środkowi prezentują lepszą formę w przyjęciu. Swego czasu J.Matlak zastępował libero, Beatę Strządałe, a na przyjęciu zostawała I.Starzyńska.
ad4m
Posty: 3
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 17:48
Płeć: M
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Libero.

Post autor: ad4m »

ok dzieki za wyjasnienie. wiedzialem ze moze zastapic dowolnego zawodnika, dziwilo mnie jednak to ze podczas jednego obejscia zmienia ich az trzech. z tego co mowisz, wynika iz libero moze stale przebywac w jednej, np w 6 strefie, co wygaje mi sie juz calkowitym absurdem :D byc moze ktos kto przepisy te tworzyl nie pomyslal o takich chorych ustawieniach jakie chodza mi po glowie. 8-)
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 2481
Rejestracja: 24 lut 2008, o 12:37
Płeć: M
Lokalizacja: Polandia

Re: Libero.

Post autor: maksik »

UUUU ale stary temat..;)Krótkie pytanko.
Może to i ogólnie bezsensowne ale mnie to zastanawia teraz a nie wiem jak to w przepisach no i zupełnie nie wiem jakby to w praktyce.. Jeśli w drużynie trener miałby takiego środkowego który jest dość uniwersalny i potrafi przyjmować jakoś i równiez atakować z pipe'a bądź z drugiej linii (no np taki Kokociński) to..czy musi zostać zmieniony przez libero czy po swojej zagrywce mógłby zostać do przyjęcia na akcję lub dwie lub wejść za libero do przyjęcia gdy po przeciwnej stronie ktoś niegroźnie zagrywa..?
Hmmm??
To the world you may be one person, but to one person you may be the world
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Libero.

Post autor: Nagor »

Można tak robić, niektóre żeńskie kluby tak robią. Np Walewska zostaje. Przepisy dla środkowego nie różnią się niczym od przepisów dla rozgrywającego, przyjmującego itd. Inaczej mówiąc, przepisy się dzielą na te dla libero i dla normalnych zawodników. Można w ogóle nie stosować libero. Tylko jedna zmiana libero musi się odbywać na tym samym zawodniku. Ten co zejdzie musi potem wejść.
...
Awatar użytkownika
Chal
Posty: 6315
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 12:38
Płeć: M

Re: Libero.

Post autor: Chal »

Zdarza się, że trenerzy stosują też taki manewr, że wpuszczając na zagrywkę przyjmującego za środkowego, pozostaje on na 3 przejścia i dopiero pod siatkę wraca za niego środkowy, a libero w tym czasie nie ma na boisku. Taki manewr kiedyś kilka razy zastosował AZS Olsztyn z Ruciakiem.
"To jest Olsztyn. Moje miasto. Mój klub."
Awatar użytkownika
maksik
Posty: 2481
Rejestracja: 24 lut 2008, o 12:37
Płeć: M
Lokalizacja: Polandia

Re: Libero.

Post autor: maksik »

No ok.. ale chodziło mi też o to czy tych 3 ustawieniach w drugiej linii np w pierwszym i w trzecim z nich może być libero a na to drugie gdzie libero jest po środku do przyjęcia sobie wejdzie środkowy.. Nie na wszystkie 3 ustawienia jakiś przyjmujący tylko na jedno tak żeby wzmocnić siłę w ataku.. Kumacie? ;)
To the world you may be one person, but to one person you may be the world
Awatar użytkownika
przeemekk90
Posty: 1315
Rejestracja: 31 sty 2009, o 11:51
Płeć: M

Re: Libero.

Post autor: przeemekk90 »

Wydaje mi się że tak. Nigdzie nie widzialem takiego zakazu. Bo przecież libero ma nieograniczona ilość zmian, która nie musi być notowana w protokole. Tylko tak jak Nagor napisał, musi wejść za tego, za którego zszedł.
Real Madrid/Jagiellonia Białystok
Kocu
Posty: 82
Rejestracja: 3 cze 2011, o 13:01

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: Kocu »

Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Kłamstwo bywa logiczniejsze niż prawda.
KadrO
Posty: 4074
Rejestracja: 12 maja 2008, o 07:26
Płeć: M

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: KadrO »

Kocu pisze:Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Tak.
Kocu
Posty: 82
Rejestracja: 3 cze 2011, o 13:01

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: Kocu »

KadrO pisze:
Kocu pisze:Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Tak.
Trochę ten przepis w takim razie mało respektowany, wczoraj Brazylijczycy popełnili taki właśnie błąd sędzie nie odgwizdał straty punktu...
Kłamstwo bywa logiczniejsze niż prawda.
Awatar użytkownika
Nagor
Posty: 6789
Rejestracja: 24 maja 2008, o 20:30
Płeć: M
Kontakt:

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: Nagor »

KadrO pisze:
Kocu pisze:Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Tak.
Oczywiście, że może zakończyć się atakiem z wyskoku, pod warunkiem, że to nie libero wystawia, a tak jak mówisz dogrywa, np. do rozgrywającego :D
...
ciorny17
Posty: 8559
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: ciorny17 »

Nagor pisze:
KadrO pisze:
Kocu pisze:Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Tak.
Oczywiście, że może zakończyć się atakiem z wyskoku, pod warunkiem, że to nie libero wystawia, a tak jak mówisz dogrywa, np. do rozgrywającego :D
Nagor dobrze pisze, bo Sergio dogrywał, a nie wystawiał, a to może robić, zgodnie z przepisami.
Kłamca.
MatSzark
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2008, o 11:24
Płeć: M

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: MatSzark »

KadrO pisze:
Kocu pisze:Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Tak.
Nie, nie ma takiego przepisu, który by tego zabraniał. Jeżeli libero wystawia piłkę sposobem górnym i znajduje się w tym czasie w polu ataku, to można taką piłkę zaatakować z wyskoku. Jedynym warunkiem jest to, że piłka w momencie ataku nie może znajdować się całym obwodem powyżej górnej taśmy. W ogóle w przepisach nie ma jakiegoś podziału na akcje wykonywane w wyskoku i inne. Na ocenę danej sytuacji mają wpływ przede wszystkim 2 rzeczy w momencie odbicie piłki: miejsce ostatniego kontaktu zawodnika z boiskiem i wysokość na której znajdowała się piłka.
KadrO
Posty: 4074
Rejestracja: 12 maja 2008, o 07:26
Płeć: M

Re: Transmisje meczów reprezentacji Polski

Post autor: KadrO »

MatSzark pisze:
KadrO pisze:
Kocu pisze:Sorry za off top
ale mam takie pytanie czy dalej obowiązuje przepis który mówi że, jeżeli libero dogra piłkę palcami a stoi przed linią 3 metra akacja nie może zakończyć się atakiem z wyskoku??
Tak.
Nie, nie ma takiego przepisu, który by tego zabraniał. Jeżeli libero wystawia piłkę sposobem górnym i znajduje się w tym czasie w polu ataku, to można taką piłkę zaatakować z wyskoku. Jedynym warunkiem jest to, że piłka w momencie ataku nie może znajdować się całym obwodem powyżej górnej taśmy. W ogóle w przepisach nie ma jakiegoś podziału na akcje wykonywane w wyskoku i inne. Na ocenę danej sytuacji mają wpływ przede wszystkim 2 rzeczy w momencie odbicie piłki: miejsce ostatniego kontaktu zawodnika z boiskiem i wysokość na której znajdowała się piłka.
Chodziło mi o to, że libero nie może rozgrywać zza linii 3 metra, bo nie można wyprowadzić ataku. Nie mam na myśli dogrania do atakującego.
MatSzark
Posty: 6
Rejestracja: 22 paź 2008, o 11:24
Płeć: M

Re: Libero.

Post autor: MatSzark »

A mi właśnie chodziło o to, że libero może rozgrywać z pola ataku i nie jest to błędem w myśl przepisów. Można to jedynie uznać za błąd z punktu widzenia taktyki zespołu, bo zawodnik atakujący, aby nie popełnić błędu musi wykonać atak, gdy piłka jest przynajmniej częściowo poniżej taśmy.
Bogussia
Posty: 1
Rejestracja: 8 sie 2011, o 11:24
Płeć: K
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Libero.

Post autor: Bogussia »

zdaje mi się że Libero nie ma żadnych takich ograniczeń, ale dokładnie nie wiem
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy gry”