Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

Oo, o tym ostatnim tez chcialam wspomniec, ale to zbytnio rozbudowywalo post.
Prezesi amatorzy, prezesi ojcowie. Decyzje o skladzie na podstawie wieloletnich sympatii i ukladow. To raczej nie w Zaksie.
Marcy$
Posty: 2082
Rejestracja: 3 lip 2012, o 18:34
Płeć: M
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Marcy$ »

Zazwyczaj wśród powodów sukcesu innych widzi się szczęście a nie widzi ciężkiej pracy.
buzinga
Posty: 1246
Rejestracja: 17 lut 2021, o 12:37
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: buzinga »

Diomedea pisze: 7 kwie 2023, o 10:41 Oo, o tym ostatnim tez chcialam wspomniec, ale to zbytnio rozbudowywalo post.
Prezesi amatorzy, prezesi ojcowie. Decyzje o skladzie na podstawie wieloletnich sympatii i ukladow. To raczej nie w Zaksie.
Napiszę coś dość kontrowersyjnego:

Uważam, że w przypadku Zaksy to, że nie są najbogatszym klubem w kraju i przegrywają walkę o niektórych zawodników z innymi zespołami. Czasami tracą własnych kluczowych graczy jest zbawieniem, a nie problemem tak jak uważają niektórzy kibice. Zmierzam do tego, że takie możliwości finansowe zmusiły Kędzierzyn do mądrego gospodarowania posiadanymi środkami bez rozrzutności na wszelkie Leale czy Lucarellie tego świata. A tak szanse dostają rodzimi zawodnicu. Mnie to cieszy, bo rozwijają się z pożytkiem dla reprezentacji. A moim zdaniem otoczenie ma duży wpływ na poziom jaki prezentują poszczególni gracze i kierunek w jakim zmierza/ będzie zmierzać ich kariera. Poza tym patrząc na skład Kentaki trudno uwierzyć, że są średniakiem finansowym. Po prostu trochę odstają od Resovii czy JW. Na tej fali sukcesów pewnie się to zmieni. Mam na myśli wartość marketingową klubu, bo widać jakie zainteresowanie generuje ostatnio Zaksa. Musi się to zacząć przekładać na choć trochę większe pieniążki.

Jeszcze jedno w co nie lubię wchodzić, ale mi się podoba, bo też robiłbym podobnie - polityka. Trzymanie obecnej władzy z dala od klubu. Nie wiem na ile poważne były przymiarki pod Zaksę Czarneckiego po odejściu Świdra, ale dobrze, że nikt tak się przed nim i resztą tej świty nie ukłonił za mocno. To w dalszej perspektywie wyszłoby bokiem. Nawet jakby oferowano spory zastrzyk finansowy takich ludzi trzeba trzymać z daleka od dobrze funkcjonującego klubu.
ciorny17
Posty: 8537
Rejestracja: 6 sty 2011, o 11:22
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: ciorny17 »

buzinga pisze: 7 kwie 2023, o 11:02 Jeszcze jedno w co nie lubię wchodzić, ale mi się podoba, bo też robiłbym podobnie - polityka. Trzymanie obecnej władzy z dala od klubu.
W Kędzierzynie wygląda to trochę inaczej. Ludzie będący nawet politykami, a wywodzący się w tamtych rejonów, to w większości ludzie związani z biznesem. Często dostawcy usług czy towarów dla GA, a wcześniej ZAK SA czy indywidualni przedsiębiorcy. To nie są kędzierzyńskie Marce, czyli ludzie, którzy od lat przeskakują ze stołka na stołek.
Kłamca.
Awatar użytkownika
lukecik
Posty: 1582
Rejestracja: 24 wrz 2009, o 17:03
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: lukecik »

Bez zbędnego rozpisywania się: wielkie gratulacje Zakso. Nie mieliśmy i chyba nie będziemy mieli lepszej wizytówki naszej klubowej siatkówki na arenie międzynarodowej. Bez względu na kibicowskie sympatie każdy powinien być dumny, że mamy w Polsce takiego potwora. Wiadomo, wypadałoby, żeby chociaż na naszym podwórku nie wygrywali wszystkiego, zwłaszcza wtedy, gdy trafiają na Zawiercie :] , ale przepięknie jest patrzeć, jak wszystkich w Europie leją i tylko patrzą, czy równo puchnie. Pozytywnie wam kędzierzynianie zazdroszczę, wielki szacunek dla waszej drużyny. Mam nadzieję, że w kolejnych latach inne nasze drużyny będą rosły w silę obok was, stając się dla was coraz większą konkurencją i takie polskie finały LM zaczną być dla nas czymś normalnym.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

buzinga pisze: 7 kwie 2023, o 11:02
Diomedea pisze: 7 kwie 2023, o 10:41 Oo, o tym ostatnim tez chcialam wspomniec, ale to zbytnio rozbudowywalo post.
Prezesi amatorzy, prezesi ojcowie. Decyzje o skladzie na podstawie wieloletnich sympatii i ukladow. To raczej nie w Zaksie.
Napiszę coś dość kontrowersyjnego:
....
Nie wiem czy kontrowersyjne. Imho madre i w duzym stopniu prawdziwe.

Mam tylko nadzieje, ze madre gospodarowanie pieniedzmi i dawanie szans rozwojowym polskim zawodnikom nie pojdzie w niepamiec, kiedy wreszcie te wieksze pieniadze sie pojawia.
A wtedy-oby sie pojawialy.
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Diomedea pisze: 7 kwie 2023, o 09:17 Nie o pierwsze powolania do szerokiej kadry chodzi, a o obecnosc na boisku.
Moze nie zauwazyles obecnosci Olka na boisku np u FeFe w turnieju Wagnera i LN, nie wspominajac o tym dyskutowanym czesto wystepie w MS2018
Kaczmarek tez byl w scislej A, nie w zadnych pierwszych powolaniach, chyba cos tam wszedl na Wagnerze 2017, choc za to glowy nie dam.
Janusz gral, zadebiutowal u Vitala. Gral w LN. Byl tez na PS.

Bo powolywany do szerokiej byl ostatnio np Firszt, a jakos Zaksa go nie wybrala i watpie by go wziela na wyzej niz 3ciego przyjmujacego, i to przy sporym rozwoju. Nie ten rozmiar talentu.

Wiec wspomniani zawodnicy byli juz po debiutach w kadrze. Bylo jasne, ze nastapi ich rozwoj i stopniowo zastapia kadrowiczow etatowych jak Kubi.
W miare wlasnego wzrastania w sile, a takze spadku jakosci tych starszych. Normalny proces.

Jesli zas chcesz ujmowac "kadrowicza" w ujeciu tylko i wylacznie pierwszoszostkowym i to etatowym, to mimo lat gry w Zaksie Kaczmarek jest dalej drugim, wiec kadrowiczem nie zostal.

EDIT: odnosnie powolan takich co pilke umieja odbic i nie grania Kaczmarka:
Re: Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 2017
Post autor: astronauta » 13 sie 2017,

ciacho23 pisze:
To co? Muzaj nie jedzie na ME?
Po dzisejszym meczu zdecydowanie Kaczmarek powinien jechać.



Re: Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 2017
Post autor: aezakmi » 13 sie 2017, o 19:45

astronauta pisze:
ciacho23 pisze:
To co? Muzaj nie jedzie na ME?
Po dzisejszym meczu zdecydowanie Kaczmarek powinien jechać.
Nie tylko po dzisiejszym. Muzaj zawiódł w lidze światowej. Brawo Łukasz i Jakub. To jest to!

kanimo
Re: Memoriał Huberta Jerzego Wagnera 2017
Post autor: kanimo » 13 sie 2017, o 19:45

Jak dla mnie drugi atakier-Kaczmarek. Para srodkowych: Leman i Kochanowski plus Bieniu na rezerwe. I 5 przyjmujacych. Sliwka ladnie w przyjeciu i obronie.
Komentarze z tego forum po wygranej z pierwszym skladem Rosjan, mecz odwrocony w duzej mierze dzieki wejsciu Kaczmarka za Muzaja.
Nie wiem po co to wszystko wymieniasz, zwłaszcza w formie polemiki, bo ja to wszystko wiem. I przecież w moich postach nie znajdziesz nic sprzecznego z tym co sama piszesz.

No, właśnie o to chodzi. Od czasów de Giorgiego jedyni szóstkowi zawodnicy czołowych kadr świata to Tillie (też ze ?), ew. Buszek (pamiętamy smutę przyjmujących), Smith (on też był długo trzecim przy Lee i Holcie) i Shoji (jeśli chcemy pisać o libero). To jest właśnie teza. I ja nie twierdzę, że to byli źli gracze. Przeciwnie, znakomici. Ale żaden z nich nie był Gwiazdą w momencie transferu do Zaksy. Żaden Polak nie był szóstkowym graczem kadry (docelowych imprez). I chodzi mi o porównanie do innych czołowych drużyn europejskich - czy jest taka, która również nie zakontraktowała przez tyle lat Gwiazdy/Gwiazd?
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2023, o 11:33 przez Pomocniczka, łącznie zmieniany 1 raz.
Patrol035
Posty: 368
Rejestracja: 30 mar 2019, o 08:28
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Patrol035 »

Większe pieniądze już się chyba pojawiły, skoro podstawa zostaje na kolejny sezon. Bez większej kasy raczej byłoby to niemożliwe. Tym bardziej, że prezes Szpaczek podobno rozmawiał z Sircim i powiedział, że możliwość żeby Bartek został pojawiła się niedawno. Czyżby tą możliwością była właśnie większa kasa?
Semper fidelis
Awatar użytkownika
MAG siatki
Posty: 618
Rejestracja: 3 paź 2021, o 11:56
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: MAG siatki »

lukecik pisze: 7 kwie 2023, o 11:13 Bez zbędnego rozpisywania się: wielkie gratulacje Zakso. Nie mieliśmy i chyba nie będziemy mieli lepszej wizytówki naszej klubowej siatkówki na arenie międzynarodowej. Bez względu na kibicowskie sympatie każdy powinien być dumny, że mamy w Polsce takiego potwora. Wiadomo, wypadałoby, żeby chociaż na naszym podwórku nie wygrywali wszystkiego, zwłaszcza wtedy, gdy trafiają na Zawiercie :] , ale przepięknie jest patrzeć, jak wszystkich w Europie leją i tylko patrzą, czy równo puchnie. Pozytywnie wam kędzierzynianie zazdroszczę, wielki szacunek dla waszej drużyny. Mam nadzieję, że w kolejnych latach inne nasze drużyny będą rosły w silę obok was, stając się dla was coraz większą konkurencją i takie polskie finały LM zaczną być dla nas czymś normalnym.
Dziękuję Lukecik za te miłe słowa pod adresem naszego Klubu. Po wczorajszym meczu aż się poryczałem. Przypuszczam, że nie tylko ja. Jestem z nich bardzo dumny. Pytanie, czy nasi wytrzymają kondycyjnie trudy tego wyjątkowo ciężkiego sezonu. Jeszcze sporo grania przed nimi z tą przysłowiową wisienką na torcie w postaci wielkiego finału LM... mam nadzieję, że w Turynie, bo też uważam (podobnie jak niektórzy komentatorzy i trenerzy m.in. Daniel Pliński), że spotkanie to powinno zostać rozegrane tam, gdzie wiele miesięcy temu zostało zaplanowane. Turyn dodaje jeszcze większego smaczku temu siatkarskiemu spektaklowi. Ale na ostateczne decyzje trzeba jeszcze trochę poczekać.

P.S. Gratulacje dla mojego kochanego Zawiercia za wczorajsze pewne zwycięstwo z Olsztynem. Brawo i tak trzymać !!!
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

Coz, byloby bardzo niesprawiedliwe, gdyby zageszczenie spotkan wypaczylo wynik rywalizacji.
Mam nadzieje (prawie pewnosc), ze do tego nie dojdzie. Zaksa jest na to za mocna sportowo.

Niemniej, z duzym prawdopodobienstwem odbije sie to na zdrowiu zawodnikow (w sensie przeciazen).
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Żeby uczynić to czytelniejszym.
Resovia kontraktuje:
- Drzyzgę - pierwszego rozgrywającego MŚ.
- Cebulja - szóstkowego gracza medalistów.
- De Falco - szóstkowego gracza czołowej kadry świata.
- Kochanowskiego - szóstkowego gracza MŚ i LM.
Zaksa nikogo takiego nie zakontraktowała

Zawiercie kontraktuje:
- Kovacevicia - gwiazdę światowej siatkówki (w zasadzie jego jedynego)

Skra kontraktuje:

Bieńka - szóstkowego gracza MŚ, parokrotnego mistrza Polski
Atanasijevicia - gwiazdę światowej siatkówki, prosto z Perugii.
Lanzę - szóstkowego medalistę kadry Włoch
Kooya - gwiazdę światowej siatkówki, prosto z Trentino.
Contego
Sandera
Zaksa nikogo takiego nie zakontraktowała

Perugia kontraktuje:
Leona - "najlepszego" zawodnika świata
Semeniuka - nie trzeba pisać
Atanasijevicia - jw.
itd itp

Lube:
Nie trzeba pisać

Modena:
Nie trzeba pisać

Zaksa jako jedyna czołowa drużyna Europy nikogo takiego nie zakontraktowała. Szóstkowy był Smith, ale chyba nie można nazwać gwiazdą zawodnika, który gra w Radomiu, Resovii (7 miejsce), Zawierciu (wtedy jeszcze nie takim silnym jak dziś).
Walczył o szóstkę Tillie - ale i to było przed największymi późniejszymi sukcesami Francji.
Deroo z ligi włoskiej, ale z połowy tabeli.
Bieniek z Kielc wyciągnięty.
Torres ze średniaka ligi włoskiej.
Nawet Baroti na jedynce nie przeszkodził wygrać ligi. Ktoś o nim wcześniej słyszał? (pytanie retoryczne, pewnie byli tacy)
Szymura.
Rejno.
Koppers.
Jungiewicz.
Kluth.
Staszewski.
Huber (rezerwowy w poprzednim klubie)
Żaliński - legenda ligi polskiej, ale już schodził z górki - no i typowy strażak na rezerwę, nie do gry.

Nie ma Veresów, Cerniców, Grozerów, Schmittów, Hoagów.

Ok, że można coś wygrać takim składem, jak będzie farcik - rozumiem. Ale to jest krajowa i europejska dominacja. Od 2016 nigdy poniżej finału MP - tylko dwa przegrane finały. Tylko 2-3 przegrane puchary. 4 razy w F4 LM, w tym (przynajmniej) dwa złota.

Gdzie jedynymi zawodnikami z szóstki czołowych kadr byli stary Smith i libero.
Orzi
Posty: 805
Rejestracja: 2 lut 2022, o 17:09
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Orzi »

Pomocniczka pisze: 7 kwie 2023, o 12:05 Żeby uczynić to czytelniejszym.
Resovia kontraktuje:
- Drzyzgę - pierwszego rozgrywającego MŚ.
- Cebulja - szóstkowego gracza medalistów.
- De Falco - szóstkowego gracza czołowej kadry świata.
- Kochanowskiego - szóstkowego gracza MŚ i LM.
Zaksa nikogo takiego nie zakontraktowała

Zawiercie kontraktuje:
- Kovacevicia - gwiazdę światowej siatkówki (w zasadzie jego jedynego)

Skra kontraktuje:

Bieńka - szóstkowego gracza MŚ, parokrotnego mistrza Polski
Atanasijevicia - gwiazdę światowej siatkówki, prosto z Perugii.
Lanzę - szóstkowego medalistę kadry Włoch
Kooya - gwiazdę światowej siatkówki, prosto z Trentino.
Contego
Sandera
Zaksa nikogo takiego nie zakontraktowała

Perugia kontraktuje:
Leona - "najlepszego" zawodnika świata
Semeniuka - nie trzeba pisać
Atanasijevicia - jw.
itd itp

Lube:
Nie trzeba pisać

Modena:
Nie trzeba pisać

Zaksa jako jedyna czołowa drużyna Europy nikogo takiego nie zakontraktowała. Szóstkowy był Smith, ale chyba nie można nazwać gwiazdą zawodnika, który gra w Radomiu, Resovii (7 miejsce), Zawierciu (wtedy jeszcze nie takim silnym jak dziś).
Walczył o szóstkę Tillie - ale i to było przed największymi późniejszymi sukcesami Francji.
Deroo z ligi włoskiej, ale z połowy tabeli.
Bieniek z Kielc wyciągnięty.
Torres ze średniaka ligi włoskiej.
Nawet Baroti na jedynce nie przeszkodził wygrać ligi. Ktoś o nim wcześniej słyszał? (pytanie retoryczne, pewnie byli tacy)
Szymura.
Rejno.
Koppers.
Jungiewicz.
Kluth.
Staszewski.
Huber (rezerwowy w poprzednim klubie)
Żaliński - legenda ligi polskiej, ale już schodził z górki - no i typowy strażak na rezerwę, nie do gry.

Nie ma Veresów, Cerniców, Grozerów, Schmittów, Hoagów.

Ok, że można coś wygrać takim składem, jak będzie farcik - rozumiem. Ale to jest krajowa i europejska dominacja. Od 2016 nigdy poniżej finału MP - tylko dwa przegrane finały. Tylko 2-3 przegrane puchary. 4 razy w F4 LM, w tym (przynajmniej) dwa złota.

Gdzie jedynymi zawodnikami z szóstki czołowych kadr byli stary Smith i libero.
Trzeba patrzeć na aktualną formę zawodników. Radom też kontraktował mistrza świata i mistrza olimpijskiego i co? I wielkie g bo to zawodnicy dawno po swoim prime. Więc argument o takim Lanzie, który przyszedł z Azji długo po tym, jak mu podziękowali w kadrze, jest o kant tyłka potłuc.

Serio, nie wiem co chcesz udowodnić swoimi wywodami gdzie manipulujesz faktami tak, aby wyszło że Zaksa bierze najsłabszych graczy
Awatar użytkownika
Citizen
Posty: 156
Rejestracja: 3 maja 2021, o 01:12
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Citizen »

Nie wiem czy jest sens budowania jakieś narracji, że ZAKSA robi z przeciętnych zawodników wybitnych. Moim zdaniem jest to nieprawda. Z Denisa Karjagina nikt Juantoreny w ZAKSIE by nie zrobił.

Jak już zostało słusznie zauważone, ZAKSA dobrze dobiera swoje nowe nabytki, zwłaszcza jeżeli są to zawodnicy mający grać w 6-tce. A wybierając szóstkowych graczy nie szukają aktualnie błyszczących gwiazd tylko nieoszlifowanych jeszcze diamentów (Kaczmarek, Śliwka, Semeniuk, ale to jednak wychowanek) lub zawodników, którzy pokazali już że potrafią grać na topowym poziomie, ale na takim poziomie w momencie transferu nie grają (Kochanowski, Bednorz, Toniutti, w pewnym zakresie również Smith) i potem tych zawodników doprowadzają na ich najwyższy poziom.
Awatar użytkownika
MAG siatki
Posty: 618
Rejestracja: 3 paź 2021, o 11:56
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: MAG siatki »

Diomedea pisze: 7 kwie 2023, o 12:02 Coz, byloby bardzo niesprawiedliwe, gdyby zageszczenie spotkan wypaczylo wynik rywalizacji.
Mam nadzieje (prawie pewnosc), ze do tego nie dojdzie. Zaksa jest na to za mocna sportowo.

Niemniej, z duzym prawdopodobienstwem odbije sie to na zdrowiu zawodnikow (w sensie przeciazen).
Ja wiem, że byłoby to niesprawiedliwe, ale uważam, że taki scenariusz jest bardzo REALNY !!! Warto być optymistą, ale trzeba też być realistą.

Zadam nieco prowokacyjne pytanie, a kogo tu jeszcze obchodzi jakakolwiek sprawiedliwość ??? Liczy się kasa, a człowiek i jego zdrowie już dawno zeszły na dalszy plan. A jak jeszcze można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, to już w ogóle hulaj dusza, piekła nie ma. Oczywiście wolałbym, żebyś to Ty miała rację, ale - jak to powiedział wczoraj Wojciech Drzyzga:
każdy scenariusz jest w tej chwili możliwy
i wymęczona pucharami ZAKSA jest niewątpliwie do ugryzienia przez wypoczęty i dobrze przygotowany do tej batalii Projekt Warszawa.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

Moze i tak, ale w jednym meczu imho.
W kazdym razie bedzie to pierwszy raz, gdy w spotkaniu KK:Warszawa bede mocno kibicowac Zaksie.


Zaksa dzis po poludniu/wieczorem bedzie w domu. Odpoczynek. Jutro pewnie fizjo +/- jakich maly rozruch. 9tego mecz o tak idiotycznej godzinie ze juz niewiele Zaksa rano zmiesci. Godzina kompletniebez sensu, zarowno dla zawodnikow, jak i kibicow-rodzinne obiadki, spacery, msze, odwiedziny itp.
Mogli juz chociaz wieczorem zaprogramowac.
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2023, o 12:44 przez Diomedea, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MAG siatki
Posty: 618
Rejestracja: 3 paź 2021, o 11:56
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: MAG siatki »

Diomedea pisze: 7 kwie 2023, o 12:37 Moze i tak, ale w jednym meczu imho.
W kazdym razie bedzie to pierwszy raz, gdy w spotkaniu KK:Warszawa bede mocno kibicowac Zaksie.
Dzięki !!!
michal1983
Posty: 1005
Rejestracja: 11 kwie 2021, o 10:17
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: michal1983 »

Nadesłane przez przyjaciela. Pozwolę sobie wstawić cały tekst który pojawi(ł) się w PS.
Prezes siatkarskiej Perugii rozumuje w dość prosty sposób: "Zapłacę najwięcej, ściągnę najlepszego obecnie siatkarza czy trenera, to wygram". Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle brutalnie obnażyła ten naiwny sposób budowania klubu. Nie ma żadnego przypadku w tym, że polski zespół trzeci raz z rzędu zagra w finale Ligi Mistrzów. Odszedł Kamil Semeniuk? Nic to, jest Bartosz Bednorz, który był bohaterem rewanżowego spotkania. Czy jednak polski finał z Jastrzębskim Węglem powinien odbyć się w naszym kraju? Czy to dobry pomysł? Mam w tej kwestii małe wątpliwości.

Wyobraźcie sobie człowieka, który jest przekonany, że w sporcie sukces można kupić. Że to jak elegancki sklep, gdzie im zostawisz więcej gotówki, tym masz bardziej luksusowy towar, dający większe szczęście. Takim człowiekiem jest Gino Sirci, szef siatkarskiej Perugii. Otwarty, spontaniczny, ale jednocześnie patrzący na sport w uproszczony sposób, nieco naiwnie.

Podczas meczu po udanych akcjach swojej drużyny wskakuje na stół i zaczyna tańczyć. Gdy po spotkaniu siadasz z nim na wywiad, przyjdzie z lampką wina, zaproponuje alkohol również tobie i będzie zachowywał się jak wujek-ekstrawertyk. Ale po porażce, takiej jak ta z Grupą Azoty ZAKS-ą Kędzierzyn-Koźle w półfinale tegorocznej Ligi Mistrzów? Sirci będzie wściekły, głównie dlatego, że nie rozumie, dlaczego po raz kolejny, choć zrobił w swoim mniemaniu wszystko, się nie udało.

Niby zrobił wszystko

Wilfredo Leon cztery razy z rzędu (w latach 2015-2018) wygrywa Ligę Mistrzów z rosyjskim Zenitem Kazań, będąc liderem drużyny? Sirci ściąga go do Perugii, będąc przekonanym, że teraz to jego zespół, budowany za olbrzymie pieniądze, będzie najlepszy w Europie. Ale nic z tego – klub Sirciego, który w 2017 r. przegrał finał tych rozgrywek właśnie z Zenitem, w kolejnych latach nie potrafi nawet dotrzeć do wielkiego finału.

Wykładają się na tym kolejni świetni trenerzy: Lorenzo Bernardi, Vital Heynen, Nikola Grbić (zatrudniony, bo w 2021 r. doprowadził ZAKS-ę do triumfu w Lidze Mistrzów, ale we Włoszech nie wyszło), a teraz wyłożył się Andrea Anastasi. Zespół Sirciego, który w fazie zasadniczej niezwykle mocnej Serie A wygrał w tym sezonie wszystkie mecze, zawiódł w najważniejszym momencie. Znowu to samo, choć przecież Sirci przed tym sezonem zrobił jeszcze jedno – pozyskał z ZAKS-y najlepszego zawodnika finału Ligi Mistrzów w 2022 r., o którym mówiło się, że wyrasta na najlepszego siatkarza świata, Kamila Semeniuka.

Wyobraźcie sobie teraz chłopaka, który dorasta, kibicując ukochanej drużynie, ZAKS-ie. Mieszka na okolicznym osiedlu i niby przychodzi na bal w przedszkolu w koszulce Borussii Dortmund, ale tak naprawdę w jego sercu nad piłką nożną dominuje siatkówka. To Semeniuk. Zaczyna chodzić na mecze ZAKS-y i podczas rywalizacji ze znienawidzoną drużyną z Częstochowy krzyczy z innymi w kierunku sektora gości: "Na kolana!".

Pojawia się pierwsze marzenie – zagrać kiedyś w pierwszej szóstce ukochanego klubu. Spełnia je, później jest kolejne: osiągnąć coś wielkiego z ZAKS-ą. To też się udaje – dwa razy sięga po triumf w Lidze Mistrzów, a drugi z finałów należy do niego – ZAKSA ogrywa 3:0 Trentino, a Semeniuk w trzech setach zdobywa aż 27 punktów i atakuje z niebotyczną skutecznością 74 procent. Latem przechodzi do Perugii i los sprawia, że w najważniejszej rywalizacji, która określi tak naprawdę cały sezon, staje naprzeciw swoich przyjaciół. I nie daje rady.

Smutno było patrzeć na rewanżowy mecz w jego wykonaniu. Można było w ostatnim czasie usłyszeć, że Semeniuk nie do końca zaadoptował się w klubie, że problemy wewnętrzne Perugii uderzają też w niego, ale nie można było oprzeć się wrażeniu, że on sam tego meczu też nie udźwignął. Pierwsza akcja – lękliwe splasowanie piłki, w aut. Druga? Atak w siatkę, zupełnie jakby ktoś wysłał na boisko jego sobowtóra, a nie prawdziwego Kamila.

Przy piłce meczowej dla ZAKS-y, gdy Semeniuk dostał piłkę, oglądając tę akcję na powtórce, zrobiłem sobie stopklatkę. Semeniuk wisi wysoko w powietrzu. W Kędzierzynie takie piłki kończył w ciemno. Za chwilę zostanie zablokowany, polski zespół będzie się ekstatycznie cieszył, a w całej hali Pala Barton, nawykłej do triumfów, zapanuje nastrój niedowierzania.

Wyobraźcie sobie jeszcze sportowca, który, choć potrafi wiele, mógł się już przyzwyczaić do tego, że w najważniejszych momentach spotyka go rozczarowanie. To Bartosz Bednorz. Choć wszyscy wokół są przekonani o jego wielkich umiejętnościach, zwłaszcza technicznych, kiedy przed ważną imprezą trzeba wybrać ostateczny skład reprezentacji Polski, odrzucany jest właśnie on. Raz, drugi, trzeci. Ostatnio – kosztem m.in. Leona i Semeniuka. Można mieć dość, prawda? Bednorz podczas trwania sezonu, gdy skończyły się już rozgrywki w Chinach, dołącza do ZAKS-y i w półfinale superważnych rozgrywek dostaje szansę zmierzenia się z tymi, którzy w oczach selekcjonera okazywali się od niego lepsi.

Efekt? Świetny występ w pierwszym spotkaniu w Polsce i gigantyczny – to chyba najlepsze słowo — w rewanżu we Włoszech. W Perugii Bednorz miał w dwóch setach (później ten mecz przestał kogokolwiek interesować, bo było wiadomo, kto zagra w finale) 85 procent skuteczności w ataku, co praktycznie nie zdarza się na takim poziomie. Dostał 13 piłek, skończył 11. Nie udało mu się raz w pierwszym secie i raz w drugim, ale w tym przypadku piłka wróciła na boisko ZAKS-y i polski zespół i tak wygrał tę akcję.

Był taki moment w spotkaniu, gdy siatkarze Perugii zaczęli odpuszczać w bloku niektórych rywali, np. Łukasza Kaczmarka, i skupiali się już tylko na Bednorzu. Nie dało im to jednak zupełnie nic, bo nakręcony, a jednocześnie zachowujący spokój przyjmujący radził sobie nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Zadbajmy o marketing

ZAKSA nie jest najbogatszym klubem Europy, ale jest prawdopodobnie najlepiej zorganizowanym i najmądrzej budowanym. W 2021 r. po wygraniu Ligi Mistrzów odchodzą Jakub Kochanowski, Benjamin Toniutti i Paweł Zatorski, a mimo to udaje się powtórzyć ten sukces. Rok później zespół opuszcza Semeniuk, ale ZAKSA w trakcie rozgrywek pozyskuje Bednorza i teraz ma szansę trzeci raz z rzędu być najlepsza w Europie.

Niewykluczone, że polski finał z Jastrzębskim Węglem odbędzie się nie w Turynie, a w Polsce. Mam w tej kwestii mieszane uczucia. Z jednej strony – to dobrze, bo na takim spotkaniu powinien pojawić się komplet kibiców, a z drugiej – trzeba będzie świetnie oprawić je marketingowo, by ludzie mieli świadomość, że to gra o wielką stawkę i coś zdecydowanie większego, niż zwykły mecz PlusLigi. Nie będzie to wcale takie łatwe, a jeśli się nie uda, może wyjść słabo.

Czy Gino Sirci po wczorajszym meczu powiedział już swoim współpracownikom: "Ściągnijcie mi tego Bednorza"? Niewykluczone. Czy Perugia w następnym sezonie znów nie wygra Ligi Mistrzów? Bardzo możliwe. Bo w sporcie, jeśli chcesz triumfować, liczy się coś więcej niż pieniądze i sięganie po tych, o których w danym momencie mówi się najwięcej. Panie Sirci, czas to w końcu zrozumieć.
Autor pisze akurat o Perugii ale myśle że można doszukać się analogii i na naszym krajowym podwórku.
uszat | Chemik’94 Mostostal’97 | BB98-07 | Hoga‘98 | Sportsboard‘02
Orzi
Posty: 805
Rejestracja: 2 lut 2022, o 17:09
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Orzi »

Citizen pisze: 7 kwie 2023, o 12:26 Nie wiem czy jest sens budowania jakieś narracji, że ZAKSA robi z przeciętnych zawodników wybitnych. Moim zdaniem jest to nieprawda. Z Denisa Karjagina nikt Juantoreny w ZAKSIE by nie zrobił.

Jak już zostało słusznie zauważone, ZAKSA dobrze dobiera swoje nowe nabytki, zwłaszcza jeżeli są to zawodnicy mający grać w 6-tce. A wybierając szóstkowych graczy nie szukają aktualnie błyszczących gwiazd tylko nieoszlifowanych jeszcze diamentów (Kaczmarek, Śliwka, Semeniuk, ale to jednak wychowanek) lub zawodników, którzy pokazali już że potrafią grać na topowym poziomie, ale na takim poziomie w momencie transferu nie grają (Kochanowski, Bednorz, Toniutti, w pewnym zakresie również Smith) i potem tych zawodników doprowadzają na ich najwyższy poziom.
O to to. Zaksa buduje drużynę bardzo mądrze, bez żadnych graczy którym płaci się tylko za nazwisko - i to się chwali, taktyka budowy drużyny najlepsza na świecie co pokazują wyniki. Ale z Karyagina to i Salomon nie naleje
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

@michal 1983 -Wiesz, ja bym sie nie zgodzila.
Ani z tanim sentymentalizmem, w ocenie Semena, ani z ocena kariery i wybitnych walorow "technicznych" BB. To imho zawodnik z dobra, ale nie wybitna technika uzytkowa. Dodajacy walecznosc i dynamike. I niespecjalnie czesto byl pokrzywdzony wyborami trenerow. Zdarzyl sie taki jeden sezon, pozniej zwyczajnie-nie gral najlepiej w okresie przygotowawczym i ulegl konkurencji. Za to pierwsze IO zaliczyl dosyc wczesnie i z niewielkim wkladem w gre.
Wiec-raz na wozie, raz pod wozem.

Sorry, ale to co napisal @buzinga jest dosyc prawdziwe. Nie twierdze, ze Zaksie dobrze robi utrata podstawowych zawodnikow, niemniej bycie najbogatszym tez stwarza pulapki.
Np pokuse sciagniecia "nazwisk". Jak do tego dojdzie pewna doza amatorstwa, to nawet sie nie sprawdzi, czy nazwiska nie zaczynaja byc przebrzmiale.
W przypadku Perugii nakladanie prawie chorego nacisku na wynik. Brak mozliwosci wzglednie spokojnej pracy, zbudowania zawodnikow.
No i stali sie tez zakladnikami posiadania Leona. Co i nam grozi.

Orzi i Citizen widza sprawy realnie.
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Jak jeszcze pokażecie gdzie jest napisane "że Zaksa bierze zawodników najsłabszych", albo "że bierze słabych i robi z nich dobrych", to będzie wiadomo, że rozmawiacie ze mną.
Piszę kolejny raz i teraz bardzo wolno "Zaksa nie kontraktuje gwiazd (poza Bednorzem)". bierze zawodników (często lepszych niż gwiazdy - vide Janusz a Drzyzga), ale nie medalistów docelowych imprez reprezentacji seniorskich, nie zawodników z klubów czołówki. Jasne, że Kaczmarek jest lepszy od Atanasijevicia, ale Skra bierze Aleksandara z Perugii a Zaksa Kaczmarka z Cuprum.
Orzi
Posty: 805
Rejestracja: 2 lut 2022, o 17:09
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Orzi »

Pomocniczka pisze: 7 kwie 2023, o 13:12 Jak jeszcze pokażecie gdzie jest napisane "że Zaksa bierze zawodników najsłabszych", albo "że bierze słabych i robi z nich dobrych", to będzie wiadomo, że rozmawiacie ze mną.
Piszę kolejny raz i teraz bardzo wolno "Zaksa nie kontraktuje gwiazd (poza Bednorzem)". bierze zawodników (często lepszych niż gwiazdy - vide Janusz a Drzyzga), ale nie medalistów docelowych imprez reprezentacji seniorskich, nie zawodników z klubów czołówki. Jasne, że Kaczmarek jest lepszy od Atanasijevicia, ale Skra bierze Aleksandara z Perugii a Zaksa Kaczmarka z Cuprum.
No to tutaj się zgodzę. Zaksa nie przepłaca za nazwiska
kuchcik77
Posty: 2342
Rejestracja: 4 maja 2009, o 11:17
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: kuchcik77 »

Powiedziałbym, że Zaksa ma swój system gry. który dostosowuje do posiadanych zawodników, trenerzy są w stanie zmodyfikować swoje podejście -ciekawe byłyby wywiady z Benem i Marcinem odnośnie ustalania porządku gry. Dojrzałość techniczna i decyzyjna Janusza w klubie jest trochę inna niż w kadrze (jasne, inni gracze, inne wymagania i trochę inna presja)

Co do kontraktowania: czasem jest to nos, czasem fuks, czasem rzucenie na głęboką wodę i zaufanie- Kaczmarek przychodził jako gracz dobry, perspektywiczny ale grający pierwsze skrzypce w ligowym średniaku. Czy rozwinął sie w KK? tak. czy zrobiłby to lepiej w innym polskim klubie-nie wiemy. czy Janusz rozgrywając w Sovi lub Skrze poprowadziłby chłopaków do medali-prawdopodobnie tak.
Wiele czynników składa sie na sukces teamu, te puzzle (nie)przypadkowo od prawie dekady pasują, może faktycznie
te pare procent do wyniku dorzuca fizjo/drugi trener czy po prostu aura tego konkretnego klubu. ten sezon miał być przejściowy, stracony, bezzębny i bralibyśmy to jako normalna kolej rzeczy oczywiście odsadzając od czci i wiary zbyt mało hojnych sponsorów, słabo rozgarniętych prezesów i "sowiecko-topornych" trenerów.
Oczywiście wszyscy teraz widzą autostradę do kolejnego starcia z Ptakami, szczęście w tym kalendarzu jest takie, ze gra sie do 3 a nie 2 wygranych spotkań- w miarę zdrowej rywalizacji mogę sobie wyobrazić po 1 w domu, na Wyjeździe i piąte spotkanie z Warszawą. dalej nie wybiegam a co do finału-oby go mentalnie za szybko nie wygrali, i lepiej aby grali w Turynie-łatwiej zdobyc bilety;))

mały offtopic: w październiku spotkałem panią Smith i pytam sie czy to prawda, że David kończy karierę po tym sezonie, wiek, rodzina itd na co ona zdziwiona pyta się skąd takie przypuszczenia: chłop 2x wygrywa LM, rozgrywa najlepsze klubowe sezony w życiu a my tzn forum go chce na emeryturę wysłać.
Gdzie to słyszałeś?- na forum- aaa the internet says...:) i wymowny uśmiech.:))
olek322
Posty: 432
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 22:09
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: olek322 »

Pomocniczka pisze: 7 kwie 2023, o 13:12 Jak jeszcze pokażecie gdzie jest napisane "że Zaksa bierze zawodników najsłabszych", albo "że bierze słabych i robi z nich dobrych", to będzie wiadomo, że rozmawiacie ze mną.
Piszę kolejny raz i teraz bardzo wolno "Zaksa nie kontraktuje gwiazd (poza Bednorzem)". bierze zawodników (często lepszych niż gwiazdy - vide Janusz a Drzyzga), ale nie medalistów docelowych imprez reprezentacji seniorskich, nie zawodników z klubów czołówki. Jasne, że Kaczmarek jest lepszy od Atanasijevicia, ale Skra bierze Aleksandara z Perugii a Zaksa Kaczmarka z Cuprum.
Nie zgodzę się - Shoji, Kochan, Zatorski, Toniutti, Tille, Dick Koy, Samica, Urnaut, zdaje się wszyscy byli wówczas w podstawie swoich reprezentacji, i przyszli z mocnych klubów.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

Orzi pisze: 7 kwie 2023, o 13:14
Pomocniczka pisze: 7 kwie 2023, o 13:12 Jak jeszcze pokażecie gdzie jest napisane "że Zaksa bierze zawodników najsłabszych", albo "że bierze słabych i robi z nich dobrych", to będzie wiadomo, że rozmawiacie ze mną.
Piszę kolejny raz i teraz bardzo wolno "Zaksa nie kontraktuje gwiazd (poza Bednorzem)". bierze zawodników (często lepszych niż gwiazdy - vide Janusz a Drzyzga), ale nie medalistów docelowych imprez reprezentacji seniorskich, nie zawodników z klubów czołówki. Jasne, że Kaczmarek jest lepszy od Atanasijevicia, ale Skra bierze Aleksandara z Perugii a Zaksa Kaczmarka z Cuprum.
No to tutaj się zgodzę. Zaksa nie przepłaca za nazwiska
I oby nie zaczela tego robic.
Bo pokusa przeplacania przychodzi zwykle jak sie ma wieksza kase.
Co wg powszechych ocen, w Zaksie nie zachodzi.
Zreszta podejrzewam, ze Fefe za okruchy nie pracowal, Kevin Tillie rowniez. Zatorski przychodzac do Zaksy byl podstawowym libero reprezentacji. Ben byl podstawowym sypczem Francuzow az do ostanich IO.
Jestem w stanie uwierzyc, ze nie zostali przeplaceni, ale nie ze przyszli za duzo mniejsza cene, niz im oferowywano gdzie indziej.
Wiec pare tych topowych nazwisk w Zaksie bylo i jest. I sa rozsadnie wymieszane z tanszymi, czesto mlodszymi graczami.
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

olek322 pisze: 7 kwie 2023, o 13:49
Pomocniczka pisze: 7 kwie 2023, o 13:12 Jak jeszcze pokażecie gdzie jest napisane "że Zaksa bierze zawodników najsłabszych", albo "że bierze słabych i robi z nich dobrych", to będzie wiadomo, że rozmawiacie ze mną.
Piszę kolejny raz i teraz bardzo wolno "Zaksa nie kontraktuje gwiazd (poza Bednorzem)". bierze zawodników (często lepszych niż gwiazdy - vide Janusz a Drzyzga), ale nie medalistów docelowych imprez reprezentacji seniorskich, nie zawodników z klubów czołówki. Jasne, że Kaczmarek jest lepszy od Atanasijevicia, ale Skra bierze Aleksandara z Perugii a Zaksa Kaczmarka z Cuprum.
Nie zgodzę się - Shoji, Kochan, Zatorski, Toniutti, Tille, Dick Koy, Samica, Urnaut, zdaje się wszyscy byli wówczas w podstawie swoich reprezentacji, i przyszli z mocnych klubów.
Pisze się o czasach od de Giorgiego.

Tille grał w Skrze, nie w Zaksie.

Toniutti przychodził z ligi francuskiej?

Kochanowski! Fakt, było zapomniane o tym herbatniku.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

Nie kombinuj.
Npisalam Kevin Tillie. Byl wtedy szostkowym Francuzow. Podobnie jak Ben. Ktory prawdopodobnie nalezal do 3 najlepszych sypaczy na swiecie.
Tak jak calkiem niedawno Shoji, obok Zatorskiego i Grebennikova? Wiec z tych 3 libero Zaksa zatrudnila 2.
Ostatnio zmieniony 7 kwie 2023, o 14:24 przez Diomedea, łącznie zmieniany 2 razy.
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

Ale Olek pisał o Tille - on chyba w Skrze grał.
Pomocniczka
Posty: 2036
Rejestracja: 3 paź 2022, o 11:20
Płeć: K
Lokalizacja: Najlepsze miejsce do życia

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Pomocniczka »

michal1983 pisze: 7 kwie 2023, o 12:41 Nadesłane przez przyjaciela. Pozwolę sobie wstawić cały tekst który pojawi(ł) się w PS.
Prezes siatkarskiej Perugii rozumuje w dość prosty sposób: "Zapłacę najwięcej, ściągnę najlepszego obecnie siatkarza czy trenera, to wygram". Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle brutalnie obnażyła ten naiwny sposób budowania klubu. Nie ma żadnego przypadku w tym, że polski zespół trzeci raz z rzędu zagra w finale Ligi Mistrzów. Odszedł Kamil Semeniuk? Nic to, jest Bartosz Bednorz, który był bohaterem rewanżowego spotkania. Czy jednak polski finał z Jastrzębskim Węglem powinien odbyć się w naszym kraju? Czy to dobry pomysł? Mam w tej kwestii małe wątpliwości.
Autor pisze akurat o Perugii ale myśle że można doszukać się analogii i na naszym krajowym podwórku.
Pisze się:
ZAKSA, ZAKSY, ZAKSIE, ZAKSĘ, ZAKSĄ, ZAKSIE, ZAKSO!

Nie
ZAKS-a itd.

Mówi się, że zawodnik się zaadaptował, nie zaadoptował. Zaadoptować można kogoś.

Poza tym pisze to co ja.
Diomedea
Posty: 4366
Rejestracja: 1 cze 2020, o 18:33
Płeć: K

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: Diomedea »

Niom, owszem.
A czy to komplement?
olek322
Posty: 432
Rejestracja: 2 wrz 2007, o 22:09
Płeć: M

Re: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 2022/2023

Post autor: olek322 »

Toniutti przyszedł wtedy tuż po sezonie w którym zdobył złoto ME i Ligi Narodów, w której to został najlepszym rozgrywającym. W tym sezonie przyszedł też Deroo, może pozycja lidera reprezentacji Belgii nie robi wrażenia, ale w końcu przyszedł po 2 sezonach z Serie A z klubów kończących sezon odpowiednio na 4 i 5 miejscu, więc jakby nie patrzeć z czołówki. No i był jeszcze Konar, przychodzący z klubu mistrza Polski i finalisty LM, ówczesny mistrz świata, wprawdzie grał wtedy rotacyjnie z Schopsem, ale podpierając się statystykami to nawet więcej niż niemiecki siatkarz.

Patrząc z kolei na obecny skład, to tylko połowicznie zgadza się teza jakoby Zaksa kontraktowała perspektywicznych graczy którym daleko do statusu gwiazdy, Shoji, Bednorz, Smith czy Paszycki w tej schemat się nie wpisują raczej :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „PlusLiga”